Akcja społeczna 'Pudełko Życia'

8

2013-12-06

Od stycznia 2014r. ruszy w gminie Nowa Dęba akcja społeczna „Pudełko Życia”, Inicjatorką akcji jest Maria Mroczek- radna Rady Miejskiej. Pomysł zaczerpnęła z Wejherowa, gdzie tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecznej zapoczątkował taką akcję. Staje się ona na tyle popularna, że podejmują ją kolejne samorządy.

To akcja skierowana głównie do ludzi starszych i samotnych, ale w zasadzie każdy może z niej skorzystać. – mówi Maria Mroczek. – Może właśnie takie pudełko pomoże w chorobie, wypadku lub innej sytuacji kryzysowej. – dodaje pani Maria.

W ramach akcji każda zainteresowana osoba otrzyma pakiet składający się z dwóch naklejek – na pudełko i na lodówkę oraz Karty Informacyjnej do samodzielnego wypełnienia.

W pudełku opatrzonym naklejką, należy umieścić kartę informacyjną wypełnioną zgodnie z instrukcją, a więc i numery telefonów lub adres do najbliższych, których pragniemy poinformować o pobycie w szpitalu. Powinny się tam znaleźć także dane na jaką chorobę chorujemy, jakie leki przyjmujemy oraz uczulenia potwierdzone przez lekarza. Ważne mogą okazać się informacje, że w domu znajduje się kot lub pies i komu przekazać zwierzę pod opiekę. Informacje, które wpiszemy w karcie informacyjnej, zależą tylko wyłącznie od osoby, która zakłada „Pudełko Życia”.

Ważne jest to, aby pamiętać o aktualizowaniu informacji w karcie jeżeli pojawią się istotne zmiany, np. w sytuacji zdrowotnej lub minie rok od daty jej wypełnienia.

Chcielibyśmy, aby osoby starsze i samotne umieściły w lodówkach w swoim mieszkaniu specjalnie oklejone pudełko, a w nim istotne dla życia tej osoby informacje medyczne. – mówi Pani Maria. – Czasem uzyskanie takich danych jest niezwykle trudne, gdy ktoś straci przytomność. Karta informacyjna będzie jeszcze konsultowana z ratownikami medycznymi i pracownikami Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie.

Dlaczego w lodówce i skąd pudełko?
Lodówka znajduje się w każdym domu, jest więc najłatwiejsza do zlokalizowania. Służbom przybyłym z pomocą danej osobie ma także pomóc naklejka, umieszczane na lodówce, świadcząca o znajdującym się tam \”pudełku życia\”. – mówi Maria Mroczek – a pudełko to rzecz umowna. Może nim być umyte opakowanie po margarynie lub malutki słoiczek po dżemie. Ważne aby na nim była naklejka i Karta informacyjna w środku. – dodaje.

W pierwszej fazie akcji przygotujemy ok. 2 tys. pakietów, a o sposobie ich dystrybucji powiadomimy mieszkańców Gminy – mówi Wiesław Ordon, – burmistrz Nowej Dęby, który zadeklarował pełne wsparcie dla tej cennej inicjatywy. – Będziemy zachęcać do włączenia się do tej akcji pracowników naszego MGOPiS i Szpitala Powiatowego – dodaje burmistrz.

Ratownicy medyczni przyznają, że często dojeżdżając na miejsce zdarzenia mają problem ze zdiagnozowaniem, co dolega potrzebującej osobie. Jasna informacja, na co ta osoba jest, chora, uczulona, jakie leki bierze, może skrócić czas podania odpowiedniego leku i dzięki temu uratować jej życie.

UMiG

8 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here