25 Brygada Kawalerii Powietrznej na ćwiczeniu FALCON 14

15

„Szczególne znaczenie dla zaplanowanych do realizacji zadań ma przeświadczenie o wspólnocie budowanego bezpieczeństwa. Osiągany w czasie realizacji wspólnych celów kunszt i gromadzenie doświadczenia przygotowują nas do podjęcia działania w każdym czasie, warunkach i miejsc” – powiedział Dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej pułkownik doktor Stanisław Kaczyński.

W piątek, 21 listopada br. na placu apelowym na poligonie Nowa Dęba w ramach ćwiczenia z wojskami FALCON-14 odbyła się uroczystość przekazania zadań związanych z realizacją wspólnego szkolenia z komponentem Sił Zbrojnych Kanady pomiędzy 6. Brygadą Powietrzno-Desantową i 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej.

Uroczystość poprzedziło wejście wojskowej asysty honorowej, bezpośrednio podległych pododdziałów 25.BKPow., żołnierzy 6.BPD oraz żołnierzy kanadyjskich z kompanii „Oscar” 3 batalionu Kanadyjskiego Pułku Królewskiego. Punktualnie o godz. 10.00 meldunek o gotowości pododdziałów Dowódcy 25.BKPow. płk Kaczyńskiemu złożył dowódca uroczystości major Marcin Markiewicz.

Po przywitaniu się ze sztandarem 25.BKPow. i przeglądem pododdziałów przez płk Kaczyńskiego na maszt wciągnięto flagi państwowe obu państw oraz odegrano Hymny Narodowe Polski i Kanady.

– „Obecni dziś z nami żołnierze kompanii lekkiej piechoty z Ontario, zdobywający dotychczas doświadczenie z 6.BPD, mieli już okazję współpracować z kawalerzystami z Tomaszowa Mazowieckiego. W czasie ćwiczenia ANAKONDA 14 szkolili się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Ćwiczyli desantowanie ze śmigłowca Mi-8. Sądzę, że doskonale zapoczątkowana współpraca będzie sprzyjać tworzeniu dobrej atmosfery i dalszemu zdobywaniu doświadczeń podczas ćwiczenia FALCON-14” – powiedział w swoim wystąpieniu płk Stanisław Kaczyński.

Ostatnim elementem uroczystości była defilada wojskowa pododdziałów polskich i kanadyjskich. Na uroczystości obecni również byli: dowódca 6.BPD generał brygady Adam Joks, dowódca komponentu kanadyjskiego oraz dowódcy jednostek bezpośrednio podległych 25.BKPow.

Po zakończeniu ceremonii przekazania, żołnierze kanadyjscy udali się na bojową strzelnicę piechoty, na której prowadzili zajęcia ogniowe z przystrzeliwania broni.Natomiast, żołnierze 257. batalionu kawalerii powietrznej kontynuowali szkolenie taktyczne. Przeciwnik po wprowadzeniu swoich odwodów przystąpił do dalszego natarcia. Na sygnał kawalerzyści otrzymali zadanie zająć rubieże ryglowe i wzmocnić obronę wojsk na kierunku głównego wysiłku do momentu podejścia wzmocnienia sił własnych.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. FALCON-14, którego tematem jest batalion kawalerii powietrznej w działaniach aeromobilnych jest ćwiczeniem w ramach którego wydzielone elementy 25.BKPow. doskonalą swoje umiejętności w zakresie planowania, organizowania oraz prowadzenia działań przez pododdziały szturmowe i lotnicze w działaniach Aeromobilnych.

Żołnierze z pododdziałów szturmowych doskonalą swoje umiejętności m. in. w strzelaniach sytuacyjnych z wykorzystaniem amunicji bojowej jak również w działaniach taktycznych oraz we współdziałaniu ze śmigłowcami wraz z komponentem Sił Zbrojnych Kanady.

Tekst i zdjęcia: kpt. Tomasz Pierzak
Źródło: 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

15 KOMENTARZE

 1. tych własnie anonimowych krzykaczy bym wziął do armii ale tej z lat osiemdziesątych gdzie rzadziła fala nie jeden z tych cwaniaczków bez komórki i intarnetu by sobie pętle założył. Troche cwaniaczki szacunku dla wojska

  • Ludzie w Dezamecie produkują na potrzeby wojska więc mają pracę a i w jednostce wojskowej też trochę ludzi znalazło ją

  • to, że „od święta” powiedzą coś o nas w mediach ogólnopolskich albo napiszą. Zapytaj ludzi z Polski skąd znają dębę to się przekonasz, że tylko z poligonem kojarzą… niestety tylko:/

 2. Słyszałem, że takie ma być w powiecie ustawienie w koalicji PSL-PO-FORUM:

  starosta – Bartoszek ( czy Bartosiak, jakoś tak ) z Gorzyc;
  wicestarosta – Pitra z Baranowa Sandomierskiego;
  przewodniczący rady – z ekipy okołogorzyckiej, natomiast nikt, kto byłby wcześnie w radzie powiatu ( ponoć wcześniej typowana była Kozieja z Zabrnia );
  Sudoł ma ponoć zostać członkiem zarządu.

  Luberę mają ponoć strącić ze stanowiska dyrektora ZS 1, Kopciową w ZS 2 zostawią, bo jest rok czy dwa przed emeryturą. Markowicz – Dudek żadne zmiany nie dotkną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here