Ksiądz Isakowicz-Zaleski w Nowej Dębie

35

24.09.2012r.


W dniu 28 września w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbędzie się wykład księdza Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego na temat ludobójstwa na Wołyniu.

Tadeusz Isakowicz-Zaleski, – polski Ormianin, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, działacz społeczny, historyk Kościoła, wieloletni uczestnik opozycji antykomunistycznej w PRL, poeta.

W 2008 wystąpił z apelem o potępienie przez władze polskie ludobójstwa Polaków dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Od wielu lat zabiega o należyte upamiętnienie ofiar tej zbrodni.


Fot: www.gadu-gadu.pl

1 lipca 2009 zorganizował protest w Lublinie przeciwko nadaniu doktora honoris causa przez KUL Wiktorowi Juszczence, który wielokrotnie gloryfikował Banderę. Przyczynił się do protestów przeciwko przejazdowi przez Polskę \”Rajdu Bandery\”, w związku z czym ukraińscy nacjonaliści grozili mu śmiercią. 5 lutego 2010 współorganizował protesty w związku z uznaniem Bandery bohaterem narodowym Ukrainy przez ustępującego wówczas prezydenta Juszczenkę oraz bierności władz polskich w tej sprawie. Tego dnia odbyły się pikiety przed ambasadą Ukrainy w Warszawie, konsulatami w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i Gdańsku.

O czym będzie mówił?
W czasie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu, z rąk ukraińskich nacjonalistów ginęli Polacy, Żydzi, Rosjanie, Czesi, Węgrzy, Ormianie, a także ci Ukraińcy, którzy próbowali się sprzeciwiać zbrodniczej, nazistowskiej ideologii głoszonej przez Stepana Banderę. Mordowani byli ludzie bezbronni, kobiety, dzieci i starcy. Byli zabijani bestialsko i okrutnie, wyłącznie z powodu swojej narodowości.

Ludobójstwo banderowskie połączone było ze stosowaniem najbardziej barbarzyńskich tortur. Chodzi tu o sięgające XVII i XVIII w. tradycje powstania Chmielnickiego , stosowane już wtedy; rąbanie ofiar siekierami, wrzucanie rannych do studni, przeżynanie piłą, wleczenie koniem, wydłubywanie oczu, wyrywanie języków . Takich barbarzyńskich czynów Niemcy, a nawet sowieci nie dokonywali. U sowietów Niemców ,nie miało miejsca mordowanie połączone z obcinaniem czy wyrywaniem części ciała, przepiłowywaniem, rozpruwaniem brzuchów i wywlekaniem wnętrzności. Natomiast w przypadku ludobójstwa ukraińskiego praktycznie wszystkich Polaków, którzy wpadli w ręce siepaczy – mordowano.

Ludobójstwo ukraińskie związane było z \”taktyka spalonej ziemi\”. Po zrabowaniu ruchomości i inwentarza zamordowanych Polaków, ich budynki byty przeważnie palone. Niszczono budynki publiczne, szkoły, remizy strażackie, polską kulturę, zabytki, polskie dwory, kościoły, cmentarze. Dlatego dziś polską obecność na Wołyniu znaczą szlaki krzyży , walające się kości po kołchoźnych polach czy pozamykane na głucho studnie, miejsca dawnych zbrodni na Polakach.


SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W 28 WRZEŚNIA 2012 ROKU (PIĄTEK) W SAMORZĄDOWYM OŚRODKU KULTURY O GODZINIE 18:00.
W sali na I piętrze.
WSTĘP BEZPŁATNY !
Wszelkie pytania można kierować na adres: infonowadeba@op.pl


Organizatorzy: Uniwersytet Latający Towarzystwa Ratusz, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie.

35 KOMENTARZE

 1. Ależ dobry ten nasz Pasterz. Nie dość, że wejście jest za darmo (właściwie żeby wejść do kościoła aby posłuchać księdza trzeba rezerwować bilety przez ticket pro) to jeszcze po opowiada (o rzeźni w wołowie) i przyjedzie swoim osiołkiem (na imię mu pieszczotliwie S-Type lub C class już dobrze nie pamiętam). Cud nie człowiek! Chciałbym spytać w/w organizatorów czy przewidziana jest również wyprzedaż zestawów do obioru TV Tratwam na multipleksie?

