Militariada 2012 już za nami

34

05-06-2012


Każdy to w miniony weekend odwiedził Nową Dęba mógł choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy żołnierz. Na gości tegorocznej „Militariady” – największej imprezy militarnej w naszym regionie czekały czołgi i transportery opancerzone, wystawy sprzętu wojskowego i prezentacje grup rekonstrukcyjnych a w sobotni i niedzielny wieczór tysiące osób bawiło się na koncertach gwiazd wieczoru – zespołu Łzy i Zbigniewa Wodeckiego. To już czwarta edycja największej dorocznej imprezy w Nowej Dębie – „Militariady”. Tradycyjnie odbyła się na terenach nad Zalewem.

Co roku staramy się przygotować dla naszych gości ciekawe i niepowtarzalne atrakcje – mówi Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy pokazy dynamiczne ciężkiego sprzętu wojskowego, w tym czołgu T-72M Podobnie, program muzyczny przygotowujemy tak, by jak najwięcej naszych gości mogło się dobrze bawić. – dodaje burmistrz.

Tradycje militarne naszego miasta i współczesny, jeden na największych w Polsce Ośrodków Szkolenia Poligonowego zobowiązują – podkreśla burmistrz Ordon – dlatego właśnie nasze miasto świętuje w \”militarny\” sposób.

Pancerni na Militariadzie

Dla wielu osób była to zapewne jedyna okazja w roku, aby zobaczyć sprzęt i wyposażenie Sił Zbrojnych RP, w tym ciężki sprzęt pancerny z 1 Batalionu Czołgów, który wchodzi w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Jedną z wielu atrakcji były pokazy jazdy czołgu T-72M, Kołowego Transportera Opancerzonego „Rosomak” oraz Bojowego Wozu Piechoty. Co najważniejsze ciężki sprzęt można było także zobaczyć od środka, a nawet się przejechać.

Sprzęt i wyposażenie wojskowe, w tym karabiny snajperskie SACO, pojazdy „Humvee” oraz najnowocześniejszy sprzęt saperski prezentowali także żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, a do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych zachęcała Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nisku.

Nowoczesny sprzęt wojskowy, w tym swoją najnowszą konstrukcję – samobieżny moździerz 120 mm na podwoziu „Rosomaka” – prezentowała także Huta Stalowa Wola. Granaty, pociski moździerzowe i granatniki zobaczyć można było na stoisku należących do grupy „Bumar”, Zakładów Metalowych „Dezamet” z Nowej Dęby.

Historia oręża

Na gości „Militariady” czekały także interaktywne stosika grup rekonstrukcyjnych i airsoftowych. Prezentację wyposażenia drugowojennego wojska niemieckiego można było zobaczyć na stoiskach grup „545 Sperr Division” oraz GRH „Reishoff”. Sprzęt radziecki -współczesny i historyczny -zobaczyć można było na stoiskach Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów oraz grupy „1 ROTA” z Rzeszowa. Nie lada atrakcją było pokaz szermierki na bagnety przygotowany przez Podoodział Kolarzy ze Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Radomskiej. Po pokazie dzieci i młodzież wzięła udział w specjalnie przygotowanym na „Militariadę” kursie trudnej sztuki fechtunku bagnetem. Strzelnicę airsoftową i rekonstrukcję amerykańskiego checkpointu z czasów wojny wietnamskiej przygotowało Stowrzyszenie „Semper Fidelis” ze Starachowic a zawody snajperskie oraz strzelanie dla najmłodszych zapewnili airsoftowcy z Nowodębskiej Grupy Airsoftowej „Husky”, tarnobrzeskiej „Grupy Południe” oraz mieleckiej grupy „Pegas”. Co chwila słychać było także salwy z repliki niemieckiego działa 88 mm, przygotowanego przez grupę „Panzerwaffle” ze Stalowej Woli. Dziesiątki dzieci przejechały się także siedmiotonową radziecką ciężarówką URAL za kierownicą której siedział pasjonat militariów z Nowej Dęby, Stanisław Górecki.

