Nowa Dęba nie pójdzie śladem Tarnobrzega

54

11/08/11r.
Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz zapowiedział, że pieniądze pozyskane z wynajmowania remiz czy szkolnych sal mają wracać do budżetu miasta. Czy w jego ślady zamierza pójść również burmistrz Nowej Dęby? O ty pytali radni na wczorajszej sesji Rady Miasta.

Nowe zasady odprowadzania tzw „pożytków” z wynajmu remiz, domów ludowych czy sal szkolnych budzą w Tarnobrzegu liczne kontrowersje. Jedni uważają, że to koniec samowolki w gospodarowaniu mieniem gminnym inni, że to działanie na niekorzyść wymienionych placówek. Co na to nowodębski samorząd?

Pytanie to nie wniosek
Radny Tomasz Licak zapytał burmistrza Wiesława Ordona czy wzorem prezydenta Mastalerza Nową Dębę czekają podobne zmiany. O dziwo zwykłe pytanie wywołało szereg emocji. Burmistrz mimo jasnej formy wypowiedzi radnego przez dłuższy czas próbował ustalić czy Licak zadaje pytanie czy składa wniosek. Licak odpowiadał burmistrzowi, że jest to tylko pytanie. Burmistrz Ordon nie odpowiadając radnemu zapowiedział, że jeśli Ratusz zgłosi taki wniosek aby pożytki trafiały do budżetu gminy to on go bardzo chętnie zrealizuje.

I tak i nie
Wiesław Ordon mimo, zapewnień radnych z Ratusza, że nikt takiego wniosku nie ma zamiaru składać kontynuował wątek mówiąc, że „pożytki” czerpie także Miejski Klub Sportowy Stal z gospodarowania stadionu. Wiesław Ordon pytał czy radni chcą zabrać te pieniądze Stali. W odpowiedzi na ten sposób prowadzenia dyskusji przewodniczący Klubu Radnych Ratusz Marek Ostapko w jednoznacznie odpowiedział burmistrzowi, jaki był cel interwencji radnego Licaka – Po tym artykule [w Echu Dnia]- przyp. red.] postanowiliśmy zadać to pytanie w obawie i trosce o to czy pan burmistrz nie pójdzie w ślady prezydenta Mastalerza (…) cieszymy się, że nie. Wyjaśnienie to nie zadowoliło Wiesława Ordona – Gdyby pan racjonalnie myślał to by nie wchodził pan w takie myślenie że oto burmistrz z 5 letnim stażem będzie brał przykład od prezydenta z jednorocznym stażem– mówił burmistrz. –Zawalił pan sprawę peronu, więc mam ograniczone zaufanie – ripostował Ostapko.

Bez względu na charakter dyskusji wnioski są czytelne. Samorząd Nowej Dębie nie zamierza naśladować rozwiązań wprowadzanych w Tarnobrzegu.

/info
Fot.: UMiG


(FELIETON) Nie wolno pytać?

Pan Burmistrz na wczorajszej sesji RM zademonstrował swoje talenty erystyczne*. Pytanie radnego Tomasza Licaka zostało bardzo szybko „przerobione” na wniosek a treścią tego wniosku miało być odebranie „pożytków” stowarzyszeniom. I tak Tomasz Licak zamiast uzyskać odpowiedź na postawione przez siebie pytanie tracił energię na wyjaśnienie Wiesławowi Ordonowi, że nie składa żadnego wniosku. Burmistrz Wiesław Ordon zapędził się nawet tak daleko, że zadeklarował POPARCIE dla nie istniejącego „wniosku” Licaka („jeśli będzie taka wola na przykład na wniosek pana radnego ja bardzo chętnie te pożytki rzędu w jednym przypadku sto złotych na rok, na pięć lat a w drugim przypadku trochę więcej (…) ja te pieniądze do budżetu wezmę.”). Co zabawne w dalszej części swojego wystąpienia poparcie to wycofał.

Panie Burmistrzu naszym celem było uzyskanie zapewnień, że nie pójdzie pan w ślady prezydenta Mastalerza. Mimo iż początkowo wyraził Pan aprobatę dla tarnobrzeskich rozwiązań to za obowiązujące traktujemy zdanie wypowiedziane w dalszej części dyskusji że „nie ma pan takiego zamiaru” aby metody te wprowadzać w Nowej Dębie. Myślę, że satysfakcjonuje to nie tylko szkoły i OSP, ale także kluby sportowe oraz inne zainteresowane podmioty.

