Na sesji nie tylko o budżecie

32

03-02-2012


Budżet gminy na 2012 rok to najważniejszy punkt poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Nowej Dębie. Podczas sesji przyjęto także szereg innych uchwał.

Radni uchwalili m.in Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2012 oraz Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii m.in. określające podział środków pochodzących z tytułu koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych. Realizacja zadań dotyczących profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz narkomanii prowadzona będzie zgodnie z priorytetami określonymi w załączniku do niniejszej uchwały, w szczególności poprzez: zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej, prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej, w tym tworzenie warunków do organizacji zajęć pozalekcyjnych oraz wypoczynku dla dzieci i młodzieży,. udzielenie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie, podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów ustawy, zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem, prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Ponadto Rada Miejska zaakceptowała propozycje burmistrza w sprawie udzielenia 50 tys. dotacji celowej dla szpitala w Nowej Dębie na zakupy inwestycyjne z przeznaczeniem na zakup aparatury i sprzętu medycznego. Zgodnie z ustaleniami z dyrekcją szpitala środki te zostaną przekazane za zakup sprzętu ortopedycznego – poinformował podczas sesji burmistrz Wiesław Ordon.

Zgodnie z uchwałą podjętą na poniedziałkowej sesji samorząd Nowej Deby przekaże ponadto 7 tys. zł dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie z przeznaczeniem na zakup paliwa do samochodów służbowych będących na wyposażeniu Komisariatu Policji w Nowej Dębie. Radni uchwalili także. przekazanie powiatowi tarnobrzeskiemu 200 tys. zł na budowę chodnika w Alfredówce, w pasie drogi powiatowej relacji Alfredówka – Ciosy – Wydrza.

Podczas sesji przyjęto dwie uchwały ws. zaciągnięcia pożyczek na tzw. finansowanie wyprzedzające przebudowy zbiornika „Łuzyk” w Cyganach oraz termomodernizacji budynku Wiejskiego Centrum Kultury w Chmielowie na które gmina otrzymała dofinansowania z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Radni zgodzili się także wydzierżawić w trybie bezprzetargowym na czas nieoznaczony jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Cyganach część budynku Centrum Kultury Lasowiackiej oraz zdecydowali o podwyższeniu o kwotę 50 tys. zł kapitału zakładowego spółki PGKiM Sp. z o.o. w Nowej Dębie.

Młodzież na sesji

Podczas ubiegłorocznego Nowodębskiego Forum Młodzieży, uczniowie szkół gimnazjalnych wyrazili chęć zapoznania się ze sposobem pracy Rady Miejskiej i uczestniczenia w jej obradach. Ta bardzo ciekawa propozycja od razu znalazła zrozumienie, dlatego też władze miasta starały się umożliwić uczniom odrobienie lekcji z demokracji. Młodzież musiała trochę poczekać, gdyż warunki lokalowe uniemożliwiały zabezpieczenie miejsca tak dużej liczbie chętnych, bowiem chęć uczestniczenia w sesji wyraziło prawie 80 osób z terenu gminy. Oddanie do użytku Samorządowego Ośrodka Kultury pozwoliło na zapewnienie miejsca wszystkim chętnym i 30 stycznia gimnazjaliści z terenu całej gminy mogli uczestniczyć w bardzo ważnej dla mieszkańców sesji budżetowej. Młodzież w czasie sesji często komentowała między sobą przebieg obrad, a niektórzy próbowali nawet włączać się w głosowania podnosząc ręce do góry. Doceniając zaangażowanie młodzieży Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował iż po uzgodnieniu z dyrektorem SOSiR każdy uczestnik tej sesji w okresie ferii ma jeden darmowy wstęp na krytą pływalnię. Zostało to entuzjastycznie nagrodzone brawami przez młodzież. Zapoznanie z procesem uchwałodawczym w gminie jak również pracą radnych być może zaskutkuje większym zainteresowaniem młodzieży spawami samorządowymi.

Paweł Antończyk
/UMiG

32 KOMENTARZE

 1. [b]ECHO DNIA:[/b]

  [quote]Teraz za przykładem Tarnobrzega chcą iść inne samorządy. W piątek o rozstawienie koksowników w Nowej Dębie zaapelował radny Marek Ostapko.

