Koniec z kosztownymi stowarzyszeniami z udziałem gminy

25

Ponad 20 tysięcy rocznie gmina Nowa Dęba wydaje na członkostwo w stowarzyszeniach regionalnych i krajowych. Problem polega jednak na tym, że gmina ponosi koszty składek, a realnych korzyści z członkostwa nie widać. 

Chodzi o cztery stowarzyszenia tj.: Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cities”, Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych  i Związek Miast Polskich.

Temat przynależności do wymienionych stowarzyszeń był szeroko dyskutowany na komisji budżetowej. Radni próbowali wówczas uzyskać od burmistrza odpowiedź na pytanie o realne korzyści wynikające z członkostwa w tych organizacjach. Niestety samorządowcy nie otrzymali satysfakcjonującej odpowiedzi wobec czego uznali, że wydatkowanie środków publicznych na ten cel jest bezcelowe.

Od nowego roku miasto będzie członkiem jedynie dwóch stowarzyszeń: Lasowiackiej Grupy Działania oraz Lokalnej Grupy Rybackiej Puszczy Sandomierskiej. Obie organizacje pośredniczą w transferze funduszy europejskich do samorządów i firm, a bilans przynależności do nich jest korzystny dla Nowej Dęby: miasto otrzymuje znacznie więcej niż wynosi kwota składki.

Uchwały o wystąpieniu Gminy Nowa Dęba z wymienionych na początku czterech stowarzyszeń zostały podjęte na wczorajszej (19.12.2018 r.) sesji Rady Miejskiej 11 głosami „za” i 4 wstrzymującymi się.

 

25 KOMENTARZE

 1. I słusznie. Czyli jeżeli dobrze rozumiem, Wiechu wydał przez 12 lat prawie ćwierć miliona złotych (20 tys x 12 lat) na udział w jakiś śmiesznych organizacjach, utrzymując w ten sposób za pieniądze mieszkańców Nowej Dęby jakiś parobasów i nie widział w tym nic złego? Ciekawe ile jest jeszcze takich smaczków.

 2. większość takich stowarzyszeń bierze składki po to żeby zrobić raz do roku huczną imprezę dla składkowiczów w jakimś SPA czy czymś podobnym

  • Kto by nie chciał pobyczyć się za publiczne pieniądze w SPA niech pierwszy rzuci kamieniem ;)

 3. Takie stowarzyszenia lubią też robić różne „rankingi” w których wygrywają składkowicze. Wójt przelewa hajs podatników na konto stowarzyszenia a stowarzyszenie w „prestiżowym konkursie” nagradza wójta statuetką „złoty wójt galagtyki” albo „mega sołtys drogi mlecznej” i na tym lansie robi się kampanie wyborczą za hajs podatników. A jeśli do tego dojdzie SPA z jedzeniem i napitkiem to tylko przystępować do takich stowarzyszeń. A radny Tomczyk zamiast brać przykład z kolegów i szukać pieniędzy w budżecie np. na wymarzony garaż dla strażaków w Cyganach, to się wstrzymuje od głosu albo głosuję przeciw. Niech Cyganiacy widzą, że pan Tomczyk woli wydawać kasę podatnika na udział w stowarzyszeniach które nic nie wnoszą. Panie Tomczyk, czy jak założę Związek Gmin RP to mogę liczyć na 5 tys złotych składki rocznie? Pytam bo nie wiem czy opłaca mi się szykować papiery. Jak znajdę 100 frajerskich gmin to mam już pół miliona złotych rocznie. Za 250 000 tys zrobię galę w SPA i każdemu wójtówi dam statuetkę „Zlota setka gmin” a za kolejne 250 000 zacznę budować chałupę. Dobry pomysł?

 4. To samo zrobić z SM. Zestawić koszty i efekty za np. mijający rok, ale rzetelnie i w oparciu o te dane przeprowadzić dyskusję w komisji budżetowej na temat sensu jej istnienia.

 5. Straż Miejska generowany koszt prawie 500.000zl. Wpływ 10.000zl rocznie,liczby mówią same za siebie.Stolowka sp2 i zostanie jeszcze 200.000zl

 6. Bardzo dobrze , że jest nowa rada. Przynajmniej co nieco dowiemy się, jak bardzi my mieszkańcy byliśmy dy ……ni przez burmstrza i jego zolnierzy przez te wszystkie lata ich panowania. Gdyby wygrał Jasiu i Wojtek wszystko byłoby tak jak było , a właśnie o to burmistrzowi Wieslawowi Ordonowi przecież raczej chodziło.

