Kontrola zamieszek

8

Nowa Dęba. Komendant Ośrodka dla uchodźców zwrócił się z prośbą o pomoc do Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego, bowiem w stronę ośrodka przemieściła się grupa ludności lokalnej, wyrażająca niezadowolenie z obecności uchodźców w ich rejonie.

Wrogo nastawiony tłum demonstrował w pobliżu ośrodka dla uchodźców. Do interwencji został wezwany pluton manewrowy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. – Otrzymaliśmy zadanie ochrony ośrodka, rozproszenia demonstracji i zatrzymania jej najbardziej agresywnych uczestników – poinformował ppor. Szymon Sztuk – dowódca plutonu ŻW.

„Linia naprzód!” – padła komenda dowódcy plutonu. Żołnierze wyposażeni w kamizelki, hełmy z przyłbicą, pałki i tarcze ochronne ruszyli w kierunku demonstrantów. Agresywny tłum zaczął obrzucać żołnierzy butelkami, skandować wrogie hasła. Pomimo wezwań do zaprzestania przemocy sytuacja z minuty na minutę stawała się coraz groźniejsza. Do mediacji z protestującym tłumem zostali skierowani żołnierze z Taktycznego Zespołu Wsparcia CIMIC. Próbowali załagodzić agresywne wystąpienie demonstrantów. Po kilkunastu minutach negocjacji sytuacja ustabilizowała się, a żandarmi rozproszyli tłum.

Żołnierze Żandarmerii Wojskowej doskonalili procedurę Crowd Riot Control, czyli umiejętności panowania nad tłumem, różne warianty jego zachowań – tłumaczył mjr Dariusz Pawlak z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej – Koordynator ds. działania ŻW podczas ćwiczenia „Anakonda-14”.

Grupę podgrywającą ludność lokalną stanowili żołnierze z 3 kompanii regulacji ruchu z 3 Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie. W skład patrolu manewrowego weszli żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Grupa negocjatorów CIMIC została wydzielona z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc. Zajęcia te stanowiły jeden z elementów ćwiczenia „Anakonda-14”, w ramach którego Siły Zbrojne doskonalą współdziałanie z elementami układu pozamilitarnego.

Tekst i zdjęcia: por. Anna Żuchowska

8 KOMENTARZE

  1. A pan Emigrant to nie troll? spierd..il za granice i siedzi na necie! przyjdz na stadion i powiedz ze są trolle….nie? a to dlaczego?buahahah. Niech moc internetu bedzie z wami!

    • I tak można scharakteryzować trola, patrz wypowiedź wyżej.Oni nie używają mózgów no bo ich mają, a słownictwo… no cóż niech może lepiej że siedzą na stadionach

  2. Trole zawyly na kilka słów prawdy. Trol włączył swoją szczekaczke i pręży zrośnięty mózg. Ja leje na twoj prowincjonalny klubik i twój stadion trolu. Mam dostęp do rozrywki wyższych lotów aniżeli darcie mordy na stadionie. Pozdrawiam
    Ps. Jestem pod wrazeniem ze rozwiazales dodawanie przed publikacja postu. Hej stal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here