Podpisano międzygminne porozumienie na dostawę śmieci

21

21-06-2012r.Dziewięć gmin powiatów stalowowolskiego i tarnobrzeskiego podpisało porozumienie ze Stalową Wolą na dostarczanie odpadów komunalnych do mającego powstać w Stalowej Woli Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Takie działania były konieczne w związku ze zmianą ustawy dotyczącej gospodarki odpadami która od 2013 roku zakazuje deponowania na składowiskach odpadów zawierających więcej niż 5% węgla organicznego posiadających ciepło spalania powyżej 6MJ/kg(mega dżuli na kilogram). Wg ustawy podstawą gospodarki odpadami mają stać się regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych i na północy Podkarpacia taką regionalną instalacją ma być właśnie stalowowolski zakład. Dlatego do porozumienia międzygminnego przystąpiły m.in. Pysznica i Grębów posiadające zmodernizowane zakłady ze składowiskami odpadów. Prezes stalowowolskiego MZK, który wybuduje zakład Mariusz Piasecki przyznał, że rozważane są rozwiązania, które umożliwiłyby ich wykorzystanie.

A obok Grębowa i Pysznicy wśród 9 gmin, które podpisały porozumienie międzygminne dotyczące gospodarki odpadami ze Stalową Wolą znalazły się również Nowa Dęba, Baranów Sandomierski i Gorzyce z powiatu tarnobrzeskiego i pozostałe gminy powiatu stalowowolskiego – Bojanów, Zaklików, Zaleszany, Radomyśl. Z porozumienia cieszył się prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak, który liczy na to, ze będzie ono początkiem dalszej współpracy samorządów. W imieniu 9 gmin które podpisały porozumienie głos zabrał burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon, który przyznał, że porozumienie było możliwe bo propozycja stalowowolska zawierała konkrety.

Prezes Piasecki przyznał też, że podpisanie porozumień z 9 gminami wcale nie oznacza końca działań w zapewnianiu dostaw odpadów do przyszłego zakładu bo lukę po Nisku i Tarnobrzegu, które wybrały inne rozwiązania trzeba będzie zapełnić.

Natomiast koszt budowy Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli, który ma być gotowy w 2014 roku wg szacunków ma wynieść ok. 90mln zł z czego 70% ma stanowić dofinansowanie z zewnątrz.

Marta Górecka
Źródło: Radio LELIWA

21 KOMENTARZE

 1. Burmistrzu a dlaczego nie wybudowano tego zakladu w Nowej Debie ?,tyle miejsc pracy i tylu bylo by zadowolonych z P. dzialania ;)

 2. Tak jak wcześniej napisałem w innym temacie, ten koleś spod # 1 pisze aby tylko coś napisać. Niej ważne że są to d e b i l n e teksty, ale uzależnienie jest tak wielkie że musi zaistnieć na forum. Tak samo jak Jozwa czy Fuma muszą wychleptac swoją "truskawkę", tak on musi coś napisać…

 3. Pani MARTO – WIESŁAW dopowiedział jakie KONKRETY?
  Język jak za Gomułki/wczesny Gierek ew.Wiadomości są ''corazbardziej'' lakoniczne..
  ps.Żyję już /nie przymierzając !/jak Mojżesz – [color=#cc0000]szejset[/color]lat:):):)

  Ot,prowokacjaB)

 4. Skoro cytujesz reklamy z TV zamiast własnego zdania, no to wszystko co napisano wcześniej o tobie musi być prawdą. Piszesz tylko aby coś napisać

 5. A gdzie ten zakład miałby w Dębie powstać? Nikt w lesie nie wybuduje zakładu. Wielki, najmądrzejszy, uparty jak osioł "B…rz" powinien już dawno przygotować tereny pod inwestycje. Drogi, media, itp. Wtedy firmy byłyby zainteresowane, a tak jak jest to można jedynie "truskawkę" wypić, bo w lesie nie widać. LUDZIE!!! zmieńmy tą władzę!!!!!!!!!!!

 6. Ludzie!!!zmienmy ta wladze!!!!!!! przywrocmy KOMUNE ona Debe zmieniala co rok ,Wiesiek do roboty BUDUj Media buduj drogi wytnij las bo tych co tam pila " TRUSKAWKE "nie widac z drogi i nikt nie chce sie zatrzymac i zainwestowac,zobaczysz jak przyjda Ratuszowe to Deba bedzie pomiedzy Tarnowska Wola a Majdanem preznym i rozwinietym osrodkiem przemyslowym :|

 7. Jak to nie jak tylko chcecie to jeszcze dziś piszę gdzie trzeba.
  Ale czy zdajecie sobie sprawę z tego, że na komunalce nie wyjdą na swoje więc trzeba będzie importować coś bardziej płatnego: medyczne, pestycydy z Ukrainy itp.

 8. Wiesiek popadles w grzech zaniechania ,nic nie budujesz wiec bij sie w piersi i buduj Rondo ,buduj wodociagi oswietlenia skwerow i placow zabaw,buduj peron , zrob wreszcie ta kanalizacje na strefe,a ty tylko rozwalasz FONTANNE Czekalskiego , po komunie KOLOROWA ,czy chcesz skonczyc jak P. Premier na Bratniej Ukrainie ,prokurator juz ci sie przyglada a na realizacje pozostalo ci tylko dwa lata a potem ciezkie roboty cie czekaja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here