  • zobaczymy czy tak będziesz wychwalał radę jak w przyszłym roku podniosą ci opłaty za wodę ścieki i śmieci…

  • Bardz dobre pytanie,mam nadzieje ze nowa Rada sie tym zajmie tzw.SM i to wkrotce,bo ich smieszna działalnosc za bardzo duze pieniadze jest zbedna.Niech nowa Rada wezmie przykład z pobliskiej St.Woli,gdzie juz kilka lat temu zlikwidowali SM.

  • Może jednak trzeba straż miejską reformować, a nie likwidować.

   Cytuję z artykułu: https://www.google.com/amp/www.dziennik.pl/amp/579568,kukiz15-sejm-ustawa-likwidacja-straz-miejska-policja.html

   ……”- W powszechnym odbiorze straż miejska odbierana jest jako instytucja zajmująca się w zbyt dużym stopniu gnębieniem obywateli, czy to poprzez mandaty, czy to poprzez ściganie drobnych handlarzy – mówił Tyszka. Dodał, że straże miejskie są również „bardzo często wykorzystywane przez lokalnych włodarzy w celach politycznych”.

   Wicemarszałek podkreślił ponadto, że straże miejskie są kosztochłonne. – W momencie, kiedy odebrano jej kontrolę nad fotoradarami, to te obciążenia finansowe dla samorządów wzrosły” – mówił. „My chcemy zlikwidować straże miejskie i jednocześnie wzmocnić finansowo policję – powiedział Tyszka……”

  • A dupa miech do 67 roku grabią liście na mieście za najniższą krajową, bo inaczej wkręcą się na wcześniejsze emerytury…

 7. A ja będę to wszystko zliczal : pensja gBurmistrza zostało ok 300.000zl, dodam że radni również obniżyli sobie wynagrodzenie czyli też coś zostało, teraz kolejne 80.000 z wypisania się z pseudo stowarzyszeń, do tego dojdzie straż miejska, później OSP, przegląd stanowisk i wynagrodzeń w urzędzie i Pgkim, zobaczymy co jeszcze się znajdzie. Powolutku. Tam niepotrzebnych wydatków jest ogrom i powstanie z niego całkiem niezła sumka.

 8. O takie małe oszczędności, które przewodniczący wrac z radnymi przeznaczy na spotkanie opłatkowe w Dębiance na ok. 200 osób – balety do rana, jak na weselach

  • Mówisz o tych baletach które są organizowane od 89 roku i na których Wiesław Ordon uprawiał lans w power poincie? Nagle ci przeszkadzają? Oj, chyba nie dostałeś w tym roku zaproszenia. No tak bywa Misiek.

 9. Dzisiaj Wiesiek z kolbuszowskim dziadem będą robić kampanię wyborczą na koszt podatnika. Będzie darmowa wyżera w domu kultury zwana wigilią. Już pominę, że udział księży w tym widowisku jest obrzydliwy i pokazuje ich prawdziwą wiarę. Przypominam, że TRWA ADWENT czas oczekiwania. Udział w tej kampanii wyborczej przed zakończeniem adwentu przeczy wszystkim pięknym słowom jakiś padały podczas niedzielnych homilii o tym że nie należy komercjalizować świąt i o tym że jest to okres przypominający o paruzji. W adwencie ponoć należy powstrzymać się od imprez.. No ale na kampanie wyborczą jest dyspensa. Pani z kokiem zje pieroga i będzie zadowolona zachwalać burmistrza pod niebiosa nie mając świadomości że je za swoje podatki. Niektórym sprytniejszym emerytom uda się nawet zabrać kilka porcji do domu. A wiechu? Wygłosi przemowe, policzy głosy i posmieje się z naiwności tłumu któremu dał pieroga za kasę wyciągnięta z ich portfeli a oni jezcze biją brawo. Pełną radość zmąci tylko fakt że dawniej za ten cyrk brał 12 kafli a dzisiaj „tylko” 5. Ale co zje to jego. Wszystkiego emerytki nie wyniosą. Trochę do bagażnika się zmieści.

  • Puknij się chłopie w głowę I to tak zdrowo Pękniesz z tej zazdrości Idź i ty i weź sobie ile dasz radę zjeść W każdym mieście jest taka wigilia Po to żeby ludzie mogli złożyć sobie życzenia i żeby władza świecka i duchowa mogła spotkać się z ludźmi przed świętami i też złożyć im życzenia I jakie to jest łamanie adwentu albo kampania? Przypływu rozumu życzę na święta.

 10. Nowi radni [czytaj BEZRADNI] z Nowej Dęby z ramienia PIS tylko szkodzą tej organizacji ,która chce przywrócić rządy prawa w Polsce .Z tego co pokazują ,na sesjach rady ,to wypisz pomaluj -działania kod .Dlatego polecam działania PIS w Nowej Dębie Władzom Centralnym PIS.

  • Juz to bylo kolego. Wez idz i poleć wladzom centralnym a nie tylko piszesz komentarze. Wesolych Swiat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here