Podkarpacie stawia na zawodowców

23

2013-12-23

Zespół Szkół Nr 2 w Nowej Dębie bierze udział w projekcie systemowym Województwa Podkarpackiego pt. ”Podkarpacie stawia na zawodowców”, w ramach Działania 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”. Projekt jest współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX – Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działania 9.2.

Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Całkowita wartość projektu dla Zespołu Szkół Nr 2 w Nowej Dębie wynosi 687 983,56 tysięcy. Realizację projektu w 2012 roku, rozpoczęto od staży wakacyjnych w przedsiębiorstwach. Dzięki temu projektowi zostały stworzone pracownie:

1. Nowoczesna pracownia fryzjerska. W celu jej utworzenia zostało wyremontowane pomieszczenia w warsztatach szkolnych. Prace remontowe były koordynowane przez Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Nowej Dębie. Na wyposażenie pracowni z projektu zakupiono następujące sprzęty: meble do pracowni (szafki z blatami, szafki zamykane, konsole fryzjerskie wyposażone w lustro i podnóżek, fotele fryzjerskie na pompie hydraulicznej ze stali nierdzewnej 6 stanowisk, myjnie fryzjerskie). Od września 2013 roku odbywają się zajęcia praktyczne dla uczniów dwóch oddziałów technikum usług fryzjerskich.

2. Pracownia doradztwa edukacyjno-zawodowego. Do pracowni zakupiono nowoczesny sprzęt multimedialny oraz programy dotyczące planowania własnej kariery zawodowej. Uczniowie będą mogli korzystać z indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym.

3. Pracownia firmy symulacyjnej. Jest ona zorganizowana na wzór prawdziwego przedsiębiorstwa i biura. Jej istotą jest symulacja, czyli naśladownictwo pracy autentycznego przedsiębiorstwa, w którym wszystkie operacje biurowe, niezależne od profilu firmy są identyczne jak w rzeczywistym przedsiębiorstwie. Praca jest rzeczywista, natomiast towar i pieniądz są fikcyjne. Prace biurowe w firmie symulacyjnej nie różnią się od prac biurowych prawdziwej firmy, w której pracownicy biurowi nie maja bezpośredniego kontaktu z towarem, a tylko z dokumentami. W ramach firmy symulacyjnej realizowane są następujące zajęcia specjalistyczne:
 obsługa programu finansowo-księgowego
 projektowanie bryłowe w programie CAD CAM
 Obsługa programu graficznego – COREL
 Założenie sieci internetowej w szkole
 Wytworzenie zaprojektowanej części na obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC

4. Pracownia pomiarowa. Do pracowni zostały zakupione nowoczesne narzędzia i przyrządy, służące do pomiarów podstawowych części maszyn typu: wałki, tuleje, stożki, kliny, gwinty koła zębate. Wszystkie narzędzia posiadają certyfikaty potwierdzające ich wysoką jakość. Zakupione przyrządy pozwalają mierzyć błędy kształtu, położenia oraz sprawdzać jakość obrobionej powierzchni. Duża różnorodność narzędzi pozwoli uczniom wykształcić umiejętność dokonywania pomiarów zarówno typowymi jak i najnowocześniejszymi przyrządami, które są stosowane w zakładach pracy. Rozbudowana została baza sprzętowa. Zakupiono nowoczesny sprzęt do pracowni w postaci rzutników multimedialnych i laptopów. Dzięki temu na wszystkich przedmiotach uczniowie i nauczyciele częściej będą mogli korzystać z technologii informacyjnej. Końcowym rezultatem korzystania ze sprzętu multimedialnego będzie wprowadzenie nowoczesnego systemu zarządzania placówką. W ramach projektu uczniowie korzystają z dodatkowych zajęć. 64 uczniów uczęszcza na zajęcia dodatkowe i wyrównawcze z matematyki. 56 uczniów korzysta z zajęć wyrównawczych i dodatkowych z języka angielskiego i niemieckiego. Uczennice technikum usług fryzjerskich odbyły kurs stylizacji i wizualizacji. Dla uczniów osiągających dobre wyniki w nauce zorganizowany został kurs prawa jazdy.

W okresie wakacyjnym uczniowie odbyli staże realizowane w przedsiębiorstwach i zakładach pracy. Ze staży skorzystało łącznie 81 uczniów naszej szkoły. Partnerami szkoły w ramach realizacji staży były następujące przedsiębiorstwa:
– Zakłady Metalowe „Dezamet” S.A.
– Spółdzielnia Inwalidów „Zjednoczenie” w Nowej Dębie
– Pilkington Automative Poland w Sandomierzu
– Master Media w Nowej Dębie
– Zakład Mechaniczny „Siarkopol” Sp. z o.o. w Tarnobrzegu
– Fibrain z siedzibą w Rzeszowie

Dodatkowo w 2014 roku dla uczniów prowadzone będą zajęcia z doradztwa zawodowego i druga edycja kursu prawa jazdy oraz kursu stylizacji i wizualizacji. Łącznie w zajęciach realizowanych w ramach projektu uczestniczy 146 uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję, ze zdobyte umiejętności i kwalifikacje ułatwią młodzieży poruszanie się po rynku pracy.

