ZMARŁY PROBOSZCZ WOLANIN PATRONEM ULICY

38
Fot: Gmina Nowa Dęba

Wybudowany niedawno łącznik Anieli Krzywoń-Zarzecze zyskał nową nazwę. Zgodnie z podjętą przez Radę Miejską uchwałą, patronem tego odcinka będzie były proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej w Nowej Dębie ks. dr Mieczysław Wolanin. Nie była to jednak jedyna propozycja jaka pojawiała się w toku prac nad nadaniem nazwy ulicy.

Inicjatywa nadania nazwy nowej drodze wyszła od grupy mieszkańców, którzy wnioskowali aby łącznik przemianować na ulicę Kazimierza „Bławata” Bogacza – legendarnego Żołnierza Wyklętego z Nowej Dęby, który na kartach historii zapisał się między innymi samodzielnym rozbiciem więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Tarnobrzegu i uwolnieniem swoich towarzyszy broni.

Z kolei radny Tomasz Kopeć zaproponował, aby patronem nowej ulicy został  ks. Mieczysław Wolanin i to właśnie ten pomysł został zaaprobowany przez mieszkańców Osiedla Dęba na zebraniu wiejskim, a następnie „przyklepany” przez Radę Miejską.

38 KOMENTARZE

 1. I tak oto ulicę im. żołnierza 1AWP walczącego u boku Krasnej Armii przedłużono doktorem proboszczem za pomocą lokalnej społeczności.

  Chichot historii po nowodębskim lesie, echo niesie.

  • A myślałem, że tylko mnie ten fakt rozbawił. Zwłaszcza, że Aniela była jako jedyna kobieta z poza ZSSR odznaczona medalem Bohatera Związku Radzieckiego

  • A czym Bławat był lepszym od wolanina! znacie Państwo historie Bławata i jakim był człowiekiem oprócz tego że zasłynął z akcji odbicia więźniów. to byście sie zdziwili i to bardzo .

  • @ od.Deba , jak tak dobrze
   znasz Bławata , którego prezydent odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski , to napisz coś więcej, niechaj i inni też wiedzą, a nie rzucaj niedopowiedzeniami w przestrzeń

 2. Ks Wolanin jaki był taki był ale więcej zrobił dla Osiedla niż Bławat i bardzo dobrze że właśnie Ksiądz Mieczysław jest patronem tej ulicy a dla Pana Radnego składam wyrazy ogromnego szacunku za inicjatywę

  • Nasi zacni księża więcej zrobili dla parafian niż taki Kościuszko, Mickiewicz, czy Słowacki. Widzę tu potencjał do godnego upamiętnienia choćby paru zacnych ś.p. wikarych.

 3. Skoro juz była ulica Alternatywy czy też Ćwiartki, to dlaczego nie Anonimowa ? Przynajmniej będzie pasowała mentalnie do tamtych dwóch…

  • Anonim tam mieszka to i ze szczęścia może choć na trochę zamilknie na tym forum…

 4. PROSZĘ USZANOWAĆ PAMIĘC P. bŁAWATA, NIE ROBIĆ PRZETARGU, wielki patriota, nie ormowiec, ani czerwony czy zielony, Przykre że historia idzie w niepamięć.

 5. Tylko zaproponował….i słowo stało się ciałem.
  Mała iskierka… i od razu płomień.
  Jak to się dzieje?
  A ile takich iskierek gaśnie bezpowrotnie ?
  Czy ta elyta nowodębska nie powstała w podobny sposób?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here