Prawie 20 tysięcy ludzi bez wody pitnej. Wyniki badań dopiero w poniedziałek

68
Sobota 1 czerwca 2019 r. Kolejka po wodę.

Takiej sytuacji w Nowej Dębie jeszcze nie było. Cała gmina pozbawiona jest wody pitnej. Wyniki badań jakości wody mają być znane dopiero w poniedziałek!

O tym, że wodzie na terenie gminy znajduje się bakteria coli dowiedzieliśmy się wczoraj po godzinie 12:00. Jako pierwsi podaliśmy te informacje do publicznej wiadomości na naszym portalu. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny (PPIS) po przeanalizowaniu próbek wody pobranych w dniu 29 maja 2019 roku w dniu 31 maja 2019 roku stwierdził: brak przydatności wody do spożycia oraz zakazał korzystania z wody do celów spożywczych. Badania wykryły ponadnormatywną liczbę bakterii coli 47jtk w 100 ml wody, podczas gdy przepisy stanowią, że aby woda nadawała się do spożycia winno być 0jtk na 100 ml wody.

W wydanym przez PPIS w Tarnobrzegu w wydanym komunikacie poinformował, że „woda nie nadaje się do spożycia, mycia owoców i warzyw” i że można z niej korzystać „do celów sanitarnych”. Taka treść komunikatu wzbudziła pytania naszych czytelników czy można używać wody do higieny osobistej czyli do mycia się. W dniu dzisiejszym zadzwoniliśmy na numer alarmowy PPiS w Tarnobrzegu i otrzymaliśmy ustną informację, że należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu w z wody. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, osób z osłabioną odpornością i dzieci. Należy uważać aby przy ewentualnym korzystaniu z wody do celów higienicznych nie doszło do jej spożycia. Stąd  też każdy podejmuje to działanie na własną odpowiedzialność.

Oprócz chaosu informacyjnego, mieszkańcy zwracają uwagę na fatalną organizację zastępczych punktów dystrybucji wody. Na całe miasto ustawiono tylko jeden beczkowóz wokół którego zgromadziły się tłumy ludzi. Wody nie starczyło dla wszystkich co spowodowało liczne napięcia i nerwową atmosferę. Wiele osób mimo iż „odczekało swoje” w kolejce musiało poczekać na kolejny transport wody. Ponadto ludzie narzekają na to, że beczkowóz stoi tylko w jednym miejscu. Stanowi to olbrzymi kłopot dla mieszkańców z krańcowych części miasta: ul. Mickiewicza, Kościuszki na zakładach.  Dla osób starszych zaopatrzenie się w wodę w odległym od miejscu zamieszkania punkcie stanowi olbrzymie wyzwanie.

Jak mogło dojść do takiej sytuacji i kto ponosi odpowiedzialność za jej wystąpienie? Kiedy w gminnych wodociągach popłynie czysta woda? Z odpowiedziami na te pytania musimy jeszcze poczekać…

 

68 KOMENTARZE

 1. Co się dziwicie, że rzucili jeden samochód z wodą na całe miasto. Ordon się mści na was bo zagłosowaliście na nie. Jeśli burmistrz jest z Tarnowskiej Woli, prezes PGKiM z Kolbuszowej a sekretarz miasta z Komorowa to się nie dziwcie, że to miasteczko jest tak traktowane.

  • Jak ograniczonym trzeba być żeby tak pisać?? wieczne żale do wszystkich książe z metropoli!!!!!!!! bo anonimowy. A przyjdz na sesje i wylej swój żal!!- nie masz odwagi prawda, mały zakompleksiony człowieczku!!!!!!

 2. Nie dajcie sobie ludzie wcisnąć kitu, że to co się teraz dzieje to wynik podtopień. U nas nie było powodzi. Nie zalało cmentarza, martwe zwierzęta nie płynęły ulicami i ścieżkami. Nie doszło również do zalania ujęcia wody. To co się wydarzyło to duża afera, którą za wszelką cenę będą teraz, łącznie z paniusiami z sanepidu tuszować. O prawdziwych powodach wie Ordon, Kapusta, paniusie z sanepidu i kilku pracowników pgkim. Podpowiem wam tylko jedno. Jeśli burmistrz na facebooku bardzo szybko, przez nikogo nie pytany zaczyna zarzekać się że sytuacja nie ma nic wspólnego z dostaniem się ścieków do zasobów wody, a następnie paniusie z sanepdiu w jednej z gazet też szybo to potwierdziły to resztę się domyślcie. Bo wprawdzie przyczyn nikt nie zna bo nie są one proste do ustalenia, ale mimo że przyczyn nie znają to na wszelki wypadek wykluczają jedną z nich hehehe. W nerwach niektórzy tłumaczą się jak dzieci, a dzięki temu prawda jest bardziej czytelna. Ale spoko. Za tydzień wróci woda do kranów i zapomnicie o tym co się stało.

