Bogdan Tomczyk: Nie przestraszyłem się

30

Działacz Platformy Obywatelskiej Józef Nowak w wywiadzie udzielonym InfoNowaDeba mówił, że jego partia nie wyklucza wystawienia w wyborach ma burmistrza Bogdana Tomczyka- sekretarza w gminie Baranów Sandomierski. Ostatecznie PO nie wystawiło żadnego kandydata. Co wpłynęło na zmianę decyzji? Postanowiliśmy o to zapytać samego Bogdana Tomczyka.


W jednym z artykułów szef nowodębskich struktur Platformy Obywatelskiej Pan Józef Nowak wypowiadał się, że prowadzi rozmowy z Panem na temat kandydowania Pana na burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba. Dlaczego nie przyjął Pan tej propozycji?

BOGDAN TOMCZYK: W swoim życiu zawsze kieruję się zasadami. Jedną z nich jest ta, że nie podejmuję ważnych decyzji ad hoc. Niewątpliwie taką decyzją jest kandydowanie na urząd burmistrza. Nie miałem zamiaru ubiegać się o ten urząd w tych wyborach, co wielokrotnie podkreślałem w różnych rozmowach. Uważam, że do podjęcia tak ważnej decyzji należy się odpowiednio przygotować. Mimo, iż posiadam dosyć rozległą wiedzę teoretyczną oraz spore doświadczenie w zakresie funkcjonowania samorządu, uważam, że do podjęcia tak ważnej decyzji życiowej należy się odpowiednio przygotować.

Czym zatem jest dla Pana sprawowanie funkcji burmistrza?

Sprawowanie funkcji burmistrza postrzegam jako wykonywanie swego rodzaju misji służebnej wobec społeczności gminnej. Istota samorządu polega na tym, iż wszyscy mieszkańcy gminy, powiatu, województwa stanowią wspólnotę, która ten samorząd tworzy. We wspólnocie tej zawsze winien dominować dialog i kompromisowe rozwiązania. Nie może być mowy o dyktaturze. Jednostronne narzucanie swojego punktu widzenia zawsze napotykać się będzie z oporem. Utożsamianie wykonywania funkcji burmistrza z władztwem jest zupełnym jej niezrozumieniem. Burmistrz ma za zadanie właściwie zarządzać tym co stanowi dobro całej wspólnoty, na co wspólnie najczęściej ciężko pracujemy. Wykonując funkcję sekretarza bardzo często, podobnie z resztą jak burmistrz, spotykam się z niezadowolonymi, często nierozumiejącymi bezwzględnych uregulowań prawnych, mieszkańcami gminy. Zawsze staram się im pomóc, jednak kiedy nie jestem w stanie tego uczynić, dokładam starań by dokładnie i z dużą dozą cierpliwości tłumaczyć im przyczyny tej niemożności. Tak też powinien czynić burmistrz.

Czy mam rozumieć, że przestraszył się Pan tej funkcji?

Oczywiście, że nie. Zarówno nie bał bym się stanąć w szranki z urzędującym obecnie burmistrzem jak również, czego jestem pewien, z pewnością poradziłbym sobie z wykonywaniem tej funkcji. Posiadam, tak mi się przynajmniej wydaje, niezłe przygotowanie zarówno teoretyczne jak również praktyczne, by odpowiednio sprawować tę funkcję.

Z tego co jest mi wiadome jest Pan dobrze wykształconym człowiekiem, dlaczego więc uważa Pan, że nie jest odpowiednio przygotowany do pełnienia tej funkcji?

Tak jak wspomniałem wcześniej zawsze kieruję się zasadami. W życiu zawsze zakładam sobie cele, które sukcesywnie realizuję. Rok temu rozpocząłem studia doktoranckie na wydziale prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie jestem na drugim roku tych studiów. W przypadku wygrania wyborów i objęcia funkcji burmistrza musiałbym na okres jej pełnienia przerwać studia. Nie potrafiłbym pogodzić wykonywania tej funkcji z jednoczesnym pisaniem pracy doktorskiej. Będąc burmistrzem myślałbym o problemach gminy i jej mieszkańców cały czas. Nie mógłbym się odpowiedni skoncentrować na rozprawie doktorskiej. Dlatego też nie mogę, z powodów przedstawionych powyżej, burzyć tego co wcześniej zaplanowałem.

Z tego co widać Platforma Obywatelska jest panu bliska – jej przedstawiciele chcieli by pan startował na burmistrza właśnie z ich listy, i z tego co pamiętam cztery lata temu startował pan z tej listy do powiatu.

