Droższa ASA! Czyli nieudolny przetarg i zwolnienia w PGKiM!

72

14-03-2012

Droższa ASA! Czyli nieudolny przetarg i zwolnienia w PGKiM!

Okazuje się, że gmina Nowa Dęba zapłaci za usługi firmy A.S.A więcej niż przypuszczano. A wszystko zgodnie z umową jaką zawarły z tarnobrzeską Spółką władze miasta!

Sprawa ta została poruszona na ostatniej sesji przez przewodniczącego opozycyjnego klubu radnych Ratusz: –Jedna z pań sprzątających w Przedsiębiorstwie poinformowała mnie o dosyć bulwersującej sprawie, że firma ASA domaga się od gminy spłaty za odśnieżanie i jednocześnie spłaty za posypywanie ulic piaskiem. Miało być taniej i lepiej a jest drożej i gorzej. Nie wiem czy burmistrz zamierza zapłacić, czy wystąpi na drogę sądową.– mówił Marek Ostapko. Radny mówił również iż przed sesją ustępujący prezes PGKiM Jakub Sudoł zapewnił go, że miejska spółka nigdy nie naliczała odśnieżania i posypywania piaskiem oddzielnie mimo iż teoretycznie mogła wykorzystać nieprecyzyjne zapisy specyfikacji zamówienia i umowy.

ASA wystawiła faktury zgodnie z umową. Więc tutaj starania burmistrza w jedną lub drugą stronę mogą iść i takie starania są by pewne rzeczy powyjaśniać : nie przyjęliśmy faktury jeden raz, nie przyjęliśmy faktury drugi raz. Będziemy na pewno wnioskować o obniżenie z tytułu złej jakości (usług- przyp. Infonowadeba ) (..) ASA może wystawić fakturę zgodnie z umową to jest nic innego jak było w poprzednich latach. Nic innego się nie dzieje po prostu jest taka faktura tłumaczył burmistrz Wiesław Ordon.

Dzieje się!– ripostował Ostapko.- Ponieważ PGKiM – pytałem prezesa- nie liczył tego jakoś oddzielnie i nie naliczał tego dodatkowo.

Spółka, każda, może liczyć tak jak jej umowa na to pozwala. Umowa została tak przygotowana, specyfikacja tak przygotowana jak było to w poprzednich latach. – odpowiadał burmistrz.

Już po sesji zwróciliśmy się do nowodębskiego magistratu z prośbą o informacje jakie są dokładne koszty usług świadczących przez tarnobrzeską firmę. Odpowiedzi udzielił nam specjalista ds. promocji Paweł Antończyk: Koszty zimowego utrzymania, w tym odśnieżania i zwalczania śliskości nie są na chwilę obecna ustalone, gdyż faktura przedłożona do zapłaty nie została zaakceptowana przez Gminę. Wcześniejszy Wykonawca w poprzednich latach rozliczał usługę odśnieżania i zwalczania śliskości w inny sposób, jednak proporcje ceny jednostkowej za odśnieżanie zwalczanie śliskości w latach ubiegłych również były inne. Na dzień dzisiejszy do Urzędu Miasta i Gminy nie wpłynęła faktura za miesiące styczeń i luty. Poprzednia zaproponowana kwota, nie została przyjęta i zaakceptowana. Faktura ma zostać skorygowana o liczbę godzin, które nie są zgodne z raportem dobowym. Z tytułu nienależytego wykonywania prac, Gmina zamierza potrącić karę umowną, która stanowi 5% miesięcznego wynagrodzenia.

Ponadto mając wiadomości o rzekomych uszkodzeniach mienia gminnego dokonanych przez Spółkę A.S.A zapytaliśmy czy i jeśli tak to jakie szkody odnotowało miasto –Podczas wykonywania usług w zakresie zimowego utrzymania dróg i ciągów pieszych w 2012r., uszkodzony został próg zwalniający na ulicy Leśnej. Szkoda udokumentowana została fotograficznie, a do firmy A.S.A. Tarnobrzeg Sp. z o.o. wysłane zostało pismo, w związku z którym w/w firma zobowiązała się do zlikwidowania szkody we własnym zakresie oraz pokrycia całości kosztów-wyjaśnia Paweł Antończyk.

