Nad zalewem coraz piękniej

90

2013-11-28

Teren nowodębskiego Zalewu wzbogacił się o nowe elementy małej architektury w ramach trwającej rewitalizacji.

Zagospodarowaniu poddano teren w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika wodnego. Oprócz ciągu pieszo-rowerowego pojawiły się także nasadzenia drzewek i krzewów w okolicach tarasów widokowych oraz wyposażenie placu do ćwiczeń. Nowe pływające molo zyskało ławki oraz dogodne dojście.
Pojawił się także przygotowany plac do siatkówki plażowej.

UMiG

90 KOMENTARZE

 1. Robi się ładnie. Pamiętam ile było walki o ten zalew aby wreszcie po latach coś ruszyło. Dlatego wszystkim bez wyjątku (władzy i opozycji) dziękuję za zajęcie się tematem.

 2. Obowiązkiem każdego właściciela lub administratora placu zabaw jest zapewnienie maksymalnej ochrony zdrowia i życia jego użytkownikom. Pracownicy jednostek samorządowych i oświatowych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, oraz inne osoby zaangażowane w tworzenie miejsc zabaw lub rekreacji często nie wiedzą, jakie warunki powinny być spełnione i co wziąć pod uwagę projektując czy utrzymując bezpieczny plac zabaw. Portal E-placezabaw.pl przy współpracy z renomowanymi jednostkami certyfikującymi; Instytutem Nadzoru Technicznego Sp. z o.o. , oraz Ośrodkiem Badań, Atestacji i Certyfikacji OBAC Sp. z o.o. uruchamia specjalnie dla Państwa, możliwość zapytania ekspertów z tych dwóch jednostek certyfikujących o bezpieczeństwo na placach zabaw. Obydwie jednostki są jednymi z nielicznych w naszym kraju ośrodków posiadających uprawnienia do przeprowadzanie procesów certyfikacji i badań "PLACÓW ZABAW" zgodnie z wymaganiami serii norm PN-EN 1176 oraz certyfikację i badania "NAWIERZCHNI NA PLACE ZABAW" zgodnie z normą PN-EN 1177:2009. Osnowę piaskową, odmytą z lepiszcza, wysuszoną w temperaturze 105 – 1100 i ostudzoną do temperatury otoczenia w eksykatorze, waży się z dokładnością do 0.01 [g] i oblicza wedłu wzoru:

  (1)

  gdzie:
  B -masa materiału przed oddzieleniem lepiszcza [g],
  x – masa osnowy piaskowej, pozostałej po oddzieleniu lepiszcza [g].
  w kolumnie 5, przeliczyć tak, aby ich suma wynosiła 100%. W tym celu stosujemy wzór:

  (2)
  gdzie:
  – odsiew przeliczony [%],
  K – współczynnik,
  – odsiew w kolumnie 5 [%],
  A – zawartość lepiszcza w badanym materiale
  obliczona wg wzoru (1) [%],

 3. [b]SYTUACJA NR 1:[/b] Planty spieprzone to winny jest inspektor nadzoru, a burmistrzowie umywają ręce.

  [b]SYTUACJA NR 2:[/b] Jak zalew jest ładny to zasługa burmistrzów.

  Dlaczego za jedno władza nie odpowiada a za drugie ma zbierać oklaski skoro wkład "pracy" w jedno i drugie był ten sam? Powyższe podejście nazywa się: FARYZEIZM/OBŁUDA/MANIPULACJA

  Teraz jest pięknie to "brawa dla władzy", która jak pamiętamy z historii nie byla zainteresowana sprawą zalewu (temat był wiele razy w mediach). A jak wyjdzie, że coś jest nie tak (ODPUKAĆ) , to czy władza także się przyzna, że to ich "zasługa" czy będzie szukać kozłów ofiarnych?

 4. No rzeczywiście w porę sie wzięli za odbudowę mola. akurat teraz po tylu latach, gdzie młodzi wyjechali za granicę a zostali tylko emeryci i dzieci w wieku szkolnym. brawo

 5. Echo Dnia, stara historia o tym jak walczono o Zalew: [url]http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20110510%2FPOWIAT0304%2F177322143[/url]

  Podziękowania dla opozycji z Ratusza za to że cisnęła temat zalewu.
  Podziękowania dla władz z Naszego Samorządu za to, że wysłuchała opozycji. Czasem warto działać ponad podziałami.

 6. co się staneło , p.łostapko nic nie krytykuje? Nie uważa Pan że kolor ławek jest zbyt jasny lub piasek troche za suchy? Ach ten pan burmistrz nic nie przypilnuje. Za to jak ratusz dojdzie do władzy sami będą stać przy łopatach, wtedy będzie pewność że wszystko jest dobrze wykonane!

