Hotele zamknięte na majówkę. Czynne żłobki i przedszkola

29

Komunikat rządowy:

Wciąż odnotowujemy dużą liczbę zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19. Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami.

Sytuacja epidemiczna nadal trudna

Zdecydowaliśmy się utrzymać obowiązujące obostrzenia, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze.

75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień.  Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja włącznie.

Hotele, żłobki i przedszkola, sport

Przedłużamy obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie.

19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszczamy także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

 • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
 • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
 • Sport – od 19 kwietnia możliwe będzie uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe będzie również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Natomiast działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia przedłużamy do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne  pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Szczepionki przeciw COVID-19 szansą na pokonanie pandemii

Wielką szansą na pokonanie pandemii są szczepionki. Do tej pory w polskich punktach szczepień wykonano ponad 7,7 mln zastrzyków. Ponad 2,1 mln osób przyjęło już dwie dawki szczepionki. II kwartał tego roku to zdecydowane przyspieszenie. Będziemy szczepić się szybciej dzięki temu, że napłynie do nas znacznie więcej szczepionek niż do tej pory. Każdego dnia startujemy z rejestracją poszczególnych roczników.

Uruchamiamy Punkty Szczepień Powszechnych, żeby proces ten przebiegał jeszcze szybciej. Mamy nadzieję, że producenci wywiążą się z deklaracji i do końca wakacji uda się zaszczepić w Polsce wszystkich chętnych. Szczegółowe informacje o Narodowym Programie Szczepień znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie – zapraszamy do odwiedzin.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa chroni życie i zdrowie nas i naszych najbliższych

Do tego czasu, do momentu wyszczepienia większej części społeczeństwa musimy nadal być bardzo ostrożni. Dlatego stale przypominamy o podstawowych zasadach: nośmy maseczki, unikajmy dużych zgrupowań, zachowujmy dystans, pamiętajmy o dezynfekcji rąk, wietrzmy pomieszczenia. Zachęcamy też do pobrania aplikacji Stop Covid – ProteGo Safe.

Od sytuacji epidemicznej zależne są decyzje związane z obostrzeniami. Pamiętajmy również, że nasze zachowanie ma nie tylko wpływ na własne zdrowie i życie, ale też może decydować o losie innych.

29 KOMENTARZE

 1. Troska o życie obywateli xDDD Zaraz padnę ze śmiechu. Hotele zamknięte od miesięcy. Są zamknięte, więc to tam wirus się rozprzestrzenia i mają nadal być zamknięte…buahaha. który icek je wykupi? Wiadomo już?

  • Ile dni rocznie korzystałeś z hoteli? Bo sądząc PO twoich mądrościach, to raczej jesteś biwakowy boy.

  • Często jeździłem tu i tam na wyjazdy różnego typu. Teraz nie można nic zaplanować, bo gdzie spać? Na ławce w parku?

  • Są pogrzeby, gdyż ludzie nie mogą normalnie się badać, diagnozowac czy w porę leczyć. Więcej śmierci niż rzekomych ofiar wirusa. Nadwyzka nie wzięła się z powietrza…

 2. Ja jako przedsiębiorca otwieram swoją działalność, mam ich obostrzenia gdzieś, niech wprowadzą stan wyjątkowy wtedy będziemy rozmawiać.

  • Te, anonim…. Dowiedziałeś się już co to biblioteka i do czego służy ? Czy dalej czerpiesz wiedzę z „Pomponik-a” na Interii ?

 3. Prawda jest taka, że działania te mają większe znamiona transformacji niż walki z wirusem. Długoterminowy cel jest taki aby jak najwięcej było podporządkowane państwu oraz dużym korporacjom. W kwestii akurat przytoczonych obostrzeń- czy kogoś dziwi fakt , że np PZU- państwowa spółka z nieograniczonym kapitalem- w ostatnim czasie wchodzi w przemysł hotelarski czy branże fitness? Biznesy budowane latami teraz będą powoli przejmować za bezcen. To taki pierwszy z brzegu przykład tylko. Wykończmy te konkretne branże, aby je potem przejąć za 10% wartości. Trzeba być ślepym aby tego nie widzieć.

  • Kupić można coś tylko za własne pieniądze. on i reszta złodziei dysponuje pieniędzmi podatników. Czy Niemiec czy osrajtek to dla ludzi nic się nie zmieni. Oni walczą między sobą o strefę wpływów, a nie o to, by Polakom żyło się lepiej, ale skąd ty to możesz wiedzieć, fanatyku chory na łeb. Będziesz zapierdzielal za miskę na ryż, a ryż dostaniesz tylko na święta.

 4. Mało nie przeniosłem się na tamten świat lecząc się po TELEPORADZIE, i pewnie by mnie zakwalifikowali jako ofiarę covida. Chodzi o to aby straszyć, porozrywać więzi międzyludzkie, osamotnionymi i otumanionymi ludźmi łatwiej rządzić, łatwiej przejąć ich majątki. I jeszcze jedno ponoć lekarze dostają premię za każdego wykrytego covidka. W Rzeszowie zrobiono sprzęt który wykrywa covidka w wydychanym powietrzu – dlaczego więc stosuje się nadal testy o których samo WHO mówi że są bardzo wadliwe. Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze – o wasze pieniądze !!!

  • Nic dodać dać nic ująć .Tylko dużo ludzi naiwnie wierzy w wielką siłę testów i teraz szczepionek ,wierzy ,że wystarczy się wy/zaszczepić, by wszystko wróciło do czasu sprzed.Nie wróci kochani, nie wróci , rozgrywają nas jak dzieci i to dzieci z opóźnionym rozwojem.

 5. Zaszczepiłem się Pfizer`em. W zasadzie czuję się dobrze, tylko ten microchip kiedy połączył się z siecią 5G ciągle robi apgrejt, i co jakiś czas włącza komendę 'uruchom ponownie’, przez co przez chwilę trwam jakby w odrętwieniu i jest to dość niekomfortowe. Czy ktoś wie jak ustawić apgrejt na godziny nocne aby robił to w czasie snu ? No i jak znalazł tą sieć 5G to uruchomiły sie też te wszystkie nanoboty i łażą mi pod skórą po całym ciele. W niektórych miejscach jest to nawet przyjemne…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here