Przypomnijmy, że burmistrz Wiesław Ordon w drodze przetargu wyłonił do odśnieżania i sprzątania miasta mającą swoją siedzibę w Tarnobrzegu firmę A.S.A Skutkowało to nie przedłużeniem umów pracownikom należącego do naszej gminy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które do tej pory odpowiadało za sprzątanie i odśnieżanie Nowej Dęby. Głównym kryteriów wyłonienia wykonawcy była cena. Miało być taniej…

/Kot Krzysztof

FRAGMENTY DYSKUSJI PODCZAS RADY MIEJSKIEJ:

Marek Ostapko:
Jedna z pań sprzątających w Przedsiębiorstwie poinformowała mnie o dosyć bulwersującej sprawie, że firma ASA domaga się od gminy spłaty za odśnieżanie i jednocześnie spłaty za posypywanie ulic piaskiem. Miało być taniej i lepiej a jest drożej i gorzej. Nie wiem czy burmistrz zamierza zapłacić, czy wystąpi na drogę sądową.

Wiesław Ordon:
ASA wystawiła faktury zgodnie z umową. Więc tutaj starania burmistrza w jedną lub drugą stronę mogą iść i takie starania są by pewne rzeczy powyjaśniać : nie przyjęliśmy faktury jeden raz, nie przyjęliśmy faktury drugi raz. Będziemy na pewno wnioskować o obniżenie z tytułu złej jakości (usług) (…) ASA może wystawić fakturę zgodnie z umową to jest nic innego jak było w poprzednich latach. Nic innego się nie dzieje po prostu jest taka faktura.

Marek Ostapko:
Dzieje się! Ponieważ PGKiM – pytałem prezesa- nie liczył tego jakoś oddzielnie i nie naliczał tego dodatkowo.

Wiesław Ordon:
Spółka każda może liczyć tak jak jej umowa na to pozwala. Umowa została tak przygotowana, specyfikacja tak przygotowana jak było to w poprzednich latach.

Marek Ostapko:

No właśnie może to jest wina specyfikacji że są jakieś różne interpretacje.

Wiesław Ordon:
Myślę, że trzeba będzie inaczej podejść do specyfikacji kiedy widzimy, że oprócz naszej spółki próbują również inne spółki wchodzić. Na pewno trzeba będzie do przyszłego przetargu zastanowić się jak przygotować specyfikacje tak żeby nie było różnych interpretacji.

Stanisław Skimina
Czyli ta Spółka wcale nie była tańsza niż PGKiM?

Ryszard Rutyna:
O ile była droższa?

Wiesław Ordon:
Chcemy o 5% obniżyć wynagrodzenie zgodnie z umową. A jak się to skończy to tego nie wiem. Sądy rozstrzygają.CZYTAJ TAKŻE:

Przegrane przetargi PGKiM – Ludzie boją się zwolnień!

Ślisko na chodnikach! Zróbcie z tym porządek!

.

72 KOMENTARZE

 1. Dęba straciła miliony w wyniku źle przygotowanego projektu na modernizacje ujęcia wody i wodociągów. Teraz strata kasy w związku z akcją zima i sprzątaniem miasta. Mam propozycje: Może burmistrz zwróci te kasę z własnej kieszeni. Przecież to on odpowiada za przetargi, zamówienia itd. Ale najlepiej umyć ręce. Czy już czas iść na ten za krótki peron i wyjechać?

 2. Pomalutku z tym placeniem, na ulicy lesnej ASA nie odsniezala calej ulicy przez pol zimy, kierowca tlumaczyl to tym ze nie moze tam nawrocic, dopiero jak zebral opieprz od nas, to jakos sie dalo zawrocic. Potracic im za ten okres, jak trzeba mieszkancy potwierdza ze nie bylo odsniezania.

 3. potwierdzam co to co napisał "#2 | mieszkaniec" leśna nie była odśnieżana tak jak trzeba, zostawiali zaspy na wjazdach do posesji. od strony kościoła odśnieżali tylko do żłobka, a dalej przecież też ludzie mają garaże. ktoś na budowę garaży dał pozwolenie. tyle zniszczeń to żadna firma nie narobiła co oni.

 4. Czy Ordon z Zołędziem odpowiedzą za to? Wiadomo, nie muszą się znać na przetargach, ale są inne zawody nie? Mogą uczyć albo sprzedawać w kiosku.