 7. Wygląda na to że współpraca popłaca.
  Nie jestem z gminy ale cieszę się, że u Was pomimo dużych różnic charakterów i zdań pomiędzy opozycją a burmistrzem można działać skutecznie.
  Myślę, że zarówno osoby głosujące na pana burmistrza Ordona jak i na pana Ostapko mogą czuć się zadowolone.
  Pozdrawiam, RKL

 8. molo tak jak i sok, nie dla matek z dziecmi w wozkach, dyskriminacja!!!! i dziwic sie ze mlodzi dzieci nie chca, to pewnie dlatego ze nigdzie w debie ich nie mozna zabrac:))))

 9. Dokładnie molo nie dla matek z dziećmi, nie dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, może p. Marek Ostapko zwróci się do jaśnie nam panującego i rozwiąże ten problem, bo będzie to kolejna katastrofa budowlana. Szpady w dłoń "Miasto bez barier"

 10. Dokładnie molo nie dla matek z dziećmi, nie dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, może p. Marek Ostapko zwróci się do jaśnie nam panującego i rozwiąże ten problem, bo będzie to kolejna katastrofa budowlana. Szpady w dłoń "Miasto bez barier"

 11. Szanowni Państwo,

  Już dawno wyjechałem z Nowej Dęby na studia docelowo zostałem i jak patrzę co jakiś czas na zdjęcia co się zmieniło w Dębie jestem pod wrażeniem tego co dokonali ludzie którzy tym się zajęli.
  Czytam wpisy negatywne i zaczynam się zastanawiać o co tym ludziom chodzi? Pytanie czy Ci co to tak podburzają uzyskaliby takie dotacje na wyremontowanie naszego pięknego miasta? Czy poradziliby sobie z pisaniem dofinansowań, czy w ogóle wiedzą jak to robić, czy uzyskaliby tym samym podobne dofinansowania, itd.

  Łatwo jest biczem trzaskać na prawo i lewo i siać zamęt w głowach ludzi ale trudniej jest wziąć na siebie pewną odpowiedzialność, którą jakby na to nie patrzeć wzięło parę osób od (4-6 lat bo od tego czasu coś się zaczęło dziać w Dębie) Z racji że jestem poza Dębą nie ma do nikogo sentymentu i patrzę chłodną głową na to wszystko co tu się dzieje.
  Dlatego proszę Was wyjedźcie poza Dębę a zobaczycie że w wielu miastach nie dzieje się NIC – nie mówię tu o małych miejscowościach jak nasza mówię o większych miastach, miasteczkach gdzie ludzi zaczynają się przepychać właśnie tak jak robią tu niektórzy i blokują tym samym ludzi którzy chcą coś Dębie dać, nowego , europejskiego, nowoczesnego.
  Gratuluję i popieram im więcej takich ludzi tym lepiej i czy oni będą z partii rządzącej czy po przeciwnej strony stać, czy niezrzeszeni jak ktoś dołoży choć jedną cegiełkę do tego aby Dęba wyglądała jeszcze ładniej GRATULUJĘ i POPIERAM.
  Osobą którym się nie podoba i umieją tylko pisać negatywne komentarze życzę powodzenia ale nie tędy droga……. Nasze społeczeństwo jest coraz mądrzejsze i coraz bardziej chłodno patrzy na pewne sprawy – na gorąco może usmażyć jajecznicę i nieraz tez się przypali. Wielu ludzi już się zorientowało, że bicie piany przez przeciwników nic nie daje praca, efekt mówią same za siebie.

  Proszę mi uwierzyć gdzie drwa rąbią tam wióry lecą, każdy ma prawo się pomylić, dzień ma tylko 24h, ludzie maja rodziny, dzieci.
  Może ktoś nie dopilnował wykonawcy, może są jakieś niedociągnięcia, może można było lepiej zrobić – pewno tak ale czy chodzi o to aby wytykać tylko te złe rzeczy, a nad dobrymi przechodzić obojętnie jakby się to nie stało?
  Jeszcze raz gratuluję i życzę powodzenia w dążeniu aby Nowa Dęba się rozwijała a nie stała w miejscu.
  A osobą przeciwnym proponuję się skupić na czymś innym – może zaproponować rozwiązania, które pomogą ogółowi w dążeniu do lepszego jutra? Nie ma co krzyczeć ludzie są świadomi i widzą co zostało zrobione przez ostatnie parę lat.