Marek Ostapko

*sztuka doprowadzania sporów do korzystnego rozwiązania bez względu na prawdę materialną54 KOMENTARZE

 1. [b]U nas w Nowej Dębie jest tak od dawna.[/b] Pieniądze z wynajmu pomieszczeń są odprowadzane do BOJS-u – czyt. do budżetu gminy. Dyrektorzy nie mogą ich wykorzystywać na potrzeby swoich placówek w taki sposób jak chcą. Proszę radnych o podtrzymanie pytania tym razem formalnie i niech się wypowie wiceburmistrz, który zajmuje się oswiatą.

 2. [quote]że oto burmistrz z 5 letnim stażem będzie brał przykład od prezydenta z jednorocznym stażem- mówił burmistrz. [/quote]
  [size=16]a jednak nasz pan burmistrz jest wszechwiedzący i wszechmądry no w końcu ma [b]PIĘCIOLETNI STAŻ[/b] to po takim okresie piastowania stanowiska WIE SIĘ WSZYSTKO ….. brawo…. wychodząc z takiego założenia można wysunąc wniosek, że jak w Dębie ktoś jest dłużej niż rok na stanowisku to już jest mądry ponadprzeciętność …. po prostu MISTRZOSTWO ŚWIATA[/size] :D

 3. proszę cytować dokładny tekst a nie prowizorkę !!!!!
  według zapisu audio ze strony łurzendu brzmi to tak….
  [size=16][b]…. ja 20 lat zasiadam w radzie i radny nigdy nie miał prawa głosu do zabierania głosu …….[/b][/size][size=16]….. kontynuując wątek wczorajszy…… po 20 latach zasiadania w radzie WIE SIĘ WSZYSTKO …. i to już bezsprzecznie !!!!!!!!![/size]

 4. Wiesiek zna możliwości mediacyjne Licaka dlatego wypuścił go w kanał,
  ale szczerze mówiąc to ta dyskusja ma potencjał czysto PR-owski,słabo Ratusikowe słabo……………

 5. Taaa… najpierw ratuszowy radny Tomasz rozliczył radnego Jana z naszegosamorzadu za pozytki jakie pobiera OSP; a póxniej ratuszowy radny Marek przestrzegał burmistrza, aby czasem nie pobierał do budżetu gminy pozytków ze straży. Wszakże wiadomo ze pała nieodpartą "miłością" do strażaków.

 6. (przeca syćko co robiom RATUSIKI to pod publiczke lub pijar) to taka mała bajka pt. "KRÓL i JEGO WIERNA EKIPA", która mniej więcej przebiega takkkk ……. a my se SIEDZIMY I NIC SIE NIE DZIEJE I SE SEDZIMY I NIC SIE NIE DZIEJE I SE SIEDZIMY …. o kurna znowu RATUSIKi…. (a po tym) SE SEDZIMY I NIC SIE NIE DZIEJE I SE SEDZIMY I NIC SIE NIE DZIEJE i …. jasny pieron znowu RATUSIKI…. (a po tym) ….. SE SIEDZIMY I NIC SIE NIE DZIEJE… (i tak do końca kadencji bedziemy se siedzić) a te RATUSIKI co łone myślom, że nom podskoczo ni ma bata …. najwyżej powiemy nadwornemu "pisarzowi" że syćko co robiom to PIJAR i prosty lud uwierzy !!!!!

 7. [quote]ozliczył radnego Jana z naszegosamorzadu za pozytki jakie pobiera OSP[/quote]
  coż za plugastwa ten Tomasz wygaduje ….. toż to nigdy w OSPe nikt nie pobierał żadnych pożytków czy kto kiedy słyszał coby w naszej remizie jaka impreza była i trza było co płacić…. weśta Ratusikowe nie gadajta bzdur ….

 8. Rozliczanie (czy jak tam to sobie nazwiemy) zaczął właśnie radny Flis słynnym już atakiem na radnego Ostapkę o nieobecność na szkoleniu. Kto mieczem wojuje panie Janie…

 9. [quote]Wiesiek zna możliwości mediacyjne Licaka dlatego wypuścił go w kanał,[/quote]

  Chyba sam siebie mówiąc że jest za wnioskiem którego nie ma jeśli tylko zostanie złożony a później mówiąc że nie jest za pobieraniem pożytków do budżetu. BAAAAARDZO LOGICZNE.

 10. Trzęsą się dyrektorzy wszystkich podstawówek. La la la. Wymóg zwracania pieniędzy ( a najpierw wprowadzenia ich w przychody szkół ) był od dawna. Przecież nikt nie robił nic na lewo? Prawda?