 5. Pan burmistrz świetnie opanował język polityki.
  Oczywiste sprawy tak potrafi zagmatwać, że nie wiadomo, czy było, czy nie było i co ewentualnie było, a jak było to na pewno nie była to jego wina, a jak była to nie była bo to nie on.
  Odpowiedzialność karno finansowa za błędy ( oczywiście ewentualne ) nie istnieje, za nie płaci kto inny.
  Tak fajnie mieli a tu taki Ostapko im miesza i sen z powiek spędza.:(

 6. Wasz sposób bycia jest żenujący i śmieszny macie pretensje do bogu ducha winnej firmy bo jest z T-gu czy do burmistrza. Dla mnie nie płacenie za faktury to odmiana złodziejstwa ,to straszne .Ludzie nikt z nami nie będzie się nigdy i nigdzie liczył, tak się nie postępuje, to nie etyczne .Co to znaczy nie zapłacę bo … Umowa to święta rzecz gdzie honor .Od czego jest sąd .Od czego są negocjacje .Nic nie jest łatwe w życiu . Firma X wygrała przetarg ma prawo żądać zapłaty. Koledzy z Ratusza nie brońcie MPGKu myśleli że ich nikt nie ruszy że zawsze będą górą niestety skostniałe myślenie i brak kompetencji .Stare stetryczałe struktury nie nadają się do dzisiejszego modelu niestety te błędy będą się powtarzać bo w Magistracie nie ma kompetentnych osób .księgowy w MPGK zrobił kopiuj wklej z kosztami a u burmistrza powielono zasady z ubiegłych lat do przetargu Tam poleciał prezes i bardzo super a tu powinien wylecieć ………nie wiem kto wszyscy………………….. .Brak kompetencji .Oby jak najszybciej nastał zarząd komisaryczny tutaj bo mądralińskich jest jak widać z każdej strony kupa

 7. PGKiM to spółka miejska. Burmistrzem jest Wiesław Ordon.
  Kto zatem ponosi polityczną odpowiedzialność za to co się dzieje w Spółce? Burmistrz.

  Kto zamawiał usługę? Miasto czyli Burmistrz. Kto ponosi odpowiedzialność za to, że zamówienie sporządzono tak a nie inaczej i widzimy wszyscy konsekwencje? BURMISTRZ.

  Tutaj do ASY nikt nie ma pretensji, ze walczy o swoje. Pretensje można mieć do Burmistrza który nie radzi sobie z tym co się dzieje. Do tego gmina się zadłuża coraz bardziej i trzeba będzie spłacać pozaciągane kredyty…

 8. wiadomo do kogo!!! IM WCZEŚNIEJ NA POSADKĘ W "TARR" tym lepiej dla wszystkich, włącznie z zainteresowanym (wyłączając TARR)

 9. Skoro tak, to kto wybrał takiego burmistrza ?kto miał w tym interes ? Miasto jest horrendalnie zadłużone .Wszyscy bez pracy albo w długach .Ja na Ordona nie głosowałem nigdy. Nigdy nauczyciel nie jest dobrym gospodarzem to dla mnie się wyklucza .

 10. I za 3 lata nikt nie zmieni. Jaki desperat będzie chciał zostać burmistrzem żeby spłacać kredyty zaciągnięte przez burmistrza Ordona? Kolejny burmistrz będzie miał PRZECHLAPANE bo trzeba będzie spłacać kredyty, środków unijnych już pewnie nie będzie a wymagania ludzi będą coraz większe… Tyle, że mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

 11. Takich przykładów jest wiele.
  Zorientowani wiedzą o co chodzi.
  Problem w tym, ze nikt nie ma odwagi napisać doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.
  Wtedy była by ta banda pociągnięta do odpowiedzialności.

 12. W tym grajdołku, jakim jest Nowa Dęba ludzie potrafią tylko narzekać . Nikt nie pamięta ile dobrego dla tego miasta zrobił p. burmistrz Ordon. Stara się jak może. Jest kulturalnym i sympatycznym człowiekiem. Wspierajcie go, a nie krytykujcie.

