Ksiądz Isakowicz-Zaleski w Nowej Dębie

58

30.08.2012r.


W dniu 28 września w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbędzie się wykład księdza Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego na temat ludobójstwa na Wołyniu.

Tadeusz Isakowicz-Zaleski, – polski Ormianin, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, działacz społeczny, historyk Kościoła, wieloletni uczestnik opozycji antykomunistycznej w PRL, poeta.


Zdjęcie: gadu-gadu.pl

W 2008 wystąpił z apelem o potępienie przez władze polskie ludobójstwa Polaków dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Od wielu lat zabiega o należyte upamiętnienie ofiar tej zbrodni.

1 lipca 2009 zorganizował protest w Lublinie przeciwko nadaniu doktora honoris causa przez KUL Wiktorowi Juszczence, który wielokrotnie gloryfikował Banderę. Przyczynił się do protestów przeciwko przejazdowi przez Polskę \”Rajdu Bandery\”, w związku z czym ukraińscy nacjonaliści grozili mu śmiercią. 5 lutego 2010 współorganizował protesty w związku z uznaniem Bandery bohaterem narodowym Ukrainy przez ustępującego wówczas prezydenta Juszczenkę oraz bierności władz polskich w tej sprawie. Tego dnia odbyły się pikiety przed ambasadą Ukrainy w Warszawie, konsulatami w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i Gdańsku.

O czym będzie mówił?
W czasie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu, z rąk ukraińskich nacjonalistów ginęli Polacy, Żydzi, Rosjanie, Czesi, Węgrzy, Ormianie, a także ci Ukraińcy, którzy próbowali się sprzeciwiać zbrodniczej, nazistowskiej ideologii głoszonej przez Stepana Banderę. Mordowani byli ludzie bezbronni, kobiety, dzieci i starcy. Byli zabijani bestialsko i okrutnie, wyłącznie z powodu swojej narodowości.

Ludobójstwo banderowskie połączone było  ze stosowaniem najbardziej barbarzyńskich tortur. Chodzi tu o sięgające XVII i XVIII w. tradycje powstania Chmielnickiego , stosowane już wtedy; rąbanie ofiar siekierami, wrzucanie rannych do studni, przeżynanie piłą, wleczenie koniem, wydłubywanie oczu, wyrywanie języków . Takich barbarzyńskich czynów Niemcy, a nawet sowieci nie dokonywali. U sowietów  Niemców ,nie miało miejsca mordowanie połączone z obcinaniem czy wyrywaniem części ciała, przepiłowywaniem, rozpruwaniem brzuchów i wywlekaniem wnętrzności. Natomiast w przypadku ludobójstwa ukraińskiego praktycznie wszystkich Polaków, którzy wpadli w ręce siepaczy – mordowano.

Ludobójstwo ukraińskie związane było z \”taktyka spalonej ziemi\”. Po zrabowaniu ruchomości i inwentarza zamordowanych Polaków, ich budynki byty przeważnie palone. Niszczono  budynki publiczne, szkoły, remizy strażackie, polską kulturę, zabytki, polskie dwory, kościoły, cmentarze. Dlatego dziś polską obecność na Wołyniu znaczą szlaki krzyży , walające się kości po kołchoźnych polach czy pozamykane na głucho studnie, miejsca dawnych zbrodni na Polakach.

W czasach komunizmu było wiele przemilczanych rocznic, w tym zwłaszcza rocznice Bitwy Warszawskiej w 1920 r. i Zbrodni Katyńskiej w 1940 r. Niestety w Trzeciej RP są także podobne przemilczenia. Jednym z nich jest rocznica Krwawej Niedzieli, która miała miejsce 11 lipca 1943 r. – mówi ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski.

SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W 28 WRZEŚNIA 2012 ROKU (PIĄTEK) W SAMORZĄDOWYM OŚRODKU KULTURY O GODZINIE 18:00. Wszelkie pytania można kierować na adres: infonowadeba@op.pl

Organizatorzy: Uniwersytet Latający Towarzystwa Ratusz, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie.

/rek

58 KOMENTARZE

 1. No tak dla naszych ludzi lasu jedynymi prawdziwymi autorytetami potrafią być Men i Black w sukienkach. Co powiedzą to święte, nie chce generalizować ale nie wiem czemu miałoby służyć słuchanie urzędników Pana Boga (oczywiście jedynego i słusznego). Być może z tego potoku słów, ekspertów od metody in vitro, życia w małżeństwie coś dla was wyniknie. Ja wam mówie za mało się modlicie i zanosicie kasiory do kościoła, patrzcie jakimi osiołkami jeżdżą nasi pasterze!!! Przez to macie co macie, Ordona, Panią Mroki inne Voldemorty w grajdole. Mówią o ubustwie i życiu w ascezie a sami pasą brzuchy w najlepsze na wszystko mają odpowiedź i nieśmiertelne bóg (byle który) zapłać a co oni nie wiedzą, że przez to bóg ma więcej długów niż grecja, włochy i hiszpania razem wzięte?? Komunistą nie byłem, nie jestem i nie będe, uprzedzam pytania.

