II Sejmik Powiatowy w Nowej Dębie

27

01-03-2012

Spotkaliśmy się tutaj po to by omówić sprawy które dotyczą naszego regionu – mówił Dariusz Bukowski przewodniczący Rady Powiatu Tarnobrzeskiego podczas II Sejmiku Powiatowego, który tym razem obradował w Nowej Dębie.

Do Samorządowego Ośrodka Kultury zjechali samorządowcy z Baranowa Sandomierskiego, Gorzyc i Grębowa.

Sejmik rozpoczął się uczczeniem minutą ciszy Żołnierzy Wyklętych. Następnie wicestarosta Jerzy Sudoł omówił inwestycje zrealizowane przez powiat w roku ubiegłym i przedstawił plany Starostwa na lata 2012-2013. Jerzy Sudoł przedstawił także informacje o doposażaniu jednostek Powiatowego Pogotowia Powodziowego.

O powodzi mówiła także pełnomocniczka wojewody. Przedstawiła informacje o stanie rzek na terenie województwa i wykorzystaniu środków finansowych na walkę z powodzią i odbudowie infrastruktury zniszczonej w trakcie kataklizmu.

Burmistrzowie i wójtowie powiatu odnieśli się do kwestii komunalizacji terenów po Siarkopolu. Zgodnie podkreślali, że nie mają zamiaru blokować rozwoju miasta Tarnobrzega i popierają plany prezydenta Mastalerza ale tylko w kwestii ziem znajdujących się w granicach administracyjnych jego miasta. Szefowie gmin podkreślali, że przejęcie przez tarnobrzeski samorząd gruntów znajdujących się na ich terenie stwarza olbrzymie zagrożenie dla mieszkańców spowodowane zaprzestaniem realizacji polityki rekultywacyjnej.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Teresa Huńka przedstawiła informacje o rosnącej liczbie bezrobotnych na terenie całego powiatu. Największą liczbę osób pozostających bez pracy stanowią ludzie młodzi do 35 roku. W najbliższym czasie mają zostać uruchomione dodatkowe środki na szkolenie tych ludzi oraz na dotacje dla osób chcących założyć własną działalność gospodarczą.

Małgorzata Korczyńska szefowa Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Tarnobrzegu odniosła się do planów restrukturyzacyjnych, które będą skutkować likwidacją oddziału w Tarnobrzegu. Wyraziła opinie, że taka sytuacja jest dla niej niezrozumiała chociażby ze względu na fakt iż nasze tereny są terenami zalewowymi i brak inspektoratu na miejscu może utrudniać walkę z epidemiami. Podziękowała również samorządowcom za udzielone je wsparcie.

Głos zabrała także Teresy Kubas-Hul
Przewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego informując samorządowców o bieżących i przyszłych naborach na środki unijne.

PRZYPOMNIJMY
Pierwszy Sejmik Powiatowy odbył się 23 lutego 2011 roku w Gminnym Centrum Kultury w Grębowie Pomysłodawcą i organizatorem Sejmiku był obecny poseł Mirosław Pluta:
Chodzi o to abyśmy wspólnie dyskutowali o problemach które nas dotyczą. Niech Sejmik stanie się powiatowym forum wymiany myśli i opinii -mówił.

/rek

27 KOMENTARZE

 1. Nie rozumię, przecież już wcześniej można było się o tym dowiedzieć z gazet chociażby. To po co ta akcja? Czy rozwiązano jakiś istotny palący problem? Żenujące.

 2. Patrząc na te znudzone, rozespane miny …. ach, jakich sobie wybraliśmy (z takiej plejady jak startowała oczywiście) takich mamy…

 3. A o czym tu debatować, spotykać się, dyskutować ???? Jaki sejmik powiatowy ?? Dyskusja biedaków nad biedą ?? Dyskutować to można w bogatych samorządach o planach , inwestycjach, strategiach. A tu to tylko NAD BIDĄ.

 4. [quote]Rozwiązano palący problem pernamentnie opustoszałej ni to kawiarenki.;-)[/quote]
  To 7 baniek poszło i opustoszała kawiarenka!!!
  Dlaczego budynek nie generuje zysków?!
  Rozpędzić to kierownictwo z tym dyrektorkiem na 4 wiatry !
  Wydzierżawić właścicielowi Dębianki lub Jorgula.
  Ale nie u nas takie rzeczy.
  U nas musi być majestat, charyzma, estyma, atencja.
  Każdy ma wyznaczone miejsce w szeregu.
  Musi być przywitanie, oklaski, smętne p…olamento do mikrofomu i śpiący słuchacze.
  p.s. Zdjęcie z Echa w pełni oddaje atmosferę tego spędu. Na pierwszym planie drzemiący rajcy a w tle sobą zajęte pysie.
  Przygnębiający widok.