 13. Drogi oberwatorze ,nawet urzednicy nie wspieraja Ordona (owszem przyjmuja odpowiednie "pozy" i sztuczne usmiechy, sztuczne przytakiwanie jak jest wspaniale, a w duchu sie ciesza z jego potniec i porazek).Tak naprawde to Ordon nie ma za bardzo na kogo liczyc jesli chodzi o szczere wsparcie, falszu i obludy wkolo nie brakuje. Mozna przypuszczac ,ze nawet Zoladz nie skoczylby za nim w ogien w podbramkowej sytuacji, takie to kolezenstwo. Sek tkwi w nim samym, w jego charakterze i stosunku do ludzi, a najwazniejsze z czym sie boryka to godne, jasne i uczciwe postepowanie wobec ludzi. Polityka niekorzystnie wplynela na jego osobowosc, za swoj przerost ambicji, manipulacje i sterowanie ludzmi (glownie mam na mysli "Nasz samorzad"-ale nie tylko) polityczne gierki wymierzane przeciwko ludziom o innych pogladach ,a w efekcie "bole sumienia" – bo deklaruje sie on katolikiem, placi teraz nerwica. W zyciu jest zawsze cos za cos.

 14. [quote]W tym grajdołku, jakim jest Nowa Dęba ludzie potrafią tylko narzekać [/quote]

  No tak. Kasa wypływa z Dęby, ludzie tracą pracę, miejska Spółka traci pieniądze… Dlaczego ludzie narzekają?

  [quote]Nikt nie pamięta ile dobrego dla tego miasta zrobił p. burmistrz Ordon[/quote]

  Ja pamiętam. I długo jeszcze będę pamiętał bo POZACIĄGANE KREDYTY I POŻYCZKI które teraz przyjdzie nam spłacać o sobie zapomnieć nie dadzą. Ot, wielka filozofia BUDOWAĆ NA KREDYT. Każdy tak potrafi.

  [quote]Stara się jak może[/quote]
  Nie wychodzi mu.

  [quote]Wspierajcie go, a nie krytykujcie[/quote]
  Wspieram z całych sił by zajął się czymś innym.

 15. Może jako sołtys by jeszcze dał radę. Przypomnę, że na burmistrzu Czekalskim za mniejsze rzeczy psy wieszano!!!

  Wtopa, wtopa i jeszcze raz wtopa. Naprawdę mamy tutaj przykład wielkiej niekompetencji. I jeszcze mają czelność pójść do pracowników PGKiM i mówić im, że trzeba zacisnąć pasa (zapytajcie się pracowników co im mówili). KOMPROMITACJA. Do tego za chwilkę dojdzie spłata kredytów. A miasto się sypie… Dlaczego miasto dało się tak nabrać? Dlaczego?????

 16. ~Stanisław Użytkownik anonimowy
  Czarne ich szaty, spryt mają lisi
  I poza kasą wszystko im wisi.
  Kasa, kasiorka, pieniądze, "many",
  Każdy księżyna jest z tego znany!

  i wyrywają, co tylko da się,
  Bo im zależy na wielkiej kasie.
  Euro, złotówki, dulary, jeny,
  Bo takie są już te czarne hieny!

  Płacą ojcowie i płacą matki,
  Staruszki, wdowy, z ballady dziatki.
  Taka to rasa. Czarne ich dusze.
  Więc o tym głośno ja mówić muszę

 17. Nie zmieniaj Stanisław tematu. Znowu celowy zabieg, żeby rozmyć to co jest ważne!!!!

  [quote]Panie burmistrzu, zarządzanie jest trudne, odpusć sobie. Przecież już wiesz, ze nie dasz rady[/quote]

  Rzecz w tym, że tym "światłym" umysłom wydaje się, że ZARZĄDZANIE to ZACIĄGANIE POŻYCZEK I KREDYTÓW i budowanie na kredyt różnych fajnych, przyjemnych rzeczy przy których można sobie zrobić zdjęcie gdy się przecina wstęgę. OZNAJMIAM, że to nie jest ZARZĄDZANIE.

 18. Nie rozumiesz o czym mowa, artykuł dotyczy tego, że wygrała droższa firma, na to narzekać może ktos rozumny. A że Ci odśnieżali – gratulacje

 19. co ten Antonio bredzi że nie wpłynęły faktury, burmistrzu odchodzą z pracy dobrzy, terz pogoń tych słabszych! Aha,
  że zostaniesz sam??? A może Zołądź pomoże W PRACY???