Na stoisku przygotowanym przez Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba można było nie tylko zobaczyć siedemnastowieczne uzbrojenie – w tym foglerz – rodzaj armaty, którą w tym roku uroczyście rozpoczęliśmy „Militariadę”. Na stoisku rodzimego bractwa rycerskiego można było także zobaczyć pokaz żonglerski flagami i tańca dworskiego.

Z roku na rok, „Militariada” przyciąga coraz więcej miłośników militariów z całej Polski. Wśród tegorocznych gości nie zabrakło pasjonatów z tak odległych miast jak Szczecin.

Na scenie nie zabrakło konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych w których można było sprawdzić swoją wiedzę np. na temat historii naszego miasta i wygrać cenne nagrody przygotowane przez SOK, SOSiR, Urząd Miasta i Gminy oraz sponsorów.

Gwiazdy i przyjaciele

Wspólnie z nami te militarne dni świętowali goście z Ukrainy – nasi przyjaciele z Gródka i Komarna. Na scenie usłyszeliśmy m.in. polskie pieśni w niepowtarzalnym wykonaniu zespołu muzycznego z partnerskiego Komarna Gwiazdami muzycznymi pierwszego dnia „Militariady” były zespoły BLOO i ŁZY. W drugi dzień na scenie zaprezentował się zespół ŚCIGANI a gwiazdą wieczoru kończącego wspólną zabawę był ZBIGNIEW WODECKI, który występem wraz z zespołem zachwycił kilka tysięcy swoich fanów. Późnym wieczorem uczestnicy imprezy w strugach deszczu oglądali pokaz tańca ognia, który zakończył tegoroczną dwudniową „Militariadę” zorganizowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie.

Czwarta edycja „Militariady” odbyła się we współpracy z Wojskami Lądowymi RP, 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich, Ośrodkiem Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej, Wojskową Komendą Uzupełnień w Nisku, Hutą Stalowa Wola S.A., ZM Dezamet S.A.

Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Wojewoda Podkarpacki.

Patronat medialny sprawowali Echo Dnia, Radio Leliwa, TVP Rzeszów, Tygodnik Sztafeta, Tygodnik Nadwiślański, gazeta codzienna Nowiny, portal Tarnobrzeg.info oraz Miejska Telewizja Tarnobrzeg.

Sponsorami „Militariady 2012” były Zakłady Chemiczne „Siarkopol-Tarnobrzeg”, Starosta Tarnobrzeski, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu – Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Spółdzielnia Inwalidów „Zjednoczenie”, Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu, Restauracja „Dębianka”, Nadleśnictwo Nowa Dęba, PW „Karabela” Sp. z o.o., firma Navcomm, firma transportowa „Lew-Trans”.

Wkrótce opublikujemy wywiady z artystami występującymi w tym roku na „Militariadzie”. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie i zapraszamy za rok na kolejną edycję.

Tekst, zdjęcia, filmy:
UMiG

34 KOMENTARZE

 1. Jak było tak jak redaktor pisze to lux. Jedno tylko malutkie pytanie. W czyim imieniu pisze redaktor: "Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie i zapraszamy za rok na kolejną edycję." Czyżby portal "infonowadęba" był sponsorem imprezy? Nie jest wymieniony wśród sponsorów. Czy może jakieś konszachty z p. burmistrzem? No, no, no. Tu niby łe, ble, tfu, a tu rączka rączkę myje. No tak jak w polityce. Przed kamerą ty taki owaki a pozakamerą idziemy na wódkę.

 2. Jednym słowem hała.

  jak mozna nazywac impreze na której głownie odbywały sie koncert "militariadą"". Zapraszam do zapoznania się ze znaczeniem słowa "militariada"

 3. tak dużej ilości wieśniaków nie zaobserwowałem od czasów gdy nad zalewam urządzano festyny,,,
  czy ktos widział Żielaka tak apropos???

