Badminton – podsumowanie 2013 roku

10

2013-12-25

Kolejny rokrozgrywkowy, tym razem 2013 mają za sobą młodzi badmintoniści Stali Nowa Dęba. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że to już 46 rok działalności sekcji badmintona w środowisku Nowej Dęby. W kończącym się roku rozgrywkowym 2013 badmintoniści Stali startowali w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi badmintona grupa południowo – -wschodnia, a także w krajowych i wojewódzkich turniejach klasyfikacyjnych w różnych kategoriach wiekowych oraz Indywidualnych Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Zespół Stali jedna z najmłodszych drużyn ligowych w Polsce dzięki ambitnej, pełnej determinacji postawie utrzymała się w szeregach pierwszej ligi. Budżet sekcji badmintona na 2013 r. wynosił ok.43 000 zł, które to pieniądze musiały wystarczyć do końca 2013 roku na rozgrywki ligowe i starty indywidualne, które odbywały się i dalej odbywać się będą po całej Polsce. Młoda drużyna Stali (średnia wieku 18 lat! ), jedna z najmłodszych ligowych w kraju, rozgrywała swoje mecze w oparciu o swoich wychowanków. Dzięki występom w badmintonowej I lidze w hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie można było zobaczyć wielu znakomitych polskich badmintonistów, medalistów Mistrzostw Europy, uczestników Mistrzostw Świata i Olimpiad, czego w Nowej Dębie żadna inna dyscyplina sportowa nie mogła doświadczyć. Zespół przed przystąpieniem do meczów w pierwszej lidze z góry skazany był na niepowodzenie, ponieważ nie został nikim wzmocniony. Mimo tego młodziutka drużyna stawiała silny opór dużo mocniejszym rywalom i pozostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie u wielu fachowców i obserwatorów rozgrywek ligowych. Start w centralnych rozgrywkach ligowych, jakimi są ekstraklasa lub I, czy II liga był, jest i będzie najlepszą formą promocji miasta i gminy Nowa Dęba i naszego regionu na arenie ogólnopolskiej, a badmintoniści z Nowej Dęby robili i robią to jak mogą najlepiej.
Duża nobilitacja w ligowym sezonie rozgrywkowym 2012/2013 czekała badmintonistów Stali Nowa Dęba. Badmintonowa ekstraklasa to osiem zespołów. Natomiast rozgrywki pierwszej ligi toczą się w czterech grupach: południowo-wschodniej, południowo-zachodniej, północno-wschodniej i północno-zachodniej. Zwycięzcy grup grają mecze barażowe o dwa miejsca premiowane awansem do ekstraklasy. Zespół Stali Nowa Dęba występował w grupie południo-wschodniej razem z drużynami: Kiko Zamość, MLKS Solec Kujawski, MUKS 5 Chełm, UKS Plesbad Pszczyna. Rozgrywki toczyły się systemem każdy z każdym. W każdym meczu rozgrywanych było sześć gier – dwa single męskie, singiel kobiet, debel kobiet, debel mężczyzn i mixt. Mecz musiał być rozstrzygnięty i nie mógł zakończyć się remisem, a o ostatecznym wyniku mógł zdecydować, t.zw. dodatkowy set (złoty set), co było dodatkową atrakcją ligowych zmagań. Początek ligowego sezonu badmintonowego w Polsce nastąpił w listopadzie 2012 roku, zakończył się w lutym 2013 roku.. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że badmintoniści z Nowej Dęby w kolejnym sezonie rozgrywkowym, są najwyżej grającym zespołem ligowym funkcjonującym w strukturach MKS Stal Nowa Dęba, opartym jak to do tej pory bywało na młodzikach, juniorach młodszych, juniorach, młodzieżowcach i seniorach – własnych wychowankach! Najważniejszym celem gry w lidze było, jest i będzie ogranie nowodębskiej młodzieży, a co za tym idzie odpowiednie przygotowanie do startu w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Jak na razie te cele i pokładane w nim nadzieje zespół spełnił, ponieważ walczył w I lidze z wielką determinacją i niesamowitą ambicją i swoją postawą wstydu nie przyniósł, a co najważniejsze zdobywał cały czas tak bardzo potrzebne doświadczenie. Ostatecznie Stalowcy uplasowali się na czwartym miejscu i utrzymali się w szeregach I – ligowców, a ligowe ogranie zaprocentowało rewelacyjnymi wynikami uzyskanymi w startach indywidualnych.

