Podhalańczycy i Ukraińcy w ćwiczeniu Anakonda-16

0

Ponad 400 żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich bierze udział w ćwiczeniu Anakonda-16 na obiektach poligonu w Nowej Dębie. Strzelcy z 5. Batalionu Strzelców podhalańskich ćwiczą wspólnie z żołnierzami z Ukrainy.

 

Największa grupa żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która bierze udział w ćwiczeniu Anakonda-16, ćwiczy na poligonie w Nowej Dębie. Siły z 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich (5 bsp) z Przemyśla biorą udział w ćwiczeniu w składzie Brygady LITPOLUKRBRIG wraz z przydzielonymi żołnierzami z 80. Brygady Powietrznodesantowej z Ukrainy.

Żołnierze z szarotkami na rękawach doskonalą elementy taktyki, strzelanie, konwojowanie, patrolowanie, a także przeszukanie obiektów. W pierwszych dniach ćwiczenia prowadzone były także ciekawe strzelania sytuacyjne. „Istotą tych strzelań było doskonalenie technik posługiwania się bronią w połączeniu ze strzelaniem ostrą amunicją. Żołnierze, wykorzystując ukrycia, strzelali dwójkami z częstą zmianą magazynków. Prowadzone były także strzelania z karabinów maszynowych w marszu oraz z wolnej ręki” – podkreśla dowódca ćwiczącej kompanii por. Daniel Buż.

W dniu 9 czerwca br. szkolące się wspólnie pododdziały ukraińskie i żołnierzy z 5 bsp otrzymały zadanie rozbicia zlokalizowanych w terenie sił przeciwnika. Żołnierze wyposażeni w Bojowe Wozy Piechoty oraz pojazdy Humvee zajęli wyznaczony rejon, a cześć sił prowadziła rozpoznanie. Po wykryciu grupy dywersantów, żołnierze otrzymali zadania i ruszyły siły główne. Otoczyli przeciwnika i zaczęła się walka.
W najbliższych dniach ćwiczona będzie operacja „Cordon and search”, czyli otoczenie i sprawdzenie, w której siły polsko-ukraińskie wspomagane będą przez formacje proobronne. Celem operacji będzie aresztowanie zlokalizowanych wcześniej  w rejonie wioski przywódców grup separatystycznych.

Kolejnym istotnym kierunkiem dla podhalańczyków będą Bieszczady, gdzie 11 czerwca br. w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu i na zaporze wodnej w Solinie odbędą się Terenowe Ćwiczenia Obronne towarzyszące ćwiczeniu Anakonda-16.  Wezmą w nich udział siły i środki wydzielone z 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, członkowie organizacji „Strzelec” oraz służby mundurowe z terenu Podkarpacia.

MTA  Nowa Dęba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here