Kontrowersje wokół budowy nowego komisariatu

21

Wydawało się, że z czasem wiemy coraz więcej o budowie nowego komisairatu policji. Okazuje się jednak, że sprawa wcale nie jest taka prosta.

Na marcowej konferencji prasowej burmistrz Wiesław Ordon zapytany o plany wobec terenu po zburzonej kotłowni (koło górki) mówił o możliwości budowy w tym miejscu nowego komisariatu policji finansowannej ze środków samorządowych i strony policyjnej (po 50% kosztów każdy):
Złożyłem wniosek do KWP, by się jasno określiła, czy jeżeli gmina Nowa Dęba wykona dokumentację techniczną na budowę komisariatu policji, to zadanie zostanie rozpoczęte w przeciągu dwóch lat. Na to pytanie nie otrzymałem odpowiedzi.- powiedział Ordon dodając jednocześne, że jeśli nie uda się porozumieć z Policją wówczas teren ten zostanie przeznaczony pod budownictwo wielomieszkaniowe (blok).

Policja: Nie pozostawialiśmy propozycji burmistrza bez odpowiedzi
Postanowiliśmy sprawdzić, czy naprawdę Komenda Wojewódzka Policji odpuściła możliwość budowy nowego komisariatu za pół ceny i rzeczywiście ignoruje poropozycje władz Nowej Dęby. Przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji podkomisarz Paweł Międlar przedstawił -najdelikatniej mówiąc – odmienną interpretacje pewnych faktów:
Nie było takiej sytuacji, by jakakolwiek propozycja ze strony Burmistrza pozostała bez odpowiedzi. Nasz ostatni głos w korespondencji z Burmistrzem to pismo z informacją, że w roku 2010 nie będziemy w stanie rozpocząć inwestycji w Nowej Dębie z uwagi na ograniczenia finansowe. Czynimy starania, by wprowadzić tę inwestycję do planu na rok 2011, ale wymogiem koniecznym jej rozpoczęcia będzie zapewnienie, że Policja otrzyma finansowe wsparcie wynoszące co najmniej 50 procent kosztów inwestycji. – mówi rzecznik podkarpackiej policji.

Dodaje również, że już dawno ustalono, że policjanci nie będą przeprowadzać się z ulicy Słowackiego:-Według uzgodnień z władzami Nowej Dęby, ostatecznie komisariat powstanie na działce, z której korzystamy. Działki zaproponowane przez burmistrza nie wchodzą a gre. Pierwsza była zalesiona i bez drogi dojazdowej, druga zbyt mała. Uzgodniliśmy z burmistrzem stanowisko, że wybudujemy nowy komisariat na działce, na której stoi stary. Stary budynek będzie wyburzony.-

Burmistrz: Nie dostałem odpowiedzi
Skoro „uzgodniono z burmistrzem stanowisko”, że nowy komisariat powstanie na miejscu starego, to dlaczego burmistrz Wiesław Ordon mówił w marcu dziennikarzom, że nowa siedziba stróżów prawa może powstać na terenie po starej kotłowni? Szef gminy tłumaczy to następująco:
Zadałem konkretne pytanie Komendzie Wojewódzkiej Policji czy jeśli w 2010 roku będę miał w budżecie środki, wykonam dokumentację techniczną, czy w ciągu dwóch lat rozpocznie się budowa. Takiej odpowiedzi nie dostałem.

Z postępem czasu pojawia się coraz więcej niewiadomych. Burmistrz mówi, że nie dostał odpowiedzi od KWP, a rzecznik policji zapewnia, że żadna propozycja ze strony burmistrza nie pozostała bez echa oraz, że lokalizacja nowego obiektu jest już uzgodniona. Na chwilę obecną nie jest nam wiadomo, skąd biorą się te nieścisłości ani czy, gdzie i kiedy zostanie postawiony nowy komisariat. Wyjaśniło się jedynie, że teren po kotłowni zostanie oddany pod budowę bloku.

