Pancerni na Militariadzie

34

31.05.2012Czołg T-72, transporter opancerzony Rosomak i gąsienicowy BWP-1 – to podstawowe pojazdy polskich jednostek pancernych. Wszystkie trzy będzie można zobaczyć w ruchu na tegorocznej Militariadzie w Nowej Dębie. Dzięki współpracy nowodębskiego samorządu z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich w najbliższą sobotę na terenach nad zalewem, swój poziom wyszkolenia i wyposażenia zaprezentują pancerniacy z 1 batalionu czołgów z podprzemyskiej Żurawicy.

Pierwszy dzień „Militariady” to już tradycyjnie prezentacja uzbrojenia i wyposażenia Sił Zbrojnych RP. W tym roku pojazdy pancerne będzie można nie tylko zobaczyć z bliska ale też w ruchu. Po godzinie 15 zaplanowano bowiem pokazy dynamiczne sprzętu wojskowego.

Od pierwszej „Militariady” organizujemy ją wspólnie z Wojskami Lądowymi – mówi Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby. Po pierwsze ze względu na wieloletni tradycje wojskowe naszego miasta – dodaje burmistrz – po drugie ze względu na to, że na naszym terenie znajduje się jeden z największych poligonów Wojsk Lądowych w Polsce.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie na miłośników militariów czekają w ten weekend w Nowej Dębie. M.in. sprzęt i wyposażenie jednostek aeromobilnych zaprezentują żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej a nowoczesne pojazdy i broń zobaczyć będzie można na stoiskach firm zbrojeniowych – Huty Stalowa Wola S.A. oraz nowodębskiego Dezametu należącego do Grupy Bumar.
Ponadto sprzęt i wyposażenie wojskowe – współczesne i historyczne, polskie i zagraniczne – zaprezentują grupy historyczne i airsoftowe. W sobotę i niedzielę zaplanowano także pokazy dynamiczne jednostek wojskowych i grup rekonstrukcyjnych.

Ale pokazy i prezentacje to tylko część atrakcji. Chcemy by odwiedzający „Militariadę 2012” nie tylko zobaczyli prezentowany sprzęt wojskowy ale także mogli spróbować choć na chwilę poczuć jak żyli i walczyli żołnierze w różnych epokach i częściach świata – podkreśla burmistrz Wiesław Ordon.

1.Batalion Czołgów został sformowany w 1993 roku jako jednostka podległa 14. Brygadzie Pancernej a jego miejscem postoju została Żurawica. Batalion był początkowo wyposażony w czołgi T-55, jednak z biegiem czasu jednostkę przezbrojono w czołgi T-72, które posiada na wyposażeniu do dziś. W roku 2000 przekazano batalion w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Obecnie batalion jest jedną z najdalej wysuniętych na południowy-wschód jednostek pancernych. Jednostka realizuje szkolenie oraz wystawia żołnierzy do składów Polskich Kontyngentów Wojskowych (np. do VI zmiany ISAF w Afganistanie).

T-72. Czołg konstrukcji radzieckiej przyjęty do uzbrojenia Wojska Polskiego w 1978 r. Był produkowany przez polskie zakłady przemysłu zbrojeniowego i wielokrotnie modernizowany. Uzbrojenie główne czołgu stanowi armata z lufą gładkościenną 2A46 kalibru 125 mm

Kołowy Transporter Opancerzony „Rosomak”. Zwycięzcą przetargu z 2001 r. na dostawę dla polskiej armii kołowego transportera opancerzonego został AMV 8×8 fińskiej firmy Patria Vehicles. Przewiduje się wprowadzenie 690 Rosomaków do wyposażenia batalionów zmechanizowanych. Służy do walki, wykorzystania w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, transportu żołnierzy (mieści 8 żołnierzy desantu), prowadzenia rozpoznania i działań patrolowych oraz dowodzenia pododdziałami specjalistycznymi. Uzbrojenie: armata ATK Mk44 kalibru 30 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy UKM 2000C kalibru 7,62 mm oraz wyrzutnia granatów dyspersyjnych (dymnych) kalibru 81 mm (6 szt.).

