[HISTORIA] Budowa kaplicy w Rozalinie

18

2013-12-30

Budowa kaplicy w Rozalinie

16 sierpnia 1911 roku do Zarządu Dóbr Dzików zgłosili się ówczesny wójt Rozalina Szczepan Wilk oraz były wójt Piotr Dziewit w sprawie kapliczki. Przedstawiciele chłopstwa twierdzili, że Hrabia Tarnowski obiecał im wybudowanie jej na gruncie skarbowym, przy czym gmina ma dać tylko zaprzęgi do zwiezienia materiału, a wymiary budowli zależne są od uznania Hrabiego. Zaznaczyli jednak, że ma to być kapliczka, a nie figura. Po zapoznaniu się z notatką z tego spotkania 20 sierpnia 1911 roku Pan Hrabia wyraził zgodę na budowę kapliczki. Nic w tej sprawie jednak nie poczyniono i dopiero 14 kwietnia 1912r. Tarnowski określił wymiary kapliczki: 3 m szerokości na 4 m długości. 4 lipca 1912r. sporządzony został przedmiar i kosztorys. Prezentował się tak (pisownia oryginalna):

Fot nr 1: Kosztorys kaplicy

Źródło: Archiwum Narodowe w Krakowie

Kosztorys przewidywał, że w trakcie budowy zostanie zużyte:
 35 m2 blachy
 Szyby o powierzchni 6 m2
 12 m3 wapna lasowanego
 6 beczek cementu po 12 korców [4] w każdej
 3 m3 desek
 1,5 m3 drzewa
 600 kg gipsu
 6 m3 szutru
 25 000 cegieł po cenie 36 Koron za 1000 sztuk

12 sierpnia 1912r. Hrabia Tarnowski zatwierdził kosztorys do wykonania od zaraz.

W dokumentacji zachował się pierwszy projekt kaplicy w Rozalinie, jednakże został on w międzyczasie zmieniony. Jak widać na zdjęciu poniżej opatrzonym odręcznym napisem: „Kaplica w Rozalinie” ani wymiary, ani plan, ani tym bardziej zewnętrzna elewacja nie zgadzają się z faktycznym wyglądem kaplicy. Jedyne co jest wspólne to dwa łukowe okna i betonowy krzyż.


Fot nr 2: Pierwotny projekt kaplicy

Źródło: Archiwum Narodowe w Krakowie

Fot nr 3: Obecne zdjęcie kaplicy

Źródło: Polskaniezwykla.pl

Budowa została ukończona w 1913r., o czym świadczy data znajdująca się pod herbem Tarnowskich, jednak prawo publiczności nadał jej biskup przemyski Józef Pelczar pismem z dnia 23 stycznia 1914r., o czym Hrabiego Tarnowskiego poinformował proboszcz parafii w Majdanie Kolbuszowskim [5] w swoim liście z dnia 30 stycznia 1914r. Prawo publiczności oznacza. jak donosi ksiądz proboszcz: „ (…) t.z. na życzenie Waszej Ekscelencji lub parafian może się zawsze wyprawiać ofiara mszy św” .

W 2013 roku obchodzona była setna rocznica budowy kaplicy, natomiast 23 stycznia 2014 jest okazja do zorganizowania setnej rocznicy nadania kaplicy prawa do odprawiania w niej mszy.

Mieszkaniec

————– PRZYPISY ————–

1. Walutą obowiązująca w 1912 roku była Korona austro-węgierska. 1 Korona = 100 Halerzy.
2. Wyprawa to inaczej tynk
3. Wapno lasowane to inaczej wapno gaszone.
4. Korzec – duża miara nasypna, nazwa pochodzi od kory, gdyż pierwotny korzec był miarą dłubaną, wykonaną z nieokorowanej kłody świerkowej: korzec dzielono na ćwiertnie (półkorcówki), ćwierci, garnce, kwarty, kwaterki korzec = 4 ćwierci = 32 garnce = 128 kwart = 512 kwaterek
5. Dziś Majdan Królewski

18 KOMENTARZE

 1. Dlaczego hrabia z dużej litery, a wójt z małej ??? Dlaczego waszej ekscelencji z dużej. a parafianie z małej ??? Co to jest ? Jakieś kasty czy kategorie ludzi , czy może pogarda dla niektórych, czy czort wie co jeszcze. Jednym należy się szacunek, a innym !!!

