Biały Orlik i miasteczko ruchu drogowego nad Zalewem?

39

07.05.11r.

ZAGOSPODARUJMY ZALEW DZIĘKI ŚRODKOM Z ZEWNĄTRZ

Sprawa nowodębskiego Zalewu była jednym z postulatów wyborczych Komitetu Ratusz. Nie ukrywamy, że jest to kwestia wyjątkowo nam bliska. Nie bez znaczenia jest fakt, że jako członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego Stenga jesteśmy z tym terenem emocjonalnie związani. Organizowaliśmy w tym miejscu czas nie tylko dla siebie, ale również dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców chociażby poprzez organizacje szeregu imprez: zakończenie wakacji, bieganie po wodzie. Zainteresowanie tymi inicjatywami świadczy o tym, że potrzeba odrestaurowania tego terenu to nie wymysł małej grupki osób, lecz autentyczna potrzeba społeczna.


Fot.: Nowodębskie bieganie po wodzie

Istnienie takiej potrzeby mogą potwierdzać także wyniki cały czas trwającej ankiety internetowej przeprowadzanej przez portal InfoNowaDeba.pl . Jest to ankieta diametralnie różniąca się od tych, które do tej pory przeprowadzano w naszym mieście. Zazwyczaj wszelkie głosowania internetowe dotyczące Nowej Dęby były anonimowe. Sondaż przeprowadzany przez nasz portal jest realizowany na portalu Facebook, a osoby biorące w nim udział wybierając odpowiednią opcję „podpisują się” imieniem i nazwiskiem, co oznacza, że nie wstydzą się swojego zdania.


Fot.: Ankieta trwa od wtorku. Jeśli chcesz wziąć w niej udział na portalu Facebook wyszukaj profil Infonowadeba.pl

Spoglądając na mapkę Nowej Dęby dostrzegamy rozległy, atrakcyjny teren sportowo-rekreacyjny, w skład którego oprócz wymienionego akwenu wchodzą: dwa baseny, Orlik, skate-park, dirt park i korty tenisowe. Wszechobecna zieleń i spokój dają szanse na wykorzystanie potencjału drzemiącego w Leśnym Mieście.

Podczas spotkania zorganizowanego przez Ratusz i Stengę ustalono plan działań wokół zalewu
/ Zobacz teksty: „Ustalono plan działań w sprawie zalewu” , Echo Dnia: Radni Klubu Ratusz o przyszłości zalewu: , „Sabaty zmienią Nową Dębę” /

W poniedziałek 9 maja o godz. 16:00 w Urzędzie Miasta odbędzie się posiedzenie Komisji Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji poświęcone w całości naszemu zalewowi, na którym, miejmy nadzieję, uda się wypracować koncepcję zagospodarowania tego terenu, co pozwoli na realizację kolejnych punktów porozumienia zawartego na spotkaniu Ratusza.

Zdajemy sobie sprawę, że budżet gminy ma ograniczone możliwości, a oprócz zalewu jest również wiele innych równie ważnych zadań do wykonania. Dlatego też nawiązując do toczącej się dyskusji wokół ulokowania finansowanego przez powiat tarnobrzeski miasteczka ruchu drogowego oraz planów władz powiatu związanych ze stworzeniem w Nowej Dębie tzw. „białego orlika” ( w zimie służącym za lodowisko, w lecie za tor do jazdy na rolkach), mamy propozycję, aby oba te obiekty ulokować właśnie nad naszym zalewem za sklepem „Nicol”, dzięki czemu za pieniądze pochodzące z budżetu starostwa zagospodarujemy nasz zalew. Po wejściu na ten teren inwestora, który zająłby się budową nowej restauracji mielibyśmy odnowioną sporą część zalewu i moglibyśmy przystąpić do odnawiania mola i plaży.