Marek Ostapko
Fot.: KWP


PYTANIA W SPRAWIE KOMISARIATU: Marek Ostapko i Wiesław Ordon

21 KOMENTARZE

 1. policjant nie "stula", że komisariat się nie zmieści. On mówi tylko, że działka którą oferowali jest mnieszja od tej która jest ich własnością dzisiaj. Tak czy tak coś tutaj śmierdzi i nie wiem kto tutaj i po co ściemnia.

 2. coś mi tu śmierdzi kłamstwem ze strony burmistrza. Wybory już niebawem, więc przewielebny burmistrz musi trochę kitów na wciskać w stylu, że coś chce zrobić ale nie może ponieważ policja nie dała odpowiedzi. Już nie raz ściemniał co to on nie narobi. Przypomnę choćby jedną. Po podwyższkach obiecywał, że będzie niwelował skutki podwyżek za wodę i ścieki. Miały być dodatki i pomoc z opieki. Zachodzi więc pytanie gdzie są te działania i dla kogo są przyznawane ? bo chcąc załatwić to graniczy to z cudem. A więc kolejne oszustwo ze strony burmistrza i jego Giernka Żołiego. Byle by tylko społeczeństwo kupiło te ich obietnice i dostać się do koryta na kolejną kadencję. W takim razie proponuję powołanie Komisji Śledczej do zbadania sprawy czy komenda wojewódzka wysłała taką opinię. W skład komisji powinni wejść obecni radni z Żołim na czele, a w tedy naprawdę dowiemy się jednej słusznej prawdy :D:D:D

 3. Powiem krótko. Skoro wiadomo, że policja nie chce budować się na miejscu po kotłowni to proszę natychmiast rozpocząć procedure przetargową i sprzedać te ziemie chętnym inwestorom. W przeciwnym razie będę miał prawo sądzić, że całe to zamieszanie to zasłona dymna bo te tereny "na kogoś czekają".

  Tutaj idzie walka o dużą kasę moi państwo i mało kto zdaje sobie z tego sprawę jak naprawdę poza kulisami, poza oficjalnymi medialnymi wersjami są robione prawdziwe interesy. Siedząc w domach przed telewizorem wielu myśli, że w "dębie nic sie dzieje".

  Wszędzie gdzie są grunty, ziemie, interesy są też pieniądze. A jak są pieniądze jest walka o nie..Nie zawsze czysta , etyczna i nie zawsze zgodna z prawem. Ale przecież Nowa Dęba jest pod tym kątem wyjątkiem. Przecież tutaj się nic nie dzieje :)

 4. [quote]policjant nie "stula", że komisariat się nie zmieści. On mówi tylko, że działka którą oferowali jest mnieszja od tej która jest ich własnością dzisiaj. [/quote]
  A gdzieś ty to wyczytał??

 5. tu niechodzi oto ze w debie nic sie niedzieje to ci za biurkiem sa wiecznie niezdecydowani i kreca nosami jak male dzieci jakby z glodu zdychali i podsunolbys im chleb i tak by sie zastanawiali czy go brac tak ich interesy wygladaja

 6. Przecież tu chodzi o nasze bezpieczeństwo ! Czy wy tego nie rozumiecie ! Bardzo ważne jest to by powstał nowy komisariat – bo jak będzie to i może dyżurny pracę znajdzie, "i już będzie bezpieczniej" – no i zawsze jak inwestycja będzie wspólna to i korzyści będą wspólne. Bo jak nowy lokal – to duży, piękny, poziomowy – taki by dla naszych chłopaków też się miejsce znalazło ( czytaj : "nasze chłopaki" -Straż Miejska) – co to by była za współpraca – nawet wam do głowy to nie przyszło !
  Więc sprawa jest prosta – komisariat musi powstać – pytanie tylko gdzie i za ile ?
  A pomysł z wymianą działek – to jest dopiero złoty interes !
  Miasto sprzedając ten teren (gdyby doszło do zamiany) było by w stanie w większości pokryć inwestycje i tylko w niewielkim stopniu dofinansować ją z własnych środków – korzyść dla mieszkańców.
  Lokując Komisariat Policji na byłej "Kotłowni" zmniejszamy problem GETTA – bo mamy komisariat w centrum dzielnicy i może patrol z buta dotrzeć na miejsce interwencji, druga sprawa budynek Policji chyba lepiej się wkomponuje niż kolejny ściśnięty blok wielorodzinny w tym miejscu. Ot co same korzyści i wszystko to dla nas by żyło nam się lepiej.