 11. [quote]toż to nigdy w OSPe nikt nie pobierał żadnych pożytków czy kto kiedy słyszał coby w naszej remizie jaka impreza była i trza było co płacić.[/quote]

  Chcesz powiedzieć, że w Nowej Dębie nie wynajmowano remizy za pieniądze na różne imprezy? Znam ludzi którzy byli na 18stkach w naszych remizach. To jak to w końcu jest? Ktoś tu kręci i powinny się tym zainteresować odpowiednie organa kontroli państwowej.

 12. [b]NOVISION Exlusive[/b]
  [i]Spraw, żeby Twoja praca stała się przyjemnością!
  [/i]
  [url]http://www.youtube.com/user/NovisionExclusive?blend=3&ob=5#p/u/0/A1aE0NiuI9w[/url]

 13. [quote]Znam ludzi którzy byli na 18stkach w naszych remizach. [/quote]
  a co nie można placić za osiemnstke w remizie …. co to zabronione…. ciekawe gdzie ???

 14. wez sobie firmę ochroniarska na mecz to zobaczysz ile kosztuje, gdyby nie OSP kto by za takie pieniądze zabezpieczał ? Chwała chłopakom że chcą pilnować.

 15. …. co łon durny …. nie bedzieta nas rozliczac ratuszowe my som uczciwe a wy ino szukata dziury w całym ….. my juz tyle lat siedzioły w radzie i dobrze było …..syćko my se robiły co my chcioły a wy terozki bedzieta nam miszać ….. weśta sie nie miszajta do noszych sprow bo ino szkody robita.

 16. Ktoś Wam wystawił za wynajem ( jeżeli nie fakturę ) KP – druk potwierdzenia wpłaty gotówkowej?

  Jeżeli nie wystawiali przez wiele lat, to należy zaprosić skarbówkę.

 17. podobno jeden z radnych z Nowej Dęby powiedział, że żadnych pieniędzy za wynajem remizy nigdy nie brał —— mówił prawdę czy kłamał—— bo jak mówił prawdę to o co wam chodzi—– a jak kłamał to tylko świadczy o jego uczciwości ——- i tyle można powiedzieć—-czyli jaki radny taka władza —– z kolei jeśli to prawda że nikt nie płacił to po co wałkować temat ?????

 18. [quote]OSP za pilnowanie porządku podczas meczu zgarnia kasę 20/h za drucha.[/quote]
  a jakie to niby prawa ochroniarskie majo te druchy …. nie cobym był przeciwny, ale jakby co się stało majo prawo mnie sprawdzić ..czy jak ???

 19. Brali kasę,brali i to określone kwoty.A pieniążki przechodziły z rączki do rączki.Bez pokwitowań.Była to niby opłata za prąd i gaz.Po zakończonej imprezie zjawiali się komendant i gospodarz po daninę.Wiem bo płaciłem.

 20. Jak się okazuje w Dębie jest wiele tematów "tabu" w stylu "WSZYSTKIE WIEDZO ALE NIE MÓWIO" bo …….tego tematu nie ruszaj bo będziesz miał problemy, na tego nic nie mów bo cię będą gnoić, tamtego zostaw bo to człowiek tego i owego, z tym się nie kumaj bo nic nie "załatwisz" i tak dalej i tak dalej ….. nie wiadomo do jakiego końca….. A "PATOLOGIA" JAK TRWAŁA TAK BĘDZIE TRWAĆ PRZEZ NASTĘPNE LATA ….. "BO TAK BYŁO ZAWSZE I TAK MA BYĆ A NIECH MI KTÓRY PRÓBUJE CO ZMIENIĆ TO POŻAŁUJE"…..no i żałują….. bo ujadacze zaraz kontre robią i zamiast merytorycznej dyskusji kubeł pomyj na głowę leją.

 21. Echo Dnia:
  [quote]Pytającym był radny Tomasz Licak z Klubu Radnych "Ratusz”, który na początku poprosił radnego Jana Flisa, także prezesa OSP w Dębie, jak na dziś wygląda sprawa księgowania pieniędzy, jakie jednostka pozyskuje z wynajmowania sali. – Salę wynajęliśmy chyba jeden raz – przypomniał Jan Flis. – Była to pani z przedszkola, która ma chore dziecko. Nie braliśmy pieniędzy. Takich dochodów nasza straż nie ma, dlatego nie ma co przekazywać do budżetu gminy.[/quote] Źródlo: Echo Dnia

  Jak Pan Panie Radny może mówić coś takiego? "Raz wynajęliśmy salę", "nie braliśmy pieniędzy". Co pan ukrywa?