Pomysł ten przedstawiliśmy zarówno wicestaroście Jerzemu Sudołowi (wyraził akceptację), oraz burmistrzowi i radnym (podczas ostatniej sesji RM). Wrócimy do niego również podczas poniedziałkowej Komisji, a o wynikach rozmów poinformujemy na infonowadeba.pl


Fot.: Biały Orlik, Miasteczko ruchu drogowego, nowa Restauracja i stworzenie części parkowej np. z paleniskiem znacznie ożywi ten teren, wymusi jego oświetlenie i zwiększenie nad nim opieki. Prezentowana mapka ma charakter POMOCNICZY.

Tomasz Licak
Marek Ostapko

Grafika: archiwum własne, Facebook, Geoportal


——

39 KOMENTARZE

 1. Pyra. Wystarczyło przeczytać tekst. Masz tam napisane, że jest to w zimie lodowisko a w lecie tor do jazdy na rolkach. Są tam brameczki więc można rozgrywać meczę i różne zabawy turnieje.

  [img]http://krynica-zdroj.pl/files/bialy_orlik.jpeg[/img]

 2. I to jest właśnie TO!!!:D jak już od czegoś zaczniemy to pomalutku , pomalutku na pewno uda Nam się URUCHOMIĆ NASZ ZALEW , a tym bardziej że mamy POMOC I POPARCIE STAROSTWA a to nie MAŁĄ !!! jak już się złapało PTICĘ to trzeba trzymać w GARŚCI i nie WYPUSZCZAĆ !!!naprawdę SZCUN że cały czas SZURUJECIE TEN TEMAT !!! RATUSZ POWODZENIA!!!;)

 3. najwyższy czas coś z tym zrbić-popieram.To prawie wizytówka miasta,piekne miejsce dla wszystkich mieszkańców i nie tylko.Postawić 5 domków campingowych i przez cały sezon kasa,ale czy w Dębie ktos ma głowe do interesu,nie potrafimy tylko narzekać,korzystać z darmowych obiadków i zasiłków z opieki.I aby do jutra

 4. szkoda, że z ratusza jest tylko 3 osoby w radzie. gdyby mieli większość dużo by się działo. pomysł dobry, ale zapewne nie przejdzie bo jak można się domyślić "ich samorządzik" zapewne nie przełknie tego, żeby zrobić coś po myśli ratusza i zacznie wrzucać swoje 3 grosze albo blokować pomysł mówiąc że nie ma kasy. a jak ma być kasa jak 400 000 idzie na szatnie dla kilkunastu osób? gdzie tu logika?

 5. A JA PYTAM ? A nie zastanowili się kto będzie korzystał z tych dobrodziejstw ? A może pomyśleliby o miejscach pracy dla młodzieży. Restauracja super a byli w Dębiance albo Jorguli wieczorem a widzieli pustki. Nawet starców w kościołach mało a Wy Państwo Sport i Rekreacja, nie żebym był przeciw tylko może pomyślcie o poprowadzeniu tak infrastruktury aby np. mogli przyjeżdżać sportowcy na zgrupowanie. Macie lasy dookoła stwórzcie coś co przyciągnie kluby i reprezentacje do wykładania pieniędzy. Zróbcie jedno boisko ze sztuczną nawierzchnią to 600 zł na godzinę zysku netto i trzeba teraz rezerwować na zimę. Jest basen, ale ja muszę dopłacać z moich podatków bo podnieść ceny to będzie larum. Pan starosta to mógłby takie zabawki jak białe orliki itp. postawić w Dębie Osiedlu, bo chyba człowiekowi się zapomniało skąd jego korzeń i czas by było coś dla matecznika sensownego uczynić. Panie Starosto WOŁAJĄ DO CIEBIE już drugą kadencję a Pan nic. Wracając do tematu powodzenia życzę Ratuszowi bo chce coś robić a że swoje trzy grosze dorzucę. [b]Wolność Tomku w swoim domku [/b]PZDR.
  Don Quijote

 6. Ja nie wierzę, że Pani WIce dopuści taki temat na jakiejkolwiek sesji przecież to urąga wszelkim zasadom demokracji , żeby mieć jakieś pomysły i nie konsultować tego z Wice. Toż to skandal. Ja był żadnego z Ratuszowych do głosu nie dopuściła na sesji. Skandal po prostu skandal i ten ironiczny uśmieszek Ostapki, który znowu z "motyką na słonie" chce się wybrać.

