Dług Ordona – kto za to zapłaci?

54

Redakcja InfoNowaDęba.pl przyjrzała się dokładnie dokumentom dotyczącym stanu finansowego gminy Nowa Dęba. Jako źródła wszelkich danych liczbowych użyto sprawozdań z wykonania budżetów z lat 2000-2013 oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Stan na 31 grudnia 2013 roku
Dochód gminy w 2013 roku: 52 797 140,78 zł
Wydatki gminy w 2013 roku: 59 192 550,58 zł
Zadłużenie gminy na koniec 2013 roku: 22 101 515,01 zł

 

Tab.1.Podział zadłużenia gminy Nowa Dęba

tab1

Wyk.1. Struktura zadłużenia gminy ze względu na cel pożyczki lub wykresu

wyk1

Historia

Tab.2. Zestawienie kredytów do spłaty w latach 2000-2013

tab2

Wyk.2. Kredyty pozostałe do spłaty na koniec roku

wyk2

Wyk.3. Roczne raty kredytów spłacane w latach 2000-2013

wyk3

Wyk.4. Roczne odsetki od kredytów w latach 2000-2013

wyk4

Wyk.5. Łączna suma wydatków na kredyty (raty + odsetki) w latach 2000-2013

wyk5

Przyszłość

Tab.3. Rozłożenie spłaty zadłużenia na przyszłe lata

tab3

Wyk.6. Wysokość rat rocznych spłacanych w latach 2015-2025 przy założeniu niezaciągania nowych kredytów i pożyczek

wyk6

Wyk.7. Planowane zadłużenie na koniec każdego roku w latach 2015-2025 przy założeniu nie zaciągania nowych zobowiązań finansowych

wyk7

Ilość kadencji spłacania długu Ordona przy założeniu niezaciągania nowych zobowiązań: 3

Kot Krzysztof

———————————————————————————————-

54 KOMENTARZE

 1. Co to za sztuka nabrać kredytów i wydać lekkomyślnie kasę? Nawet dziecko potrafiło by tak rządzić. Tyle pieniędzy się zmarnowało w ten kicz na plantach. Zalewu nie potrafią zrobić. Nowy dom kultury już się sypie, wczasowa popękana całkowicie.

  Gdzie te miliony są? Na co poszły? Co takiego Ordon niby zrobił? Fuszerki i nic więcej. Za Wróbla robili oczyszczalnie ścieków i ciepłownie. Robili też szkoły na wioskach oraz drogi we wsi i w mieście. To wszystko kosztowało mnóstwo pieniędzy ale zrobili i służy nam to po dziś dzień. Za Czekalskiego zaczęli budować basen, zrobili piękne planty małym kosztem które Ordon następnie rozwalił płacąc za fuszerkę 5,5 mlna złotych. Obciach i tyle. A Ordon? Co zrobił? Gdzie te miliony?

  • Ordon musi odejść!!! Z czego mamy spłacać jego długi skoro dochód gminy taki malutki :( Znowu kredyty? Co z tą Dębą?

  • by miał szanse pospłacać zaciągnięte długi i naprawić zło, które mieszkańcom, przy aprobacie swoich radnych. wyrzadzł.

  • Taaa już widzę jak on spłaci albo naprawi. On jest niezdolny do rządzenia. Musi odejść. Nie wolno go nagradzać kolejnym 4 letnim etatem za to spustoszenie do jakiego dopuścił.

 2. 3 kadencje będziemy spłacać dług Ordona pod warunkiem, że nie wydarzy się nic nagłego i nie będziemy musieli się posiłkować pożyczką. Tylko że już dzieją się nagłe rzeczy: rozsypała się kanalizacja w mieście i jeżdżą szambowozy, a ujęcie wody jest zagrożone jakimś syfem. Tylko te dwie rzeczy (budowa kanalizacji mieście i modernizacja ujęcia wody) pochłoną dziesiątki milionów. A skąd je weźmiemy? A jak zaciągniemy kredyt skoro już jesteśmy po uszy w bagnie??? Bo wolał chłop z Tarnowskiej zniszczyć piękne planty i wybulić za to 5,5 mlna. Ehh.