Bojowy wóz piechoty BWP-1 powstał w byłym ZSRR w połowie lat 60. pod oznaczeniem „Obiekt 765”. Był to pierwszy na świecie bojowy wóz piechoty wprowadzony do uzbrojenia (1966 r.), który wyznaczył kierunek rozwoju tego typu konstrukcji. W 1973 r. został wprowadzony do uzbrojenia Wojska Polskiego. Jego przeznaczenie to transport pododdziałów piechoty (zmechanizowanych) na polu walki w składzie ugrupowań pancernych oraz wsparcie ich działań za pomocą broni pokładowej (mieści 8 żołnierzy desantu). Uzbrojenie to armata gładkolufowa 2A28 kalibru 73 mm, karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 mm, wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14M; ponadto w przedziale desantowym można przewozić granatnik przeciwpancerny RPG-7 lub przeciwlotniczy zestaw rakietowy 9M32


PROGRAM MILITARIADY

Źródło: UMiG

34 KOMENTARZE

 1. A ILE TO WAS ZGINĘŁO W IRAKU I AFGANISTANIE ,U BOKU AMERYKANÓW ?MOŻE KTOŚ MI POLICZYĆ.ŻAL I SMUTEK PO TYCH CO ODESZLI POZOSTAŁW MYM SERCU.PO CO CZCIĆ MILITARIADE ?

 2. Mam nadzieję, że platforma wielozadaniowa Anders (w wersjach lekkiego czołgu oraz bwp) zostanie szybko wprowadzona do linii, bo T-72 i BWP-1 to w tych czasach już tylko trumny na gąsienicach… Ale fajnie się tym jeździ, w BWPie jechałem z 15 lat temu kiedyś na naszym poligonie na wycieczce ze szkoły, a T-72 wozili nas żołnierze na poligonie w Giżycku, gdzie byliśmy na obozie harcerskim (zbierając drzewo na opał znajdowaliśmy materiały wybuchowe w lesie, było wesoło, a mój młodszy brat pisał do rodziców, że jest fajnie, a w lesie są wybuchy :) ).

 3. Patrzac na program imoprezy nie doszukałem sie rekonstrukcji bitwy- militariada schodzi na psyyyyyyy!!!!!!!!!!!!!!!

 4. [quote]Patrzac na program imoprezy nie doszukałem sie rekonstrukcji bitwy- militariada schodzi na psyyyyyyy!!!!!!!!!!!!!!![/quote]

  A kto miał ją przygotować?
  Pracownik burmistrza z Tarnobrzega?
  Krystian z SOK?
  Zygmunt?
  wiceprzewodnicząca Maria Mroczek?
  Z taką ekipą nie zrobisz show. Nie będzie fajerwerków. Będzie wiejski festyn i tyle.

 5. Można się Aśki Lewickiej o wiele rzeczy czepiać (jak mnie i każdego innego) ale jak ona była to ta Militariada jakoś wyglądała…

 6. zapalcie zielone. HELO!!!!!! :P
  chciwosc wojna polityka :P
  policja wojsko kosciol. HELO!!!!!!! :P

  my mamy to co nam daje ze lepiej widzimy jak zabijacie!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Te debilne pseudopacyfistyczne teksty powyżej świadczą o zerowym pojęciu tematu. Nasluchalo się towarzystwo jakiegoś nawiedzonego guru , zapewne po konsumpcji grzybków i najprawdopodobniej opłaconego przez ruskich " ekologów" i teraz powtarza jak te Orwellowskie owce z "Folwarku…"

 8. Tak jest, Aśka wracaj! Miasto skończy w rynsztoku z dzisiejszą promocją.
  Militariada to Twój pomysł, a inni schrzanili wszystko co dobre.

 9. [b]proszę się nie silić na obrażanie Antończyka promocyjnego gościa ND – sieroty po janku mleczarzu z Tarnobrzega
  ************************************BO MODERATOR TEJ STRONY USUWA WSZYSTKO CO MÓWI NEGATYWNIE O ANTOŃCZYKU czyżby kret u Ordona był z Tarnobrzega importowany?*************************************[/b]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here