 7. Mam pytanie a może ktoś by zapytał mieszkańców pobliskich bloków co myślą o zagospodarowaniu terenów przy zalewie. powiem szczerze , że mam już po dziurki w nosie moto-crossów, militariady, koncertów wątpliwej klasy zespołów , huku w mieszkaniu i innych "atrakcji"

 8. #8 W takim razie najwyższy czas wykupić kwaterę przy cmentarnej albo zamontować dźwiękoszczelne okna. Inni jeszcze chcą żyć w tym mieście.

 9. Panie Marku niech Pan łaskawie opisze o co chodzi z "miasteczkiem.." i "białym orlikiem" bo niektórym miasteczko kojarzy się z jazdą na motorach a orlik, że niby lotnisko. Tu ludziska nie przywykli do nowości i możliwości jakie dają im takie budowle, lepiej narzekać, że "tam to majo to a tam majo co inszo a jeszcze dzie indziej majo lepij.." jak te przysłowiowe "psy ogrodnika" sam nie zjem i drugiemu nie dam.
  Najlepsze jest to, że ktoś chce dać kasę na to, ale oczywiście po co tu ludziom tak rzeczy "przeca możno do Mielco pojechoć.."

 10. A czy ktoś pomyślał, że w szkole jest taki "przedmiot" – cykl lekcji, jak wychowanie komunikacyjne i miasteczka powstają z reguły przy szkołach gdzie według podstawy programowej dzieciaki zdają na kartę rowerową? A u nas to wszystko na głowie i żeby "na mieście" ludzie widzieli i żeby się pokazać lub na siłę błyszczeć z ideami, które się promuje.
  Pozdrawiam i pomyślcie gdzie takie rzeczy się buduje aby były jak najwięcej wykorzystywane.
  A może pod blokiem u jednego lub drugiego radnego. To tylko taka dygresja, bo w Nowej Dębie nie myślą chyba o swoich dzieciach albo po prostu ich nie mają. Szkoda gadać….

 11. O! Wreszcie! Pojawił się MISTRZ CIĘTEJ RIPOSTY który przez cały dzień myślał jak ośmieszyć dobry pomysł na zagospodarowanie terenu z którym od 20 lat kolejne kadencje samorządu nie mogą dać rady i PALNĄŁ jakoby miasteczka ruchu drogowego i białe orliki MIAŁY POWSTAWAĆ JEDYNIE PRZY SZKOŁACH, powołujac się na INNE MIASTA.
  No to CYK! Szybka weryfikacja propagandy pana spod pechowej 13stki:
  RZESZÓW: http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090611/RZESZOW/154351517
  TARNOBRZEG: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100911/POWIAT0304/264141052

  Jak widać w obu tych miastach miasteczka powstały poza terenami szkolnymi właśnie po to by jak największa liczba dzieci mogła z nich korzystać. DZIĘKUJĘ, DOBRANOC, UDZIAŁ WZIĘLI.

 12. wpuścić duże ryby do zalewu, zatrudnic gospodarza, postawić ławeczki, lepsza ścieżke wokoł zalewu zrobić a nie ten piach, ubikacje postawić …. pełno roboty przy tym jest

 13. Do Gościa , powiedz w jakim rewirze N. Dęby mieszkasz zanim się wypowiesz , okna dżwiękoszczelne nic nie dają i życzę aby przy twoim domu odbywały się tego typu imprezy, a jeszcze jak będziesz miał małe dziecko , żeby nie mogło Ci usnąc to wtedy się wypowiadaj.

