POLE GOLFOWE CZY EKOLOGICZNE POLE MINOWE?

11

23.05.11r.


Hiszpański inwestor twierdzi, że chce zbudować we wsi pole golfowe. Z kolei miejscowy radny podejrzewa że ów inwestor raczej chce wywieść w pole mieszkańców wsi . W Cyganach trwa woja o Osadnik

Niepokój radnego Mariana Tomczyka i mieszkańców Cygan budzą plany rozbiórki części wałów osadnika poflotacyjnego. Przez lata w tym miejscu gromadzono odpady po produkcji siarki. Mieszkańcy wsi ciągle pamiętają jak wiejące wiatry przemieszczały tumany kurzu w różnych kierunkach pustosząc pola i utrudniając życie ludziom i zwierzętom. Do tego dochodził ciągły smród. Normalność we wsi została przywrócona wraz z rekultywacją osadnika. Na wałach posadzono krzewy i drzewa. Marian Tomczyk obawia się, że naruszenie wałów będzie równoznaczne z powrotem dawnych kłopotów. Radny podejrzewa, że inwestor chce jedynie zarobić na sprzedaży ziemi pozyskanej z wałów a następnie zniknąć pozostawiając mieszkańców z problemem. Kupnem ziemi zainteresowana jest firma zajmująca się budową dróg.


Fot.: Fragment jednego z pism jakie przygotował rady Marian Tomczyk

Sam inwestor (firma INVER-POL) zapewnia, że chciałby na tym terenie utworzyć kompleks rekreacyjno-sportowy w skład którego miałyby wejść: 2 pola golfowe, ośrodek jazdy konnej, 10 kortów tenisowych, hotel z restauracją i centrum konferencyjnym , centrum spa, aqua park i ponad 300 domów o powierzchni od 140 do 360 metrów kwadratowych. Mieszkańcy wsi jednak nie wierzą w obietnice Hiszpana Saturino Martina. Inwestor już kiedy planował utworzenie centrum logistyczno-przeładunkowego jednak nic z tych planów nie wyszło.

Wizja wspaniała tylko zachodzi pytanie czy po rozbiórce i sprzedaży części wałów dalszy ciąg inwestycji ruszy i czy umrze śmiercią naturalną? Tej pewności nie mamy. – komentuje sprawę radny Tomczyk. –Następnym pytaniem jakie należałoby sobie zadać jest to czy rozbiórka wałów nie spowoduje ujemnych skutków dla naszego zdrowia (pylenie, unoszące się smrody itp)? Tej gwarancji również nie mamy. – ciągnie dalej.

S. Martin postanowił osobiście przekonać społeczność wiejską do swoich racji jednak spotkanie inwestora z mieszkańcami oraz burmistrzem Wiesławem Ordonem, radnym Marianem Tomczykiem, sołtysem wsi Ryszardem Samojeden nie przyniosło pozytywnych dla Hiszpana rozstrzygnięć. Burzliwa dyskusja zakończyła się żądaniem zgromadzonych aby S. Martin zgromadził i przedstawił mieszkańcom ekspertyzy potwierdzające, że jego inwestycja nie spowoduje ekologicznej katastrofy. Do tematu na pewno wrócimy!

/info

11 KOMENTARZE

  1. śmierdzi tu jakimś przekrętem, poza tym lokalizacja dla aquaparku niezbyt ciekawa :(
    jedynie co może ów hiszpański Don Pedro zrobić to zainwestować w pomost dla rybaków, 500szt. wędek i extra z dwie tony Karpia ;)

  2. Być może inwestor chce oszukać miejscowa społeczność, ale można sie przed tym zabezpieczyć. Ządanie wykonania ekspertyz jest bardzo dobrym posunieciem i jeżeli ich nie wykona to temat sam zniknie. Można zastosować wysokie kary za brak inwestycji po rozbiórce wałów lub wniesienie zabezpieczenia finansowego na wypadek braku kontynuacji inwestycji. Następnie mozna ująć realizacje inwestycji etapami i tak samo przekazywanie terenów. Jeżeli zamiary inwestora są prawdziwe to jest to dar dla Cygan i nie wolno tego odrzucać. Najłatwiej jest protestować jak to robi radny, trudniej jest usiąść nad tym i pomyśleć jak rozwijać gminę i nie dać się oszukać. A co z rozwojem gminy i miejscami pracy. Wolałbym mniej protestów, a więcej współdziałania.

  3. Bardzo logiczne myslenie.Brawo wpis na wysokim poziomie .Popieramy zdanie ..Wolalbym mniej protestow , a wiecej wspoldzialania. radny na zebranie przyszedl nieprzygotowany , moze zawstydzil go mieszkaniec Ocic.Uchwala o ktorej mowil z VI 2005 r. to za czasow kiedy byles radnym i co nie rozumiales o czym mowi?

  4. osobiście nie dziwię się radnemu … mimo wcześniejszych uchwał i porozumień zrobiłbym tak samo …. jest wiele przykładów na to, że takie lub podobne firmy mogą być nierzetelne…. przykłady są na co dzień … autostrady. A zazwyczaj ludzie miejscowi wiedzą jaka jest rzetelność firm. Z drugiej strony jak to jest, że w Hiszpanii kryzys a tu gość chce wywalić kasę w Polsce na pole golfowe – mnie tu też coś śmierdzi.

  5. A gdyby nawet, to co mają cyganięta do stracenia ?.Skoro wyłożył facet ponad bańkę za zgniliznę to dajcie mu lesioczki wyłożyć jeszcze parę złotych .Wasza wieś tyle w życiu nie widziała pieniędzy. I nie zobaczy .Lepiej niech się nic nie dzieje – to myślenie buca .Wietrzycie tylko podstępy . A dajcie gościowi niech próbuje, wyjdzie to super nie to też dobrze :|ALE NIE BO NIE

  6. tylko konsekwencje tej "ZGODY" mogą być gorsze aniżeli całkowite nieinwestowanie. Popieram "Roberta" niech gość wpierw potwierdzi swoje słowa czynami a później będzie można rozmawiać. Skoro chce wywalić tyle kasy to parę groszy na ekspertyzy mu chyba uszczerbku nie zrobią. Nawet jeśli….. to gość będzie miał argumenty do dalszych rozmów, a tak to tylko słowa i poza tym PUSTKA. Myślę, że już dość eksperymentów na naszych ziemiach było, które ostatecznie pokazały, że lepiej było nic nie ruszać, aniżeli tworzyć "DZIWNE INWESTYCJE".

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here