 3. Ordon to koszmarny zarządca naszych pieniędzy. Napompowal zadłużenie do 23 milionow i za te pieniądze m.in.:
  – kupił zatrute i zdezelowane ujęcie wody
  – zniszczył Planty za 5.5 mln
  – zwiększył obsadę urzędników
  – wybudował wadliwa ulice W czasową
  – sfuszerowal dom kultury

  • Komornik. Będzie tak jak w Rewalu gdzie taki Ordono-podobny szef miasta zadłużył gminę i nie było już za co spłacać to do akcji wkroczył komornik i przysłał MIESZKAŃCOM nakazy zapłaty. Oto link: http://radioszczecin.pl/1,106386,mieszkancy-rewala-zbulwersowani-przesylka-od-kom

   Cytat: „Rewal jest winien Nordea Bankowi 30 mln zł, w tym prawie dwa miliony do natychmiastowej zapłaty. Nie mogąc ściągnąć należności z zadłużonej gminy, komornik wysyła sądowe nakazy mieszkańcom”

 4. Za szaleństwo Ordona trzeba płacić do 2025 r. Co to jest, prawda panie Ordon? Za to mamy szarą błotnistą ścieżkę kolo zalewu i beton platz z krzywym płytami

 5. Kazda gmina ma zadłużenia,w tym przypadku to nie wiem czy to duzo czy malo trzeba by porownac do podobnych gmin,ale chcąc cos zrobic to trzeba nakredyt,taka rzeczywistość.

 6. Ja chciał bardzo podziękować panu Orrrrdon za to, że korzysta z usług naszych banków. My są bardzo zadowoleni z tego posunięcia i pan Orrrrdon dzięki temu zachowuje posadę i wynagrodzenie. Prrrroszę mi się tutaj polaczki-lasowiaczki nie oburzać tylko iść za druty na zakłady i pracować na te kredyty. Zrozumiano???? Bo my mamy z tego dolary. Dużo dolary. Więc nie fikać!

 7. Jakie głupie te ludzie. Gadołem juz z Pawłem G. i pogiedzioł że jak ludzie wybirom go na Brukmistrza to on to wsyściuto spłaci z własego portfela, ale musą się ludzie licyc że wtedy pół miastecka bedzie jego no i moje cyli Jana Głupiego.

 8. Potwierdziła się moja mądrość .Kilka lat temu otwarłem firmę daleko z stąd .Za niedługo z powodu braku wykwalifikowanej siły zaczną mieć trudności strefiaże

 9. Panie Kocie na kim pan chce zrobić wrażenie ? Na ludziach myślących i mających jakie takie pojęcie o finasowaniu wydatków publicznych, chyba nie.
  Przecież to oczywiste, że im większe inwestycje tym większe kredyty, ponieważ trzeba uzyskać środki na wkłady własne, które wynoszą od 50 do 15 % wartości projektów.
  Ponadto dlaczego pan w artykule nie wytłumaczy wprost w jaki sposób spłata zadłużenia dotyka mieszkańców, ale tak konkretnie. Nie jest pan w stanie tego wykazać, gdyż nie istnieje taka bezpośrednia zależność a pan sieje demagogię pod tym względem.
  Trzeba było równolegle z zadlużeniem pokazać inwestycje Wróbla i Czekalskiego, czyż to tajemnica jakaś ?

  p.s.
  żenujące wynużenie pod pozorem rzetelnego artykułu

  • Środki publiczne należy wydawać bardzo rozważnie, tak aby ich nie brakło na inwestycje perspektywiczne.

   Ordon zadłużył gminę na wiele lat. Inwestycje ważne dla miasta nie będą wykonane.

  • Jakie inwestycje? Planty za 5,5 mlna na kredyt to inwestycja? Dotacji nie będzie bo patałachy nie potrafią realizować inwestycji. Chociaż to, że nie potrafią to wersja i tak dla nich korzystna bo ludzie różnie mówią o tym co jest prawdziwą przyczyną ich ślepoty na fuszerki.

   Ciekawe za ile do N. Dęby przybędzie komornik. Już dzisiaj spłacamy długi Orodona płacąc za wszystko więcej, za wodę za ciepło. Wszystko to jest tak poukrywane.

  • to nie są inwestycje tylko budowanie kretyńskich zabawek za kredyty, nawet nie ma za co teraz trawy wykosić albo posprzątać tego badziewia

  • Nie za kredyty tylko za uzyskane środki unijne. Nie zabawek tylko ważnych inwestycji zmieniających wizerunek miasta: dworzec z poczekalnią, ŚDK z plantami, basen, zalew i wiele innych pomniejszych.
   Śmiem twierdzić,że pomimo pewnych potknięć, których nie można przemilczeć, ocena społeczna jest pozytywna i o wiele bardziej istotniejsza niż mało kulturalne opiniowanie na tym forum.
   Powiem więcej, ta ocena społeczna rośnie proporcjonalnie do krytyki na tym forum.

