O SYTUACJI EPIDEMICZNEJ PODCZAS SESJI SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

3

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawiła aktualną sytuację epidemiczną podczas zdalnej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

– Z powodu narastającej fali zachorowań na Covid-19 sytuacja w regionie jest poważna. Jeśli chodzi o aktywnie chorych, przekroczyliśmy w tym momencie liczbę 14 tys. Średnio ok. 15 proc. wymaga hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu choroby, co oznacza, że w tej chwili w podkarpackich szpitalach przebywa 2009 osób, natomiast wsparcia respiratorowego wymaga 204 osoby – powiedziała wojewoda. – Przewidujemy, że liczba hospitalizacji zwiększy się w przyszłym tygodniu, co wiąże się z ogromnym obciążeniem dla placówek i personelu zaangażowanego w leczenie szpitalne – podkreśliła przypominając, że właśnie weszliśmy w ósmy tydzień tej fali zachorowań.

Wojewoda zaznaczyła, że cały czas trwa doposażenie sprzętowe podmiotów leczniczych w związku ze zwiększoną liczbą łóżek przeznaczonych dla zakażonych pacjentów. – Jest ono realizowane – za pośrednictwem wojewody – przez rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Dostawy obejmują  m. in. kardiomonitory, respiratory oraz np. środki ochrony osobistej. Wojewoda Ewa Leniart mówiła również o wsparciu ze strony żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wykonują w szpitalach m. in. czynności logistyczne po to, aby biały personel mógł całą uwagę skupić na leczeniu pacjentów.

– Jedynym sposobem na zmniejszenie liczby zachorowań jest przecinanie wektora przekazu wirusa. Będzie to możliwe wówczas, jeżeli nastąpi przede wszystkim ograniczenie aktywności, stąd decyzje rządu dotyczące obostrzeń sanitarnych – dodała wojewoda.

Głos zabrał również podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor, który przedstawił m. in. dane dotyczące współczynnika zapadalności, liczby przypadków aktywnych i ozdrowieńców, a także informacje o kwarantannie i wykonanych testach.

W dalszej części posiedzenia radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego podjęli m. in. uchwały w sprawie zmian w budżecie Województwa Podkarpackiego czy zmian w wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podkarpackiego  na lata 2021-2045.

UW

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here