W chwili obecnej badmintoniści Stali Nowa Dęba są jedynym badmintonowym, ligowym zespołem na Podkarpaciu !
Doskonałą postawę zaprezentowali badmintoniści nowodębskiej Stali przede wszystkim w startach indywidualnych, zajmując wiele czołowych miejsc na różnego rodzaju rankingowych turniejach klasyfikacyjnych rozgrywanych po całej Polsce, czego efektem był fakt, iż około 130 razy stawali na podium dla zwycięzców. Ukoronowaniem tych startów było zdobycie dziewiątego miejsca na Mistrzostwach Polski Elity (Seniorów), które rozegrane zostały w kwietniu 2013 roku w Białymstoku przez mixt: Mateusz Czachor / Izabela Tomczyk oraz dziewiątego miejsca debla: Mateusz Czachor / Krzysztof Kaczor , dzięki temu wszyscy zdobyli I klasę sportową.

Rewelacyjnie spisali się młodzicy młodsi Stali Nowa Dęba na Mistrzostwach Polski Młodzików Młodszych, które rozegrane zostały w maju w Ostrowie Wielkopolskim. Złoty medal i tytuł mistrzów Polski wywalczył mixt: Rafał Lejko / Beata Mycek, srebrny medal i tytuł wicemistrzyni Polski w singlu dziewcząt wywalczyła Natalia Róg oraz brązowy medal w deblu dziewcząt wywalczyła para: Beata Mycek (Stal) / Magdalena Golenia (UKS Sokół Ropczyce).

Dzięki tak rewelacyjnej postawie MKS Stal Nowa Dęba został sklasyfikowany w klasyfikacji medalowej mistrzostw na trzecim miejscu w Polsce za Technikiem Głubczyce i Energią Lubliniec.
Bardzo dobrze na Mistrzostwach Polski Młodzików, które rozegrane zostały w maju w Suchedniowie spisał się Patryk kopeć, który zarówno w singlu jak i w deblu wspólnie z Tymoteuszem Malikiem (UKS Trójka Tarnobrzeg) wywalczył dobre piąte miejsce, potwierdzając tym samym swoją równą i dobrą dyspozycje przez cały sezon oraz to że zalicza się do ścisłej krajowej czołówki w tej kategorii wiekowej.

Prawdziwe żniwo medalowe padło łupem nowodębskiej badmintonowej młodzieży na indywidualnych Mistrzostwach Podkarpacia Żaków (Straszęcin), Mistrzostwach Podkarpacia Młodzików Młodszych (Nowa Dęba), Mistrzostwach Podkarpacia Młodzików (Ropczyce) oraz Mistrzostwach Podkarpacia Juniorów Młodszych (Ropczyce). Łącznie na tych sztandarowych, badmintonowych imprezach wojewódzkich nowodębscy badmintoniści wywalczyli aż 19 medali (6 złotych, 5 srebrnych i 8 brązowych).

W finale wojewódzkim Drużynowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej, który rozegrany został w Ropczycach złote medale i tytuły mistrzowskie wywalczyły zarówno zespoły dziewcząt i chłopców i tym samym zapewniły sobie udział w finale krajowym, który rozegrany został w maju w Białymstoku. Start w tym finale okazał się historycznym wyczynem badmintonistów dla sportu szkolnego Miasta i Gminy Nowa Dęba, albowiem drużyna dziewcząt (Natalia Róg i Beata Mycek) wywalczyła złoty medali i tytuł Drużynowych Mistrzyń Polski Szkół Podstawowych, a drużyna chłopców (Rafał Lejko i Patryk Róg) wywalczyła srebrny medal i tytuł Drużynowych Wicemistrzów Polski Szkół Podstawowych! Tej sztuki od wielu lat, jeszcze nikt nie dokonał i młodzi badmintoniści przeszli tym samym do historii sportu szkolnego!

Dwójka zawodników to członkowie kadry wojewódzkiej juniorów, a dziewięcioro to członkowie kadry wojewódzkiej młodzików.
Oprócz Mateusza i Izy (topowy mixt Podkarpacia i Stali Nowa Dęba)) posiadających I klasę sportową, najlepszych w tej chwili badmintonistów Stali Nowa Dęba, piątka zawodników posiada II klasy sportowe, a kolejna piątka posiada III klasy sportowe.

