Nie daj się kieszonkowcom!

5

20-12-2011r.

CHOINKI NOWA DĘBA!

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas wzmożonych zakupów. Sklepy kuszą nas promocjami i specjalnymi ofertami. Zabiegani i roztargnieni, zajęci zakupami często tracimy czujność. Niejednokrotnie wykorzystują to kieszonkowcy. Policjanci przypominają, przedświąteczny okres to czas, gdy złodzieje stają się szczególnie aktywni. Dlatego pamiętajmy o tym, by nie dać się okraść!

W tym przedświątecznym okresie policjanci z naszego regionu będą pełnić służbę w miejscach, gdzie dochodzi do najczęstszych kradzieży kieszonkowych. Jednak robiąc zakupy musimy pamiętać, że policjant nie zawsze może być tam, gdzie komuś dzieje się krzywda. Dlatego przestrzegamy przed zagrożeniem ze strony kieszonkowców i radzimy co zrobić, by nie stwarzać warunków sprzyjających przestępcom.

Pamiętaj:

-w miejscach niebezpiecznych trzymaj swoją torebkę lub saszetkę z przodu, zamknięciem do siebie,
-nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je,
-kluczy do mieszkania nie noś z dokumentami z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować,
-jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy – unikaj zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym,
-nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb,
-płacąc za zakupiony towar nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy,
-podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet parę sekund,
-zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,
-zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do zamaskowania momentu przeszukania, być może właśnie Twoich kieszeni,
-na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.

Jeżeli zauważysz moment kradzieży

-krzycz głośno „złodziej”
-powiadom jak najszybciej Policję (prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji )
-staraj się zwrócić uwagę jak największej liczbie osób na to zdarzenie.

W przypadku kiedy poczujemy się zagrożeni nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Zawsze możemy zadzwonić na numery alarmowe 997 i 112.

To również czas, w którym wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zostawiamy zamknięty dom, a w nim swój dobytek. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu przed wyjazdem.

Pamiętajmy, że:

-Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii czy papierów wartościowych jest bank.
-Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy dobre zamki.
-Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.
-Współdziałajmy z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
-Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiadów, by otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

Policja

5 KOMENTARZE

  1. Ja tam o swój portfel nie mam zamiaru bać się. Mamy w ND pana Grzegorza P. który będzie stał na drodze każdego kieszonkowca !!! PANIE GRZEGORZU CAŁA NOWA DĘBA WIERZY W PANA ! ! !

  2. Jest jeszcze Paweł G…? Jak kieszonkowiec… ile poszło na parking koło Stokrotki? Z czyich pieniędzy? Kieszonkowcy to małe Miki…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here