Kazimierz „Bławat” Bogacz. Nowodębski Żołnierz Wyklęty.

2

Od kilku lat, każdego 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Do tego zaszczytnego grona należy nowodębianin ś.p. Kazimierz „Bławat” Bogacz, spoczywający na cmentarzu komunalnym w Nowej Dębie.

W stopniu podporucznika był uczestnikiem polskiej wojny obronnej września 1939 roku dostając się do niewoli radzieckiej z której zbiegł angażując się następnie w działalność partyzancką. Działał w ramach struktur AK, a jego grupa brała udział w szeregu akcji dywersyjnych. Po rozbiciu przez UB w październiku 1944 roku jego oddziału, udało mu się uniknąć aresztowania. 4 listopada 1944 roku w pojedynkę dokonał rozbicia więzienia UB w Tarnobrzegu i uwolnienia swoich 15 podkomendnych. Po tej akcji przebywał w Krośnie, a następnie w Zabrzu gdzie wszedł w skład sztabu Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego WiN. W październiku 1946 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy katowickiego UB i do marca 1947 roku przebywał w katowickim więzieniu. Został zwolniony na mocy amnestii uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy 22 lutego 1947 i powrócił do rodzinnego Tarnobrzega, gdzie ponownie został zatrzymany przez funkcjonariuszy UB. Skazany na sześć lat pozbawienia wolności wyrok odbywał w Rzeszowie, Przemyślu i Raciborzu.

 Uchwałą Rady Miejskiej z 29 października 2015 został Honorowym Obywatelem Gminy Nowa Dęba, której był mieszkańcem w latach 1957–2011[3]. Zmarł w dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2015 roku. 14 listopada 2015 został pochowany na cmentarzu komunalnym w Nowej Dębie.

W dniu dzisiejszym od redakcji InfoNowaDeba, złożyliśmy na grobie naszego bohatera symboliczny bukiet kwiatów i zapaliliśmy pamiątkowego znicza. Chwała bohaterom!

/źródło: wikipedia, fot: archiwum własne

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here