Obchody 70 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu

30

2013-07-13

Na cmentarzu komunalnym w Nowej Dębie 11 lipca 2013 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą LUDOBÓJSTWO WOŁYŃSKIE w 70 rocznicę \”Krwawej Niedzieli\”.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele stowarzyszenia sportowego \”POGOŃ\” z Nowej Dęby oraz \”RATUSZ\”.

Odsłonięcie tablicy można uznać za pierwszy krok wykonany przez lokalne władze dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń.

W pierwszej kolejności należy upamiętniać Rodaków okrutnie zamordowanych przez nacjonalistów z UPA-OUN oraz Bohaterskich Ukraińców dzięki, którym wielu Polaków i osób innych narodowości zostało uratowanych, a którzy z narażeniem swojego życia pomagali Polakom. To jest prawda, której nic nie zaprzeczy.

Cieszy fakt, że w Nowej Dębie po wielu dyskusjach wywołanych przez opozycyjny Klub Radnych \”Ratusz\”, jakie miały miejsce zarówno na sesjach, jak i komisjach rady dostrzeżono konieczność uczczenia chociażby w tak symboliczny sposób zamordowanych Polaków. Bo jak mówił na na organizowanym przez nas wykładzie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski \”Nie o zemstę lecz o pamieć wołają ofiary\”.

Czcić pamięć, propagować prawdę o tym okrutnym ludobójstwie to obowiązek każdego obywatela, ale i zaszczyt.

W obecnej dobie nie możemy kierować się dziwaczną \”poprawnością polityczną\” w imię szerzenia współpracy z osobami propagującymi \”banderyzm\”. Jeżeli nie oprzemy naszej współpracy na prawdzie o tamtych tragicznych wydarzeniach, wszelkie kontakty będą jedynie obłudą, która trwa tyle ile jest warta.

Klub Radnych \”Ratusz\” i Stowarzyszenie POGOŃ wyrażają podziękowanie władzom gminy na czele z Burmistrzem Wiesławem Ordonem za wykonanie jakże ważnego dla wielu Kresowian gestu. Bo tutaj nie chodzi o demagogie, ale właściwe uczczenie obywateli POLSKI, ale i sprawiedliwych Ukraińców.

POGOŃ

30 KOMENTARZE

 1. Wrescie od kilku lat Burmistrz nie zostal w tym artykule pogryziony przez ratusikow i dostrzezono jego zaslugi i mu podziekowano ,TAK TRZYMAC OSTAPOWCY

 2. Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie jak by ich nie zwał to zawsze będą kacapy i chachoły. Oni z nami ani my z nimi nigdy nie będziemy zgodnie żyć. Mam nadzieję że kiedyś uda nam się ich "wypożyczyć".

 3. Twe "myślenie" u podstaw jest "popsute"
  Białoruś
  Ukraina
  To nie [color=#cc0000]Federacja mateczki Rasija![/color]
  !!!

 4. [quote]Twe "myślenie" u podstaw jest "popsute"
  Białoruś
  Ukraina
  To nie Federacja mateczki Rasija!
  !!![/quote]

  Ale nóż w plecy to by ci wbili…..

 5. [quote][Ale nóż w plecy to by ci wbili…..
  /quote]
  Jesteśmy Słowianami..
  U.K & Francja pomogli.. Nasi piloci ..szkoda język strzępić po próżnicy

 6. Debile!!! To była straszliwa zbrodnia, Odziały UPA mordowały wszystkich, dzieci, kobiety. Mordowano wszystkim czym popadło, widłami, kosami, młotkami. Odcinano nogi, ręce i głowy. Dzieci nabijano na pale…. a wy się jak zwykle wymądrzacie !!! Oddajcie im cześć i hołd milcząc !!!!

 7. Liczyć możemy tylko na siebie. A prawdziwi Słowianie nie posługują się cyrylicą którą chcieli nas uraczyć za cesarstwa Rosyjskiego nasi "wielcy bracia".

 8. #16 to prawda -DZIĘKI bOGU również pismem "klinowym" i po Łacinie i arabskich "cyfer" nie znamy bo ….bo? bo co? "noobo" nie wiem…

 9. [quote] #6 | off pianka dnia 07/14/2013 11:26
  Dla "gość" – W "tłómaczeniu" dla Ciebie- czapki z głów Cool[/quote]

  Dla " off pianka"-W [b]tłumaczeniu dla Ciebie mĂźtze auf to czapki włożyć!!!
  [b]Czapki zdjąć to mĂźtze ab[/b]

 10. [quote] #6 | off pianka dnia 07/14/2013 11:26
  Dla "gość" – W "tłómaczeniu" dla Ciebie- czapki z głów Cool[/quote]

  [b] Dla " off pianka"- W tłumaczeniu dla Ciebie mutze auf to czapki włożyć!!!
  Czapki zdjąć, to mutze ab[/b]

 11. [quote] #20 | CYT dnia 07/14/2013 15:53
  #6 | off pianka dnia 07/14/2013 11:26
  Dla "gość" – W "tłómaczeniu" dla Ciebie- czapki z głów Cool

  Dla " off pianka"- W tłumaczeniu dla Ciebie mutze auf to czapki włożyć!!!
  Czapki zdjąć, to mutze ab[/quote]
  Błąd , moja wina,powinno być mutzen ab i mutzen auf

 12. Pytanie do Nowodębskich Pedagogów. Czy Wam nie wstyd za te komentarze? Kto ich uczył i w jakich szkołach, że tylko jedna osoba pod nr 15 zwróciła uwagę na bzdurne zapisy. Przecież czyta to miliony ludzi i co pomyślą o mieszkańcach Nowej Dęby? Z całym szacunkiem, jako Kresowianin, serdecznie dziękuję organizatorom oraz wykonawcom tej tablicy i upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej Polskiej.

 13. Kiedys "BULU" powiedzial o sp. prezydencie JAKI PREZYDENT TAKA WIZYTA ,wczoraj Historia z BULU zadrwila bo wyszlo JAKA WIZYTA TAKIE POWITANIE

 14. Panie Kresowiak, ja Panu cosik powiem złość tych Ukraińców z niczego się nie wzięła. Cosi mi się zdaje żeście im musieli na tych kresach nieżle skórę garbować że się tak na Was zeźlili. U Was jachby był Cysorz Franc Josef (jak u nas) to by do takich rzeczy nie doszło. :|

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here