 5. [quote]To 7 baniek poszło i opustoszała kawiarenka!!!
  Dlaczego budynek nie generuje zysków?!
  Rozpędzić to kierownictwo z tym dyrektorkiem na 4 wiatry !
  Wydzierżawić właścicielowi Dębianki lub Jorgula.
  Ale nie u nas takie rzeczy.[/quote]

  Jestem ciekawy co ci burmistrz odpowie. Napisz do niego i wrzuć na forum.

 6. Czy potrzebny jest powiat (powiaty). Siedzibę ma w mieście które nie należy do powiatu. Nic w tym mieście nie ma do "powiedzenia". W zasadzie to jest taką skrzynką pocztową, która przekazuje dotacje na szpital i subwencje oświatową na szkoły średnie. Dotacja na usuwanie skutków powodzi to też dotacja celowa którą najlepiej zagospodarzyłaby gmina bo tam ludzie "cierpią". Po co drogi w utrzymaniu pośrednik.
  W prasie napisali, że wicestarosta Sudoł przedstawił plany na najbliższe miesiące – konkretnie co? Powiat w porównaniu do gmin nie ma ani zbyt dużego majątku własnego ani wystarczających dochodów własnych. Bo z czego. Po co zatem powiat – generuje tylko dodatkowe zbyt wysokie koszty?

 7. Niech zatrudnią jeszcze tych co są na bezrobociu w Urzędzie Miasta to zlikwidują bezrobocie ! Ale będzie dobrobyt !
  A emerytury należy zlikwidować żeby pracować do śmierci.Żenada!

 8. Sejm, Senat, Prezydent i jego kancelaria, Rząd i ministerstwa i departamenty, Agencje Rządowe typu Narodowe Centrum Sportu, Sejmik Wojewódzki z swoimi departamentami, Wojewodowie ze swoimi wydziałami, Powiaty i Rady powiatowe, sejmiki powiatowe, rady miast, rady gmin, Wojewódzkie urzędy pracy, Powiatowe Urzędy pracy, rady społeczne np. szpitali, rady nadzorcze np. mpgkim, zespoły i zespoliki do spraw różnych koncepcji, strategii, programów itp, spotkania, narady, obchody świąt, itp., itd., – to wszystko na koszt podatnika – a robotnik przy maszynie niech zapracuje na to.

 9. Zaproponuj jakieś rozwiązania systemowe. Następnie przekonaj do nich ludzi. Załóżcie własną partie i startujcie w wyborach. Niech Partia ta nawet poza parlamentem przygotowuje projekty ustaw które następnie będzie forsować zbierając pod nimi podpisy w celu przeprowadzenia referendum. Mówić krócej: Skoro jest źle a Ty znasz sposób aby było dobrze ROZPOCZNIJ DZIAŁALNOŚĆ POLITYCZNĄ OD ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH PRZEZ RADĘ GMINY LUB POWIATU DO SEJMU I PAŁACU PREZYDENCKIEGO

 10. Likwidacja senatu i powiatów oraz ograniczenie roli prezydenta. Okręgi wyborcze jednomandatowe. Agencje Rządowe do likwidacji. Jeden podatek dochodowy liniowy, taki sam dla wszystkich od wszystkich dochodów, jasny czytelny – i chętniej będzie płacony i każdy będzie miał jasność, że nie musi się obawiać interpretacji urzędniczej, i urzędy skarbowe będą mniej liczne a urzędników będzie mniej, bez ulg itp. Kasy fiskalne dla wszelkiej działalności w tym szpitali lekarzy , kościołów, prawników itp. Podatek WAT jeden czytelny i uproszczony, akcyza stabilna o określonej wartości, zniesienie ulg i przywilejów zawodowych np. nauczyciele itp. Określenie "rentowności" w zależności od wielkości : gmin, powiatów, województw, szkół i innych jednostek budżetowych, ograniczenie pomocy dla patologii "z wyboru" – albo się leczysz i dostajesz pomoc , albo pijesz czy bierzesz narkotyki i pomocy nie otrzymujesz. To są oczywiście tylko przykłady, nie da się tu określić wszystkiego. Ale potrzeba rozwiązań jasnych i czytelnych. Prawdziwy wolny rynek i zapewnienie bezpieczeństwa obywateli – szczególnie ochrona życia i zdrowia, wówczas ludzie się otworzą i sobie poradzą. Ograniczenie roli urzędów i urzędników w miejsce prawdziwej prywatyzacji i wolnego rynku.