 2. Nie przyjeżdża tu jako kapłan lecz jako specjalista od tematu Wołynia. Rozumiem, że nie każdy musi być wierzący i praktykujący. Nie rozumiem natomiast dlaczego odmawiasz komuś prawa do wypowiedzi oraz wiedzy tylko dlatego, że jest duchownym. Ten konkretny człowiek tj. ks. Isakowicz-Zaleski jest bardzo zasłużony w temacie walki o pamięć o pomordowanych na Wołyniu. Naraził się nawet neobanderowcom którzy domagają się rewizji granic z Polską. Tak jak napisano w artykule, GROZILI MU ŚMIERCIĄ. Warto tego człowieka posłuchać.

 3. Im bardziej Onet czy inne media z grupy ITI (TVN-y itd.) piszą o kimś negatywnie tym częściej okazuje się ze ten człowiek ma racje, ale nie pasi do ich wizji Polski i "politycznej poprawności". Isakowicz to świetny gość i na bank będzie bardzo dużo ludzi na jego wykładzie.

 4. Może chociażby po tu Ordon i jego wesoła ekipa z Marią Mroczek na czele zrozumieli o co tak naprawdę chodzi w tym temacie. Może wówczas zastanowią się i zadają sobie pytanie czy utrzymywanie relacji z osobami biorącymi udział w gloryfikacji ludobójczej organizacji jest właściwe. Ciekawe czy przyjdą na to spotkanie? Niech się zapytają księdza co ksiądz sądzi o takich "partnerach".

 5. Jak ktoś chce słuchać wykładu osoby bez wyższego wykształcenia współpracującego z TW TRWAM w niedalekiej przeszłości to proszę. No chyba, że obecnie Papież w swoim kolegium może nadawać tytuł magistra inżyniera – no to zwracam honor.

 6. Lepszy jego wykład niż wykład na sesjach Marii Mrocze – co prawda z wykształceniem wyższym. Ale w radzie masz wielu bez wyższego. Oczywiście "całkiem przypadkowo" zasilają szeregi komitetu Wiesława Ordona zwanego "Nasz Samorząd".

 7. No to ja myślałem, że na sesjach rady miejskiej decyduje się o kluczowych dla gminy decyzjach a tu patrz pan to jednak wykłady Pani Marii robią tam furorę! Normalnie studium Talent ta nasza rada :)

 8. Ja sie pytam kto skonczyl UNIWERSYTET HOFSTRA ,ze smie mowic o wyzszym wyksztalceniu ,wy tumoki nawet nie wiecie gdzie on sie znajduje :o

 9. quote]W książce „Chodzi mi tylko o prawdę”, zaczynając rozmowę o Ukrainie, ks. Zaleski mówi: „Nie rozumiem, jak można na podstawie krytyki banderowców zarzucać mi antyukraińskość”. Ale dalej przeczy swym słowom, bezpardonowo atakując arcybiskupa Szeptyckiego, który z UPA nie miał nic wspólnego. Stawiając znak równości między Cerkwią greckokatolicką i UPA, ks. Zaleski sam daje argument tym, którzy dopatrują się w jego wypowiedziach antyukraińskich uprzedzeń.[/quote]
  No to gratuluje, takich ludzi potrafią słuchać tylko oszołomy i osoby związane z TW TRWAM. Ludzie nie dajcie się ogłupiać przez kleche!

 10. Możesz sobie cytować artykuły z mediów głównego nurtu i szczekać na forum… to nic nie da. Zobaczysz pełną sale na spotkaniu z Isakowiczem Zaleskim bo jest to postać szanowana i rozpoznawalna. Wiadomo ze Wiesiowi sie to nie podoba bo znaczący autorytet powie prawdę o tym jak to jest z takimi "miastami partnerskimi". Ciekawe co na to ci kościołowi obrońcy "partnerskich relacji" z osobami upamiętniającymi zbrodniarzy. Hę?

 11. Kyrie Elejson, to co wypisują wszyscy bluźniercy z Panem Forchem na czele to obraza dla Boga Chrześcijańskiego i Koscioła Katolickiego w ogóle. Księża jako ostatni bastion chronią nas przed zwyrodnialcami z Ukrainy, Hezbollahem i bandą takich nie Polaków jak Pan Forch. Nawet ma Pan taki niemiecki pseudonim. Jedynie tacy ludzie jak ks. Flisakowicz i TV trwam dzięki naszemu wsparciu finansowemu pomagają nam być na powrót Polakami. Ja wam dam obrażać jedyną prawdziwie Polską stację telewizyjną pisząc TW TRWAM, sam Pan jesteś tajny współpracownik. My jesteśmy tu broniąc Polskości z naszymi wspaniałymi księżmi a wy jesteście tam gdzie było zomo. Dziękuję Panu Ostapku za taką mozliwość strzegnięcia Polskości przez zapraszanie takich ludzi jak ks. Flisakowicz!

