Podhalańczycy na poligonie

7

12-03-2013

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba trwa jedno z większych szkoleń poligonowych pododdziałów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

W szkoleniu, które rozpoczęło się 4 marca 2013 roku, bierze udział kilka jednostek brygady – 5 batalion strzelców podhalańskich z Przemyśla, 14 dywizjon artylerii samobieżnej (14 das) z Jarosławia, 16 batalion saperów z Niska oraz 21 batalion dowodzenia i 21 batalion logistyczny z Rzeszowa, który również zabezpiecza logistycznie szkolenie tworząc Zespół Zabezpieczenia. Łącznie na piaskach Nowej Dęby ćwiczy jednocześnie ponad tysiąc podhalańczyków.


Głównym pododdziałem szkolącym się na poligonie jest 5 batalion strzelców podhalańskich (5 bsp) dowodzony przez ppłk Dariusza Czekaja.

Pododdziały 5 bsp w pierwszym tygodniu odbywają strzelania bojowe w dzień i w nocy. Następnie przeprowadzone zostaną ćwiczenia w kierowaniu ogniem oceniające okres wyszkolenia kompanii. Oceniona też będzie kompania logistyczna i wsparcia. Podhalańczycy z Przemyśla zakończą szkolenie ćwiczeniem zgrywającym batalion pod kryptonimem „Żubr 13”.

W Nowej Dębie 14 das dowodzony przez podpułkownika Ryszarda Sugalskiego, realizował treningi kierowania ogniem baterii. Strzelały haubice samobieżne 2S 1 Goździk będące na wyposażeniu dywizjonu. Zadania te przygotowują artylerzystów do kilkudniowego treningu dywizjonu kierowania ogniem ze strzelaniem amunicją bojową.

Żołnierze 16 batalionu saperów z Niska realizują zajęcia: z minerstwa z użyciem bojowych środków minersko-zaporowych, taktyczno-inżynieryjne oraz z zapór inżynieryjnych. W drugiej części szkolenia zaplanowali też wykonywanie przejść w polach minowych za pomocą półtonowych ładunków wydłużonych.

Głównym zadaniem 21 batalionu dowodzenia (21 bdow) jest zapewnienie łączności i rozwinięcie Stanowiska Dowodzenia Brygady. Właśnie te elementy ćwiczą na poligonie żołnierze 21 bdow. Ponadto, doskonalą się w strzelaninach z broni osobistej i pokładowej w dzień i w nocy.W pierwszej części zgrupowania poligonowego nie zabrakło również elementów rywalizacji pomiędzy pododdziałami zmechanizowanymi. W dniach 10 i 11 marca 2013 roku odbyły się zawody użyteczno-bojowe, w których oprócz umiejętności strzeleckich po biegu patrolowym trzeba było się wykazać sprawnym wykonaniem normy z łączności, pokonywania terenu, zakładania odcinka pola minowego oraz ewakuacji medycznej. Męczący, jak twierdzą uczestnicy zawodów okazał się marsz na orientację będący również elementem rywalizacji. Wygrał pluton z 22 batalionu piechoty górskiej, który specjalnie przyjechał z Kłodzka, by wziąć udział w zawodach.

Całość szkolenia poligonowego pododdziałów 21 BSP koordynowana jest przez Centrum Kierowania Szkoleniem. Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownik dyplomowany Wojciech Kucharski, nadzoruje wszystkie ważniejsze zajęcia i ćwiczenia. W dniu 10 marca osobiście przyglądał się zawodom użyteczno bojowym i dopingował żołnierzy.

Tekst i zdjęcia: kpt. Konrad Radzik
Źródło: army.mil.pl

7 KOMENTARZE

  1. Zawszę tak robię jak ktoś puszcza cynk w mini czacie i jest ciekawy to przenoszę jako artykuł :) Dzięki PT-91 za wrzucenie linku :)

  2. A ja dziś w Biedronce taką super laskę w mundurze widziałam. Starszy kapral na pagonie. Aż szkoda, że wszystkie nasze fajne chłopaki za granicą kasy muszą szukać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here