 11. [quote]Likwidacja senatu i powiatów oraz ograniczenie roli prezydenta. Okręgi wyborcze jednomandatowe. Agencje Rządowe do likwidacji. Jeden podatek dochodowy liniowy, taki sam dla wszystkich od wszystkich dochodów, jasny czytelny – i chętniej będzie płacony i każdy będzie miał jasność, że nie musi się obawiać interpretacji urzędniczej, i urzędy skarbowe będą mniej liczne a urzędników będzie mniej, bez ulg itp. Kasy fiskalne dla wszelkiej działalności w tym szpitali lekarzy , kościołów, prawników itp. Podatek WAT jeden czytelny i uproszczony, akcyza stabilna o określonej wartości, zniesienie ulg i przywilejów zawodowych np. nauczyciele itp. Określenie "rentowności" w zależności od wielkości : gmin, powiatów, województw, szkół i innych jednostek budżetowych, ograniczenie pomocy dla patologii "z wyboru" – albo się leczysz i dostajesz pomoc , albo pijesz czy bierzesz narkotyki i pomocy nie otrzymujesz. To są oczywiście tylko przykłady, nie da się tu określić wszystkiego. Ale potrzeba rozwiązań jasnych i czytelnych. Prawdziwy wolny rynek i zapewnienie bezpieczeństwa obywateli – szczególnie ochrona życia i zdrowia, wówczas ludzie się otworzą i sobie poradzą. Ograniczenie roli urzędów i urzędników w miejsce prawdziwej prywatyzacji i wolnego rynku.[/quote]
  popieram !

 12. Bolo i "Tak na początek"
  A głosowaliście na Korwina? Bo tylko Korwin o czymś takim mówi i tylko Korwin oprócz mówienia mógłby to zrobić.

 13. Korwin to imię , jak myślisz ilu jest w PL ludzi o imieniu Korwin?
  Może nie do końca, ale wiele w tym racji , po pierwsze prawo,
  po drugie prawo , i po trzecie też prawo. Bo na obecną chwilę , to prawo należy zmienić , żeby chroniło wszystkich obywateli , a nie elity. Poza tym nie dorośliśmy do demokracji . Korupcja , rozkradanie pieniędzy publicznych o to tak zaciekle walczyliśmy? Podniesienie wieku emerytalnego czy o to w 80 roku walczyliśmy ?
  Rząd mówi , ale nie wszystko , we Francji taż podnoszą , ale do 62 lat . Dlaczego przykładem dla rządu są Niemcy a nie Francja? Dlaczego nie walczymy o średnią płacową taką jak w Niemczech jak brać przykład to ze wszystkich dobrych stron, a nie dopasowywać pod siebie.
  Ja wrzuciłem głos nieważny ( świadomie ) ponieważ już wszyscy po kolei mnie oszukali!

 14. Na jednym ze zdjęć widać Jana Flisa co on tam robi?,bo przed pierwszym sejmikiem wypowiedział się publicznie że byłby frajer gdyby pojechał na sejmik do Grębowa.co zmienił zdanie?,i ciekawie określił kolegów którzy pojechali.Pozdrawiam.

 15. Czy wy nie znacie jeszcze dobrze pana Jana.
  Teraz mówi że to jego ostatnia kadencja w radzie , a przed wyborami zacznie latać i robić wszystko by go wybrali na następną.
  Jedynie "Ratusz"udowodnił mu że źle prowadził zeszyt i musiał oddać prezesowanie OSP, teraz musi w samochodzie siadać w rocie a nie obok kierowcy.
  Przez takich to "gęś mówi".

 16. Pan Jan w zależności z kim rozmawia to stosuje wersje pasującą do rozmówcy i do miejsca.
  Jego "fortele" pozwoliły mu tak na "piastowanie" po raz kolejny w radzie miasta.
  Jest to sposób na życie, na dożycie prawda Panie Janie.
  Człowiek się nie urobi a coś tam zarobi . A no i z domu wyjdzie mając przecież zaszczytny cel : Pomoc Bliźnim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here