Burmistrz uzyskał absolutorium

17

28-06-2012r.Rada Miejska jednomyślnie przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu za 2011 rok i – również jednomyślnie – udzieliła absolutorium burmistrzowi Wiesławowi Ordonowi.

Podczas czerwcowej sesji, radni wysłuchali sprawozdania z wykonania budżetu, informacji o stanie mienia gminy oraz opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie przedstawionych przez Skarbnik Gminy Alicję Furgał.

Burmistrz Ordon podziękował Radzie Miejskiej za współpracę przy realizacji przyjętego przez radnych budżetu na rok ubiegły. To był już kolejny budżet nastawiony na inwestycje. Ale planowane z głową. Z jednej strony – skrojone na miarę naszej sytuacji finansowej, z drugiej – zapewniające stały rozwój – podsumowuje Wiesław Ordon.

Po zmianach w trakcie roku, dochody gminy w 2011 roku wyniosły 51,27 mln zł, co stanowi 95,59% zakładanego planu. Wydatki zrealizowano w 90,97% – łącznie wyniosły one 59,15 mln zł. Aż 19 mln złotych z tej kwoty samorząd Nowej Dęby wydał w 2012 roku na nowe inwestycje. Ostatecznie deficyt budżetu gminy wyniósł 7,88 mln zł (69% zakładanego planu).

W głosowaniu nad sprawozdaniem finansowym i udzieleniem absolutorium wzięło udział czternastu radnych obecnych na sesji. Wszyscy głosowali za przyjęciem uchwał.

Paweł Antończyk
UMiG

17 KOMENTARZE

  1. Absolutorium to nie jest wyraz pochwały lub poparcia. [i]" Poprzez instytucję absolutorium radni wyrażają ocenę z finansowego wykonania budżetu a nie oceniają poprawności sprawowania mandatu burmistrza / wójta, czy też nie oceniają politycznego zaangażowania w realizację programów przedwyborczych. Na to będzie czas przed wyborami !!! "[/i] Jeśli Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zatwierdziła sprawozdanie z budżetu i nie stwierdziła nieprawidłowości to polityczną frustracją byłoby głosowanie przeciwko. Trzeba byłoby mieć kwarde dowody, że doszło do machlojek.

  2. Budżet wprawdzie był kiepski ale właściwie wykonany. Jeśli tak, to nie bez sensu byłoby robić dym dla samego dymu – tudzież po to by zadowolić miłośników politycznej naparzanki której i tak mamy dużo. Chociaż szkoda… zawsze to coś ciekawego. Zawsze to okazja do wyrażenia swoich żali i frustracji…

  3. Modernizacja zalewu jest warta zgniłych kompromisów.
    Absolutorium to ocena poprawności wykonania budżetu a nie określanie swoich emocji do wójta/burmistrz/prezydenta. Aczkolwiek szkoda, bo fajnie byłoby przeczytać jak naskakiwali na siebie – jeden po drugim, jeden na drugiego (drugą).

  4. To nie pierwsze głosowanie w którym opozycja głosowała tak jak rządzący. Jeśli pojmujesz opozycje jako wieczne wetowanie wszystkiego bez względu na treść sprawy to twój problem. Opozycja działająca na zasadzie NIE BO NIE to pajacowanie. Jeśli Regionalna Izba wydaje pozytywną ocenę to na jakiej podstawie, przeciwnik polityczny ma wydać negatywną? Na podstawie tego, że się nie lubi z Wieskiem? To by było niepoważne. Wiesiek powienien to docenić i zrozumieć że można się porozumieć i współdziałać. Ale to raczej przekracza jego możliwości poznawcze.

  5. 80% uchwał jedni i drudzy głosują tak samo. Większość uchwał to sprawy proste i nie budzące kontrowersji. Ratusz głosuje przeciwko zaciąganiu kolejnych kredytów na badziewia, zadłużaniu miasta, przeciw podwyżkom i kiepskiemu budżetowi. Jest różnica w kwestii tego na co powinny być wydawane pieniądze w mieście. Inna sprawa, że Wiesiek się już wypalił. Sam na niego głosowałem w 1 kadencji. Ale było widać pod koniec że coraz słabiej z nim a wtopy i porażki 2 kadencji tylko to potwierdzają. Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść Panie Burmistrzu.

  6. Ja myslalem ze krytykujac poczynania Burmistrza przez niemal rok Ratusz sie wstrzyma zglosowaniem na tak , choc absolutorium by i tak przeszlo i zachowa twarz ,a teraz ratusiki uprawiaja pijar ,wciskaja nam oblude ze izba ze to by nic nie dalo ,czy ty wiesz "TAK SOBIE MYSLE"co ty wypisujesz? bo myslacy z twoich wpisow maja UBAW B)

  7. Człowieku ty pisać logicznie nie bardzo umiesz, daj sobie lepiej z myśleniem spokój . To się może tylko źle dla ciebie skończyć

  8. W ocenie budzetu realizowanego przez Ordona mozna dac TAK, choc niejedno mozna mu zarzucic w manewrowaniu finansami gminy, ale w ocenie burmistrza jako czlowieka daje mu podwoje NIE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here