  – Zwróciłem się z prośbą do Wiesława Ordona, burmistrza miasta i gminy oraz Jakuba Sudoła, prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Dębie – mówi Marek Ostapko. – Jako najważniejsze miejsce wskazałem dworzec autobusowy. Zmarznięci podróżni, oczekujący na autobusy mogliby się choć trochę ogrzać. Takie rozwiązania sprawdzają się w innych miastach, a ponoszone koszty nie są wcale wysokie.
  [/quote]

  Link: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120204/POWIAT0304/646516175

 2. [quote]#9 | aqq dnia 02/04/2012 11:23
  Marek S. nawet się tam znalaz[/quote]
  [b]To nie mój wpis,pojawiające się posty nie są mojego autorstwa. To jakiś złośliwy,farbowany ciul podszywa się pod moją ksywkę[/b]

 3. [quote]A ten ostapko to co teskni za STANEM WOJENNYM ??????[/quote]

  Myślę, że tęskni za tym aby dbać o mieszkańców. Zaproponowane przez radnego Marka Ostapko ustawienie koksowników na przystanku w ND to b. dobry pomysł. Polecam wychylić nieco głowę poza ramy Nowej Dęby i zobaczyć jak się działa w innych miastach. Oto przykłady:
  1) Warszawa http://kontakt24.tvn.pl/artykul,koksowniki-na-przystankach-komunikacji-miejskiej,77359.html
  2) Bełchatów: http://kontakt24.tvn.pl/artykul,koksowniki-jak-co-roku-rowniez-w-belchatowie,173282.html
  3) Zgierz: http://kontakt24.tvn.pl/artykul,koksowniki-w-zgierzu,174370.html
  4) Tarnobrzeg: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120204/POWIAT0304/646516175

 4. baaaardzo dobry pomysł!!!!ale jak mozna przeczytac w ECHU i zobaczyc na PSEUDO dworcu to ludzie nadal grzeja sie w poczekalni BIEDRONKA!!! skandal!!!! i tak jest od dawna. Jeszcze raz swietny pomysł p. Marku

 5. A ta rozparta na krześle matrona , druga po lewek od Szurgocińskiego to nie Pani z urzędu która rzekomo twierdzi że nie ma dokumentów wywłaszczeniowych byłych właścicieli z nad bystrzka ? Jakoś archiwum w Sandomierzu twierdzi że Urząd nie oddał tych papierów do archiwum do tej pory …

 6. @aqq tak to bywa upierdliwe ;)
  @ koksiak…. nareszcie ale pewnie można by to wpisać komuś na stałe w obowiązki ;)
  @ ponawiam pytanie o oświatę w gminie ;)

 7. [quote]A ta rozparta na krześle matrona , druga po lewek od Szurgocińskiego to nie Pani z urzędu która rzekomo twierdzi że nie ma dokumentów wywłaszczeniowych byłych właścicieli z nad bystrzka ? Jakoś archiwum w Sandomierzu twierdzi że Urząd nie oddał tych papierów do archiwum do tej pory …[/quote]

  nie stresuj kobity, bo może nie wyrobić na zakrętach…w wekend
  "na wyjaśnienie wszystkiego przyjdzie czas, bzdurnych ****ochronów tyż"

 8. Rewelacyjny komentarz odnośnie koksowników na stronie Echa Dnia. Kopiuje bo genialnie uzasadnia dlaczego mieszkańcy będą dalej marznąć:

  [quote] nie przeprowadzono kilkunstoletnich obserwacji temperatur o wchodach i zachodach słońca w miejscach w których ewentualnie stanąć by miały koksowniki, wiąże się to z ewentualnym oświetleniem wybranych pod koksowniki miejsc i godzinami "rozpalania i wygaszania" koksowników[/quote]

  Dla mniej kumatych chodzi o tłumaczenie wójta Ordona w sprawie oświetlenia ulicznego.

 9. Takiego WOJTA to juz nie zobaczysz , nie bylo wczesniej i nie bedzie pozniej juz nigdy , problem w tym ze nie kazdy zasluguje na lepszegoB)

 10. i takiego zastępcy wójta też nie było i nie będzie! ale szczęście na nas spadło, że mamy zaszczyt być pod ich łaskawym panowaniem!

 11. Gdzieś na mieście słyszałem, że nasza najwyższa gminna władza postanowiła kupić strażnikom radar przenośny czy to prawda? Po co? niech może oni ruszą tyłki na miasto nie tylko w słoneczne dni, ale wieczorami i po nocach, zabrać im ten samochód niech się trochę poruszają…. radar ? na co im radar ludzi gnębić? A może lepiej wziąć przykład z innych miast i zlikwidować to co i tak żadnego pożytku nie przynosi tylko same straty. Dać te pieniądze Policji i efekty będą większe….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here