I NOWODĘBSKI BIEG ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – POZNAJ SZCZEGÓŁY

20

Stowarzyszenie Sportowe „POGOŃ” Nowa Dęba oraz Grupa „NOWODĘBSCY PATRIOCI” zapraszają na 1 Nowodębski Bieg Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się 28 lutego 2015 r. wokół Zalewu w Nowej Dębie w przeddzień Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Przez całe lata PRL-u nazywano Ich „zaplutymi karłami reakcji”, a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli określano jako „faszystów”, czy „bandy reakcyjne z pod znaku NSZ”. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”. Zaledwie garstka z Nich dożyła tzw. odwilży i ustawy honorującej ich wieloletnie zmagania w szeregach SZP, ZWZ, AK, DSZ, ROAK, NZW, NSZ, SN, i WiN z oboma okupantami. Dożyli oni również dużej liczby rewizji nadzwyczajnych od wyroków śmierci, które otrzymali ich dowódcy i towarzysze partyzanckiej doli i niedoli… a tych trzeba przynajmniej przypomnieć!” http://www.zolnierzewykleci.pl/?p=922

TRASA BIEGU

trasa biegu

NUMERY STARTOWE PRZEWIDZIANE DLA UCZESTNIKÓW:

numery startowe

Numery będą przydzielane według kolejności zgłoszeń. Zgłoszenia prosimy przesyłać telefonicznie na nr 608-383-180.

Przydzielenie numeru startowego jest nieodpłatne i numery podlegają zwrotowi po weryfikacji czasu pokonanego dystansu. Nadto, organizatorzy przewidują dla każdego uczestnika drobne upominki, gorące napoje (herbata) i kiełbasę z grilla.

Zbiórka i potwierdzenie udziału w 1 NBŻW przy WIACIE GRILLOWEJ nad Zalewem

do godziny 13:00.

Warunkiem otrzymania nagrody pamiątkowej jest pokonanie jednego z wybranych dystansów:
– dystans 1963 m w nieprzekraczalnym czasie do 20 min.
– dystans 6000 m w nieprzekraczalnym czasie do 1 h.

Zapraszamy szczególnie dzieci i młodzież !!!!!!!

Zobacz również: REGULAMIN

 

——————————————————————————————————–

studio helena reklama

20 KOMENTARZE

 1. Cos nic sie nie mowi jak ci ludzie podpalali wsie i mordowali niewinnych ludzi.Jak byla komuna to byla propaganda komuny a teraz mohero-propaganda