 14. Tak radny pytac ludzi moze tych pijaczkow spod sklepu Trio oni doradza i napewno cie popra wszak takie konsultacje to twoje dzielo. Zenada.Nie zaczynaj dyskusji z glupcem bo cie sprowadzi do swojego …… poziomu.To sie udaje tylko z pijacym narodem.
  Radny z Cyganow wam pomoze.

 15. Może i to, że "miasteczka powstają z reguły przy szkołach" nie jest reguła ale poddawanie innych pomysłów chyba niektórych bardzo boli, bo krytykuje się ICH POMYSŁY, a tego nie przeżyją.
  A teraz do rzeczy. Dlaczego przy szkole?
  Bo od rana do popołudnia uczą się w niej dzieci,które będą mogły wykorzystywać je podczas lekcji (nad zalew nie pójdą bo samo przejście zajmie w sumie połowę lekcji i nie ma sensu iść na 15 minut i do południa będzie tam z reguły pusto)
  Bo nie będzie generowało kosztów w formie zatrudnienia kogoś do pilnowania – szkoła jest otwarta od rana do wieczora i są w niej osoby mogące sprawować opiekę nad nim i udostępniać wszystkim chętnym praktycznie od 7 do 20-tej.
  Bo przy szkole jest odpowiednia infrastruktura i miejsce.
  Bo w edukację trzeba inwestować i mimo tego, że nasi włodarze po latach zaniedbań w końcu przypomnieli sobie o szkole za górką (bo o niej mówimy – jest tam ok. 400 dzieciaków – kolejny argument) to wiele trzeba jeszcze zrobić aby osiągnąć wysoki poziom infrastruktury.
  To tylko niektóre argumenty, a odnośnie tereny nad zalewem to w końcu się zdecydujcie. Bo co artykuł to koncepcja. Piętrowo nie da się zbudować muszli koncertowej miasteczka ruchu białego orlika. Orlik owszem niech powstaje nad zalewem ale miasteczko ruchu przy szkole.
  To są oczywiście pomysły i wkład do dyskusji konstruktywnej.

 16. [b]Chcemy zagospodarować zalew i mamy okazje to zrobić przy sięgnięciu po kasę powiatu więc tylko przyklasnąć takim pomysłom.[/b]
  Jestem przeciwnikiem umiejscowienia miasteczka pod szkołą.
  Dzieci uczą się od rana do wieczora w klasach a nie na zewnątrz szkoły. Postawienie miasteczka pod jedną wybraną szkołą sprawi, że obudzą się zawiedzeni rodzice i dyrektorzy z żądaniami "pod naszą szkołą też chcemy mieć miasteczko". Bo w sumie będą mieć racje, dlaczego oni mają a my nie? Kolejna sprawa to fakt, że takie miejsce powinno być dostępne dla wszystkich a nie dla uczniów jednej szkoły, zwłaszcza w okresie wakacji, ferii, weekendy. Niech dzieciaki bawią się tam z rodzicami i swoimi rówieśnikami. Poza tym Zalew powinien koncetrować takie miejsca bo jak rodzic przyjdzie z dzieckiem nad zalew i dziecku znudzi się miasteczko to pójdzie na białego orlika, znudzi się białym orlikiem pójdzie na plac zabaw. Niech to będzie miejsce rekreacji i odpoczynku.
  [b]Co do SP2- na tym placu powinno powstać boisko wielofunkcyjne które się bardziej przyda uczniom na lekcjach wf , sks-ach a także w dni wolne. [/b]

 17. ..Krótka PIŁKA nie ma co pierdoły OPOWIADAĆ tylko ciekaw jestem ILU TYCH DYLETANTÓW jutro się POKAŻE NA SESJI i wtedy pokażcie swoją PRAWDZIWĄ TWARZ !!! i z UWAGĄ BĘDĘ SŁUCHAŁ TYCH OCZERNIACZY a nie pismaki UKRYTE MORDĄ KŁAPIĄ…!!!!

