Burmistrz i jego radni podwyższyli podatki. Zabrakło jednego głosu by podwyżka upadła!

44

Przewagą jednego głosu przeszła uchwała przygotowana przez burmistrza Wiesława Ordona, podwyższająca podatki od nieruchomości, wpływające na ceny czynszów, wynajmów itd. Przeciwko podwyżce opowiedzieli się radni Prawa i Sprawiedliwości: Andrzej Wołosz i Roman Puzio, radni z KWW Ratusz: Janina Lubera, Tomasz Wolan i Zbigniew Karkut oraz radni Marzena Chmielowiec i Tomasz Dziemianko. Zabrakło tylko jednego głosu, by podwyżka burmistrza Ordona została odrzucona!

Takiego rozwoju wypadków nikt się nie spodziewał. Wydawało się, że podwyżka podatków zaproponowana przez burmistrza Wiesława Ordona przejdzie bez większego echa i bez większych emocji. Stało się jednak inaczej. Na listopadowej sesji Rady Miejskiej wybuchła bardzo gorąca dyskusja, w której radni sięgający do kieszeni mieszkańców atakowali radnych broniących portfeli nowodębian.

Jako pierwsza w dyskusji głos zabrała radna Janina Lubera. – Tak jak przez wszystkie lata mojej pracy w Radzie Miasta, tak i teraz będę głosować przeciwko podwyżce podatków. Osoby które są za podwyższaniem podatków przedsiębiorcom nigdy nie stworzyły żadnego miejsca pracy, nie prowadziły nigdy działalności gospodarczej i zapewne dlatego nie zdają sobie sprawy z obciążeń jakie spoczywają na małych i średnich przedsiębiorcach.

– Nie sposób się nie zgodzić z pani argumentacją – mówił przewodniczący Rady Wojciech Serafin – Ale nie sposób utrzymać podatki na tym samym poziomie. Wszyscy chcemy mieć drogi, chcemy mieć oświetlone ulice, a nikt nie patrzy, że to wszystko kosztuje.- argumentował.

Fot.: Radny Tomasz Dziemianko

Radny Tomasz Wolan zwrócił uwagę, na trudną sytuację materialną mieszkańców naszej gminy – Wprawdzie co roku podnosi się nam płace minimalną, ale jednocześnie jak zauważył pan przewodniczący rosną inne opłaty: gaz, woda itd. W efekcie, przeciętny człowiek nie odczuwa, że zarabia więcej. Jeżeli nie wyjdzie się stąd na 2-3 miesiące gdzieś dorobić to ciężko w tutaj wyżyć. Dlatego jako młody radny, popieram panią Janinę i też zawsze będę głosował przeciwko podwyżkom.  Z kolei  radny Tomasz Dziemianko zauważył, że podnosimy podatki ludziom aby zwiększyć wpływy do budżetu o 180 tysięcy złotych, a w ciągu ostatnich miesięcy wydaliśmy mnóstwo pieniędzy na systemy naprawcze zalewu, plant, oddaliśmy już ponad 0,5 mlna złotych i gdyby nie to nie mielibyśmy luki w budżecie.

Na to skarbniczka Alicja Furgał odpowiedziała, że problem ze zwrotem dotacji dopiero może wystąpić. – Mogą być sytuacje, że będziemy analizować wszystkie projekty i przygotowywać taką analizę do Urzędu Marszałkowskiego dotyczącą tego czy VAT był kosztem niekwalifikowanym, a gmina zaliczyła go jako koszt kwalifikowany. Jeżeli budżet państwa nie weźmie tego na siebie będziemy zwracać część tego VAT-u, 10 lat do tyłu. Nie jest to wina nasza, w takiej sytuacji są gminy w całej Polsce.

Fot.: Wojciech Serafin

Poruszenie przez radnego Dziemiankę tematu zwrotu dotacji za źle wykonane roboty, podziałało na środowisko burmistrza jak płachta na byka. – Bawi się pan w świętego Mikołaja, bo na komisji chciał pan przeznaczyć lekką ręką ok. 100 000zł na dotację dla przedszkoli. A teraz staje pan jako wielki obrońca, że pan dba o interes gminy. W którym miejscu, niech mi pan powie?- pogrzmiewał Wojciech Serafin.

Odnosząc się do Mikołaja, do na ostatniej komisji mówiliśmy o nowej szkole muzycznej, która aby powstała należałoby zwiększyć zadłużenie gminy o około 0,5 mla złotych. Ja wolę przeznaczyć pieniądze na dzieci i poprzeć petycję 100 osób, które zwróciły się o to wsparcie niż oddawać pieniądze za krzywy murek czy inne niedoróbki.

Radny Dziemianko był o tyle subtelny, że na personalny atak Wojciecha Serafina („Bawi się pan w św. Mikołaja”) nie odpowiedział pięknym za nadobne. Mógł poprosić o zdementowanie lub potwierdzenie plotek, że po wydaniu gminnych funduszy w kwocie pół miliona złotych na utworzenie szkoły muzycznej, dyrektorem nowej placówki ma zostać córka pana Wojciecha Serafina. W tej materii skierujemy oddzielne zapytanie do Pana Serafina i Pana Rzemienia.