Do wyróżniających się w chwili obecnej badmintonistów młodego pokolenia, o których jest już głośno w województwie podkarpackim i kraju należą: Natalia Róg, Patryk Kopeć, Beata Mycek, Ernest Ścipień, Rafał Lejko, Patryk Róg, Jakub Suszyński, Aleksandra Michalczuk, Dominika Luboch, Zofia Tomczyk oraz Klaudia Kostrzycka.

Na szczególne podkreślenie zasługuje postawa trójki młodych badmintonistów: Natalii Róg, Beaty Mycek oraz Rafała Lejko, którym badmintonowi fachowcy wróżą znakomitą karierę sportową.
Doskonale również radzili sobie w mijającym sezonie nowodębscy weterani, którzy zaliczani są do ścisłej krajowej czołówki.

Badmintoniści z Nowej Dęby dominowali również w cyklu turniejów Grand Prix Victora Gim 4 Life rozgrywanych co miesiąc w Mielcu w różnych kategoriach wiekowych. Adam Bunio od 8 lat trwania tych zawodów odniósł w sumie 105 zwycięstw i 150 razy stawał na podium dla zwycięzców (wyczyn nie lada na skalę krajową!) w różnych kategoriach wiekowych, stając się tym samym ikoną mieleckich zmagań i został uznany najlepszym graczem tych zawodów od początku ich trwania i uhonorowany przez Prezydenta Miasta Mielca specjalnym pucharem.

W tym roku (grudzień) ten 54 – letni szkoleniowiec obchodził jubileusz 30 – lecia pracy trenerskiej z badmintonistami Stali Nowa Dęba. Z tej okazji został uhonorowany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla specjalną nagrodą grawertonem: \”Orłem Senatu RP\” za sukcesy sportowe i trenerskie w latach 1983 – 2013 oraz za wkład jaki wniósł w rozwój i promowanie badmintona na Podkarpaciu, w Polsce i poza jej granicami. Na wniosek organizatorów trener Adam Bunio został uhonorowany specjalną nagrodą: \”Teczką Trenera Badminton Europe\”, którą wręczył mu prezes mieleckiego klubu Krzysztof Ostrowski. Warto nadmienić, że tę prestiżową nagrodę Europejskiej Unii Badmintona posiada tylko paru – chyba 3 trenerów w Polsce.

Adam Bunio doskonale spisał się również na czerwcowych Mistrzostwach Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty, które rozegrane zostały w Chęcinach k/ Kielc. Szkoleniowiec z Nowej Dęby wywalczył podwójną koronę mistrza Polski w deblu i mixście, dołączając tym samym do swoich podopiecznych, tegorocznych medalistów imprez mistrzowskich na Podkarpaciu i w Polsce.
Rewelacyjnie spisał się również w Gorlicach, gdzie na początku września rozegrane zostały VIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych, Radnych i Parlamentarzystów. W doskonałym stylu wywalczył dla Nowej Dęby historyczny, pierwszy medal i to od razu złoty w grze pojedynczej mężczyzn!

Szkoleniowiec z Nowej Dęby w tym sezonie był najstarszym uczestnikiem mieleckiego Grand Prix, a w swoich zmaganiach na mieleckich kortach z dużo młodszymi od siebie graczami wykazał się jak do tej pory znakomitą kondycją, zmysłem taktycznym, wolą walki do końca, niebywałą ambicją, techniką, a co najważniejsze w każdym pojedynku emanowała od niego radość gry w badmintona, dyscypliny sportu jeszcze może mało popularnej, ale którą bardzo ukochał i którą jak tylko może i potrafi, promuje w różnych zakątkach Podkarpacia i Polski. W sumie w tym roku odniósł na mieleckich kortach 105 zwycięstwo i stanął po raz 150 na podium dla zwycięzców (wynik, który jest ewenementem w skali kraju i cały czas jest śrubowany mimo upływu lat przez trenera z Nowej Dęby). Było to wymarzone ukoronowanie 30 lat pracy trenerskiej w sekcji badmintona, przypadającej w grudniu 2013 roku.

Tak więc Adam Bunio, 54 – letni szkoleniowiec badmintonistów Stali Nowa Dęba w kończącym się 2013 roku wywalczył dla siebie, swojego klubu oraz Miasta i Gminy Nowa Dęba 3 złote medale na imprezach rangi mistrzostw Polski!