  • Bardzo dobry komentarz święta prawda niech ktoś się zapyta firmy z Radomia co zrobi kilka dni przed powodziami z rurami jak kopalni kanalizację….

 3. Witam, zadajmy sobie tez pytanie kto zapłaci za to że będę musiał spuścić kilkadziesiąt metrów wody z rur przez licznik? Który mi nabije te litry wody.

 4. Piątek, sobota, niedziela i pół poniedziałku. Przy dobrych wiatrach 3 dni bez wody. A jeśli to potrwa dłużej to jak sobie poradzą zakłady pracy gdzie bez wody nie da się funkcjonować. Chociażby taka Polfa? Gratuluję duetowi Ordon-Kapusta kolejnych wiekopomnych sukcesów.

  • A co ze starszymi ludźmi !!! , którzy nie mają siły na dalekie, kilkukrotne wędrówki po butelkę wody /bo więcej nie udżwigną, mając nieraz laskę w drugiej ręce, a wyzwaniem dla wielu jest zejście/wejście na 2 czy 3 piętro. Pójda po chleb do najbliższego sklepu a nie pół kilometra DO KOLEJKI PO WODĘ !! Wielu pewnie piję wodę jaka jest w kranie ! Gdzie władze, sztab kryzysowy, obrona cywilna, PCK, harcerze. Rozdawanie butelek z wodą powinno być w kilku punktach – ruchomych , ogłaszane megafonem, przez godzinę w danym miejscu i dalej.

 5. Niech ropucha z powiatu sprawdzi sobie, czy szpital ma działające drugie zapasowe ujęcie wymagane przepisami. Przy ludziach z ISO mówili, że jest, a jaka jest prawda? Buahaha

  • Prawda jest taka, ze szpital nie ma drugiego ujęcia wody. Ma jedynie zapełniony zbiornik na wypadek braku wody, który ma zabezpieczyć szpital na 12 godzin. Ale ten zbiornik został zapełniony tą samą wodą, która jak wiemy nie nadaje się do spożycia. Drugiego ujęcia nie ma, kiedyś miał w lesie obok izby przyjęć ale to było baaaardzo dawno temu.

 6. Kij, że kolektor ścieków może być nieszczelny w pobliżu ujęcia… Najważniejsze, że macie plac z granitu, stoły na pseudo-szachy w lasku i mrugające ledy za parę milionów. Jak Wam smutno, kiedy się nie możecie umyć, przejdźcie się śmierdzący na barocci-srocci u duchownego juniora. Państwo Burmistuff mówi, że trzeba trochę pośmierdzieć, bo tak kiedyś żyli lasowiski

 7. Najlepiej maja Ludzie po 80 roku ich nawet cyjanek w takim stezeniu nie powali, wiec pijta babcie i dziadkowie i miejcie to w D

 8. Beczkowóz z wodą powinien podjeżdżać pod osiedla w wyznaczonych godzinach, tak by ludzie starsi mogli skorzystać. Czy ktoś tam myśli w tym urzędzie?

 9. E. coli
  „Jest to gram-ujemna bakteria, która wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej
  jelita grubego człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. W jelicie ta symbiotyczna
  bakteria spełnia pożyteczną rolę, uczestnicząc w rozkładzie pokarmu, a także
  przyczyniając się do produkcji witamin z grupy B i K.
  Bakteria Escherichia coli nie wytwarza przetrwalników tzn. że zawsze jeśli zostanie
  stwierdzona jest to „świeża” bakteria, która została stosunkowo niedawno
  wprowadzona do wody. Skażenie wody nastąpiło w krótkim okresie poprzedzającym
  jej wykrycie.
  Bakteria Escherichia coli jako organizm wskaźnikowy zawsze informuje, iż nastąpiło
  skażenie ujęcia ściekami zawierającymi odchody ludzkie bądź zwierzęce (względnie
  przedostała się bezpośrednio do rurociągu podczas usuwania awarii, bądź przy okazji
  mikrospękań i nieszczelności).
  Informacja skopiowana z materiałów PSSE w Wieluniu.

