Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie – wchodzimy w kolejny etap odmrażania

27

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiamy także organizację wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Stale obserwujemy także sytuację epidemiczną i monitorujemy wydolność służby zdrowia – zwłaszcza liczbę wolnych łóżek i respiratorów. Na tej podstawie podejmujemy odpowiedzialne decyzje. Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa?

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA (od 30 maja)

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

 • autobusy i tramwaje,
 • sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

 • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
 • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

ZNOSIMY LIMITY OSÓB – W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH (od 30 maja)

Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Ważne! Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB

Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)

Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.

Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

HOTELE OTWARTE W PEŁNI

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6 czerwca)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Konkretne zalecenia sanitarne

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podamy po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych.

27 KOMENTARZE

  • Zobaczymy ile prywatnych biznesów turystyczno-gastronomicznych utrzyma się na powierzchni, na ile to pomoże…a ile padnie?

  • Boisz się? przecież ten cały covid to ściema, walic cały ten syf , uwolnić ludzi

  • No tak, po co robić z siebie durnia w masce, lepiej być oświeconym i zarażać niewinnych ludzi. Brawo „bochaterze”

  • Mój ch/oj jest większy niż twój – nick dużo mówi o Twojej wrodzonej wyssanej z mlekiem matki inteligencji, która sprowadza się do tego, że umiesz wypełnić druczek po 500+ i kupić vipa w biedronce. A o bo”chaterach” Ty mnie nie pouczaj tylko naucz się polskiego – tak tak języka polskiego. Zacytowałem tylko słowa ministra polskiego rządu, który sam nigdy z siebie pajaca zrobić nie chciał i nigdy nawet w maseczce się nie pokazał. Jeśli Twoim zdaniem ktoś każę drugiej osobie skakać z mostu a sama boi się nawet na ten most wejść i to jest git no to….jest to fajne. Takie autorytety macie w tym rządzie…

  • „git” tak myślałem, że grypsera. Stąd ta miłość do platfusów i 100% POparcia spod celi. A że g/łup/ek z ciebie i nie rozumiesz prostej ironii, to już u was klasyka, profesorze.

  • Mój ch/oj jest większy niż twój – > jeżeli czepiasz się tylko jednego używanego w slangu określenia to życzę szczęścia i pomyślności w dalszym życiu. Tak po prostu :) Koneser też nie wie a codziennie lata po regałach w biedronce i udaje świętego.

  • @Wyborca 28 maja 2020 at 09:22
   Typowe myślenie jedynie słusznej opcji.
   Wyborca nie wspomniał jeszcze o tych, co mają jednych i drugich w głębokim poważaniu i nie głosowali, a tych było najwięcej.

  • @Wyborca 28 maja 2020 at 11:33
   Nie głosuję na złodziei.
   Poprzedni kradli dla siebie i nie korumpowali wyborców.
   Obecni kradną więcej: dla siebie i dodatkowo na skorumpowanie wyborców.

  • @pyt
   Masz wiedzę i masz obowiązek obywatelski zgłosić przestępstwo do organów ścigania. Na forum to się fejki jak widać pisze.

  • @pyt to złodziej i ped 28 maja 2020 at 21:45
   Nie jest to wiedza tajemna.
   Jest to opinia polityków przeciwstawnych sobie ugrupowań.

 1. Zgadza się ze jest nas za dużo. Taka selekcja naturalna przyda się. A ze przez głupotę, to nie ma znaczenia bo na nią też nie ma lekarstwa. Jedynie ksiądz, grabarz i zakład pogrzebowy wyjdą na tym dobrze…

 2. Dekalog partii rządzącej. Na razie sześć przykazań, nad resztą ciężko pracują. Zwłaszcza w nocy.
  2015 – wystarczy nie kraść,
  2016 – my nie kradniemy, nam się to po prostu należy,
  2017 – inni też kradli,
  2018 – inni kradli więcej,
  2019 -kradniemy ale zgodnie z prawem,
  2020 – kradniemy i co nam zrobicie?

  • Ach te zabójcze KOperty. Czy aldonna POdpisała się już na liście poparcia dla czajkowskiego? Bo wszyscy kretyni już to po cichu zrobili.

 3. Mówisz chyba o miłośniku Tolkiena – qlawym żoliborskim i jego kopercie na dwie wieże. Teraz czas na powrót K(u)R(d)Ó(p)LA. I nie mów o nikim kretyn bo „caryca Katarzyna” i Antoni „brzozowski” mogą to wziąć do siebie.

  • Tubylec jak to tubylec nie umie czytac, wiec idz do szkoly aby cie nauczono czytac ale abys to zrozumial to watpie

 4. W PiS`du z tymi maskami. Kurdupel z Żoliborza może za nic już nie odpowie przed sądem ale te wszystkie Pinokie, Budynie, Kempy, Perukarz Tercjanka z nowiutkim asfaltem pod chatą oraz Handlarz ławkami, jeszcze trochę pożyją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here