Pierwsze strzelania z karabinka GROT

16
Fot. WOT MEDIA

67 żołnierzy szkolenia podstawowego i wyrównawczego z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyło pierwsze strzelanie bojowe w Nowej Dębie. Od 30 stycznia kandydaci ćwiczą na Dębie pod okiem kadry instruktorskiej, którą wystawił 35 Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka. Egzamin końcowy w formie „pętli taktycznej” odbędzie się już w najbliższą sobotę.

W ubiegły piątek 48 żołnierzy z 16- dniowego szkolenia podstawowego i 19 z wyrównawczego odbyło pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm karabinka GROT. Zajęcia przeprowadzone zostały na strzelnicy piechoty w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Pierwsze takie strzelanie to wielkie przeżycie dla każdego rekruta, który nigdy wcześniej nie miał okazji poczuć zapachu gazów prochowych czy odrzutu karabinka po wykonanym strzale.

Decyzja o założeniu munduru w tym trudnym czasie to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo i ojczyznę. Podjęcie się tego zadania przez młodego człowieka czyni go dojrzałym obywatelem. A to najlepszy moment by wykonać pierwszy krok w dorosłość. 16-dniowe szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone. Szkolimy naszych adeptów wg zasady „minimum teorii a maksimum praktyki – powiedział dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT płk Dariusz SŁOTA.

Zajęcia w czasie tzw. „szesnastki” są ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, z ratownictwa medycznego oraz szkolenia strzeleckiego. W najbliższą sobotę kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej przystąpią do egzaminu końcowego, który zostanie przeprowadzony po tzw. „pętli taktycznej”. Każdy żołnierz podczas tego sprawdzianu wykona wiele zagadnień z taktyki, topografii, ratownictwa medycznego, budowy i eksploatacji karabinka GROT oraz odbędzie strzelanie bojowe.

Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 14 lutego w 79 rocznice powstania Armii Krajowej. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

16 KOMENTARZE

  1. Ile karabinków wytrzymało te ćwiczenia? Chociaż połowa nadaje się do dalszej eksploatacji?? Tylko niemieckie ! Jakość, precyzja, wytrzymałość, celność, niemieckie is GUT !!

    • Strzelanie sie udalo, zostal ustrzelony springer szwabski , TVN, Polsat i pozostale badziewie ,wiwat Grot

    • Unia bedzie szczepic szczepionka Sputnik V Moherewill zglos sie jak ci zaszczepia ten durny czerep to sie [poczujesz lepiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here