 20. Zygmunt jest w nie zrozumiałym cieniu czyżby myślał już o swojej przyszłości jeszcze wiele inwestycji przed panem,powodzenia

 21. na żołędzia nikt nie głosował, on trwa gdyż jest oddanym miernym i wiernym , a na ordona ludzie nie mieli wyboru, a i księża namawiali po wsiach

 22. Jeszcze jeden kredyt i disneyland na plantach, wtedy wyjedzie ostatni rzut młodych do Anglii. H. Tłusta będzie łazic po plantach i spiewać piosenki religijne.

 23. Nareszcie! W końcu do Rady Miasta dostali sie ludzie, którzy potrafią obserwować i zadawać właściwe pytania. Nareszcie!! Cieszę się z głosu oddanego na RATUSZ. Nareszcie!!!
  Dziękuję i pozdrawiam.
  I zdrówka życzę

 24. Panie Burmistrzu mogę i mam pewne wątpliwości do pana pracy ale człowiek który przygotowywał SIWZ dla tego przetargu powinien zostać zwolniony ze stanowiska,widać ewidentnie że pracujecie na zasadzie "kopiuj wklej" bez wysiłku umysłowego,przykład polskiej braku odpowiedzialności urzędniczej,nie cgcemy tutaj takich ekspertów….

 25. Sfora z ratusza sie od rana rozszczekala ,asz Burmistrzowi z jaj poszla piana , wyja zawodza , gromy ciskala , tak sie KUNDELKI MAJA :P

 26. Ten Burmistrz to nawet na sołtysa się nie nadaje.Czy ktoś zrobił wyliczenia ile mieszkańców Nowej Dęby wyjechało za kadencji Burmistrza .Jak nazwać takie działanie?

 27. Szczekajcie, szczekajcie ,ale wara ci # 37 od mojego nicka, WARA piesku rozjazgotany , do budy do budy ,a karawana jedzie dalej [ Burmistrz i nasz Samorzad ] :(:):oB) oby tak dalej nami RZADZILI

 28. [quote] [ Burmistrz i nasz Samorzad ] oby tak dalej nami RZADZILI[/quote]

  Czyli jeszcze więcej PORAŻEK, KOMPROMITACJI I KREDYTÓW? O ile porażek i kompromitacji będziemy świadkami pewnie nie jeden raz to kredytów nie można brać bez ograniczeń. Dęba to BYŁO fajne miasto.

 29. Cieszę się, że w końcu ludzie dostrzegli wady i braki u naszych włodarzy. To wstyd, że nie mają pojęcia o zarządzaniu ale przemówić im się nie da bo ich wysokie mniemanie o sobie przyćmiło ich małe niedouczone w dziedzinie ekonomii rozumki. Mają wiele osób w urzędzie, którzy na wielu sprawach się znają ale nie zapytają, oni są najmądrzejsi! Wiejski upór. Jak czytam wypowiedź jakiegoś mieszkańca, który pisze co to pan burmistrz dla miasta zrobił, to mam wrażenie że chyba on sam o sobie pisze bo ja nie znam nikogo kto dobrze się o nim wypowiedział, no chyba, że kilku urzedników których z wiosek spoza gminy do roboty wsadził.

 30. Tak trzymac Panie BURMISTRZU i nie przejmowac sie ujadaczami , 80 % WYBORCOW PANA i NASZ SAMORZAD POPIERA I tak bedzie w nastepnych WYBORACH !!!!!!!!!!

 31. [b]A ja myślę, że podobnie jak pułkownika Putina , naszego wójta z Tarnowskiej popiera 115% naszych wyborców a 135% cieszy się z tego że ASA zarobi więcej!!!!![/b]

 32. "[b]Myślę że trzeba będzie inaczej podejść do specyfikacji kiedy widzimy że oprócz naszej próbują inne spółki wchodzić"[/b]

 33. Wiesław Ordon:
  "Myślę, że trzeba będzie inaczej podejść do specyfikacji kiedy widzimy, że oprócz naszej spółki próbują również inne spółki wchodzić. Na pewno trzeba będzie do przyszłego przetargu zastanowić się jak przygotować specyfikacje tak żeby nie było różnych interpretacji." – CZY TEN CZŁOWIEK JEST POWAŻNY, TO POKAZUJE POZIOM JEGO KOMPETENCJI – DNO, DNO I JESZCZE RAZ DNO

