8 i pół miliona złotych z Unii Europejskiej na rewitalizację Nowej Dęby

11

25.05.11r

Nowy dworzec autobusowy, przebudowa placu Gryczmana, nowe tereny zielone i nowoczesny moniotirng – między innymi na te zadania trafią unijne pieniądze pozyskane przez Nową Dębę z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Przedsięwzięcia objęte projektem są wynikiem potrzeb mieszkańców. Problemem głównym jest niska estetyka i funkcjonalność przestrzeni publicznej Nowej Dęby, dlatego złożyliśmy wniosek do RPO – mówi burmistrz Wiesław Ordon – Nasz projekt otrzymał wysoką ocenę i zastał zakwalifikowany do dofinansowania. Całkowita wartość projektu to 12 087 591,52 zł z czego 8,5 mln zł pochodzić będzie ze RPO.
Projekt realizowany będzie do 2013 r. W bieżącym roku na wkład własny gmina wyda 365 tys. zł, w 2012 – 499 tys. zł a w 2013 1,9 mln zł. Łącznie ze środkami już wydanymi na budowę dworca wkład własny gminy wyniesie ponad 3 mln zł. Całość zadań podzielona została na sześć etapów obejmujących: zagospodarowanie dworca autobusowego oraz terenów przyległych, przebudowa placu im. mjr. Gryczmana wraz z zagospodarowaniem terenu przy budynku SOK i terenu „Koziołka Matołka” w Nowej Dębie, rewitalizację 22 tys. metrów kwadratowych terenów zielonych, termomodernizację budynku użyteczności publicznej, najnowocześniejszy monitoring oraz opracowanie i wykonanie nowego systemu informacyjnego i oznakowania ulicznego.

Etap 1. Zagospodarowanie dworca autobusowego oraz terenów przyległych,
Jednym z problemów Nowej Dęby było niezadowolenie mieszkańców z infrastruktury komunikacyjnej oraz negatywny wizerunek dworca autobusowego. Komunikacja wokół terenu dworca oparta była na istniejącej sieci dróg oraz nieregularnej zatoce dla autobusów. Stanowiska dla busów i taxi funkcjonowały na parkingu pomniejszając liczbę stanowisk dla samochodów osobowych. Oświetlenie rozmieszczone było nieregularnie, brakowało funkcji niezbędnych podróżnym do bezpiecznego i komfortowego korzystania z usług przewoźników. Brakowało parkingów oraz przystosowania komunikacji dla osób niepełnosprawnych. Pod koniec roku 2009 Nowa Deba zyskała nowy kształt dworca autobusowego: zatokę autobusową i parking główny. Wykonano zadaszenie przystanku. Przebudowano parking główny, na którym znajdują się 72 miejsca postojowe (5 dla niepełnosprawnych). Zamontowano nową kanalizację deszczową. Wykonano oświetlenie terenu. Nie wszystkie problemy zostały jednak rozwiązane. Brakuje miejsca, gdzie można by się ogrzać i poczekać w cieple na środek transportu – mówi burmistrz Nowej Dęby – Jest to duże utrudnienie dla osób korzystających ze środków komunikacji publicznej – zwłaszcza w zimne dni. Budowa budynku dworca wpłynie pozytywnie na jakość obsługi podróżnych.
Wysokość projektowanego budynku oraz jego kształt, jak również podziały elewacyjne, posadowienie fundamentów, odwodnienie itp. dostosowane zostaną do konstrukcji projektowanego zadaszenia w taki sposób aby stanowiły harmonizująca całość pod względem
konstrukcyjnym i architektonicznym. Powierzchnia 140 m2.

Etap 2. Przebudowa placu im. mjr. Gryczmana wraz z zagospodarowaniem terenu przy budynku SOK i terenu „Koziołka Matołka” w Nowej Dębie.
Problemem mieszkańców Nowej Dęby jest niewystarczająca liczba miejsc rozrywki i aktywnego wypoczynku. Lepsze wykorzystanie obszaru centrum miasta pozwoliłoby na stworzenie miejsc, gdzie mieszkańcy mogliby spędzać wolny czas. Dzięki połączeniu plant z domem kultury Nowa Dęba zyska plac do organizacji masowych imprez. Funkcje sceny pełnić będzie taras SOK-u. Nowe oblicze zyska tez „Koziołek”: zostaną powiększone boiska, zbudowany tor dla rolkarzy itd.

Etap 3. Rewitalizacja terenów zielonych.
Problemem rozwoju terenów zieleni są ograniczone zasoby finansowe gminy, które mogą być przeznaczone na ten cel a zieleń miejska jest ważnym składnikiem obszarów miejskich – podkreśla Wiesław Ordon. Pełni funkcje rekreacyjne, ekologiczne i zdrowotne – wpływa na złagodzenie uciążliwości życia w miastach, wprowadza ład przestrzenny, oraz nadaje indywidualny charakter miastu. Zieleń miejska oddziałuje również na człowieka poprzez możliwość kontaktu z natura. Łącznie ten etap projektu obejmie rewitalizację prawie 22 tys. metrów kwadratowych terenów zielonych.

