PGKiM przygotowane na zimę

10

09/11/11r.

Często podczas pierwszych opadów śniegu możemy usłyszeć słynne zdanie \”Zima zaskoczyła drogowców\”. Chcąc uniknąć podobnej sytuacji w naszym mieście zwróciliśmy się z wyprzedzającym pytaniem do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej o stan przygotowania Spółki do zimy.

Prezes PKGiM Jakub Sudoł poinformował nas, że w celu zapewnienia prawidłowego utrzymania dróg i chodników w gminie Nowa Dęba Spółka zabezpieczyła ok. 300 ton piasku z dodatkiem niewielkiej ilości soli oraz dokonała przeglądu sprzętu, który możemy kierować do prowadzenia odśnieżania i zwalczania gołoledzi.

Spółka dysponuje:
– Samochodem Man z pługiem odśnieżającym i wciąganą piaskarką, ( dodatkowo posiadamy zapasową wciąganą piaskarkę, którą można wykorzystać w przypadku wystąpienia awarii),
– Ciągnik URSUS z pługiem odśnieżającym i piaskarką,
– Ciągnik MZK z pługiem odśnieżającym,
– Ciągnik Lambardini z pługiem odśnieżającym,
– Samochód Multicar z piaskarką,
– Dwoma samojezdnymi ładowarkami teleskopowymi.

Prezes podaje również, że do obsługi wymienionego sprzęt wykorzystywanych jest 8 pracowników Zakładu Transportu. Dodatkowo w pozostałych –Zakładach posiadamy 4-ch uprawnionych kierowców, którzy w przypadku nasilenia się akcji zimowej mogą być oddelegowani do obsługi w/w sprzętów. Odśnieżanie chodników bezpośrednio przed budynkami komunalnymi prowadzi 10 sprzątaczek. Odśnieżanie ręczne przejść i chodników w miejscach utrudnionego dojazdu sprzętu mechanicznego zapewnione jest przez 6-ciu pracowników zieleni. Dodatkowo w przypadku zaistnienia takiej konieczności Spółka może skierować do odśnieżania ręcznego ok. 10 pracowników z innych działów np. Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.– zapewnia Jakub Sudoł. Jednocześnie dodaje, że mieszankę piaskowo-solną do zwalczania śliskości dróg powiatowych w zakresie obsługiwanym przez PGKiM zapewnia Zarząd Dróg Powiatu Tarnobrzeskiego z siedzibą w Nowej Dębie.

W zakresie przygotowania do zapewnienia dostawy ciepła do budynków, Spółka podpisała umowy na dostawę zrębki na cały sezon grzewczy oraz zgromadziła na bazie przy ul. Ogrodowej zapas zrębki w ilości ok. 2000 mp. Na kotłowni w okresie letnim przeprowadzono wszystkie zaplanowane remonty.

/info
Fot. UMiG

10 KOMENTARZE

 1. Skoro tak wszystkie siły w gotowości to moźe ktoś wreszcie wysprząta syf na klatkach Kościuszki 108 i 106.Wszak PGKiM bierze za to kasę.

 2. Mam nadzieje że nie powtórzy się sytuacji z ubiegłego roku, kiedy to operator sprzętu typu ciągnik "Ursus", codziennie o godzinie 5 rano, swoją walkę " z białym żywiołem" rozpoczynał od odśnieżania ścieżki rowerowej biegnącej m. in przez parking " Pod Jodełką". Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt że cały jego urobek trafiał tuż pod zaparkowane samochody w formie zmrożonej i ubitej zaspy śniegu, co powodowało problem z wyjazdem.

  Liczne apele kierowane droga telefoniczną do osób odpowiedzialnych w tej kwestii kończyły się fiaskiem. Zaczęła się tzw " technologia spychowa" odsyłanie od jednej do drugiej osoby, zaczął się koszmar.
  Do dnia dzisiejszego pamiętam rozmowę telefoniczną z pracownikiem przedsiębiorstwa ( o ile dobrze pamiętam pełnił funkcję kierownika? w MPGK), który wysłuchawszy mojej prośby o " zaniechanie bezsensownego odśnieżania ścieżki rowerowej z której zimą i tak nikt nie korzysta, a tym samym zakończy się problem zmrożonego śniegu pod samochodami" w odpowiedzi usłyszałem " No to jo nie wiem co mom robić". Początkowo stwierdzenie to wynikające być może z bezradności albo mówiąc językiem młodzieżowym ze stosunku "olewającego" do problemu wzbudziło we mnie pewne wątpliwości co do sensu dalszej naszej rozmowy. Dopiero " Nie mam czasu z Panem rozmawiać" i charakterystyczny trzask odkładanej słuchawki, uświadomił mi, że NAPEWNO NIE był to dobry wybór.
  Wizja codziennej walki ze zmrożoną zaspą mobilizowała mnie do dalszego działania. (Nigdy dotąd nie spotkałem się z tak nagannym podejsciem do sprawy i brakiem kultury osobistej).
  Kolejną i zarazem ostatnią osobą do której zwróciłem sie z problemem był Pan Burmistrz.
  Niespełna dwuminutowa rozmowa telefoniczna oraz interwencja burmistrza Pana Wiesława Ordona zmobilizowała odpowiednie służby do uporządkowania parkingu oraz zakończenia bezsensownego i nieregulaminowego spychania śniegu z chodnika/ścieżki rowerowej na drogę. (na marginesie dodam że zarówno na parkingu " pod Jodełką" jak i na pozostałych innych do usuwania zaspy śnieżnej zaangażowano Lamborghini).
  Cały powyższy opis nie miał charakteru "granatu zaczepnego" wzbudzenia sensacji czy odreagowania.
  Celem tego opisu było naświetlenie problemu i sposób reagowania na niego przez odpowiedzialne podmioty. Dziecinny problem z rangi tak zwanych problemów " spod budki z piwem" przerósł w tym wypadku MPGK- odpowiedzialny m. in za utrzymanie drożności ciągów komunikacyjnych.
  Pozdrawiam.

 3. mick …. naucz swe dzieci porządku , albo jak ich nie masz powiedz starym by nie rzucali petów na klatce a będziesz miał porządek .nierozumiem , gdy będziesz się potykał o śmiecie nie podniesiesz ich a będziesz dzwonił do PGKiM ? ciekaw jestem w którym pokoleniu mieszkasz w tym bloku ???

 4. My natomiast mamy zapewnienie ze chodnik na 1 Maja od ul. Mickiewicza pieknie wyremontowany z uporzadkowanym parkowaniem odsniezanie bedzie nadzorowal sam STAROSTA wiec bedzie sie nam tam chodzilo fajnieB)

 5. Ad PObłaÄšźliwy .Spokojna Twoja przemęczona.Kto ma syf w domu to nie widzi syfu na zewnątrz.Oficjalne pismo poszło a Ty dalej spokojnie możesz sączyć piwo pod sklepem i czekać na zasiłek i dary z Banku Żywności.Nie pozdrawiam.

 6. Spokojnie od 01/01/2012 bedziecie placic na FUNDUSZ REMONTOWY PLACICtylko 1 zloty od m2. wiecej,:) wiec to wasz uspokoi i z zachwytu bedziecie piac jak koguty

 7. …Witam o ciekawe jakie ciekawe Hmmm mam nadzieję że MPGKiM w tym roku nie ZAPOMNI o KAMIENIACH w piasku jak w zeszłym Roku , a co do odpowiedzialności za piasek kto będzie w tym roku odpowiadał ??? bo szyby w Autach są drogie i na miejscu nie WSTAWISZ !!!!!!!!!! ;0)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here