 10. Niech Kowalski idzie do PROVIDENTA albo Stefczyka i zaciągnie kredytu ile się tylko da, potem niech sobie kupi nowy samochód odwali chałupę i je przez jakiś czas w najdroższych restauracjach. Czy o Kowalskim można powiedzieć że jest dobrym gospodarzem, myśli perspektywistycznie i „inwestuje” ? Ten Kowalski to taki Ordon. Za chwilę żona i dzieci Kowalskiego będą zdychać z głogu i zlicytuje ich komornik.

  • Budżet rodzinny a budżet gminy to dwie różne rzeczy, których nie można porównywać w sposób przedstawiony w komentarzu.

  • Ta analogia jest jak najbardziej trafna. Jeśli już nawet Ordon zaciąga kredyty na spłatę kredytów to działa jak pijak który musi klina klinem.

 11. Fakty są faktami a liczby mówią same za siebie. No ale…

  Co takiego zrobił radny Ostapko w ostatnim czasie? Wszystkie jego osiągnięcia sprowadzają się do tego, że ukazuje na tym portalu (i w prokuraturze, gminie itp.) nieudolność obecnych władz. Niestety samym zwracaniem na siebie uwagi nic się w mieście na lepsze nie zmieni. Opozycja (Klub Radnych Ratusz) może i ma jakiś pomysł, ale tylko na siebie i swoją promocję a nie na realną poprawę sytuacji w gminie! Może to dobre w czasie zbliżających się wyborów, ale biorąc pod uwagę ich osiągnięcia w obecnej kadencji nie wróżę niczego dobrego (dla miasta, bo akurat „Ratusiki” raczej na tym skorzystają).
  Dla mnie już bardziej przekonujące były dziwne i czasami popierane śmiesznymi wyliczeniami tezy Janusza Markowicza. Facet chociaż miał pomysł i chciał coś zrobić. Może złą metodą, ale przedstawiał konkretne rozwiązania na konkretne problemy, a nie wieczne biadolenie w stylu: „Dług Ordona-kto za to zapłaci” czy „Burmistrz kontra radny-spotkanie w sądzie”.

  • Radny Marek Ostapko zrobił to co ma robić jako opozycja. Pokazuje Ci jak Cię okradają, jak robią w konia, jak żerują na twoich pieniądzach. Żeby zrobić więcej trzeba mieć wpływ na podejmowanie decyzji. Takiego wpływu póki co nie ma. To co może robić wykonał w 100%. Powiedz co zrobili na tym tle inni radni. Gdyby nie radny Ostapko nikt by się nie zająknął o tych aferach. Każdy by klaskał lub kulił kitę ze strachu. Tak prawda. Więc ciesz się, że są tacy jak Ostapko bo dzięki temu wałkarze nie są zupełnie bezkarni.

 12. a jakie to inwestycje „burmistrzowie” wróbel i grzędą zrobili za swojej kadencji, bo ja sobie takich nie przypominam

  • I kupił w przetargu od Czekalskiego czyli przeciwnika. To chyba Czekal mu po znajomości nie dał. I teraz dzięki tej inwestycji ma robotę w sumie 60 osób. Ordon z Żołędziem tylko zniszczyli centrum miasta i robią fuszerki za miliony złotych zadłużając mieszkańców. zero korzyści z ich działalności.

  • Excel ci sie kojarzy z wsią? Ciekawe….. Jakie jeszcze masz skojarzenia? A dług z czym ci siekojarzy? Np dług 23 miliony, w tym znaczna cześć na betonplatz?

  • Ordon wydał nasze pieniądze na inwestycje: planty i zalew. Obie inwestycje są do generalnej poprawy.
   Tak to może swoje pieniadze wydawać.

  • @Pseudoradny
   – No, post Twój – w czystej postaci Monty Pyton :)
   Gratuluję!
   Idąc Twoim tokiem myślenia – Julia u dentysty tfu!stomatologa
   za „zjebane” zrobione jedynki – odpowiada kto?
   Oczywiście – chłopak Julki.

   To NIGDY się nie zmieni – burak nigdy nie zostanie – czereśnia
   NIGDY.

 13. Taki dług to żaden dług,wpływy do kasy miasta załatwią ten dług bez problemu w odpowiednim czasie ,po co martwić się na zapas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here