Radio Leliwa: O przyszłości ośrodka zdrowia w Chmielowie

0

Mieszkańcy Chmielowa i okolicznych sołectw nie zostaną bez dostępu do lekarza rodzinnego zapewniał na spotkaniu w tamtejszym domu ludowym, wicestarosta powiatu tarnobrzeskiego Krzysztof Pitra.

Skąd takie obawy? To wyjaśnia sołtys Chmielowa Jan Kotulski: Dowiedzieliśmy się, że nasz ośrodek zdrowia z Chmielowa idzie na przetarg. I dlatego zrobiliśmy takie spotkanie bo to jest ważne dla społeczeństwa.

Ośrodkiem jeszcze kilka miesięcy temu zarządzał nowodębski szpital. Oddał go jednak powiatowi, ponieważ nie miał pieniędzy utrzymanie budynku. Zapewnienie Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie należy z kolei do zadań powiatu. Starostwo chętnie przekazałoby obiekt innemu podmiotowi, a pieniądze z transakcji zainwestowało w rozwój szpitala w Nowej Dębie. Nabywcą mogłaby stać się gmina Nowa Dęba, jednak jak tłumaczy burmistrz Wiesław Ordon w budżecie nie ma na to pieniędzy. Inwestycja w ośrodek zdrowia to brak funduszu sołeckiego na najbliższe lata: – Ośrodek zdrowia w rękach jednostki publicznej czyli samorządu jest ważniejszy niż te zadania które mamy przewidziane w budżecie na ten rok i na lata następne no to wtedy będę czekał na taką formułę od społeczności lokalnej, że wchodzimy w to zadanie.

Inną opcją jest sprzedaż w trybie przetargu nieograniczonego. Obiekt mógłby kupić pracujący w nim lekarz. Mieczysław Moliszewski nie mówi nie. Wskazuje jednak na przeciągającą się sytuację prawną: – Ja też nie mogę jakiś poważniejszych środków inwestować bo nawet w przypadku sprzedaży też nie wiem czy to co ja zainwestuje podwyższy wartość budynku i drugi raz za to zapłacę czy jeśli ktoś to kupi inny te pieniądze przepadną.

Ten fragment wsi nie ma planu zagospodarowania, co oznacza, że nie można wskazać konkretnego przeznaczenia budynku. W takiej sytuacji może kupić go każdy, i przeznaczyć, na co chce – uważa część mieszkańców. Wicestarosta Krzysztof Pitra zapewnia, że zostanie to sprawdzone: – Z tego co pan starosta Bartoszek rozmawiał z radcą, znalazła pewne wyjście prawne ale ja się dzisiaj nie dodzwoniłem do niej stąd też proszę o cierpliwość i te sprawę wyjaśnimy, jeżeli będzie taka opcja na pewno wrócimy do rozmów.

Koncepcje w sprawie przyszłości ośrodka zdrowia w Chmielowie mają być znane w najbliższy poniedziałek.

Źródło: Radio Leliwa
Dominik Siatrak

Zdjęcia: Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here