 18. Mylę się, czy zalew istnieje od dawna…? Zanim zaczęło rosnąć osiedle nad zalewem… Może trzeba było wybrać inne miejsce na gniazdo, gdzieś pod lasem… Albo w lesie. Byłoby cicho, ciepło, ciemno…

 19. Nie mylisz się, ale tego typu imprezy odbywają się chyba już za czasów kiedy mieszkali tu ludzie, ja mieszkam już 8 lat i z roku na rok tych imprez jest co raz więcej. Ja nie jestem przeciwnikiem imprez tylko mam prośbę i pozwólciemi wyrazi swoje zdanie,jest tyle miejsc w Nowej Dębie niech różnego typu imprezy nie odbywają się tylko nad zalewem,jest stadion, planty, teren , który podobno wykupiła gmina przy głownej drodze , niech zalew będzie miejscem relaksu. Nie mam nic przeciwko orlikowi,przeboleję nawet crossy, ale np. wakacyjne koncerty zespołów wątpliwej klasy dwa razy w tygodniu, gdzie wokalista/tka ryczy jakby go/ją obdzierano ze skóry to naprawdę za wiele. Dajmy ludziom życ

 20. Pomysł z miasteczkiem ruchu drogowego i białym orlikiem jest bardzo dobry. Teren zalewu jest bardzo zaniedbany, a może stanowić bardzo dobry kompleks rekreacyjny. Miasteczko ruchu drogowego i biały orlik mogą być początkiem przemian tego terenu. Stopniowo można to rozbudowywać o chociażby ścieżki do jazdy na rolkach, aby nie ograniczać się jedynie do Orlika, dalej stworzenie promenady dookoła zalewu, stoliki do gry w szachy i warcaby, stoliki do tenisa, boiska do gry w piłkę plażową itd. Pomysły mogą być różne, im więcej tym lepiej, a wcale nie muszą dużo kosztować. Taki kompleks można świetnie wykorzystać do np. pikników rodzinnych. Gdy to miejsce będzie licznie odwiedzane, to rozwinie sie gastronomia i ewentualnie baza noclegowa. w ten sposób powstaną miejsca pracy. Każda inwestycja powinna generować miejsca pracy i tutaj jest taka możliwość. Bez tego nic nie powstanie. Na początku pieniądze daje głównie powiat i należy z tego skorzystać, takie inwestycje to także rozwój miasta.

 21. Mapa stara !!!!!!!!!I dlatego pomysly tez dostosowane do starych potrzeb,Pod miasteczko ruchu drogowego wycinany będzie las!!!!!!!!!!!!!I

 22. Miasteczko przy szkole ! NIE !
  Trzeba wiedzieć jedno, że szkoła w sobotę i niedzielę jest zamknięta więc teren przy szkolny również. I co w tedy pocieszą dzieci oko – popatrzą sobie na miasteczko zza siatki (ogrodzenie).
  Miasteczko jak już to tylko na terenie otwartym przez 7 dni w tygodniu.

 23. pomysł mi sie podoba:) tylk otak zastanawiam se nad jednym; nie pomysleliście tez o tym, że nocami, kiedy pobliskie rkl-ki i nie tlyko wyjdą jak stado nachlanych zwierzą z INDIGO i mogli by takowe miasteczko ruchu drogowego wykorzystać do innych celów?

 24. Kiedy skończyłem studia prawnicze i zacząłem pracować kupiłem sobie Forda Focusa z 2010 roku i jeżdżę sobie na RKL. Chciałbym z Tobą sobie popisać ale nie znam takich słów jak "otak", "se", "tlyko". Może kiedyś jak będziesz mył szyby w moim samochodzie i przecierał szmatką tablice RKL to zrozumiesz, że adres zamieszkania to nie wszystko….