 12. Bardzo ladnie , a tym co sie nie podobna- trudno ! Zawsze mozecie sie wyprowadzic tam gdzie bedzie sie podobalo.
  Cokolwiek by dla tego miasta nie zrobili to zawsze jest zle ! narzekac to wy ludzie najlepeij potraficie ! Wstyd !

 13. Są poręcze więc może uda się dokoptować jeszcze drążek do kompletu? Burmstrzu jest fajnie ale z drążkiem będzie mistrzostwo świata.

 14. Myślisz ,że jakby molo odnowili wcześniej do tyle ludzi by nie wyemigrowało?:)
  Jeżeli na prawdę tak myślisz to mam propozycje , nie wracaj dziewczyno wspomóż polską emigrację swoim potencjałem intelektualnym:)

 15. Z wielka radością po moim ostatnim pobycie w Nowej Dębie widzę wreszcie tzw. Poznańska Gospodarność..Liczy się efekT..a nie biadolenie i narzekanie..Brawo Panowie Burmistrzowie!!!!
  Widać Waszą Gospodarność..i fakt..że nie jesteście ..chłoporobotnikami którzy tylko potrafią krytykować gdyż nie maja pojęcia tak o uprawie roli ani o rzetelnej odpowiedzialnej pracy!!!!
  Uważam Was za Odpowiedzialnych Konkretnych Włodarzy,,Pozdrawiam

 16. Co na to Maria Mroczek czy inni radni którzy pluli na Marka Ostapko gdy ten wzywał do zajęcia się zalewem? Ale wówczas warczeli gdy Marek ruszał ten temat na sesjach i spotkaniach z mieszkańcami. Rozumiem że teraz ci radni odszczekają wszystko? gdyby nie te często ostre dyskusje i kłótnie ( awanturowanie sie na sesjach) to by tego nie bylo.

 17. Robić coś za cudze to zadna sztuka. Poznaniak wpadaj do deby zamieszkaj tutaj i płac podatki. Dawaj! Jest super.

  Krytykuje sie jak jest za co. Planty sa zje**bane i poszly miliony na to. Dla partaczy nie ma listosci.

 18. na tym placu do ćwiczeń zdecydowanie przydalby sie drażek taki jak dawniej był, poręczki sa za szeroko i nawierzchnie mogli zrobic taka jak na placu zabaw w małym lasku zamiast brodzic w piachu, tak to jest pięknie jak na razie :)

 19. panie Burmistrzu wyrządza pan dużo krzywdy nowodębskiej patologii gdzie oni się mają teraz kompać a gdzie śra ćć i gdzie pić no pytam

 20. Bardzo ładnie, podoba się!!!!
  Tylko czy nie lepiej było zaczekać do wiosny z ławkami i resztą wyposażenia? Ale to tak na marginesie.
  Oświetlenie koniecznie!!!!
  Pozdrawiam.

 21. A ja jutro podam 127 usterek na tym nowym zalewie. Wtedy będziecie w nim utopić burmistrzów i całą radę. I będa nowi którzy już nic nie będą mieli do roboty

 22. Jak patrze na to jak wygląda Nowa Dęba, to mam ochotę po 10 latach rozłąki pieprz…ąć tym Krakowem, tym brudnym powietrzem, zgiełkiem i hałasem…. i wrócić z żoną oraz dzieckiem do Dęby !

  Jak czytam komentarze pełne zawiści, to mi ta myśl przechodzi.

 23. Bardzo ladnie to wszystko wyglada ale niestety Polski narod jest okropny jak zwykle wybrzydza to mu nie pasuje itd Szkoda ze te domki zniknely drewniane co byly kiedys nad zalewem tam w lesie :/ Ale odwalil ktos kawal dobrej roboty!!! jeszcze na drogach sie trzeba skupic w miescie i chodnikach :)

 24. Ponoć Ordonowe majo wysprzątać cały zalew i na kolanach szorować chodniki do zalewu żeby przeprosić za to, że blokowali rozwój zalewu bo teraz widzo, że jednak ludzie chco mieć ładny zalew! Ha! Z wodociągami też tak bylo!

