Młodzi chemicy w nowodębskiej Polpharmie

8

23-12-2013

W listopadzie i grudniu br. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 uczestniczyli w projekcie: \”Nauka i gospodarka. Uczniowie w przemyśle i biznesie\” realizowanym przez firmę Polpharma.

Głównym założeniem projektu było propagowanie chemii i fizyki oraz pokazanie związków tych dziedzin nauki z farmacją. W ramach projektu odbyły się wykłady, takie jak: Znaczenie inżynierii chemicznej w farmacji oraz ćwiczenia laboratoryjne przeprowadzone przez prof. dr hab. inż. Dorotę Antos ( absolwentkę nowodębskiego liceum ) oraz zajęcia doświadczalne z fizyki prowadzone przez dr. Ryszarda Stagraczyńskiego.

W trakcie ćwiczeń wykorzystano sprzęt i odczynniki podarowane przez Polpharmę.

Krótki okres nauki w liceum oraz niedawna redukcja programów nauczania przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nie pomagają nauczycielom w ukazaniu całego spektrum barw, jakie kryją nauki ścisłe. Myślę, że wykład i laboratoria, jakie zorganizowaliśmy we współpracy z Polpharmą, pomogły uczniom zrozumieć, jakie znaczenie może mieć zdobywana na poziomie szkoły wiedza w ewentualnej późniejszej karierze inżynierskiej w przemyśle – mówiła Janina Lubera, dyrektor placówki.

Zwieńczeniem projektu był wyjazd uczniów na Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej oraz do Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

ZS1

8 KOMENTARZE

 1. Zamiast takich głupich wycieczek umożliwiliby młodzieży dostanie się na dobre uczelnie poprzez przygotowanie ich do matury, a tak to co?

  [quote]Głównym założeniem projektu było propagowanie chemii i fizyki oraz pokazanie związków tych dziedzin nauki z farmacją.[/quote]

  Czy po tamtym biol-chemie można się dostać na farmację? Zarządzanie szkołą to nie jest udzielanie wywiadów czy robienie wycieczek. To zatrudnianie dobrych fachowców i ludzi z misją. A w jedynce? Nauczyciele biologii, informatyki i częściowo chemii zdecydowanie nie należą do takiej grupy.
  Szkoda, że na promowaniu siebie i tworzeniu otoczki medialnej wokół siebie pewnych zatrudnionych w szkole osób cierpią uczniowie i przykro, że szkoła z bardzo dobrymi perspektywami i wzrastającą dobrą opinią zaczęła się staczać po równi pochyłej.

 2. 100% zdawalność matury nie warunkuje dostania się na dobre studia. Zresztą zdanie matury to tylko podstawowa znajomość języka ojczystego, obcego i matematyki. Poza tym 30%, które wystarcza na uzyskanie "świadectwa dojrzałości" na pewno nie pozwoli na rozpoczęcie studiów na większości kierunków, nie wspominając już o kierunkach technicznych lub medycznych, o których tak szeroko mówi Pani Dyrektor.

 3. Wiedzy nikomu łopatą do łba nie włożysz. Uczeń musi chcieć jeśli takie imprezy mogą sprawić że choć jedno z nich zachce bardziej to uważam że warto. Zdrowych i Wesołych

 4. Idea wyjazdów na uczelnie techniczne sama w sobie nie jest zła, wręcz przeciwnie- jest dobrą inicjatywą. Natomiast takie wyjazdy nie są przepustką na studia. Co z tego, że uczniowie zobaczą profesjonalne laboratorium, jeśli właśnie z powodu braku profesjonalizmu swoich nauczycieli nie będą mogli stać się częścią uczelnianej wspólnoty? Jednodniowa wycieczka na Politechnikę i robienie sobie tam zdjęć nie zastąpi trzyletniej ciężkiej pracy nauczyciela- oczywiście we współpracy z uczniem.

 5. Tu masz motywację ;)
  [quote]Krótki okres nauki w liceum oraz niedawna redukcja programów nauczania przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nie pomagają nauczycielom w ukazaniu całego spektrum barw, jakie kryją nauki ścisłe. Myślę, że wykład i laboratoria, jakie zorganizowaliśmy we współpracy z Polpharmą, pomogły uczniom zrozumieć, jakie znaczenie może mieć zdobywana na poziomie szkoły wiedza w ewentualnej późniejszej karierze inżynierskiej w przemyśle – mówiła Janina Lubera, dyrektor placówki. [/quote]
  Nie bardzo wiem co rozumiesz przez "dobre studia" jedyne jakie mi przychodzą da myśl to prawo i medycyna. Na wszystkie techniczne przyjmują teraz jak leci ;)

 6. ucznia musi ktoś pprzygotowac a klasy bio-chem nie maja najmniejszych szans na to, ilekroć kierowana jest do szanowej dyrekcji petycja a zmiane nauczyciela jest oddalana ciakawe prawda?? uniemożliwiacie im dostanie się na dobre kierunki medyczne ludzi ! niech to do was dotrze, skądś się one biorą i nie zwalajcie na uczniów bo to nauczyciel ma wyłożyć materiał i przygotować. A o poziomie nauczania nich się pochwalą proszę na ile zdali mature z biologii chemii poprzednie roczniki, średnia około 40% podstawa… z takim wynikiem mogą się dostać na tira co najwyżej… WAKE UP !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. ja*****e – to bełkot jakiś! proszę o ip '' naukowca'' WAKE UP ryli wy?
  Jesteś belfrem? Tak ?pedagogiem? tfu! nauczycielem?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here