Nowi partnerzy z Ukrainy

11

08-11-2011r.

W sierpniu Rada Miejska w Nowej Dębie, jak również Radni miasta Komarno (Ukraina) podjęli uchwały wyrażające wolę nawiązania współpracy partnerskiej. Podobne uchwały o chęci współpracy podjęły dwa kluby sportowe: MKS STAL z Nowej Dęby jak również Klub Sportowy „Kołos” z Gródka (Ukraina).

3 listopada w Komarnem, w obecności przedstawicieli powiatu, radnych i oficjeli miasta Komarno, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon oraz Burmistrz Miasta Komarno Taras Ivanyckyy podpisali umowę o współpracy partnerskiej. Przewiduje ona między innymi, wymianę doświadczeń w zakresie rozwoju lokalnego, demokracji i samorządności, wymianę wartości kulturalnych i kulturowych, współpracę środowisk sportowych, oświatowych i organizacji pozarządowych. Ponadto w ramach umowy przewiduje się wymianę doświadczeń z dziedziny życia społecznego i gospodarczego, rozwijanie zainteresowań turystycznych mieszkańców obu partnerów, wzajemną promocję zasobów i atutów partnerów oraz działań partnerstwa. Ważnym działaniem będzie także wymiana doświadczeń z zakresu działania samorządów lokalnych oraz upowszechnianie integracji społecznej i społeczeństwa informatycznego.

Gmina Nowa Dęba już złożyła wniosek o dofinansowanie projektu współpracy trans-granicznej oraz planuje złożyć kolejne projekty pozwalające na realizację wspólnych pomysłów i wspólnej nauki. Podpisana umowa, to dokument wyrażający wolę współpracy oraz niezbędny element przyszłych projektów.

Wspólna organizacja przez Polskę i Ukrainę – EURO 2012 stała się inspiracją dla działań Romana Struka – prezesa Klubu „Kołos”, który wystąpił z inicjatywą współpracy do Damiana Diektiarenki – prezesa MKS Stal Nowa Dęba. Zarząd Klubu, mając poparcie burmistrza dla takiej inicjatywy, podjął decyzję o nawiązaniu współpracy. Podpisana umowa partnerska otwiera drogę do organizacji wymiany grup młodzieżowych i sportowych, wymiany grup trenerskich czy wzajemnej współpracy w organizacji różnego rodzaju imprez sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych. Będzie się to odbywać poprzez organizację między innymi obozów sportowych, szkoleniowych, imprez o charakterze sportowo-rekreacyjnym oraz konferencji, seminariów lub warsztatów w zakresie wymiany doświadczeń sportowych i treningowych. W przyszłym, tak ważnym dla obu naszych narodów, roku – Euro 2012, liczymy na sportową rywalizację między dwoma partnerskimi klubami.

UMiG, RL

11 KOMENTARZE

 1. Wiesiek wyglada jak Lenin, czyzby zmienil swoj wyglad pod ta wspolprace ?:D Mam wizje, ze ta wspolpraca polsko-ruska nie bedzie rozwojowa, biedny z biedniejszym chce rozwijac kulture? Mamy duze problemy z nowodebska kultura, a siegamy po wzorce ukrainskie ? to chyba jakis paradoks.

 2. Boże chroń nasz zespół przed obozem na Ukrainie.
  Oni tam trenują na zupełnie innym sprzęcie niż nasi w mpgieku :)
  Po tygodniowym obozie nie będzie czego zbierać z naszej drużyny.:)

 3. A można pomylić?…Posalonować może bocian z diego tylko u naszych braci, których los rzucił za naszą wschodnią granice…takie życie… tylko że N.D. to nie pępek świata…, a klub to nie Wisła, czy Legia….Napinka to nasza specjalność! tylko czy to chcemy "pokazać" Polakom mieszkającym na Ukrainie? Co możemy Im zaproponować? W czym pomóc?

 4. Oj cos czuje , ze przed Zoledziem otworza sie kolejne wrota do szkolen na Ukrainie. Z Baska i Pastula maja tak bogate doswiadczenia np. w dziedzinie rozwoju lokalnego ,organizacji pozarzadowych (efekty niewazne), wiec bedzie co sprzedac -jak nie kupia szkolen to przynajmniej wodka ugoszcza. Ukraina to zacofany i biedny kraj, czy nie lepiej isc do przodu z nowoczesna Europa?

 5. [quote]#8 | T.W dnia 11/10/2011 16:04
  Nie obrażać mi tu człowieka z Tarnowskiej Woli.Nie obrażamy Wam ludzi z Nowej Dęby[/quote]

  [b]T.W[/b]Ty żyjesz?:o :|A myślałem że Cię roboki zjadły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here