 12. [quote]Zobaczę jak katolicki Ordon z katolickim Isakowiczem pogadają pod dyktando pytań Ostapki.[/quote]

  Pytanie tylko czy Pan Ordon się pojawi bo obawiam się że mimo iż zapowiedz pojawia się prawie miesiąc przed wydarzeniem to dowiemy się, że "obowiązki nie pozwoliły…" na uczestnictwo.

 13. ,,Możesz sobie cytować artykuły z mediów głównego nurtu i szczekać na forum… to nic nie da.''

  Jeśli umiesz coś innego, niż obszczekiwanie ludzi inaczej myślących, to wykaż błędy w zacytowanej polemice o Szeptyckim.

 14. #18pfff
  sonda ''Ciekawość'' jest już na Marsie i to jest fascynujące! a nie demony lat minionych – oko za oko.. Stało się,pamiętajmy i Chrystus Cię [b]KU*WA[/b] nauczał o wybaczeniu krzywd… Ale Chrystus i jego nauki to brednia pewno Pańskim zdaniem..
  Alleluja!

 15. E Zaściankowi Mundrole! Proponuję takie debaty wszczynać po wykładzie, a nie przed. Debatujecie nad czymś co się jeszcze nie odbyło. Nauczcie się w końcu wyrabiać sobie własne zdanie na podstawie bezpośredniego kontaktu z ocenianym obiektem (człowiekiem), a nie po przeczytaniu paru zdań na tym czy innym portalu.

 16. i jescze jedno…
  Dziwi, a w zasadzie martwi mnie fakt, że ktoś przyjeżdża wygłosić wykład i od razu zostaje zaszufladkowany. Muszę ponadto stwierdzić, że ta kwalifikacja odbywa się na podstawie banalnych medialnych sformułowań i frazesów, typu: ksiądz (klecha)–> Tv Trwam –> Rydzyk –> i dalej już z górki…
  Proponuję przyjść na wykład, po którym na pewno będzie możliwość polemiki z wygłaszającym.

  PS: Proponuję także poczytać odrobinę o historii Ormian i tajemnicy ich przetrwania jako narodu. Wówczas może trochę się wyjaśni dlaczego dbają o pamięć historyczną, zwłaszcza tą szczegółową i trudną.

 17. [quote]E Zaściankowi Mundrole! Proponuję takie debaty wszczynać po wykładzie, a nie przed. Debatujecie nad czymś co się jeszcze nie odbyło. Nauczcie się w końcu wyrabiać sobie własne zdanie na podstawie bezpośredniego kontaktu z ocenianym obiektem (człowiekiem), a nie po przeczytaniu paru zdań na tym czy innym portalu.[/quote]
  Tak jasne bo facet w sukience (czarnej) jest mniej awanturujacy sie i na pewno ma racje. Koniec wladzy kleru i ich falszywego nauczania o dziewiczej **** marynie!

 18. Zanim zaczniesz bezmyślnie skowyczeć, poczytaj nędzny motłochu na temat tego Człowieka. Sprawy wołyńskie to zaledwie ułamek jego obszernej działalności. Jest niewygodny dla wielu i persona non grata pewnych środowisk. Jeżeli Jego przyjazd dojdzie do skutku, to warto się zastanowić nad halą przy liceum, bo na pewno przyjedzie dużo ludzi z okolic.

 19. To kolejna osoba bedaca w pewnym sensie buntownikiem wobec systemu. Podobnie jak prof. Przystawa od jednomadantowych okregow. Przystawa postuluje zmiany godzace w establishment swiecki. Isakowicz-Zaleski narazil sie zarowno "czynnikom" panstwowym jak i koscielnym. Spotkanie bedzie ciekawe i na 100% bedzie mnostwo ludzi wiec organizatorzy musza pomyslec nad jakas bardzo duza sala. Hala sportowa wydaje sie dobrym pomyslem.