 34. podobnie jak #34 ciesze sie ze Ratusz jest jedynynym, madrze i racjonalnie podchodzacym do spraw miasta przedstawicielem wyborców GRATULACJE

 35. Miedzy blokiem Kosciuszki 108 i 106 do dzisiaj zasypane chodniki piaskiem z okresu zimy.Nie interesuje mnie kto ma to sprzatać.Asa czy pgkim.Składam oficjalne zawiadomienie do Straży Miejskiej i niech ona ustala kto ma ten obowiązek.

 36. Ratusz nazywa sprawy po imieniu a nie ściemnia , że białe to szare itp. mają odwagę o sprawach trudnych mówić głośno a nie cichutko gdzieś w kuluarach.
  To wszystko sprawia, że coraz większa grupa ludzi wspiera tą trojkę, i ta grupa ludzi rośnie w siłę.
  Jestem zwolennikiem tych ludzi, bo mają odwagę przeciwstawić się większości i tak niesłusznych decyzji na jaką pozwala sobie większość władzy!
  Trzymaj się RATUSZU !
  Wasze fundamenty stoją na solidnym podłożu!
  Życzę Wam wytrwałości!

 37. Grubą wpadką był przepadek kilku milionów dla Dęby na modernizacje ujęcia i wodociągów. Burmistrz za zgodą poprzedniej rady kupił stare ujęcie za 1,2mln zł i nazwał to sukcesem negocjacyjnym bo mu spuścili z ceny (niczym handlarze targowi) a on się na to naciął. Kupe śmiechu musieli mieć ci goście w z Warszawy. No i mamy ujęcie ale nie mamy za co go zmodernizować. Projekt przepadł (UWAGA!UWAGA!) z powodów FORMALNYCH!
  ([i]brak dostarczenia przez Spółkę kopi decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego[/i]) więcej na ten temat było pisane: http://infonowadeba.pl/news.php?readmore=815 .
  Najlepsze, że do gościa nie dociera, że to skiepścił, że jako szef powinien monitorować tak ważne projekty i śledzić każdy etap ich realizacji czy wszystko jest robione na czas.

 38. W normalnym demokratycznym państwie, nieodłącznym prawem demokracji jest protest społeczny/ marsz, manifestacja, strajk/.Wystarczy to wykorzystać i rządzący naszą gminą muszą się podporządkować albo ich ten protest zmiecie ze sceny politycznej. Oni się tego boją jak diabeł święconej wody.Więc nie czekajmy wytykajmy błędy i protestujmy.BRAWA DLA MARKA OSTAPKO TO ON NIESIE "KAGANEK" DLA ZROZPACZONYCH I POGRĄŻONYCH W BIEDZIE MIESZKAŃCÓW NOWEJ DĘBY.MARKU DZIĘKUJEMY

 39. Slepi Ratusiki nie widza jak pieknie asa sprzata Miasto i nigdy nie bylo tak posprzatane,nie widza w lesie pomiedzy Stokrotka a Szpitalem DEBOW ,PIEKNYCH DEBOW a widza kilka sosen tam rosnacych !

 40. Jakbym umoczył tyle publicznej kasy, to szczerze, ale powiesiłbym się honorowo. Ale dzisiejsze obyczaje widać służą władzą, w końcu przykład idzie z góry (patrz tuskoland) i wszyscy odpowiedzialni za tę aferę dostaną sutą premię:(

 41. asa jest dobra fakt… zwłaszcza że sprzątaczki z pgkim odwalają za nich prawie całą robotę haha jak mawia nasz władca "byleby ludzie nie narzekali"

 42. My, rodzina t., myśleliśmy, ze onilepiej pracują, ale zawód jest duży. Chyba ze internet nie mówi prawdy, ale myśle ze mówi.

 43. Ordon spadaj na Tarnowska tam mozesz- sobie popełniac takie błedy co za człowiek czego sie niedotknie to spierd….!!!Zmien prace i nieokradaj ludzi bo te pieniadze ktore o8trzymujesz jako wynagrodzenie miesieczne powinno byc 3 krotnie mniejsze tyle jestes wart !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here