  • a pytał ktoś w ogóle skąd wodę w beczkowozach przywożą??
   czy nie czasami z Mechowca??? a to właśnie Gmina Dzikowiec

 10. „należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu w z wody” rozumiem mycie się i spożywanie. A co z myciem naczyń? Czy woda może zostać do tego celu użyta, np w zmywarce?

 11. a co z osobami starszymi ich tszeba myć dzielnica osiedla n diu nie było nic nawet naszej straży jak wczoraj komendat jeżdzi muwił że woda będzie dostarczona gdzie ta woda ja mam się myć w tak skażżżonej wodzie kto nam zwruci za metry wody ikase za kanalizacje my musimy ten syf mpgkiu wylać z naszych rurwylać

 12. Dlaczego Pan redaktor Marek zadaje retoryczne pytania? Wydaje mi się że będąc pracownikiem PGKiM – i to nie byle jakim ( bo przyjętym do pracy jako wybitny specjalista ) na pewno zna odpowiedź na większość z zadawanych przez siebie pytań, mało tego – jako pracownik PGKiM jest odpowiedzialny za to co się stało tak samo jak cała załoga, firma to firma. Od srania we własne gniazdo bakterii na pewno nie ubędzie…

  • Odpowiedzialność to ponosi Prezes. I to jest najlepszy moment aby go w końcu rozliczyć i pogonić. To on ma dbać aby nie doszło do zagrożenia zdrowia lub życia mieszkańców – a doszło!!!

  • Pan redaktor faktycznie pracuje w pgkim ale chyba na etacie rzecznika prasowego Pana Grzedy

  • Kiedy Pan naprawi oświetlenie na plantach? jest Pan za to odpowiedzialny panie Witku!!! czekamy na odpowiedz !

  • Witku odczep się ode mnie. Jestem kierowcą śmieciarki i nie zajmuję się ujęciem wody. Jaka niby jest moja odpowiedzialność? Rozumiem, że Ty jako urzędnik wysokiej klasy jesteś winien wyglądu schodów domu kultury. Urząd to urząd. Czekam zatem aż się weźmiesz do roboty i poza światłami na plantach naprawisz także schody.

 13. Co jeśli przez zatrucie ta bakteria komuś by się coś poważnego stało? Kto by za to odpowiadał? W internecie czytałem że można dostać rzadko ale jednak można zapalenia opon mózgowych albo sepsy. Co jeśli komuś stanie się krzywda? Sam choruje na wzjg mam problemy z jelitami od 3 dni mam biegunkę i słabo się czuje. Przez jakaś kur* mende tyle dni woda była zatruta. Jak to jest kur* możliwe. Moim najbliższym pokrzyzowalo plany. Kur* żyjemy w XXI wieku a tu takie kur* cyrki To jest kur* skandal.

  • Ja pie***le k**wa m*ć dobrze gadasz. Mnie też już kur*** wkur*** że w tym mieście wszystko się tak pier****. XXI wiek a czuję się jak w średniowieczu.

 14. Mam sraczke i problem z przewodem pokarmowym od lat i kur* napiszą żeby iść do lekarza rodzinnego w piątek popołudniu. Jeb*cie się w łeb

 15. Dziś niedziela i beczkowozu brak, bo chłopaki z MPGKiM w niedzielę odpoczywają bo ustawa jest przecież. A sklepy wszystkie zamknięte bo niedziela niechandlowa. Naprawdę zero wyobraźni!!!!!!!

 16. nasz wójt jest wójtem 4 kadencje (od 1996r zajmował stanowisko sekretarza) .
  W tym czasie kiedy wójt sprawował władzę nasze okolice 2-3 krotnie nawiedziły powodzie, mając doświadczenie wcześniejszych powodzi i podtopień takie sytuacje jak ta z wodą niezdatną do spożycia powinny być dla wójta niczym wielkim (praktyka czyni mistrzem) bo przecież te wszystkie tytuły, nagrody czy honory wręczane za wspaniałą pracę i doświadczenie naszego gospodarza nie biorą się z niczego. Tyle ćwiczeń powołanych grup kryzysowych przez te wszystkie lata rządów Ordona można podsumować jednym słowem- KOMPROMITACJA !!!!

 17. Prosze o informacje czy prawdą jest ze szpital mial informacje juz o 7 rano. I pracownicy mieli wytyczne juz o 7 rano ze woda skażona??