Rozmowy na temat tego abym kandydował na burmistrza miasta i gminy Nowa Dęba były prowadzone ze mną nie tylko przez przedstawicieli Platformy. W istocie startowałem z listy PO do powiatu cztery lata temu. Dla mnie nie jest istotne kto z jakiej listy się startuje – czy to z listy PO, PiS, PSL, SLD czy z jakiegokolwiek innego komitetu wyborczego. Ważne jest kto jakim jest człowiekiem, ponieważ w samorządach takich jak gmina czy powiat polityka nie powinna mieć miejsca. Będąc radnym zawsze kierowałbym się interesem społecznym a nie którejkolwiek z partii. Tak jak wspomniałem wcześniej samorząd jest naszym dobrem wspólnym i właśnie to dobro winno przyświecać w podejmowaniu decyzji przez radnego. Nie może być inaczej. Dla mnie ważni są wartościowi ludzie bez względu na opcję polityczną, którą reprezentują. Bardzo cenię takich ludzi i służę im swoją wiedzą i pomocą. Dla przykładu podam choćby pomoc merytoryczną mojemu koledze Jackowi Rożkowi, który jest czołowym członkiem PiS u, a który obecnie startuje w wyborach do Sejmiku Województwa, ponieważ uważam go za wartościowego człowieka, czy też służyłem pomocą także mojemu koledze Jackowi Hynowskiemu (obecnemu wicestaroście), który jest przedstawicielem PSL, a który ubiega się o funkcję burmistrza Baranowa. Jego również cenię za zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej. Byłem pełnomocnikiem wyborczym Mirka Pluty (burmistrza Baranowa) w wyborach parlamentarnych trzy lata temu, ponieważ uważam, że ma niesamowity potencjał by być dobrym posłem. Dla mnie nie są ważne opcje polityczne a osoby.

W tegorocznych wyborach kandyduje pan do rady powiatu. Czy w przyszłości zamierza pan ubiegać się o mandat burmistrza?

Nie wykluczam takiej możliwości, jednak uzależnione to będzie od wielu czynników, których nie da się na dzień dzisiejszy przewidzieć.

Dziękuję za rozmowę.

30 KOMENTARZE

 1. Ty juz wpadles chlopie w rutyne kwestionowania i negowania wszystkiego o czym sie dowiesz. jeszce troche i sam siebie zaczniesz negowac.

 2. Nie sądzę. Myślę, że najprościej w świecie Tomczykowi skończyły się inne zajęcia, bo nigdzie wiele nie zdziałał. RATUSZ ma swojego kandydata do powiatu, z innego komitetu, a skreśla się tylko jedną osobę…

 3. Tomczyk mówić, że nie kandydować i kandydowac- być źle. Ratusz mówić, że nie kandydować i kandydować – być dobrze. Bwana kubwa Tomczyk niedobra, Bwany kubwy ratuszowcy dobre.

 4. Przeczytałem te wasze wypociny i nie znalazłem jednego sensownego komentarza. Obelgi i oskarżenia nic nie zmienią, a panowie kontrkandydaci niech wyłączą komputer i przygotują się poważnie do pełnienia ewentualnego stanowiska. Pan Bogdan to jeden z nielicznych których warto wspierać, ma odpowiednie cechy charakteru i doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości.

 5. Witaj serdecznie. Zauważyłam Twoje ogłoszenie odnośnie pracy na weekend i mam propozycję współpracy. Co prawda nie jest to dokładnie to co szukasz ale chciałam Ci zaproponować abyś została konsultantką Oriflame. Jest to bardzo fajne zajęcie, na które wcale nie musisz poświęcać dużo czasu, a dzięki któremu możesz zarabiać. Jeśli jesteś zainteresowana to pisz na [b]Wilk_Monia@interia.pl[/b], [b]gg:31945133[/b], lub zadzwoń [b]693709631[/b]. Uwierz mi, warto spróbować. Pozdrawiam serdecznie.
  Monika
  Niezależny konsultant Oriflame

 6. This is a [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci outlet[/url] store for you. You can buy all our gucci outlet store from our [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci outlet online[/url] store. The best [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci shoes[/url] for you from the [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci usa[/url] store which sale gucci shoes at disocunt price.

 7. Very little livens away a plain t-shirt quite [url=http://www.abcgembeads.com/Porcelain-Beads_227.html]Porcelain Beads[/url]as good as certain clever lettering over the prominent. It is actually a lovely way to turn an item tedious towards an item it is advisable to dress in constantly. Most of it does take may be a couple ravenscroft crystal numbers. [url=http://www.abcgembeads.com/Bracelets_256.html]Turquoise Discoball Bracelets[/url]These days, precisely what ravenscroft crystal numbers, everyone talk to? They can be variations composed of crystal-coloured rhinestones the fact that iron bars ideal to gear. Most are popularly known [url=http://www.abcgembeads.com/Resin-Flower_214.html]coral Flower beads[/url]as "hot solve transfer" lettering. Applying him or her regarding is simple, and also variations come up with an individual's shirts are similar to everyone paid back way more for these people compared with you undoubtedly managed. Everyone finally end up browsing superior not having shelling out a bundle to achieve this.Stated above earlier than, applying[url=http://www.abcgembeads.com/synthetic-howlite-turquoise-beads_279.html]turquoise beads[/url] ravenscroft crystal numbers meant for shirts may be very painless. Any lettering comes on sticky documents to have it all ready; not very distinct from any documents the fact that peel off stickers[url=http://www.abcgembeads.com/]wholesale coral beads[/url] come on prior to you put him or her regarding one other outside. In case you require any lettering up from the documents, stuff it over the t-shirt to your solution together with hit some sort of iron bars alongside it all relating to 20 minutes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here