Dni Kultury Lasowiackiej w Cyganach (relacja)

5

19 lipca 201214 i 15 lipca 2012 r. zorganizowano w Cyganach Dni Kultury Lasowiackiej. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Kulturalne Cyganianki oraz Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach. Obchody rozpoczęły się już 14 lipca w Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach, gdzie odbyły się warsztaty wycinanki ludowej, dzieci przygotowały wystawę prac plastycznych oraz zwiedzały Izbę Lasowiacką im. Marii Kozłowej.

W niedzielę 15 lipca przy Centrum Kultury Lasowiackiej odbyły się prezentacje zespołów i kapel ludowych, które kultywują obrzędy, tradycje i kulturę lasowiacką. Uroczystego otwarcia obchodów dokonał Wiesław Ordon – Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Na początku wystąpił zespół Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego, który na scenie zaprezentował obrzędy związane z regionem lasowiackim, następnie koncertowały zespoły: Linowiacy z Linowa, zespół Zawichost z Zawichostu, Lasowiacy z Tarnobrzega, Bielowianie z Rozalina oraz Cyganianki i kapela Lasowiacy z Cyganów. Młodzież z kółka tanecznego z Zespołu Szkół w Cyganach zaprezentowała przepiękne układy taneczne tańców dworskich, narodowych i ludowych. Publiczność była zachwycona doborem pięknych strojów do danego tańca.


Imprezie towarzyszyły warsztaty, które prowadzone były przez Krystynę Janiszewską i Annę Rzeszut. Podziwiano kiermasz sztuki ludowej przygotowany przez lokalnych twórców: Janinę Piechotę, Krystynę Janiszewską, Weronikę Wdowiak. Podczas trwania imprezy można było degustować regionalne potrawy: kapustę z grochem i kaszą jaglaną, pierogi z serem, z serem i miętą, pierogi z kapustą oraz pajdy wiejskiego chleba ze smalcem lub masłem i serem.


Wielką atrakcją dla dzieci był plac zabaw oblegany do późnych godzin wieczornych. Licznie zebrani mieszkańcy Cyganów i okolicznych miejscowości bawili się przy dźwiękach muzyki ludowej.

Celem imprezy była popularyzacja i promocja kultury regionu w czasie której prezentowany był dorobek artystyczny lokalnych twórców z dziedziny kultury ludowej oraz zaproszonych zespołów.

FOT. K.Piechota

5 KOMENTARZE

  1. JAROSŁAW MĄCZKA
    Bezrobotny, dochód: dieta radnego 2771 złotych, dochód żony 86 tysięcy złotych; oszczędności: dom o powierzchni 230 metrów kwadratowych wartości 240 tysięcy złotych, budynek gospodarczy wartości 65 tysięcy złotych, sześć działek o powierzchniach od 200 do 1776 metrów kwadratowych (majątek stanowi małżeńską wspólność majątkową); samochód renault megane (2005 rok), toyota avensis (2007 rok); kredyt: hipoteczny wysokości 50 tysięcy złotych

  2. Otwarcie łuzyka bylo, na czworaka chodzili z pelnymi brzuchami . Akto wygral nagrode to dostal swiatelko aby dojsc do domu do baby aby nie zaginac w cyganach. Dzik zjedzony a staw nie odebrany .
    I mam nadzieje ze szamba juz nie ma w tym stawie.
    ps.szukam panny zajetej z duzym gronem spotaknie na łuzyku , bedzie romantycznie z garscia trawy miedzy udami kontakt gg 3450549:)

  3. You will get more out on the set of dark-colored wingtips [url=http://www.louisvuitton-outletonlineshopf4.com][b]Louis Vuitton Outlet Store[/b][/url]. and the made an increasingly stable plastic kind materials [url=http://www.louisvuitton-outletonlineshopf4.com][b]Louis Vuitton Outlet[/b][/url]. The amount of can it decide to use function your own telephone line [url=http://www.louisvuitton-outletonlineshopf4.com][b]Louis Vuitton Outlet[/b][/url]. Lower dated hounds will even help with this dilemma [url=http://www.louisvuitton-outletonlineshopf4.com][b]Louis Vuitton Outlet[/b][/url]. The amount will it decide to try function the telephone line [url=http://www.louisvuitton-outletonlineshopf4.com][b]Louis Vuitton Outlet[/b][/url].

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here