 25. [b]Spotykają, pogadają, powtykają sobie, a zalew dalej będzie taki jaki jest. Wybory już zamknięte, to po co się angażować w zalew czy inne niespełnione obietnice? Będzie jak znalazł na następne wybory….[/b]

 26. [b]Ten gostek spod #31…..Ja wiem że ukończenie studiów przez ciebie jest awansem społecznym dla całej twej rodziny do siódmego pokolenia wstecz, a zakup samochodu to już oznaka twojej megazamożności, ale zrozum zanim cokolwiek się odezwiesz – osioł, choćby skończył nie wiadomo jakie szkoły to dalej pozostanie osłem. Tak ty, choćbyś nie wiadomo jak się pokazał, ZAWSZE zostaniesz RKL-em[/b]

 27. Drodzy "Ratuszowcy"
  nie wiem jakie decyzje zapadły na wczorajszym spotkaniu w UMIG ale mam nadzieje, że prowadzicie tą sprawę do pozytywnego rozstrzygnięcia. Tyle głów myślało nad poprawą wizerunku tego miejsca (zalew), i jak do tej pory nic nie wymyśliło. Dzięki waszemu zaangażowaniu w nasze miejskie sprawy liczę(-ymy) , że Wam się uda.
  Jak znam życie wasze pomysły będą blokowane przez pozostałych radnych, pomimo braku innych konkretnych alternatyw. W myśl powiedzenia : "kto nie idzie z nami ten przeciwko nam".
  Życzę Powodzenia w Waszej pracy na rzecz Miasta I Gminy Nowa Dęba

 28. Zapomnijcie o Zalewie ! Na pewno nie za tej kadencji panującego nam Wielkiego Wiesława przecież on sam pisze w swoim programie wyborczym :
  SPORT I REKREACJA
  § Opracowanie i wdrożenie projektu zagospodarowania terenu nad Zalewem z uwzględnieniem potrzeb młodzieży i możliwości realizacji zainteresowań (np. nauka żeglowania, wędkowanie, ścieżki spacerowe, jogingowe, rowerowe, miejsce na grilla, ognisko, itp.).
  [b]Opracowanie i wdrożenie projektu !!![/b]
  a realizacji nie będzie a może będzie… najwyżej ten projekt się przeterminuje a co tam.
  Więc moje drogie Ratusikowe chłoptasie – ZAPOMNIJCIE :D

 29. A może ten prawnik???? z Krzuntki.Tam zające ****mi szczekają.Albo z woli.Tam znowu zające kuśki na miedzy ostrzą.Albo z Kopci.Wiecie dlaczego w Kopciach na msze chodzą w hełmach strażackich?Bo się sznur od dzwonnicy urwał i kamieniami do tego dzwonu rzucają.Przed mszą,oczywiście.Jak wiecie u nas w TBG orzą bruzdy wzdłuż.W Majdanie Kr.sołtys orze w około.A wiecie dlaczego?Bo sobie konia z cyrku kupił.A znowu w Komorowie chłop idąc w pole bierze kosę,piwo i futrynę od drzwi.Wiecie po co futrynę?Aby sobie miał czym piwo otworzć.Punktować Was dalej RKL-owcy?

 30. do #31 : łap za słowa, racja. bo Tobie się pomyłki w szybkim pisaniu nie zdarzają. ja nie mówię, że każdy spod RKL to cham itp. ale zauważ teraźniejszą 'młodzież' ? rozpuszczone małolaty, upijające się po kątach.. wszelakie biby nie biby. jesli Cię obraziłem; spoko, zwracam honor :]

 31. Co te ratusikowe tak uczepily sie tego zalewu? ,ja mam tam MORGE i dopuki nie dostane za nia miliona nic z zadnego projektu nie bedzie[b]:P[/b]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here