Bogumiła Małajowicz
koordynator projektu w Zespole Szkół Nr 2 w Nowej Dębie

Źródło: UMiG

23 KOMENTARZE

 1. Mam mieszane uczucia co do podobnych projektów EU. Czy na pewno te pieniądze są wydawane efektywnie i logicznie.

  Z jednej strony to jedyna możliwość dla szkół pozyskania czegokolwiek, a z drugiej strony unikanie przez samorządy zapewnienia właściwego wyposażenia. Co gorszę co się stanie jak ta kroplówka zniknie. Czy na to są samorządy przygotowane by w sposób ciągły finansować w logiczny sposób kształcenie zawodowe?

  Czy lepiej być strzyżonym przez osobę po szkole zawodowej, która pobierała naukę w zakładzie fryzjerskim, a nie w szkole? Czy ten nauczyciel prowadzący pracownie jest faktycznie takim świetnym fryzjerem? Czy naprawdę szkolę stać by zapewnić modele uczniom do nauki strzyżenia na pracowni? Przecież każdy uczeń podczas nauki potrzebuję przynajmniej ich kilka, a tanie nie są. Czy w tym całym projekcie są pieniądze na materiały eksploatacyjne, do obróbki, serwis modele do strzyżenia, części zamienne itp. Czy znowu coś będzie kupione i leżeć pozamykane bo nie będzie pieniędzy. Czy naprawdę szczytem postępu edukacji w Polsce jest zapewnienie nowego laptopa i rzutnika? Bez refleksji co na nim będzie wyświetlane i czy to będzie cokolwiek wartościowe?

  Takie globalne pytanie. Czy dzięki tym funduszom faktycznie rozwinęliśmy swoja myśl techniczną, zwiększyliśmy swoje dochody, pieniądze wsparły polskie firmy, itd? Weźmy na przykład laptop. Co my z tego mamy – laptop pewnie składany w Chinach pod marka USA (Dell, HP), system operacyjny oczywiście Windows – USA, oprogramowanie CAD/CAM – USA itd.

  Czy na prawdę jest to jakiś sukces?

 2. Toś chłopie teraz pojechał :) Przejdź tylko po Dębie i zobacz ile tabliczek jest ze znaczkiem UE, zobaczysz czego by nie było gdyby nie było kasy z UE :) A laptop dobrze że jest, bo zawsze to jeden więcej i ktoś z niego napewno korzysta. :)

 3. Te dow****nis odwal sie od mojego nicka, bo ja zyje bez dlugow , bez rat,rachunki poplacone na bierzaco, a komornik podobno wybiera sie do ciebie -pozdrawia wesolo mi

 4. [quote] bo ja zyje bez dlugow , bez rat,rachunki poplacone na bierzaco[/quote]
  Twój Ordon narobił mieszkańcom długów i będziemy te raty spłacać latami !!!! I na nic nie będzie kasy już!

 5. [quote]BEDZIESZ SPLACAL RATY ALE ZA TO BEDZIESZ MIAL PIEKNE PLANTY[/quote]

  [size=16][b]JUŻ MAM ! DZIĘKI ORDONOWI I ŻOŁĘDZIOWI !!! PATRZ JAK PIĘKNIE !!![/b][/size]

  [img]http://www.infonowadeba.pl/images/ekspertyza6.jpg[/img]

  [img]http://www.infonowadeba.pl/images/swiatelkoplancioszki.jpg[/img]

  [img]http://www.infonowadeba.pl/images/ekspertyza1.jpg[/img]

  [img]http://www.infonowadeba.pl/images/ekspertyza9.jpg[/img]

 6. JESTES MALO ZORIENTOWANY TO DZIELO Z DOTACJA KOSZTOWALO PRAWIE 8 MILIONOW ,AL NIE PIENIADZE SA WAZNE WAZNA JEST PIEKNOSC CO SIE PODOBA WSZYSTKIM NO POZA MALA GARSTKA FRUSTRATOW

 7. [b]Warto było to zrobić za taką kasę bo efekty widać gołym okiem [/b]

  [img]http://www.infonowadeba.pl/images/ekspertyza2.jpg[/img]

 8. Z porzednikow Ordona to tylko Piechota zasluguje na pochwale bo wypierdzielil komune z PLant [ czolg] o Wacku szkoda wspominac bo to stracone lata a juz o Czekalskim nie wspomne WIWAT ORDON NAJLEPSZY GOSPODARZ NOWEJ DEBY WIWAT I ZYCZYMY MY MIESZKANCY TRZECIEJ KADENCJI I PROSZE SIE RATUSIKIEM NIE PRZEJMOWAC BO PANU NIE DORASTA NAWET DO KOSTEKuevrl

 9. Po wyborach obudzisz sie z reka w nocniku jak zobaczysz frekwecje ale nie zrob sobie krzywdy bo to tylko beda wybory najlepszego Burmistrza WIESLAWA ORDONA

 10. Burak wybiera buraka, złodziej złodzieja, głupek głupka, a mądry mądrego. Szkoda tylko , że tych ostatnich jak na lekarstwo, a reszta bryluje. Choćby na tym portalu.

 11. do # 20.burak wybiera buraka,To chyba o ratusikach, madry madrego to o Naszym Samorzadzie i Burmistrzu bo tych ostanich jest okolo 87% i tak trzymac tego w Nowym Roku Zycze :o

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here