 2. Moze powie cos na ten temat. Bardziej interesujacy.

  [url]http://wiadomosci.onet.pl/kraj/newsweek-seks-po-bozemu-czyli-homoseksualna-mafia-,1,5255308,wiadomosc.html[/url]

 3. [b]tylko po co ? Jeszcze jeden "prawdziwy Polak" będzie namawiał do konfrontacji z ateistami, masonami, lewakami i Bóg wie czym jeszcze, przestrzegając przed totalnym odejściem od jedynie prawdziwych wartości….[/b]

 4. [quote]#3 Prosimy ateistow o zamkniecie ryjow[/quote]
  Tak przejawia się katolicka/chrzescijańska grzeczność i poszanowanie istoty ludzkiej. Ktoś myśli inaczej, nie wielbi panów w czarnych sukienkach to jest wrogiem nr jeden.
  Dlatego nie jestem jednym z was, co innego mowicie (miłość bliźniego itp) a co innego robicie…
  Więc sam zamknij ryj katolu!

 5. Tematem jest ludobójstwo na Wołyniu a nie dogmaty i zasady wiary. Więc po co jakieś antyreligijne wstawki? Księża oprócz tego, że są księżmi są obywatelami a więc należy im się taki sam szacunek jak wszystkim innym obywatelom. Chcesz przyjść – przyjdź. Nie chcesz nie przychodź. Jaki macie problem? Po co ta żółć, złośliwość itd?

 6. Poganinie,
  Chyba nie do końca o to, lub nie tylko o to skoro rozpocząłeś polemikę z niegrzecznym wpisem osoby atakującej ateistów nie reagując na równie niegrzeczny (prowokacyjny) wpis osoby atakującej gościa na zasadzie uprzedzeń, stereotypów, ciągów skojarzeń.

  Tematem jest ludobójstwo na Wołyniu i każdy obywatel ma takie same prawa bez względu na to czy ma koloratkę czy nie ma. Tak więc atakowanie kogoś za koloratkę i sutannę jest dla mnie tak samo płytkie jak ślepa wiara w każde słowo księdza. Trzeba zachować rozsądek i nie patrzeć na to KTO mówi lecz skupiać się na tym CO mówi i polemizować z argumentami a nie wymieniać się stekiem wyzwisk.

 7. Koniecznie trzeba przyjść, zapytać o ukraińskie ofiary polskich akcji odwetowych na Wołyniu. O to, czy im należy się takie samo współczucie i pamięć.

 8. Oliwa, właśnie o to chodzi, żeby przyjść i zadawać różne pytania, nawet, a może przede wszystkim te trudne. X.I-Z. takich się nie boi, byłam na spotkaniu z nim w innym miejscu, słuchałam, pytałam, inni też pytali i nie było prosto, ale prawdziwie i na poziomie. Naprawdę warto pójść.

 9. [quote]ukraińskie ofiary polskich akcji odwetowych[/quote]

  Aż z ciekawością bym poczytał o tych ofiarach akcji odwetowych, tylko podaj źródło lub źródła, oczywiście poza relacjami zbrodniarzy banderowców.

 10. Droga [color=#cc0000]REDAKCJO[/color] w zgodzie z regulaminem zgłaszam nadużycie użytkownika @ Gość post #3 obraża wielu użytkowników.Netykieta kompletnie nie obowiązuję?Można być wzburzonym i ponieść się emocją – lecz nie jak kibol – bez miejsca na dialog poparty argumentami . żartuję :) – sam osioł świadectwo sobie wystawił j…..y faszysta.:@

 11. ADMINISTRATORZE proszę o wyłączenie komentarzy,część tych ludzi nawet nie przyjdzie na spotkani,proszę to potraktować jak klasyczne ogłoszenie

 12. ADMINISTRATORZE proszę o wykasowanie mojego postu #14 i #15 bo część tych ludzi nawet nie przyjdzie na spotkani(e), proszę to potraktować jak klasyczne ogłoszenie i wykasować moje posty. Serdecznie dziekuje.

 13. [color=#cc0000]ADMINISTRATORZE[/color] proszę nie sugerować się postem w/w bo #15 jest mój. Z wyrazami szacunku – pianka.Dziękuję.

 14. Świadomość o ludobójstwie na Wołyniu jest niewielka. Ksiądz przedstawił fakty z tego czasu na podstawie przeżyć swojej rodziny. Obecni byli także inni Kresowiacy, którzy zabierali głos.
  Niestety w Polsce liczy się poprawność polityczna, a nie prawda.

 15. no i co pan na to co powiedział ks Isakowicz Zaleski panie wójcie ??? chyba czas po rozum do głowy ?? i tu nie chodzi o to że przyjmowano DZIECI I MŁODZIEŻ, ale o klepanie się po plechach z propagatorami banderyzmu …. chyba pan to rozgraniczasz czy nadal nie ???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here