Narodowy Dzień Badmintona pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

2

W dniu 10.09.2016r. w Warszawie na stadionie PGE Narodowy miało miejsce wydarzenie bezprecedensowe w skali europejskiego i światowego badmintona, a mianowicie Narodowy Dzień Badmintona pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W niecce naszego Stadionu Narodowego ułożono 50 badmintonowych kortów. Jeszcze nigdzie na świecie nie udało się dokonać takiego przedsięwzięcia i zgromadzić w jednym miejscu w tym przypadku na 58 – tysięcznym stadionie 50 kortów badmintonowych.
Przez cały dzień wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił na badmintonowych kortach rywalizując w różnych kategoriach wiekowych oraz o różnych stopniach badmintonowego zaawansowania. W akcji można było w tym dniu zobaczyć klasycznych amatorów, weteranów, czynnych zawodników i zawodniczki młodego pokolenia polskich badmintonistów oraz gwiazdy europejskiego i światowego badmintona w tym polskich badmintonowych olimpijczyków, a także polskich aktorów i parlamentarzystów oraz niektórych polskich olimpijczyków z Rio, a między innymi wicemistrza olimpijskiego w z Rio w dysku Piotra Małachowskiego.
Na płycie największego w Polsce obiektu wielofunkcyjnego mecze rozgrywali amatorzy i profesjonaliści, fani tej dyscypliny, którzy przyjechali do Warszawy z całego kraju. W komplecie zjawiła się kadra badmintonistów z reprezentantami Polski na igrzyskach w Rio de Janeiro: Nadieżdą Ziębą, Robertem Mateusiakiem, Przemysławem Wachą, Adamem Cwaliną i Adrianem Dziółko. Biało-czerwoni udzielali wskazówek na temat rozgrzewki, taktyki, techniki gry i czuwali nad przebiegiem rywalizacji na kortach.
W meczu gwiazd Rosjanie: Władimir Iwanow – Iwan Sozonow pokonali olimpijski polski debel Rio 2016: Przemysław Wacha – Adama Cwalina 2-1 (21:17, 16:21, 21:17).
W Narodowym Dniu Badmintona, pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, rozegrano kilka finałowych pojedynków o Puchar Polski. Trofeum w kategorii klubów zdobył wicemistrz kraju UKS Hubal Białystok, który pokonał mistrza SKB Litpol – Malow Suwałki 3:0.
Na korcie centralnym umiejscowionym na specjalnym podwyższeniu rozegrano wiele pokazowych pojedynków w grach pojedynczych, podwójnych i mieszanych z udziałem najlepszych polskich badmintonistów oraz gwiazd europejskiego i światowego badmintona.
Na 50 kortach w sobotę od rana do późnych godzin wieczornych około 15 tys. osób próbowało odbijać rakietkami lotki. Przyjechali z różnych województw całej Polski oraz spoza jej granic. Najmłodsi mieli po cztery – pięć lat. Najstarsi którym nie zaglądano w metryki, ale niektórzy z nich mogli mieć z siedemdziesiąt i więcej lat. Ponad 400 osób wzięło udział w turnieju amatorów.
Cała impreza miała znakomitą oprawę organizacyjną i logistyczną, a wszystko co działo się w tym dniu na PGE Narodowym relacjonowała na bieżąco Telewizja Polska oraz dwójka dziennikarzy sportowych TVP 1: Sylwia Dekiert i Rafał Patyra.

W tym gronie nie zabrakło również przedstawicieli sekcji badmintona ze Stali Nowa Dęba: trenera Adama Bunio oraz dwóch obecnie eksportowych i najlepszych nowodębskich badmintonistów: Patryka Kopcia – członka Kadry Polski Juniorów U – 19 oraz Rafała Lejko – członka Kadry Polski Juniorów Młodszych U -17.

W święcie polskiego badmintona na PGE Narodowy uczestniczyli również członkowie kadry wojewódzkiej juniorów i młodzików z Podkarpacia na czele z Prezesem Podkarpackiego Związku Badmintona Andrzejem Rachwałem z Dębicy oraz trenerem koordynatorem kadry wojewódzkiej Piotrem Skrzekiem również z Dębicy.

Wszyscy na zdjęciach.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here