  • Nie wiem jak szpital ale ja od „ludzi” dowiedziałem się już przed 9, a oficjalny komunikat był duuużo później :/

 18. Za ten okres od 29.05 nie powinna być pobierana opłata, ani za wodę ani za ścieki. Każda wspólnota powinna domagać się rekompensaty za ten okres.

 19. Poziom glupoty was wszystkich tu piszacych przerasta wszelkie pojecie a wiedza merotoryczna jest zadna. Proponuje sie edukowac i przestac ciągle tylko wymagac od wszystkich dookola ze wam sie cos nalezy jak nie pieniadze, ulgi czy dostęp do wody. Chwilowy brak wody to nie jest tragedia i trzeba sobie umiec z tym radzić. W zyciu zdarzaja sie rozne sytuacje i nie jestesmy w stanie na wszystko być przygotowanym a tutaj mamy do czynienia z taka sytuacja że nastapilo chwilowe zatrucie wody bakterią i pgkim robi co może żeby to naprawić. Szkoda że wiekszosc z was w czasie ustalania warunków pracy w tym wynagrodzenia nie jest taka wygadana i roszczeniowa w koncu naleza wam sie jak najlepsze warunki a pozniej placzx wszędzie że kiepsko płaca, ze pracodawca zły ze bieda itd.. Nigdzie nie jest zapisane że maja wam beczkowozy stac w odleglosci najlepiej 10 metrów od domu i powinniscie sie cieszyc ze wogole dostajecie mozliwosc pobrania wody ZA DARMO!. Zyjemy teraz w takim oglupialym przez prymitywow kraju że tylko daj daj daj a od siebie nic nie musze dać bo przeciez mi sie wszystko nalezy a kazdy kto ma inne zdanie wróg ojczyzny. Dziekuje za lekture. Wiecej lodu na glowę!!!!!

 20. Do Sor
  Jeżeli chodzi o wytyczne dla pracowników to były takie:
  UWAGA !
  20 l. wody na kolację
  20 l. wody na śniadanie dla pacjentów

  'PERSONEL PRZYNOSI SOBIE WODĘ WE WŁASNYM ZAKRESIE”
  Mam pytanie, czy nie jest tak, że w tej sytuacji to zakład pracy (SPZOZ) zapewnia wodę pitną dla pacjentów i personelu szpitala?
  Brawo pani Dyrektor !!! Czy Panią i pracowników administracji też dotyczy ten komunikat???
  A co na to Pan Starosta ?????

 21. Nastały ciężkie czasy dla lasowiakow. Proponuję dać nagrode dla burmistrza za doprowadzenie do tego stanu. Przecież to nie jest wina powodzi. Przeczytajcie skąd się bierze ta bakteria :) Hitem jest, że beczkowóz ze skażoną wodą z Nowej Dęby rozwozil ją jeszcze przed aferą do pobliskich wsi czy ktoś za to odpowie?

 22. Waldek , też byś zniknął gdybyś taką wielką gafę zaliczył — przecież tu chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców i tu trzeba, należy powiedzieć sobie prawdę żaden z tych panów ani Ordon, ani Mirowski , czy Kapusta nie wykazał się w żaden sposób by chronić i zabezpieczyć swoich mieszkańców przed tego typu zagrożeniami !!!
  I na to nie ma żadnego tłumaczenia — po prostu smacznie przespano tyle czasu !!!

 23. Najgorsze jest to że na wsi ludzie starsi dowiedzieli się że z wodą jest coś nie tak dopiero w niedzielę. Oczywiście w remizie wody już nie było bo ci co mieszkają bliżej i osoby mające transport zabrali wodę w kilka minut. Cała ta reakcja na sytuację władz gminnych i sołtysów jest porażająca. Kto za to wszystko odpowie, kto zapłaci za wylaną wodę bo trzeba będzie oczywiście instalację domową jakoś oczyścić. Dlaczego beczkowozy nie rozwożą wody, tak jak to było w innych miejscowościach???

 24. Witam. Był kiedyś na tym portalu artykuł o skażeniu wody. Z tego co pamiętam zajmowali sie tym naukowcy z AGH.Warto sobie to przypomnieć.

 25. Władza ustawodawcza powinna przycisnąć władze wykonawczą a tu cisza. Nikt nic nie robi. Zero komunikatow jak by nic sie nie stalo.

 26. Wystarczy poszukać w necie: Krążenie wód podziemnych zanieczyszczonych tri- i tetrachloroetenem w warunkach eksploatacji ujęcia Nowa Dęba. Rozprawa doktorska AGH.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here