Znakomicie spisywali się również na badmintonowych kortach pozostali nowodębscy weterani: Marek Kamiński w kategorii powyżej 30 lat, zdobywca czołowych miejsc na turniejach regionalnych i Bogdan Gunia – Prokurator Okręgowy w Rzeszowie w kategorii powyżej 40 lat. Pan Bogdan to aktualny dwukrotny złoty medalista w singlu i deblu Ogólnopolskiej Spartakiady Prawników z Poznania. Obaj zdecydowanie, mimo licznych obowiązków związanych z pracą zawodową dominują na badmintonowych kortach w swoich kategoriach wiekowych wśród podkarpackich weteranów.

Na szczególne podkreślenie i uwagę zasługuje fakt, że badminton w Nowej Dębie wkracza w sferę amatorów i entuzjastów tej formy sportu, aktywnego wypoczynku, rekreacji i rozrywki, co jest bardzo budujące w kontekście dalszej popularyzacji tej dyscypliny spotu wśród mieszkańców Nowej Dęby. Tym większe słowa uznania i wielki szacunek dla debiutantów z Nowej Dęby na mieleckich kortach: Grzegorza: Ordona i Rafała Lewandowskiego, a także Witolda Bala i Janusza Szymańskiego, którzy uzupełniają grono amatorów tej dyscypliny sportu w Nowej Dębie.

Ogólnie w kończącym się 2013 roku badmintoniści Stali Nowa Dęba wywalczyli na imprezach rangi: mistrzostw Podkarpacia: 21 medali (8 złotych, 5 srebrnych i 8 brązowych), na imprezach rangi mistrzostw Polski: 8 medali (5 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy).

Daje to w sumie ogólną liczbę 29 medali (13 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych) wywalczonych w 2013 roku przez badmintonistów MKS \”Stal\” Nowa Dęba!
W chwili obecnej Nowa Dęba wraz ze Straszęcinem i Ropczycami stanowi o sile napędowej podkarpackiego badmintona, a praca szkoleniowa jest wzorem do naśladowania przez inne ośrodki, co znalazło swoje odzwierciedlenie w konsultacjach szkoleniowych prowadzonych w Nowej Dębie dla zawodniczek i zawodników z innych podkarpackich klubów przez cały rok rozgrywkowy 2013.

Kończący się rok 2013 był jednym z najlepszych sezonów rozgrywkowych w historii nowodębskiego badmintona od wielu, wielu lat!

Medale zdobyte do tej pory przez nowodębskich badmintonistów w imprezach rangi mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych dają łączną, dość pokaźną ogólną ilość 176 medali zdobytych w ciągu tych 46 lat działalności sekcji badmintona w środowisku Nowej Dęby.

Tak znakomite wyniki zostały osiągnięte dzięki wsparciu i współpracy przede wszystkim z:

– Urzędem Miasta i Gminy Nowa Dęba;
– Dyrekcją Zespołu Szkół Nr 2 w Nowej Dębie;
– Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej S.p z o.o., w Nowej Dębie, konekcjonowanie i sprzedaż wody źródlanej \”Dębianka\”;
– Podkarpackim Związkiem Badmintona w Rzeszowie;
– Samorządowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie.

oraz drobnymi sponsorami i ludźmi dobrej woli, którzy wspierali sekcję badmintona w trakcie rozgrywek ligowych i startów indywidualnych w 2013 roku.
Badmintoniści z Nowej Dęby to jedni z najlepszych promotorów Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz regionu tarnobrzeskiego na arenie wojewódzkiej i ogólnokrajowej, a co najważniejsze czynią to już 46 rok !!!

Niech tak będzie dalej…

10 KOMENTARZE

  1. To prrawdziwa promocja naszego miasta brawo badmintonisci i brawo Panie Marku za zamieszczanie wiadomości o badmintonie, trzeba go propagować jak tylko można, rownież na solectwach

  2. Znowu dyskusja zamienia się w piekło, tfu! Potrzebna pomoc z wielkiego miasta gdzie przebywają mądrzy i wykształceni z wielkich miast, którzy kiedyś mieszkali w N.D. I tęsknią.

  3. na ostatnim zdjęciu tylko jeden człowiek ma inny dres ? wtf ? czyżby chciał sobie zrobić zdjęcie z innymi bo miał PODOBNY dres ? bez sensu !!!!!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here