 4. Jeżeli to przedruk to tym bardziej konszacht. Jakim prawem robi redaktor taki przedruk – widocznie jest coś na rzeczy. A z drugiej strony to już redaktora nie stać na napisanie pięciu mądrych zdań od siebie??????????????:@

 5. No to gratulacje. Jeżeli to urząd przygotował to chyba należy zwolnić piszącego bo błąd na błędzie. Najlepiej jest w pierwszym zdaniu.
  Pewnie to "super pan" od promocji z Tarnobrzega bo nie wie jak się odmienia Nowa Dęba.

 6. No jak się o tym przedruku (i innych) dowie CBA, CBŚ, Interpol i inne tego typu draby, nie wspominajac o Al-Kaidzie no i oczywiście p.Burmistrzu – to chyba redaktorowi nogi z d… powyrywają a redaktor za #.:o

 7. Na kolejnej Militariadzie hitem będzie gastronomia. Otóż będą sprzedawane "pierogi z trupa nogi" i flaczki z łecht….czki"

 8. ja powiem krótko po tym jak widziałem nieporadność służb porządkowych z komendantem straży miejskiej w chwili przywiezienia BWP to chce mi się zakrzyknąć tylko jedno:komendancie Szurgociński wróć ! zrób porządek

 9. Nie było fińskich karabinów snajperskich SAKO ( a nie SACO ), takowy był w zeszłym roku.

  Były nowe produkcje rodzime z ŁUCZNIK Radom ( BUMAR ):

  – 7,62 BOR ( w wersji cywilnej Alex, nie mylić z wersją 0.338 cala Lapua Magnum – Alex 338 ),
  – 12,7 TOR.

  Redakcji i UMiG mogę przesłać zdjęcia.

  Pozdrawiam.

 10. masz rację Adam to jest gość, on jak Zyga czego się nie czepi to WYPALA…najpierw komendant teraz dyrektor wkrótce ordynator i zapytacie jak oni to robią…..odpowiedź …. po prostu tak ooooo i już … to się ma albo nie :D

 11. Te karabinki czyli powtarzalny karabin wyborowy – Alex (BOR) kal. 7.62 mm, powtarzalny wielkokalibrowy karabin wyborowy – WKW Wilk (TOR) kal. 12.7mm, oraz uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000C kal. 7.62 mm (wszystkie zasilane standardowymi nabojami NATO) są produktami Zakładów Mechanicznych w Tarnowie a nie Fabryki Broni Łucznik Radom.

 12. [b]JA SIĘ PYTAM PO CO ?????????????????????????????????????????

  LUDZIE GŁODUJĄ A WY POKAZUJECIE SWOJE "ARMATY" ?

  POZA TYM TO I TAK BEZUŻYTECZNE, TECHNIKA JEST NA TAKIM POZIOMIE ŻE CZOŁG, KARABIN NIC TU NIE ZDZIAŁA, PUSZCZĄ JAKĄŚ NUKLEARNĄ BOMBKĘ I PO ZAWODACH, ALBO JAKIEGO WIRUSA, ROZBIÓR POLSKI SIĘ I TAK ODBYWA BEZ UŻYCIA SIŁY…

  PO CO ?????????????? GDYBY TAK LUDZKOŚĆ ZAMIAST INWESTOWAĆ W JAKIEŚ TAM KARABINKI, BOMBY ITP. TE WŁAŚNIE PIENIĄDZE PRZEZNACZYŁA NA CELE KTÓRE SŁUŻĄ LUDZIOM BYŁO BY O WIELE LEPIEJ.

  O CO CHODZI, PYTAM SIĘ O CO CHODZI I PO CO TAKIE GÓWNO SIĘ ODBYWA CO ROKU ?????????????????????????