Fot.: Radna Marzena Chmielowiec

Burmistrz Wiesław Ordon stwierdził, że podwyższanie podatków nigdy nie jest rzeczą popularną i zawsze wywołuje dyskusje. – Państwo złożyliście propozycje do budżetu. Żeby je zrealizować, trzeba mieć w budżecie środki. Zastanówmy się czy ta podwyżka jest jakaś dolegliwa. Pewnie, że każda złotówka wyciągnięta z kieszeni mieszkańców jest problematyczna. Ale mamy pewne zadania, macie państwo projekt budżetu na rok 2016. Możecie państwo spróbować zejść z tych zadań, ale wówczas podniesie się krzyk, że pewne zadania są zdejmowane. – mówił.

Z tym argumentem w trakcie dyskusji polemizowała radna Marzena Chmielowiec. Doceniając pozytywne w jej ocenie zmiany jakie obserwuje w gminie, stwierdziła jednocześnie, że nie każda gmina naszej wielkości może poszczycić się funkcjonowaniem dwóch stref ekonomicznych na swoim terenie, dając w ten sposób do zrozumienia, że Gmina ma za co realizować inwestycje i nie koniecznie musi sięgać do kieszeni mieszkańców. 

podatki od nieruchomosci 2016

Ostatecznie uchwała została przyjęta 8 głosami za i 7 przeciw przy 0 wstrzymujących.

ZA PODWYŻKAMI OPTOWALI

PRZECIWKO PODWYŻKOM BYLI

Burmistrz Wiesław Ordon

Radny Tomasz Dziemianko

Radny Wojciech Serafin

Radny Tomasz Wolan

Radny Krzysztof Sałek

Radna Janina Lubera

Radny Stanisław Skimina

Radny Zbigniew Karkut

Radny Jacek Szpunar

Radny Roman Puzio

Radny Tomasz Gazda

Radny Andrzej Wołosz

Radny Jan Flis

Radna Marzena Chmielowiec

Radny Marian Tomczyk

Radny Ryszard Szafran

44 KOMENTARZE

 1. PIS tylko przeszkadza panu Ordonowi zamiast pomagać, to nie tak miało być. Najłatwiej sypać piasek w koła. PIS chce psuć to co pan burmistrz zrobił dobrego dla naszego miasta.

  • Burmistrz nie jest Panem na swych włościach drogi kolego, i nikt nie jest nie omylny. Po to jest rada żeby przedstawiać zdanie różnych środowisk, to nie komuna. Pis i reszta prospołecznych myślących radnych mają odmienne zdanie a reszta tej kolesiowskiej interesownej watachy ma trudniej. I BARDZO DOBRZE TRZEBA MIEĆ W SOBIE TE IKRĘ I CHWAŁA TYM NOWYM RADNYM ZA TAKIE DECYZJE

 2. Co ci ludzie , którzy na was drodzy państwo głosowali wam zawinili, ze tak im zycie umilacie.?????Przecież burmistrz do cholery was nie wybrał.. W końcu to czyich interesów bronicie ??? Rozważcie to może w swoim sumieniu, jesli je w ogóle macie i nie jest to dla was zbyt trudne.

 3. Cieszę się, że radni tych 7 radnych miało odwagę powiedzieć co myślą. Nie jest to proste przy tej klice rządzącej Dębą od nastu lat. Super i nie dajcie się. A panu Szpunarowi i Szafranowi zostanie to zapamiętane.

 4. jak można być takim arogantem Panie Serafin ? gdzie dobro gminy? jak można strofować młodszych kolegów ustawiać pod siebie. wstyd po prostu wstyd

 5. Bardzo cieszy ze nowi Radni maja jaja i nie śpiewają jak im zagrają ! każdy może mieć inny punkt widzenia i inna filozofie Ordonowym powinno to dać do myślenia – że nie będzie tak łatwo jak myśleli BRAWOOOOOO tak trzymać

 6. ciekawe kto na Tomczyka głosował w rankingu echa dnia na radnego bo jak sie ludzi z Cygan pytam to nikt nie oddał głosu bo to honor pod butem zostawiło.

 7. Dobrze że się organista nasz Wołosz opamiętał w końcu. Brawo nareszcie. Synu bądź uczciwy i głosuj honorowo nie jak ci zagrajã

 8. pani Lubera miała być chora, a jakoś wyzdrowiała na obrady……. Co to za choroba, która nie pozwala pracować a można z nią obradować?

 9. O co chodzi ? Opłaty podatkowe /mieszkanie 65 m i grunt/ wzrosły o 3 zł rocznie. . Metr mieszkania o 2 grosze metr gruntu o 1 grosz. Oczywiście mowa o metrze kwadratowym. I o co ten ambaras ? Czy niektórzy radni muszą robić z siebie pajaców ?