 25. Wróbel nie robił nic- było źle, Czekalski nie robił nic- również było źle, Ordon- nowy basen, planty, park, drogi, chodniki, dworzec, odnowione budynki- również jest źle. Czego wy ludzie chcecie? Taka natura polaka, zawsze znajdzie sie ktoś kto będzie krytykował a banda debili którzy nie mają własnego zdania będzie pod wpływem manipulacji go naśladowała. Że niby dług nowej dęby się zwiększył? I co z tego, dotacje które dostaliśmy nie pokrywały pełnych kosztów tych inwestycji, trzeba było dołożyć coś od siebie. Ale patrząc na rezulaty ten kapital który włożyła Nowa Dęba jest drobnostką w porównaniu z tym co udało się uzyskać. Nowa Dęba stała się pięknym miastem do którego w tym momencie zaprosiłbym kogokolwiek i nie powstydziłbym się gdzie mieszkałem. Nikt nam tego nie zabierze. Pieniądze to tylko papierek a efekty wspaniałe. Teraz narzekamy że zabrano się za zalew za późno tak? Ludzie wszystko po kolei, nie da się zrobić wszystkiego na raz. W dębie caly czas coś się dzieje i to jest najważniejsze, doceńcie to!

 26. Nikt nie miał takiego deszczu pieniędzy wcześniej z UE więc nie mógł tej kasy brać bo jej nie było. To, że weszliśmy do UE to nie zasługa Ordona. Przypomnę, że w latach "nic nie robienia" poprzednich burmistrzów Ordon "nie robił nic" wraz z nimi ponieważ był 3 osobą w gminie czyli SEKRETARZEM.
  Basen? Zaczął Czekalski. Dworzec? Projekt robił już Wróbel, ale wybrano Czekalskiego a ten nie dokończył. Zadłużać gminę można, ale wówczas gdy idą te pieniądze na nowe miejsca pracy tj np. na strefę, a nie na rozpieprzenie plant.
  Wiem że nie na temat, ale zaczynają już inni pisać nie na temat.

 27. Do wszystkich tych komentujących spoza Nowej Dęby. Porzućcie swoje zajęcia, domy i mieszkania w Krakowie, Warszawie, Gdyni, Berlinie itp. i wracajcie do Dęby. Znajdźcie tu pracę i płaćie podatki. Wtedy się wypowiadajcie. Bo przyjeżdżając raz na jakiś czas w rodzinne strony do których się ma sentyment tylko po to by wypić banie z kolegami to fajna sprawa. Ale pożyjcie tutaj, zobaczcie realia i wtedy się wypowiadajcie. Także, czekamy na wasz powrót. Zobaczymy jak będziecie wówczas śpiewać.
  Ale zawsze znajdą się lizusy którzy będą opowiadać majaczenia jak jest super a banda debili będzie go naśladowała.

 28. BRAWO panie pośle O. (czyt.PO) jest pięknie. Widać że z pana niezły fachowiec. Nieźle żeście z prezydentem – panem O. (czyt. PO) wymyślili – ON planty PAN – zalew. Pan mu dop…rzył za wygląd plant On panu dop…rzy za zalew. Pan żeś go oskarżył że coś ukradł On pana oskarży żeś pan wodę z zalewu wypił i piasek na budowę wywiózł. I jesteście kwita. I tak spotkacie się w restauracji PPG i skonsultujecie się z PAK i razem wypijecie flaszkę i omówicie "co by tu jeszcze spieprzyć Panowie" (cyt. W. Młynarski);)

 29. A i jeszcze jedno Panie pośle O. (czyt.PO) uważaj Pan bo jak się niedługo z Prezydentem O. (czyt.PO) zamienicie stołkami to Panu wytknie że molo odpływa na środek zalewu, płytki odpadają w "Zalewajce" w kiblu i światełka niema na wyspie. Uważaj Pan.:)

 30. A przy tej ścieżce asfaltowej wokoło zalewu to co to jest za materiał ? Czy aby na pewno po kilku miesiącach zimy ten materiał będzie jeszcze tak ładnie ubity jak widać na zdjęciach czy zrobi się z tego wiślany piach ? Ktoś wie ? Bo może lepiej było tam kostkę położyć chociaż tej kostki jest już dość na mieście.

 31. #49 -[url]Planty i Park sa PIEKNE i mi dech zapiera z zachwytu,[/url] Zalew jest ok. Natomiast Panty – sperdo*lone.Zalew był od 20 lat śmietniskiem – i jakiekolwiek efekty pracy widać natychmiast i to cieszy – można się czepiać – ale po co? Skoro robi się przyjemnie :D
  Planty natomiast były świetne – trochę kosmetyki i jest cacy – a nie piłować drzewa. To wyłącznie moja opinia, innych zachwyca – a autora projektu i wykonawców w szczegulności..