  • Jeszcze dla świętoszka :) bo pewnie po Oskarowym filmie, percepcja nie ta…

   Europa Środkowa, Wschodnia i Południowa
   W Protektoracie Czech i Moraw policja czeska nadzorowała getto w Theresinstadt, skąd na początku 1942 roku Żydzi byli deportowani do gett i centrów likwidacji w Auschwitz, Treblince i Majdanku. Mało znanym faktem jest gremialna kolaboracja Czechów wyrażająca się m.in. w masowym uczestnictwie w prohitlerowskiej czeskiej partii jedności narodu, „Narodni Sourucenstwi”, liczącej ponad 4 mln członków, co stawnowiło bez mała całą czynną zawodowo ludność Protektoratu Czech i Moraw.
   W republice Chorwacji około dwóch trzecich miejscowych Żydów zostało aresztowanych i osadzonych 7 chorwackich obozach zorganizowanych przez chorwacką policję polityczną. Ponad 20 000 Żydów zostało zamordowanych przez Chorwatów w centralnym obozie w Jasenowcu, a około 7000 deportowanych do Auschwitz-Birkenau. Obok Żydów wymordowano tysiące Serbów, Cyganów i politycznych chorwackiego reżymu faszystowskiego partii Ustasza.
   Na Węgrzech już między 1938 a 1941 rokiem zostało wprowadzone ustawodawstwo przypominające niemieckie rasistowskie Prawo Norymberskie, w wyniku którego Żydzi zostali usuniecie z życia publicznego i ekonomicznego. W roku 1939 roku wszyscy dorośli mężczyźni Żydzi zostali skierowani do przymusowej pracy przy wojennych umocnieniach.
   Około 40 000 Żydów, jeszcze przed niemiecką okupacją Węgier, zmarło w tych brygadach robotniczych. W styczniu 1942 r. węgierska armia i policja zamordowała wiele tysięcy Żydów i Serbów w okupowanej części Jugosławii w mieście Novi Sad. W 1944 roku miało miejsce systematyczne oficjalne mordowanie Żydów przez węgierską organizację Strzała i Krzyż. Przywożono ich na brzeg Dunaju i po zabiciu wrzucano do wody. Ogółem jeszcze przed Niemiecką okupacją ponad 60 000 Żydów zostało zamordowanych przez Węgrów. Prawie 620 000 Żydów żyjących na Węgrzech zostało deportowanych, bądź zmarło przed wyzwoleniem przez Armię Czerwoną.
   Bułgarzy aresztowali w marcu 1943 roku wszystkich Żydów w okupowanej przez nich jugosłowiańskiej Macedonii i greckiej Tracji i osadzili ich w tranzytowym obozie w Skopje, a następnie wydali Niemcom dla przetransportowania ich do Treblinki.
   Udział Litwinów w eksterminacji Żydów był również godny potępienia. W getcie w Mińsku Litewskim z 80 000 Żydów 55 000 zostało wymordowanych w 1941 roku przez niemiecką Einsatzgruppen i litewską pomocniczą policję. Litwini zorganizowali pogromy bezpośrednio przed przybyciem Niemców w 1941 roku i natychmiast po ich przybyciu. Pod koniec 1941 r. Niemcy wspólnie z Litwinami wymordowali większość Żydów z osiedli wiejskich (…)
   W Estonii mieszkała mała grupa około 4500 Żydów, która została wymordowana pod koniec 1941 roku przez niemieckie Einsatzgruppen razem z estońskimi jednostami pomocniczymi („auxiliares”).
   Zbrodnicza aktywność Ukraińców jest szeroko omówiona. Już w lipcu 1941 roku, natychmiast po wkroczeniu armii niemieckiej, ukraińscy nacjonaliści dokonali pogromu we Lwowie mordując około 4000 Żydów. Udział pomocniczych jednostek ukraińskich w mordowaniu Żydów jest wielokrotnie wspominany, uczestniczyły one w masakrze Żydów na Łotwie i w rumuńskim obozie w Bogdanówce w Transylwanii. Również w obozie w Sobiborze i w Treblince straż pełnili Ukraińcy współpracując w akcji gazowania więźniów
   Rumunia rządzona przez faszystowska organizację Żelazną Gwardię wprowadziła szereg antyżydowskich zarządzeń. Co prawda nie wyraziła zgody na deportację 200 000 Żydów do obozu w Bełżcu, jednakże rumuńskie siły zbrojne razem z niemieckimi Einsatzgruppen brutalnie wymordowały setki tysięcy Żydów, głównie rezydentów północnej Bukowiny i Transylwanii
   W pierwszych dniach inwazji niemieckiej na ZSRR władze Rumunii zorganizowały pogrom w mieście Iasi. Ponad 50 000 Żydów w rumuńskim obozie Bogdanovka w Transylwanii, w obozie w Domaniewce i Akmeszetce zostało wymordowanych przez Rumunów. Ogółem w Rumunii wymordowano około 350 000 Żydów.
   W grudniu 1941 roku 759 Żydów rumuńskich załadowało się na statek „Struma” usiłując dostać się tranzytem przez Turcję do Palestyny. Turcy odmówili zgody na jego lądowanie w Istambule uzależniając ją od uzyskania brytyjskiej autoryzacji na wjazd do Palestyny. Wobec braku zgody Anglików statek został odholowany na morze, gdzie zatonął wraz ze wszystkimi pasażerami.

  • Bo nie rozumiem, czy ci żołnierze byli dobrzy czy nie? Czy oni bronili żydów czy raczej odwrotnie? Czy ten bieg w Nowej Dębie jest dobry czy nie? No nic nie kumam!

  • Pod plaszczykiem walki z bolszewickim okupantem naszego kraju ci niby zolnierze wykleci zalatwiali swoje prywatne gierki i interesy.Jedna z takich gier,wolajacych o pomste do nieba bylo rozpetanie powstania warszawskiego.Takich przykladow bylo wiele,jeszcze zyja swiadkowie tych wydarzen.Okoliczni mieszkancy maja swoje zdanie na ten temat,w rozmowach z ironicznym usmiechem mowia o nich „kuryjarze”

  • „Ci niby żołnierze wykleci” – w Powstaniu Warszawskim – walczyli z bolszewickim okupantem czy okupantem niemieckim?
   Czyżby okupant bolszewicki był w płaszczyku okupanta niemieckiego?

  • Jeszcze jedno… miano Żołnierzy Wyklętych tyczy się do polskiego powojennego podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne.

   Więc zaczepny argument o Powstaniu Warszawskim nietrafiony…

 2. Przecież wielu z NSZ odmówiło udziału w powstaniu.
  Swoją drogą Za tragizm Powstania Warszawskiego należy się zwracać do ich dowódców: gen. Bora, „Montera”, czy też na emigracji gen. Tatara.