 22. Teraz strażaki siedzą cichutko pod miotłą , nie zabierają głosu. Dlaczego ?
  Panowie! Pali się wam grunt pod nogami ! Dlaczego nie gasicie tego ognia ?!

 23. o proszę ! za wynajm lokalu to nie biorą pieniędzy ! ale za ochronę meczy piłkarskich to rękę wyciągają ! oświadczenie Firmy Biliński spadło jak gwiazdka z nieba ! są dowody że jednak pieniążki biorą !

 24. a ja dalej pytam czy kłamał czy mówił prawdę bo jak mówił prawdę to wara od Pana F. a jak kłamał to chyba są odpowiednie organa władzy, żeby wezwać go do wyjaśnienia ….. w normalnym państwie za kłamstwo urzędnik podaje się do dymisji honorowo ….. no właśnie "honorowo" i do "dymisji" to dwa słowa obce urzędnikom w Polsce !!!

 25. ten artykuł to manipulacja.Ratusz chciał odebrać środki strażakom jednak nie przewidział, że jednocześnie zabierze innym. Gdy burmistrz to uświadomił Tomkowi wówczas w ofensywe włączył się Marek, który przeinaczył ten zamiar w sens: chcieliśmy przestrzec burmistrza przed takim działaniem. Przyznanie się do błędu to przecież nie porażka.

 26. Ja tu widzę inny problem. Rzecz w konflikcie : łączenie funkcji radnego i szefa stowarzyszenia oraz czerpanie pożytków z mienia gminnego. To jest niezgodne z prawem.

 27. [b]RADNY NIE MOŻE PROWADZIĆ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ NA MIENIU GMINNYM![/b] Tak mówi art 24f ustawy o samorządzie gminnym. Prezes OSP nie może być jednocześnie radnym i wynajmować remizy za kasę. Tak orzekł 14 grudnia 2010 roku NSA. Polecam artykuł w "Rzeczpospolitej": http://www.rp.pl/artykul/641239.html
  Za złamanie tego zapisu antykorupcyjnego WYGASZA SIĘ MANDAT!!!!! Sprawą powinny zająć się odpowiednie organy kontroli.
  —-
  P.S. Nie radziłbym nikomu ryzykować złamanie art 270 KK bo kto wie , ale może jest dokumentacja fotograficzna pewnych zapisów?

 28. W mojej ocenie zaczęło się od tego, że "Ich samorząd" rozpoczął uprawianie tzw "brudnej polityki" czego przykładem był nietrafiony atak Pana Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej na radnego z Ratusza o nieobecność na szkoleniu. Czepienie się kogoś kto był na pogrzebie to był cios poniżej pasa a jednocześnie wyraźne świadectwo że owa grupa zmierza do "zbierania haków". Skoro tak… to…

  Walka polityczna nie powinna być toczona w taki sposób jak to zaczął "Ich samorząd". Wierzę, że może to zrozumieją. Jeśli nie, to obawiam się, że może to być wierzchołek góry lodowej. Będziecie teraz Państwo świadkami prawdomówności pana burmistrza (bo kto jest w stanie uwierzyć o tym, że o niczym nie wiedzial? Taki świetny urzędnik, sekretarz, 5 letnie doświadczenie na fotelu szefa gminy) oraz pana radnego Jana. Cokolwiek będą mówić to jest zgromadzona (tak słyszałem) odpowiednia dokumentacja, nagrania itd.

  Jest jeszcze czas na to by jeszcze wyjść z honorem z tej sytuacji. O ile się go ma.

 29. Może idąc za myśleniem radnego Licaka, JAK KSIĘGOWANE SĄ PIENIĄDZE Z OCHRONY MECZY NA STADIONIE STALI PRZEZ OSP DĘBA PREZESA – RADNEGO FLISA ?

 30. A CO TEN NASZ BURMISTRZ TAKI AGRESYWNY. NIGDY NIE MOŻE SPOKOJNIE ROZMAWIAĆ TYLKO OD RAZU CHUZIA NA JÓZIA. CHYBA TYLKO LUDZIE OBAWIAJĄCY SIĘ CZEGOŚ REAGUJĄ AGRESJĄ. MA SIĘ MOŻE CZEGO BAĆ?