 2. [quote] #3 | jestem_ze_wsi dnia 12/30/2013 15:21
  Dlaczego hrabia z dużej litery, a wójt z małej ??? Dlaczego waszej ekscelencji z dużej. a parafianie z małej ??? Co to jest ? Jakieś kasty czy kategorie ludzi , czy może pogarda dla niektórych, czy czort wie co jeszcze. Jednym należy się szacunek, a innym !![/quote]
  Dlaczego?Ano dlatego że hrabia miał herb rodowy i był Waszym panem i władcą.A Wy maluczcy byliście tylko gliną w jego rękach,podnóżkiem.Gliną ,którą J.W.Pan hrabia kształtował wedle swojej woli.
  To komuna zrobiła z Was,ludzi z czworaków czymś,nie kimś.

 3. waszej ekscelencji jest z dużej litery a parafian z małej ponieważ to jest cytat z listu księdza proboszcza z Majdanu więc musisz się go zapytać dlaczego o swoich parafianach pisał z małej litery a o czlowieku który budował kapliczki i kościoły pisze z wielkiej. Zapytaj się go dlaczego tych ludzi nie stawiał na równi. Podpowiem Ci że odpowiedź masz w tym poście

 4. A Twoim panem może nie był, może Ty jakis Tarnowski czy inny Lubomirski jesteś? Zastanów sie człowieku co piszesz . Twoi przodkowie to tacy sami ludzie jak 99.9 % polskiego społeczeństwa, a w tych stronach nawet 100 Ale może Ty sam nie wiesz co i do kogo piszesz,Może z Ciebie po prostu beneficjent ostatniej reformy edukacji ? I wszystko jasne.A swoją drogą gość spod 3 sensownie napisał

 5. [quote]6 | do Cyt dnia 12/30/2013 18:15
  A Twoim panem może nie był, może Ty jakis Tarnowski czy inny Lubomirski jesteś? Zastanów sie człowieku co piszesz . Twoi przodkowie to tacy sami ludzie jak 99.9 % polskiego społeczeństwa, a w tych stronach nawet 100 Ale może Ty sam nie wiesz co i do kogo piszesz,Może z Ciebie po prostu beneficjent ostatniej reformy edukacji ? I wszystko jasne.A swoją drogą gość spod 3 sensownie napisał[/quote]
  Tu się nie mylisz,ja herbowy jestem.Szanuję wszystkich,na czele z Tobą.Czosnkowych tylko nie znoszę i znosił nie będę.Szlachta Polska miała się za lepszych w Europie,jest i będzie nadal lepsza od wszelkich ościennych wywłok.Na czele z Rusem i Szwabem.

 6. Gdzie by Ci ludzie chodzili do kościoła gdyby tego Tarnowskiego nie było. A tak narzekali, że taki zły. A on im Kościoły i kaplice budował. Nawet ksiądz proboszcz do niego Ekscelencjo mówił. Taki Mocarz.

 7. [quote]Szlachta Polska miała się za lepszych w Europie,jest i będzie nadal lepsza od wszelkich ościennych wywłok.Na czele z Rusem i Szwabem[/quote]
  Dzięki temu mieliśmy rozbiory, które zresztą dobitnie wykazały gdzie jest miejsce owej szlachty.

 8. Fajny artykuł. @3 absolutnie masz rację .@6 < jak obok.
  Użytkownik Cyt bredzi po prostu – czworaki były w Amerykach. To motłoch jest .który absolutnie nie ogarnia klasy arystokracji Rosyjskiej i w dzisiejszym rozumieniu Niemieckiej. Ot! cebukak! pełną gębą.Weź korki z historii miast pitolić o herbach .
  A komin wystaje z daszku – jest tam w środku jakiś piecyk? Z ciekawości pytam – nigdy tam nie byłem .

 9. ^Całe życie się człowiek uczy. Dzięki za objaśnienie.
  podpisano – burak.
  p.s. sorry, mojej opinii o Tobie ''nie-cofnę.'' CYT o herbie stangret lub nosiwoda.

 10. [quote] #16 | off pianka dnia 12/31/2013 17:57
  ^Całe życie się człowiek uczy. Dzięki za objaśnienie.
  podpisano – burak.
  p.s. sorry, mojej opinii o Tobie ''nie-cofnę.'' CYT o herbie stangret lub nosiwoda.[/quote]
  Więcej wart jest hrabiowski stangret lub nosiwoda niżli śmieć ze smolnych kątów o ksywce off pianka

 11. noo.skoro admin śpi to ci odpowiem –
  znaczy się koniuszym był przodek warchol raczej? tak? –
  pomyśl z raz . ale śmieć to = Ty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here