Historia Tadeusza Śmiśniewicza – Dyrektora Technicznego Wytwórni Amunicji nr 3 xvideo

3

W piątek 7 grudnia 2018 roku, w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyła się promocja 15 numeru zeszytów Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (NTSK). Zeszyt w całości poświęcono sylwetce i działalności Tadeusza Śmiśniewicza – Dyrektora Technicznego Wytwórni Amunicji nr 3 (WAM3) w Dębie.  Autorem publikacji jest Witold Śmiśniewicz – syn Tadeusza.

Kim jest bohater kolejnego wydania nowodębskich zeszytów historycznych?

To człowiek bardzo zasłużony dla Dęby. Ale również dla kraju. Z wykształcenia inżynier chemik, specjalista w dziedzinie materiałów wybuchowych. – mówi Jerzy Sudoł, prezes NTSK.

Od 1918 roku, czyli od odzyskania przez Polskę niepodległości, zawodowy żołnierz. Uczestnik wojny z bolszewikami w 1920 roku. Od 1928 roku oddelegowany do Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach. Od 3 marca 1937 roku Dyrektor Techniczny WAM3. Po wybuchu II wojny światowej kierował obroną i ewakuacją zakładu. W czasie wojny walczył w szeregach ZWZ i AK. 13 kwietnia 1943 roku został schwytany w niemieckiej łapance. Był więziony na Pawiaku. Rozstrzelany w maju 1943 roku.

Autorem ponad 100 stronnicowej publikacji jest syn kapitana Tadeusza Śmiśniewicza – Witold. Człowiek o ogromnej pasji i zamiłowaniu do historii, ale również jak na swoje 91 lat – o ogromnej sile witalnej i umysłowej.

Starałem się opisać wszystko to, czego byłem świadkiem lub czego dowiedziałem się od ojca. Sięgałem do różnych źródeł tj do miejsc gdzie ojciec pracował, ale również do archiwów. – mówi Witold Śmiśniewicz. – W historii Dezametu przyjęto jako datę początkową powstania zakładu sierpień 1939 roku. Uważam, że WAM3 trzeba pozywać w szerszym kontekście czyli od momentu jej planowania i budowy. Moim zdaniem historia fabryki zaczyna się w marcu 1937. I te historię starałem się przedstawić czytelnikom. – dodaje.

Więcej na temat publikacji w załączonym niżej materiale wideo.

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here