 31. Pytaczu ja ci odpowiem bo ujadacze nie udziela odpowiedzi ale cie zaatakuja, ujadacze zawsze nie wygodna odpowiedz uwazaja za agresje ale im nalezy zawsze odpowiadac stanowczo ,nie wolno pozwolic na pomiatanie i osmieszanie bo to ich specjalnosc ![b][/b]

 32. [quote]nie wolno pozwolic na pomiatanie i osmieszanie bo to ich specjalnosc[/quote]
  pacz pan jaka g****a ….. to niby ratuszowe zaczęły ataki ….oj człowieczku … zapytaj swoich tzw. "uczciwych, honorowych i prawdomównych towarzyszy" …. Ostapko był niewygodny od początku … i sraliście na niego kiedy była okazja…. wystarczyło zrobić jedną prostą rzecz …. poznać chłopaka a nie oceniać go na podstawie waszych żenujących komentarzy zamieszczanych na tym portalu

 33. Ordon stary gracz samorzadowy kolejny raz stosuje swoja metode negatywnego odczytywania intencji radnych (tylko "wybranych" !!!!) poprzez atakowanie pytajacych i krecenie ich wypowiedziami pod publiczke. Nic sie nie zmienia, faceta ponosza nerwy i nie potrafi sie opanowac, gdzie tu klasa wlodarza? czy nie mozna juz normalnie dyskutowac? Ten 5-letni staz,ktorym sie pochwalil nie nauczyl go najwazniejszego – tolerancji i szacunku. Panie Ordon czego sie tak pan boisz?

 34. Wracając do remizy OSP ta jest nie tak rzadko wynajmowana na przykładowe 18-i i inne tego typu przyjęcia i pobierane są za to określone kwoty. Kto tym zarządza i gdzie pieniądze?

 35. BURMISTRZU! NIE IDŹ TĄ DROGĄ!

  Taka konkluzjapłynie z ostatniej sesji Rady Miejskiej! A słowa takie, parafrazujące sławnezdanie Aleksandra Kwaśniewskiego, można by przypisać radnemu Ratusza MarkowiOstapce.

  Ale od początku.W poniedziałek Echo Dnia opublikowało artykuł o tym, że Prezydent Tarnobrzegazobowiązał wszystkie instytucje i organizacje społeczne, które mają jakiśdochód z mienia gminy, aby zwracali go do budżetu. Wydaje się, że podchwycili toradni Ratusza, aby podobne rozwiązanie zastosować odnośnie ochotniczych strażypożarnych w naszej gminie. Wnioskowałem to z wielu wypowiedzi członków TKPRatusz na temat roli i sensu utrzymywania przez gminę formacji OSP. Dlategoradny Ratusza Tomasz Licak najpierw rozliczył radnego Jana Flisa, a zarazemprezesa OSP Nowa Dęba z dochodów jakie mogłaby dawać remiza w osiedlu Dęba. Byłto wstęp do następnego pytania, co z tym zrobi burmistrz. Gdy spytałem radnegoczy jest to jego wniosek, a może on spowodować wylanie dziecka z kąpielą, radnynie bardzo wiedział, co odpowiedzieć. Uświadomiłem więc, że dziś strażacyzarządzają tylko remizami w Porębach Dębskich, Dębie, Tarnowskiej Woli iJadachach, z niewielkimi dochodami, które przeznaczają na działalność statutową.Reszta to obiekty zarządzane przez Samorządowy Ośrodek Kultury i samorządwiejski, a dochody z nich pobierane są dochodami gminy.

  Gdyby radni Ratusza,chcieli pozbawić strażaków tych niewielkich dochodów, jednocześnie zabrali byje innym organizacjom społecznym takim, jak choćby MKS STAL Nowa Dęba. A tumożemy już mówić o nieco większych przychodach z użyczanego stadionu . Skutekjednak byłby taki, że środki w takiej wysokości pewnie należało by daćklubowi w ramach corocznych dotacji .

  Taka sytuacjaskonfundowała radnego T. Licaka, a z opresji wybawił go radny M. Ostapko, którystwierdził, że oto właśnie chciał uzyskać zapewnienie burmistrza, że nie będzieszedł drogą Tarnobrzega.

  Tyle tylko, że wmojej ocenie, to opamiętanie przyszło trochę zbyt późno. Jakby na usprawiedliwieniecałego zamieszania na Infonowadeba zamieszczony został na ten temat artykuł, zktórego ma wynikać, że oto Ratusz chciał ostrzec burmistrza. Wydaje się jednak,że cele były inne.

  Polecam artykuł z Echa Dnia:

  Nowa Dęba nie zamierza naśladować rozwiązań wprowadzanych w Tarnobrzegu

  Wiesław Ordon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here