Misterium pasyjne „Kielich goryczy” już za nami!

1

Koło teatralne seniorów działające w Samorządowym Ośrodku Kultury przygotowało widowisko pasyjne pt. „Kielich goryczy”. Zostało ono zaprezentowane w Niedzielę Palmową 20 marca2016 r. w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, połączone z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Inscenizacja została powtórzona 22 marca 2016 r. w sali widowiskowej SOK W widowisku, przygotowanym pod kierunkiem p. Ewy Kieliszek, uczestniczyli  nowodębscy  aktorzy amatorzy, ubrani w stroje stylizowane na te z ówczesnej Jerozolimy, wcielili się w postaci z otoczenia Jezusa. Przedstawienie uzupełniły pieśni pasyjne wykonane przez zaproszone wokalistki – Agnieszkę Warchoł i Natalię Gazdę. W przejmujący sposób przedstawiona historia biblijna wzruszyła (często do łez) licznie zgromadzoną widownię zarówno w kościele i na scenie SOK.

Rozpoczęto sceną przed pałacem Kajfasza, gdzie najwyżsi kapłani zaplanowali pojmanie Chrystusa, do którego potrzebny będzie im Judasz. Potem przenieśliśmy  się do wieczernika gdzie Mistrz z apostołami zasiadł do ostatniej wieczerzy. Byliśmy świadkami mycia nóg i Ofiary Eucharystycznej, zapowiedzi zdrady Judasza i trzykrotnego zaparcia się Piotra. Po wieczerzy Jezus z apostołami udał się do Ogrodu Oliwnego. Kolejną sceną była  modlitwa w Ogrójcu, ukazująca bolesne zmagania się Jezusa, Jego osamotnienie, lęki. Późniejsze sceny odzwierciedlą biczowanie oraz cierniem koronowanie, wyszydzenie, sąd i wyrok. Z ciężkim krzyżem na ramieniu żołnierze poprowadzili Jezusa  w Jego ostatnią, krzyżową drogę.

Serdeczne podziękowania składamy  ks. Proboszczowi E. Nyczowi za życzliwość , pomoc przy realizacji widowiska i cenne uwagi . Szczególne słowa podziękowania należą się p. Januszowi Dudkowi, który z pełnym zaangażowaniem wcielił się w rolę Jezusa. Wszyscy aktorzy teatru „Pora na Seniora” stanęli na wysokości zadania – Teresa Kaproń,  Krystyna Kasperkiewicz , Barbara Surdyka, Joanna Skarbiecka, Urszula Wdowiak, Stanisław Hałka, Ryszard Kwiek, Jan Witkowski. Dołączyli do nas: Jan Kaproń, Józef Licak i  Bernard Wysiadły. Dziękujemy także młodszym aktorom: Martynie i Klaudynie Miłaszewicz, Szymonowi Brzozowskiemu, Bartoszowi Treli, Maciejowi Zollnerowi, Jakubowi Wołoszynowi i  Hubertowi  Kopciowi.

Misterium, oparte na Ewangelii Św. Łukasza i literaturze pasyjnej, przywołując ostatnie chwile ziemskiego bytowania i męczeństwa Jezusa, doskonale wpisało się w podniosłą atmosferę Wielkiego Tygodnia.

SOK

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here