  • chodzi, o zasady. A dokładnie w czyim imieniu głosują radni, burmistrza z pensją ponad 10 tys. czy swoich wyborców często ledwo wiążących koniec z końcem, szanowny Bogusławie/6

  • Prawda Werty jest ze spozywka i UZYWKA w PSS byla stosunkowo niska a teraz nastapi wyrownanie ceny,by ZYLO SIE LEPIEJ,

 10. Podatek Ordona zapłacimy 2 razy. Pierwszy raz w czynszu a drugi raz kupując rogalika, chleb, mleko lub inne produkty w sklepie. Sprzedawcy uwzględnią koszty działalności swojej firmy w cenie produktu. Wiem panie Sałku z Rozalina, że trudno to panu objąć swoim umysłem, ale proszę mi uwierzyć, że tak to działa.

 11. Szkoda, że nie napisano w artykule, że młody radny Dziemianko chciał dopłaty dla swoich dzieci w prywatnym przedszkolu. Kali nie chce podatków, Kali chce dopłaty do prywatnych opłat!
  Taka logika Kalego :(

  • Poparcie projektu ze swojej okolicy nie jest nie moralne zwłaszcza że petycje podpisało 100 osób. Nie etyczne to jest załatwianie pracy córce na państwowym a beszczelne jest że na dyrektorskim stanowisku. Szczytem beszczelności jest wepchanie na stanowisko dyrektorskie SOK młodego leszcza po studiach dziennikarskich i ekonomicznych bez żadnego doświadczenia i przygotowania merytorycznego i robienie na siłę z niego wielkiego przywódcę dobrodzieja.

 12. oj Cyganiaku o jakim ty honorze radnego niedoszłego posła lewicy piszesz. on pod butem to ma g…o. To prostak. sam stracił kasiore na głosowanie w echu dnia.

 13. Ordon chce zrobić szkołę muzyczną aby córka Serafina i jej małżonek mieli robotę i dyrektorskie pensje? I chcą na to wziąć kredyt na pół miliona :) Panie Wojtku Serfain, niech pan zabierze głos w tej sprawie i powie mieszkańcom, czy zamierzacie wziąć kredyt na pół miliona aby Pana rodzina zarabiała na podatkach mieszkańców? Czy nie prawda?

 14. Panie Ordon i panie Serafin. Czy te 100 rodziców + ich rodziny (babcie i dziadkowie) to nie są podatnicy ? Czy to nie są wyborcy? Czy to nie z ich podatków macie za co żyć dzięki swoim dietom i uposażeniom??

 15. Kazali im podnieść podatki. 0,5 miliona już oddali a tu kontrole CBA CBŚ Prokuratura Komisarz finansów publicznych, Urząd Marszałkowski I ch……ra wie co jeszcze. Niech mi Pan ,,WESOŁO MI,, nie wpiera że to po to żeby żyło się nam lepiej.

 16. najlepsze jest gadanie ordoniakow ze oni podwyższając podatki działają odpowiedzialnie i dla dobra nas wszystkich bo nie będzie pieniędzy na ulice i chodniki jak nie podwyższa! a może te pieniądze z podwyżki zł pójdzie na kolejne kary za planty i zalew ????

 17. i bardzo dobrze ze ten portal nagłaśnia takie decyzje ! dziwie się ludzia ze głosują caly czas na tych samych radnych typu gazda, flis serafin salek itd. sudoł do powiatu prawda jest taka ze sudoł prawie na kościele sobie baner powiesił do powiatu , a ordon w filmiku z kampanii na rowerku z proboszczem pomyka, a berety nie patrząc na nic zaślepieni aureolą idą i skreślają x . POBUDKA LUDZIE NOWEJ DEBY ! !!!!!! OWORZCIE OCZĘTA PROSZE BO OBUDZIMY SIE Z REKA W NOCNIKU

 18. Ja się dziwie ludziom z Chmielowa że sobie takiego radnego lenia trzymają latami i przez to tam NIC SIĘ NIE DZIEJE. Swoją rodzinę w szkołach obsadza córki, synowe, ciotki itp itd Wielki mi Przewodniczący Komisji Oświaty i Sportu. Totalny brak ho……u i poczucia tworzenia sprawiedliwej obywatelskiej bez podejrzeń przestrzeni publicznej NASZEJ POLSKIEJ KULTURY

 19. Dlaczego Radny Gazda podwyższył podatki taki księgowy to ciekawe czy nasz szef pss społem wie ile rocznie więcej zapłaci. I czy nas zakład na to stać????

  • nie rozumiem, co radny Gazda robi w radzie ?
   przecież on NIC NIE MOŻE !
   ale rękę za podwyżkami podnosi !
   więc człowieku przestań pitolić farmazony na mieście, że co ja mogę i zacznij wywiązywać się z obietnic, które nastulałes swoim wyborcą .

 20. Najwyrzszy czas wywież na taczkach zaczynając od zordona i jego osiłków ,aludzie ida i głosują na tych baranów gdzie sens gdzie logika .Narobiły długow to niech sami spłacą a nie tylko portfel szaraka .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here