Odpadający tynk

17

25.04.2011r.

Stare, szare i brzydkie – tak w skrócie można opisać stan wizualny większości bloków w naszym mieście. Niestety pókico nie zapowiada się by cokolwiek uległo zmianie.

Ostatni raz elewacje bloków były odnawiane gdy na fotelu burmistrza zasiadał Wacław Wróbel (lata 1994-1998). To właśnie wtedy „odmalowano” bloki przy ulicy 1-go Maja. Od tamtego czasu mieszkańcy budynków znajdujących się pod kuratelą Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (PGKiM) nie mogli już liczyć na taki luksus. Skutki takiego stanu rzeczy są widoczne i odczuwalne dla wielu z nich. Świeżym przykładem jest blok nr 4 przy ulicy Krasickiego. Jeden z mieszkańców zwrócił nam uwagę na odpadający płatami tynk. -Czy trzeba czekać aż spadnie komuś na głowę?- pytał retorycznie.

Z informacji udzielonej nam przez prezesa PGKiM Jakuba Sudoła wynika, że na tragedie nikt czekać nie będzie bo jak zapewnił „miejscowe ubytki tynków elewacji zostaną uzupełnione przez PGKiM w ramach bieżącej eksploatacji\”, natomiast -jak stwierdził- nie może być mowy o jej całościowym odnowieniu gdyż ze strony Wspólnot Mieszkaniowych nie ma stosownych uchwał. Sudoł poinformował, że na spotkaniach z przedstawicielami wspólnot, które odbyły się w marcu bieżącego roku podjęto decyzje o realizacji w tym roku takich zadań jak: remont obróbek blacharskich dachów, wymiana głównych rozdzielni elektrycznych, rozdzielni piętrowych, pionów elektrycznych klatek schodowych wraz z podejściami do mieszkań i zabezpieczeniami przedlicznikowymi, remont balkonów,wymiana stolarki okiennej w częściach wspólnych budynków ( suszarnie, pralnie, strychy, piwnice, klatki schodowe) celem ograniczenia strat ciepła, wymiana drzwi wejściowych do klatek schodowych, oraz wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych.

Prezes zwracał również uwagę na kwestie prawne. –Z chwilą ukonstytuowania się Wspólnot Mieszkaniowych, co nastąpiło w 2004 r., Gmina ostatecznie utraciła możliwość bezpośredniego dotowania prac remontowych w budynkach, gdzie funkcjonują Wspólnoty. Zgodnie z interpretacją Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych dotacje z miejskiego budżetu nie mogą być udzielane Wspólnotom Mieszkaniowym na remont czy ocieplenie, gdyż Wspólnoty nie zaspakajają zbiorowych potrzeb mieszkańców gminy. Według obowiązującego stanu prawnego odnowienie elewacji może nastąpić jedynie ze środków własnych Wspólnoty.


W związku z tym zalecał utworzenie przez Wspólnoty funduszu remontowego -Na 40 Wspólnot Mieszkaniowych z udziałem Gminy jedynie jedna dokonuje wpłat na fundusz remontowy oraz jedna będzie dokonywała wpłat o 1 lipca br. Pozostałe Wspólnoty Mieszkaniowe nie utworzyły funduszy remontowych. Prace remontowe w częściach wspólnych realizowane są jedynie w  ograniczonym zakresie z zaliczek wpłacanych na eksploatację tj. 1,60 zł/m2 lub 1,70 zł/m2 dot. lokali mieszkalnych oraz 3,48 zł/m2 dot. lokali użytkowych. Dodał również, że Gminę należy obecnie traktować jako jednego z właścicieli, który będzie partycypował w kosztach remontów do wysokości własnego udziału oraz, że w niektórych Wspólnotach udział mieszkań komunalnych wynosi zaledwie 20%.

/mos

17 KOMENTARZE

 1. Nie dość że gmina dopłaca do czynszu sporej części mieszkańców to jeszcze ma im dotować remonty bloków. Szkoda, może jeszcze powinna malować mieszkania i dopłacać do wymiany mebli.

 2. c***a wiesz. A poprawienie elewacji jest w interesie miasta jezeli jest ono wlascicielem nieruchomosci. Takich blokow jest mnostwo w Nowej Debie. A z dotacji do mieszkan korzystaja ludzie ktorzy w tym miescie nie maja pracy, bo nasz burmistrz zamiast zachecac nowych inwestorow poprostu ich odstrasza;]

 3. Mieszkancy wspolnoty niech nie czekaja na gwiazdke z nieba a wezma sie za remont, nic nie ma za darmo.Gmina jest za bardzo opiekuncza to powinno sie skonczyc.Zadna praca nie hanbi , a jak mowi przyslowie ,, oszczednoscia i praca narody sie bogaca..

 4. Ludzie zalegają z opłatami za czynsz, nie składają się na remonty i jeszcze są na tyle bezczelni żeby mówić, że im się coś należy…

 5. A obowiązek sumiennego uiszczania wszystkich niezbędnych opłat i składek ? Nie zapominajmy, że UMiG dysponuje NASZYMI pieniędzmi… tych którzy płaca uczciwie.

 6. Musiałbym na głowę upaść ,żeby wykupić lokal od gminy ,placić podatki ,czynsz i jeszcze partycypować w kosztach elewacji w budynku gdzie większość lokatorów nawet czynszu nie płaci.Szukajcie frajerów dalej!

 7. jak ten jest najgorszy to zapraszam na zakłady… połowa lokatorów nie płaci i nic sobie z tego nie robią, na papierosy i piwo mają, spółdzielnia się lituje nie wiadomo dlaczego, tylko podwyższają czynsz tym co płacą. A odkąd tu mieszkam nie pamiętam żeby klatka była malowana, o bloku nie wspominając, plac zabaw dla dzieci to hustawka piaskownica i zdezelowany "mostek"(?), a przecież większośc lokatorów to normalni spokojni ludzie, kilku świrów psuje opinie. Nie opłaca się wykupowac tu mieszkań naweet za grosze bo spółdzielnia tak czy tak nic nie zrobi. Jedyne co zrobili to chodniczzek przed blokami ale raz na 30 lat pasuje chyba zrobić coś więcej.

 8. do xyz…

  Można wyjść ze wsi ,ale wieś nie wyjdzie z człowieka."większośc lokatorów to normalni spokojni ludzie".Chyba sobie jaja robisz.Zero kultury na kazdym etapie współzycia społecznego.Wolno biegające,srające psy.Całe gromady(szczegolnie dwa owczarki szkockie),cały dzień wyjący hasky w 108 ,rozjeżdżony kazdy skrawek zieleni przez samochody(auta parkują na trawnikach),tabuny rozbestwionych bękartów bez żadnej opieki niszczaąych wszystko w zasięgu wzroku.Iregularne wizyty policji i straży wiejskiej ,która udaje że tego wszystkiego nie dostrzega.Gratuluję samopoczucia.:(

 9. Welcome to [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci outlet[/url] store. Dear, we have a lot [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci shoes[/url] for. gucci men shoes, gucci women shoes, gucci low shoes and so on.If you have not time to buy gucci shoes. You can order from our [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci outlet online[/url] store. We will send you order from [url=http://www.guccishoesoutletusa.com/]gucci usa[/url] store.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here