  Jakie gierki jakie interesy? Jeśli jest wiele przykładów to śmiało proszę podać.

  Wyklęci walczyli z każdym z okupantów czy to czerwonym czy brunatnym.

  • Chciałbym sprecyzować że Żołnierze Wyklęci to są Ci którzy nie
   złożyli broni po rozwiązaniu struktur państwa podziemnego, nie pogodzili się z nowym ładem po Jałcie i walczyli z wprowadzaniem „demokracji wschodniej”. W 1944 roku nikt nie wiedział że Sowieci
   przychodzą jako okupanci tylko jako wyzwoliciele.
   Powstanie Warszawskie wybuchło w ramach Akcji Burza i nie należy mylić powstania z Żołnierzami Wyklętymi. Moje pytanie 08:03 było
   do wpisu zozik.

  • @Jasio,porownanie niewlasciwe lecz sens ten sam.Tam niemiecki okupant wymordowal warszawiakow,tu natomiast sowiecki wyrznal inteligencje i wlascicieli majatkow.Tu wlasnie byly gierki i prywatne interesiki.Prosze popytac zyjacych jeszcze i pamietajacych krwawego watazke,H.Dekutowskiego.Niedaleko dzialal,Gorzyce,Wrzawy i okolice.Niejeden z uczestnikow biegu upamietniajacego zolnierzy tzw „wykletych”byc moze swoim biegiem upamietnia morderce swojego dziada,krewnego.Taka jest prawda,to tylko zbijanie kapitalu politycznego i checi powrotu do dziesieciny i panszczyzny.

  • @ zozik
   Dyskutujemy o dwóch różnych sprawach.
   Ja mówię o Żołnierzach Wyklętych, Ty o tzw. “wyklętych”.
   Bandytami, hitlerowcy nazywali polskie podziemie, tak samo
   przez komunistów byli określani Żołnierze Wyklęci .
   Historia opiera się na faktach a nie na ich interpretacji.
   Jeżeli znane są Ci jakieś fakty, to proszę je tu przytoczyć.

 3. Nie rozumiem twojej logiki „Zozik”. Przecież niemcy w Palmirach czy we Lwowie zabijali tak samo inteligencje jak rosjanie. Szmalcownik i kolaborant też był zabijany.. tylko Ty znów powiesz, że w imię gierek i interesów. Tylko niektórym ciężko zrozumieć, a zauważyć da się trend, że jeśli ktoś został ukarany za współprace z niemcami to jest to kara właściwa, za to kara za współprace ze sowietami już jest zła i nienależna. Ja widzę między tymi rzeczami równość.
  Tylko, żeby nie okazało się z tymi świadkami tak samo jak na Podhalu, gdzie jedna kobieta zrobiła z „Ognia” morderce, a na łożu śmierci przyznała się, że do kłamstwa. Powinniśmy brać pod uwagę kilku świadków jednego zdarzenia, ciężko opierać się na mowie jednej osoby znając metodykę działania tajnych służb tj. podżegań, szantaży, tworzenie fikcyjnych oczerniających raportów itp.

  Kompletnie nie rozumiem tego wypadu z pańszczyzną…

  Poza tym dziwi mnie takie, że tak powiem „biadolenie” o gierkach przecież
  nie da się rozłączyć wojny od jak to nazywasz „interesów”.. przecież zawsze o coś chodzi.

  • Dobry przyklad,krwawy watazka podhala ps.”Ogien”Nie mogl palic i mordowac w milicji to zdezerterowal z grupa jemu podobnych i zaczal „pracowac”na wlasny rachunek.Znaczac swoja droge krwia i luna pozarow.

  • Niestety strasznie to zagmatwane i rozgrzebane jest to co piszesz. Wiele tematów mało argumentów rzeczowych. Jeśli przytoczyłem, niesłuszne oskarżenia na temat „Ognia” Ty znów przywołujesz te negatywną stronę.

   Nie ma sensu ta dyskusja, ty nie przekonasz mnie, a ja Ciebie.

   NIEZŁOMNYM CHWAŁA !

 4. Zozika dziadek pewnie był konfidentem i dostał dosadnego pstryczka w nos od Dekutowskiego i wylewa teraz żale pod artykułem

  • @czytom i plocze,widze ze cytac umis,pisac umis,lasowiacka miernoto.Dziekuj Najwyzszemu ze Twoi dziadowie,dzieki reformie, zdjeli zgrzebna koszule z grzbietu i wylezli z zapluskwionych czworakow.W przeciwnym razie dalej pasli by krowy u mojego dziadka a Ty ani cytac ,ani pisac bys nie potrafil

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here