 32. Gratceluję Panie Burmistrzu tymrazempiekna robota kto to tak pieknie wymyślił i wykoaał? Jestem pełen uznania• Teraz Nowa Dęba będze slawna

 33. Co do tych niepełnosprawnych to mnie to nieco już irytuje. To dla niepełnosprawnych tamto dla niepełnosprawnych – a ilu my ich w dębie mamy. Czy naprawdę potrzebne jest wydawanie kupy kasy aby dostosować coś dla ich potrzeb, super przykładem jest tutaj SUPER WINDA przy domu kultury która z tego co mi wiadoma ani raz nie była w użyciu, w tym akurat wypadku pieniądze wyłożone można było przeznaczyć i dołożyć do lepszego kleju aby płytki nie odpadały albo zatrudnić prawdziwego "płytkarza" .
  A niepełnosprawnym może po ludzku wystarczyło by pomóc.
  Ale podjazd do mola jak najbardziej i dla wózków dziecięcych i dla niepełnosprawnych.

 34. Pamiętam jak parę lat wstecz pewna grupa osób spotykała się na Ługu i krytykowała Czekalskiego jak to źle rządzi w gminie, redagowała " Wasze Sprawki" totalnie krytykując Go jako burmistrza,kolportowano je po targu oraz wrzucano do skrzynek na listy.
  Proszę,upłynęło znowu parę lat i część osób związana z "Waszymi Sprawkami"jest teraz krytykowana przez innych.
  Role się zmieniają,można powiedzieć ku przestrodze innym ( Nie czyń drugiem tego co tobie nie miłe).
  Jestem pewien ze za parę lat znowu powtórzy się ten sam scenariusz,krytykujący będą krytykowani.

 35. Wszystko gra oprucz jednego :dlaczego zalew jest zawłaczszony przez PZW ,powinna być to woda gminna i każdy kto ma ochotę powinien mieć prawo do zamoczenia kjia w wodzie dla relaksu nie chodzi tu o jakieś wielkie łapanie ale by bylo milej spędzić czas na tym malym zalewem.Wsztstkie prace przy tym zalewie zostały wykonane za pieniadze podatników.

 36. Dobrze Ktoś wcześniej wspomniał o braku dojazdu do miejsc w tym mieście. Dlaczego UNIA EUROPEJSKA wspiera budowle , które ograniczają dostęp osobą niepełnosprawnym lub matką z dziećmi – to ma być przyjazne miasto ! proszę wszędzie są bariery i ograniczenia ! Prosimy o dostęp do tych miejsc ! Nikt nikomu łaski nie robi….

 37. Krytykujecie i krytykujecie . Nie mieszkam w Nowej Dębie , ale zazdroszczę wam takiego zalewu . Zawsze latem przyjeżdżam tu popływać ,bo mi się podoba , a teraz jest super. Możecie zobaczyć zalew w Majdanie za gimnazjum jak wygląda ,,,, pod warunkiem że macie terenowe auto żeby tam dojechać , nawet latem….

 38. A mi się zalew teraz bardzo bardzo podoba!!! A jeszcze jak przyjdzie wiosna i lato? Szykuje się wspaniałę miejsce na wypoczynek ! :)

 39. A dawniej winko się tam niedaleko pijalo ,paliło co nieco, klimacik taki ze hejj… A teraz co , gdzie teraz jak tam takie wille i luksusy… Ech lza się w oku kreci … A pamiętam ze tam na ten manhatann co obok wybudowali to na siku się chodziło ( i nie tylko ;) a teraz co , teraz gdzie ? Pod ploty będziemy szlachcie chodzić? A co my ?bydło?:/

 40. Nic się nie zmieniło gdyż inicjatorami i kreatorami nieustającego mącenia wówczas i teraz są ci sami zaprawieni w boju mąciciele.

 41. A kto powiedział że wszystko musi być z dojazdem dla inwalidy? Może obowiązkowy podjazd lub winda do rury na basenie bo przecież inwalida może chcieć poszaleć.

 42. Wnoszę o widokową kolejkę krzesełkową wokół zalewu dla inwalidów gdyż poruszanie się po piasku może być zbyt extremalne dla niepełnosprawnego oraz jego sprzęta.

 43. A jak już przy temacie niepełnosprawnych to po kiego wydzielono całodobowo aż 4 miejsca parkingowe przy dworcu PKS ,które ciągle są wolne . Czyżby prawie 100% zmotoryzowanej populacji niepełnosprawnych miało zamiar w tym samym czasie zamienić swoje auta na transport publiczny? Może wystarczyłoby 2 a jak będą korki to dołożyć stosownie do zapotrzebowaniia. Miejmy też empatię dla nieposiadających nalepki na szybie a na to wszystko zapieprzających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here