 7. Nie [i]gmina wykona dokumentację techniczną[/i]tylko[i]gmina sfinansuje wykonanie dokumentacji technicznej [/i]. Dokumentację wykona biuro projektowe w oparciu o założenia i wytyczne dostarczone przez policję. Tak poprawnie powinna brzmieć informacja. Ręce i nogi opadają, nawet nie ma kto mediom poprawnej odpowiedzi udzielić, Gmina nie ma bladego pojęcia na temat tych spraw, no chyba , że Żołi, bo to ponoć człowiek renesansu jest.

 8. a czy dokumentacje techniczną dokona ten sam człowiek co zwykle ? czy też ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji tech.

 9. Wiesio jak zwykle stula i lawiruje w odpowiedziach. Natomiast Żołi już lepiej nie opracowuje kolejnych projektów ponieważ jego projekty są nadzwyczaj drogie i beznadziejne.:o
  Mam tylko cichą nadzieję, że społeczeństwo dostrzeże ich dziwne zagrywki i wylecą z hukiem z zajmowanych stanowisk w zbliżających się wyborach :@

 10. [quote]Ręce i nogi opadają, nawet nie ma kto mediom poprawnej odpowiedzi udzielić, [/quote]

  ale do koncepcji, sprawozdań, snucia planów i strategii, spotkań, inauguracji, cięcia wstęg, rocznic, jubileuszy, opłatków, przemówień, obietnic, nauk, wywiadów i konferencji, wizyt i rewizyt, wtorkowych audiencji, pokazywania swojej pozycji – [b][size=32]zawsze zwarci i gotowi!!!!![/size][/b]

 11. Nie wiem czego taka krytyka w stronę Burmistrza.. Inwestycje w Nowej Dębie były wg mnie bardzo trafne (fontanna na plantach, dworzec, basen, boiska obok basenu, remont Zesp. szkol nr 1, parking oobok dworca). Pan burmistrz w znaczącym stopniu poprawił wizerunek Nowej Dęby i teraz możemy śmiało powiedzieć że wygląda ona dużo ładniej niż większość miast w najbliższej okolicy. Ludzie, przestańcie narzekać i doceńcie to co macie. Zresztą sam p Ordon maybachem się nie wozi ani nie mieszka w jakimś ogromnym pałacu więc nie rozumiem skąd w ludziach bierze się tyle zawiści, spekulacji. Wspierajmy władze a wtedy oni będą chętniej słuchać nas…

 12. fontanna? – znasz cene? moim zdaniem ktoś ładnie zarobił na publicznych pieniądzach.

  basen- pamiętam narzekania obecnej ekipy że oni muszą to kończyć, że to błędna inwestycja itd. Teraz ją zachwalają.

  boiska obok basenu- orlik to program rządowy.

  remont zespołu szkół nr- to inwestycja starostwa powiatowego do którego należy ta szkola a nie burmistrza

  "dworzec"- raczej przystanek. kilka żelbetonowych słupów pokrytych blachą za cene… dość sporą. tu też niektórzy zarobili.

  Burmistrz ma swoje plusy, ale wiele kwestii traktuje personalnie, pewne środowiska wspiera inne dyskryminując co widać chociażby przy rozdziale środków z konkursów. Nie wszystko jest tak kolorowo jak się przedstawia w propagandzie.

 13. KTO ZAROBIŁ NA PUBLICZNYCH PIENIĄDZACH ????? Burmistrz z Radą Miejską , czy ktoś inny ? Jeżeli krytyka to konstruktywna i rzeczowa , oparta na SPRAWDZONYCH INFORMACJACH !!!!!!!! Proponuję zgłosić do CBŚ …. nie piszcie takich bzdur opierających się na domysłach i plotkach , bo można naprawdę kogoś mocno zranić, w dodatku niesłusznie czego przykładem mogą być ostatnie wydarzenia w naszym kraju .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here