 20. Mam inną propozycję. Otóż na lokalizację pielgrzymki proponuję płytę boiska naszego stadionu. Ma to kilka ewidentnych plusów. Straż miejska otoczy gęstym kordonem wiernych, fotoradaru popilnuje Grzesiek i przy okazji porobi kilka zdjęć miejscowym lafiryndom. Komandosi z okolicznej jednostki wojskowej z`powietrza aby nikt niewygodny (inaczej myślący innowierca) nie dostał się na obiekt. Ogrodzenie proponuję podpiąć pod prąd, rozdać ostrą amunicję i pozwolić na strzaly bez ostrzeżenia, snajperów rozlokować na najwyższcyh pobliskich obiektach – wieza gsm, komin pobliskiej piekarni i pobliskich sosnach. Na wiezy komentatorskiej ulokować centrum jednostki antyterrorystycznej. Inteligentnie porozmieszczać miny pułapki, przed wejściem rozlokować dwa stanowiska chłosty dla innoiwierców (dla przykładu) Alleluja i pod prąd!

 21. [b]do #34:[/b]
  Przecież nie piszę o żadnym awanturowaniu, tylko debacie a to dwa odmienne pojęcia.
  Po drugie człowiek nie przyjeżdża nauczać o katolickich dogmatach (z którymi też nie do końca się zgadzam), tylko rozmawiać o historii.

 22. Zapomniales kolego o waznej rzeczy – trzeba zamknac glowna arterie (rzeszowska) i zorganizowac objazdy, gdyz nieporzadany i zapluty innowierczy paszkwil moglby ta droga naplynac do naszego miasta i zepsuc tak pyszna impreze!

 23. Czy do antyklerykalow dociera ze ks. Tadeusz Isakowicz – Zalewski nie przyjezdza z misja EWANGELIZACYJNA lecz by mowic o RZEZI WOLYNSKIEJ ????

 24. [b]do #33:[/b]
  Wcale nie musi cię obchodzić, na wykład też nie musisz przychodzić. Piszę do ludzi, którzy wypowiadają się na temat artykułu. Papa

 25. ''… I spijali z jego ust słowa jako prawdę objawioną
  i wyszli zezłoszczeni i z postanowieniem buntu … – sosny wokół wyciąć w pień!
  Brzezinę zasadzić! I wyjdzie ów mąż i tako rzecze : ''wiecie co dalej czynić..''

  pierwszy list ,tfu! post! do Koryntian,tfu NowoDębian!;)

 26. Świetny pomysł. Wreszcie o Wołyniu opowie ktoś rozpoznawalny w mediach. Dzięki temu wiedza o rzezi wołyńskiej trafi do większej liczby odbiorców. Dzięki temu wielu ludzi zrozumie ten temat. Super~!

 27. Brawo RATUSZ. Widzę, że dyżurni Turkusie zaczęli się uaktywniać. Boją się usłyszeć kolejnej prawdy. Odpowiednia osoba opowie o tym co stało się z Polakami na Kresach. Po komentarzach widzę, że banda antyklerykałów i innych frustratów próbuje zminimalizować wizytę, ale myślę, że im się to nie uda. Poza tym nie rozumiem tych "piskotów" ….. skoro im KSIĄDZ nie odpowiada to po co się jeden z drugim wyżalasz, idź se do swego PSIKOTA i jemu się wyżal. . Nie "BÓJTA" się POWIADAM WODY….. BO TO DOBRA WODA ZDROWA…. ŚWIĘCONA. Powtarzam BRAWO RATUSZ bo o tym tragicznym okresie dla Polaków trzeba mówić, a tylko tak jest możliwość dotarcia do świadomości ludzi.

 28. DO AUTOR[quote]rąbanie ofiar siekierami, wrzucanie rannych do studni, przeżynanie piłą, wleczenie koniem, wydłubywanie oczu, wyrywanie języków .[/quote]Groza..
  A orientuje się Pan jak Ukrainców na ''przestrzeni dziejów'' Wszyscy robili w*****a ?

 29. AUTO[quote] Takich barbarzyńskich czynów Niemcy, a nawet sowieci nie dokonywali.[/quote]
  zgoda – lecz czym jest CZŁOWIEK – dr. Mengele ? – NAJBARDZIEJ OKRUTNYM w osi Byli naukowcy cesarza Japonii.

 30. [quote]A orientuje się Pan jak Ukrainców na ''przestrzeni dziejów'' Wszyscy robili w*****a ?[/quote]

  To ma być usprawiedliwienie dla barbarzyńskich zbrodni? Dla siekania ludzi siekierami? Dla palenia dzieci w stodołach? Dla nabijania kobiet na pal?

 31. #54
  Na tak postawione pytanie – tylko Pan może udzielić sobie odpowiedzi – piankapouliretanowa jest zbędny.Kłaniam się.p.

 32. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, proboszcz kościoła Trójcy Świętej w Gliwicach – wbrew poleceniu biskupów – nie odczytał w niedzielę "Wspólnego przesłania do narodów Polski i Rosji". Uważa, że Polacy nie są skłóceni z Rosjanami, patriarcha Cyryl I jest niewiarygodny, bo był (a może nadal jest) agentem KGB, a wierni mogą znaleźć list w internecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here