[KONKURS] Młodzi na rzecz rozwoju

4


Jeśli jesteś uczniem gimnazjum lub szkoły średniej i masz pomysł na rozwój Nowej Dęby możesz wziąć udział w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Ratusz, Stowarzyszenie Demokracja USA i portal InfoNowaDeba.pl i wygrać laptopa oraz inne cenne nagrody!

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Wacław Wróbel, oraz Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon. Opiekę medialną zapewniają: Radio Leliwa (www.leliwa.pl), Echo Dnia (www.echodnia.eu), oraz Tygodnik Korso (www.korsokolbuszowskie.pl).

Konkurs \”Młodzież na rzecz rozwoju miasta i gminy Nowa Dęba\” jest adresowany do młodzieży szkolnej z terenu powiatu tarnobrzeskiego. Osoby chcące wziąć udział w rywalizacji muszą do 31 maja napisać pracę pt. \”Mój pomysł na rozwój Nowej Dęby\”. Wybór tematyki, oraz objętość pracy zależy od inwencji twórczej i pomysłowości uczestników. Z nadesłanych prac Komisja Konkursowa wybierze 5 najlepszych, a ich autorzy zostaną zaproszeni do Samorządowego Ośrodka Kultury, gdzie swoje plany i wizje dotyczące rozwoju naszego miasta przedstawią w formie ustnej prezentacji.

Jednym z głównych problemów Nowej Dęby jest \”bierność społeczna\” młodzieży. Z jakiś względów młodzi ludzie nie chcą, lub nie potrafią angażować się w życie społeczno-polityczne swojej miejscowości – mówi koordyantor programu Marek Ostapko i dodaje: Chodzi również o to, aby wyłapywać najbardziej aktywnych i kreatywnych młodzi ludzi i dawać im szansę rozwoju, pokazać im, że są ważni, a także że są ludzie którzy ich wysłuchają.

Podobnie uważa burmistrz Wiesław Ordon, który liczy nie tylko na pozyskanie ciekawych pomysłów, ale również na zaaktywizowanie młodych ludzi –Pomysł włączenia młodych ludzi do szukania rozwiązań dla rozwoju naszego miasta i gminy to ciekawa inicjatywa. Z jednej strony może ujawnić interesujące projekty, które mogą być wykorzystane przez samorząd w swoich działaniach. Z drugiej strony natomiast zaangażuje młodych ludzi do realnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, do zmierzenia się z problemami, którymi zajmują się dziś ich starsi koledzy– wyjaśnia burmistrz. Zdaniem Wiesława Ordona trzeba wychowywać kolejne pokolenia w duchu obywatelskiego zaangażowania, gdyż od jakości tego wychowania zależy nasza wspólna przyszłość –Ci młodzi ludzie już niedługo będą rządzić gminą, powiatem, województwem czy krajem. Poznawanie mechanizmów zarządzania już teraz, szukanie pomysłów jak sprzyjać rozwojowi zarządzanej jednostki, to dobry pomysł na realne, a nie wirtualne, angażowanie się w sprawy służące własnemu otoczeniu.- mówi Ordon.

Z kolei zastępca prezesa Stowarzyszenia Demokracja USA Stefan Michał Dembowski podkreśla, że jego organizacja włącza się w każdą akcje w której jest możliwość pobudzenia do działania lokalnych społeczności: – Mając na uwadze doświadczenie demokracjii amerykańskiej uważamy, że właśnie na samym dole, to jest w miastach i gminach należy wspierać niezależne organizacje pozarządowe które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie Państwa. Należy zachęcać szczególnie ludzi młodych do podejmowania działań zmierzających do odpartyjnienia rad gmin, miast i powiatów (dopóki powiaty będą istniały). Brak udziału niezależnych grup mieszkańców w życiu społeczno-gospodarczo-politycznym danego regionu powoduje że cała płaszczyzna społeczno-gospodarcza jest zawłaszczana przez partie na niekorzyść lokalnych społeczności.- twierdzi Dembowski.

Warto podkreślić, że konkurs \”Młodzi na rzecz rozwoju miasta i gminy Nowa Dęba\” to również znakomita okazja dla wszystkich osób które narzekają na brak dynamiki w naszym mieście -Macie szansę na przedstawienie swoich bolączek i zapronowanie zmian jakich oczekujecie. Weźcie kartki papieru, siądźcie przed komputerami i swtórzcie coś własnego. Powiedzcie nam czego oczekujecie, pokażcie w jakim mieście chcielibyście żyć. Ratusz zadba o to by wasze prace nie poszły do kosza!- zachęca Ostapko.

ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM KONKURSU

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Towarzystwo Kultury Powszechnej RATUSZ

SPONSORZY:

STOWARZYSZENIE DEMOKRACJA USA
Starosta powiatu tarnobrzeskiego Wacław Wróbel
Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon
Księgarnia \”Żaczek\” z Nowej Dęby (Teraz również w Internecie)

Jeśli chcesz dołączyć do grona sponsorów napisz do nas: infonowadeba@op.pl

———————————————————————————————————————————————-

GŁODNY ? NA CO CZEKASZ?
\"GIUFEPPE\"

4 KOMENTARZE

  1. Taaaaa…….A potem pomysły dzieciaków, po drobnej kosmetyce notable przedstawią jako swoje i wezmą za to niemałą kasę. Super pomysł !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here