  [/b]

 13. W naszej historii już przerabialiśmy niedoinwestowanie armii i co? Z jednego z nielicznych państw którym udało się zdobyć kreml (rosjanie nigdy nam tego nie zapomną) w klikanaście lat zamieniliśmy się w kraj który na długo zniknął z mapy.

 14. A1 już Ci odpowiadam. Chodzi o to aby odwrócić Twoją uwagę od spraw zasadniczych. Na poziomie gminy od spraw mniejszej wagi typu: wodociągi, asfaltowane miedze, remizy, niekompetecja nieporadnych i takie tam ****erele. Podnosząc głowę głowę trochę wyżej może się zastanowisz dlaczego na spotkaniu byłych premierów RP nie bylo p. Olszewskiego i kilku innych osób. Problemy pozozstają te same: rurociągi, drogi, wkur…wieni związkowcy i takie tam ****erele. Generalnie władza myśli, że ludzie lubią 'igrzyska' wszelkiego typu. Euro 2012, czy ta nasza Militariada. Patrząc jeszcze wyżej dochodzimy do największego przekretu w historii ludzkości czyli … demokracji. Upraszczając – wybieramy ludzi, którzy mówią o sobie "wiecie, rozumiecie ja się na tym nie znam, ale zróbmy to tak" potem zapowiadają "róbta, róbta, a my wam za to nie bójta się" Niestety obecna ordynacja wyborcza stwarza takie możliwości. Jest to celowe uproszczenie. Chodzi mi o idee, a nie o szczegóły typu strojenie sie w piórka przed wyborami i przekonywanie, że jest inaczej.
  Drogi A1 jesteś tylko trybikiem w tej machinie. Ja zreszta tez nim jestem jeżeli Ci to ulgę przyniesie.
  Jeżeli Cie jeszcze stac żeby popatrzec trochę wyżej, zobaczysz, że wszystkiemu jest winna polityka finansowa Stanów Zjednoczonych czyli życie na kredyt. Zrobią wszystko (a mają czym) aby utrzymać taki porządek utrzymać u siebie i na świecie.
  Pozdrawiam, kończę bo idę do pracy… rachunki za wodę coraz wyższe :-)

 15. Jakoś tylko dyżurni pislamu tu się rozpisują, zwłaszcza ci, którym się nie chciało nic w życiu zrobić oprócz narzekania na wszystko i wszystkich, które to narzekanie opanowali do perfekcji. Jest to typowe dla środowiska które gloryfikuje kult o.(bywatela) Rydzyka i jemu podobnie nawiedzonych jak np ks.Natanek. Najlepiej byłoby gdyby militarida rozpoczęła jak wszystkie inne imprezy w Nowej Dębie, msza święta, po której byłby odczytany apel poległych pomordowanych w katastrofie smoleńskiej, aby po pełnym dniu zadumy imprezę zakończyć występami zespołów i kapel ludowych.

 16. @27 – to co proponujesz ? … Od Siebie ? yyy.. no ja właściwie..Głupoty można napier…ać – lecz co dalej?Proszę odpowiedz.pianka

 17. [color=#cc0000]Admin – dieta,aż tak Tłusta,że info jak pasierb?[/color]Bełkot ..Cyt. z pamięci – ''Każdy [color=#ff0000]to[/color] w miniony weekend odwiedził Nową Dęba. ''' Kto To kur'wa pisze!? Sobie jaja robicie! lub [color=#cc0000]palimy…[/color]

 18. Droga pianko… A1 pytał/a DLACZEGO. Ty oczekujesz rozwiązań i to jeszcze podanych na tacy. Rozwiązań gotowych nie ma. To jest Twoje życie. Zrób tak jak uważasz.

 19. Do Gość 27

  Faktycznie, odwracaczy uwagi jest ogrom, szkoda tylko że większość ludzi takie efektowne zapychacze spraw istotnych "łykają"
  Dobrze że w miarę swoich sił im nie ulegam.
  A że ja mały trybik jestem to zdaje sobie z tego sprawę :|.
  pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here