Etap 4. Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej.
Do głównych problemów związanych z ogrzewaniem budynków należą: rosnące koszty energii cieplnej, straty ciepła, degradacja środowiska naturalnego, problemy mniejszej „kaloryczności paliwa”. Dzięki termomodernizacji straty ciepła zostaną zredukowane, co wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku oraz na poprawę stanu środowiska.

Etap 5. „Bezpieczna droga do domu”
W ramach Etapu 5. projektu zostaną utworzone strefy bezpieczeństwa na głównych trasach przemieszczania sie mieszkańców. W ramach działania zostanie poszerzony system monitoringu w Nowej Dębie. W często uczęszczanych miejscach zostaną zamontowane kamery. Elementy systemu monitoringu: kamera obrotowa 5 szt, oprogramowanie – 8 kanałów 1 szt, bezprzewodowy punkt dostępowy 12 szt, pulpit sterowniczy USB 1 szt, słup oświetleniowy 4 szt, materiały pomocnicze 1 szt.

Etap 6. „Łatwo trafić”
W ramach etapu 6 zostanie usprawniony system informacyjny poprzez montaż tablic informacyjnych, planów miasta, oznakowania. Elementy systemu informacyjnego: tablica wolnostojąca-podświetlana (SOK, TSSE) -2 szt., tablica wolnostojąca (Pl. Targowy, rondo, UMiG, Przedszkole nr 5. Przedszkole nr 2, Zespół Szkół nr 2 , Zespół Szkół nr 1, Cmentarz, MGOPS) -8 szt., plan miasta (dworzec, SOK, TSSE) – 3 szt.

Paweł Antończyk

11 KOMENTARZE

 1. Szkoda że nikt nie pomyślał aby umieścić tablicę z planem miasta przed wjazdem do Nowej Dęby od strony Tarnobrzega czy od strony Rzeszowa.Bardzo często udzielam informacji jak dojechać na ulice które znajdują się w Nowej Dębie , a taka tablica na przykład koło stacji paliw w osiedlu Dęba rozwiązało by problem.Zapomniałem tylko o jednym że osiedle Dęba to nie Nowa Dęba.

 2. jaki masz problem z osiedlem Dębą? proponowałeś strażakowi małżeństwo, że uważasz ich odmowę za zacofanie? czy po prostu cierpisz na kompleks krótkiej wypowiedzi na jeden temat. Jeśli zostałeś skrzywdzony zgłoś zażalenie oficjalnie. Spokojnie usiądź i porozmawiaj, najlepiej ze swoją mamą złóż jej przy okazji życzenia, będzie jej z pewnością bardzo miło.;)

 3. Celnie! Jak zwykle! Zamiast uczyć młodych strażaków fachu, tj. kurs ratowników drogowych, pilarzy itp… uczą machać szabelką i wpajają typowy socjal w którym sami żyją…A tak tylko ćwiczenia PANDY…
  PAN-DA, PANI-DA…

 4. Za swoją kasę, to burmistrz może sobie nawet co roku zmieniać wizerunek plant, ale za publiczne pieniądze to nie ładnie

 5. Za swoją kasę burmistrz to dwa razy się zastanowi zaczym słoik ogórków kupi… no, ale publiczne -to co innego! nawet parking z granitowymi krawężnikami wyrychtuje…a co! ma się gest!

 6. Jeżeli chodzi o gest ! To dopiero zobaczymy GEST !
  Granitowe krawężniki, dlaczego nie przecież to centrum miasta, okolice magistratu, za to zaszczana pergola śmietnikowa za budynkiem UMiG to nie centrum miasta . Nowy dywanik asfaltowy na ul. Jasnej , długo nie będziemy czekać na kolejny gest. Za to ul. Torowa kolejną kadencje będzie czekała na swój remont, czy ul. Sikorskiego, bo to już nie centrum. Są ważniejsze priorytety. Budynek Przychodni Zdrowia przy ul. JP II to też nie jest centrum itd.itd.

 7. Ulica 1 Maja tez nie centrum , STARE POLAMANE LAWKI ,O CHODNIKU OD UL MICKIEWICZA DO RZESZOWSKIEJ JUZ NIE WSPOMNE I NOWOCZESNEJ FONTANNIE

 8. Fontanna przy ul. 1 Maja to wizytówka i pośmiewisko. Trzeba być niebywale upartym, aby przez tyle lat nie ruszyć w tej sprawie palcem

 9. ja bym także dał pięniądze na rozwój kultury i rozrywki dla mlodzieży takie jak lepsza murawa na stadionie lub powiekszenie skate-parku ulepszenie w inne przeszkody:) ale widać że nasze piękne miasto nie myśli nad młodzieżą która jest przyszłoscią całego świata:) pozdrawiam:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here