Minister Macierewicz wizytował ćwiczenia w Nowej Dębie

8

– Przeprowadziliśmy dziś w ćwiczenia certyfikujące działanie litewsko-polsko-ukraińskiej brygady. Te ćwiczenia kończą proces przygotowywania osiągania gotowości bojowej tej brygady, która jest nie tylko symbolem, ale i realną siłą połączonych trzech narodówlitewskiego, ukraińskiego i polskiego – mówil minister obrony narodowej Antoni Macierewicz  po obserwacji przebiegu epizodów ćwiczenia Common Challenge 16,  na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

Szef MON wizytował stanowisko dowodzenia brygady oraz kierownictwa ćwiczenia, obejrzał sprzęt oraz pokaz wyszkolenia pododdziału afiliowanego do Wielonarodowej Brygady.

Ćwiczenie obserwowali tekże Raimundas Karoblis – minister obrony Litwy oraz  Igor Dołgow, wiceminister obrony Ukrainy ds. Integracji Europejskiej.  Jak mówił szef polskiego resortu  – przeprowadziliśmy  rozmowy związane z działaniem w przyszłości tej brygady w szerszym odniesieniu, także być może NATO-wskim, nie tylko wynikającym z decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale i innych organizacji międzynarodowych.

W Nowej Dębie odbyło się też spotkanie bilateralne ministrów Polski i Litwy, podczas którego omówiono perspektywy rozmieszczenia batalionowych grup bojowych NATO,  jako  efekt szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w lipcu tego roku, a którego decyzje będą realizowane już w najbliższych miesiącach.  Jak podkreślil minister Karoblis  (…) –To ćwiczenie jest odbiciem doskonałej kooperacji wewnątrz polsko-litewsko-ukraińskiej brygady oraz trójstronnej współpracy i solidarności Polski, Litwy i naszego partnera spoza NATO – Ukrainy.

– Mogę naprawdę z wielką satysfakcją dziś powiedzieć, że porozumienie i współdziałanie narodów litewskiego, ukraińskiego i litewskiego wraca na arenę Europy, i na arenę międzynarodową – podsumował minister Macierewicz.

Wizytujący ćwiczenie, ukraiński wiceminister obrony przypomniał, że decyzja aby utworzyć brygadę zapadła kilka lat temu, ale po agresji Rosji na Ukrainę to zadanie stało się wyjątkowo ważne dla każdego z nas. (…) Stoimy twarzą w twarz z prawdziwym zagrożeniem i odnajdujemy prawdziwych przyjaciół – wasze kraje, które wspierają Ukrainę od samego początku- zaznaczył.

Szefowie resortów Polski i Litwy oraz wiceminister Ukrainy podpisali w Nowej Dębie pamiątkowy certyfikat dowództwa LITPOLUKRBRIG, a szef zespołu certyfikacyjnego płk Potocki z DO RSZ  zameldował, że brygada jest gotowa do  wykonywania zadania mandatowych.

Celem ćwiczenia  Common Challenge-16 jest weryfikacja umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych w kontekście osiągania pełnej gotowości bojowej przez brygadę litewsko-polsko-ukraińską dowodzoną przez płk. Zenona Brzuszko.

W ćwiczeniu bierze udział około 650 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i USA. Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a kierownikiem ćwiczenia jest I zastępca Dowódcy Generalnego gen. broni Leszek Surawski. Za certyfikację odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

8 KOMENTARZE

  1. Wszystko pieknie i super tylko czego jak sa cwiczenia to dzieci jedno po drugim sa chore?!czy wy tez to zauwazyliscie czym oni strzelaja ze tak sie dzieje

  2. Antoni jest wielki, cudowny, niesamowity, nieomylny, wybitny, ponadprzeciętny, zacny, honorowy, nieustraszony, mężny, strateg nad strategi, jednym słowem niedościgniony wzór do naśladowania.
    AVE Antoniuszu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here