Pomóż stworzyć Wirtualną Panoramę Nowej Dęby

0

Wirtualna rzeczywistość niektórym kojarzy się z filmami science fiction, jednak mało kto wie, że jest to już codzienność. Z tego typu usług od dawna korzystają już piloci, którzy latają na symulatorach lotów, a wirtualne wycieczki po hotelach, muzeach czy miastach są ogólnie dostępne w internecie. Technologia zdjęć sferycznych pozwala na rozejrzenie się wokoło własnej osi w każdym kierunku, dzięki temu można odczuć, że znajduje się w centrum zdjęcia. 

Google street view nie od dziś oferuje nam podróż ulicami prawie każdego miejsca w Polsce, jednak tylko podróżując ulicami, a czy widoki z lotu ptaka nie są bardziej zjawiskowe i  nadzwyczajne?

Każdy posiadacz smartfona, tabletu czy  komputera mógłby sprawdzić jakie to uczucie, być ponad budynkami, zobaczyć własne osiedle z góry, połączenia ulic, poszerzyć własną wiedzę. Osoby które wyjechały mogły by powspominać miasto w którym zamieszkiwali, pokazać znajomym, rodzinie. Osoby którym ciężko się poruszać, seniorzy i nawet zwykli mieszkańcy, którym ciężko połączyć wycieczki z domem czy pracą.

A co jeśli Nowa Dęba mogła by stać się w pełni wirtualnym miastem które można zobaczyć z perspektywy lotu ptaka?

To pytanie zadał sobie również nasz mieszkaniec Nowej Dęby, Michał Miegoń, który interesuje się nowościami technologicznymi i posiada firmę Sky Memories zajmującą się szeroko pojętymi usługami wykonywanymi z lotu drona.

 

Jest wiele firm, które zajmują się lataniem dronem, fotografią. Czemu nie pójść o krok dalej i zrobić czegoś nowoczesnego? –  mówi  Michał

Redakcja: Mówisz jakby drony i cała ta technologia była czymś przestarzałym.

– M: Heh. W sumie racja, ale czy to ogranicza nas do zrobienia czegoś więcej? Myślę, że wielkimi krokami wchodzimy w etap który pozwala nam założyć okulary wirtualnej rzeczywistości i jednym kliknięciem stanąć przed wieżą Eiffla w Paryżu, spacerować po plaży na Ibizie czy oglądać lwy na sawannie.

R: Albo oglądać z powietrza plac Gryczmana w Nowej Dębie?

-M: Dla niektórych to nowy rodzaj zwiedzania, niby widzisz to codziennie, przechodząc obok, ale nie ciekawi Cię jaki jest widok z 60-100 metrów ?

R:  A jak taką panoramę 360 stopni się robi?

– M: To dość żmudny proces, najpierw wykonuje wszelkie procedury związane z bezpieczeństwem lotu dronem, aby nie narazić nikogo i niczego dookoła planowanego lotu, następnie gdy pogoda dopisuje idę na wybrane miejsce, robię ponad 30 zdjęć dookoła, później na komputerze łącze je w całość, poprawiam  programami graficznymi, wrzucam na serwer i łącze ze sobą. Kilkadziesiąt godzin pracy i gotowe.

– R: Nie jest to chyba tanie?

– M: Jeśli chodzi o moją pracę robię to dla pasji, chociaż przyznam, że na komputerze z przed 10 lat ciężko uzyskać taki efekt jaki by się chciało. Zwróciłem się do Urzedu Miasta i Gminy z propozycją sfinansowania tego projektu, jednak środki na promocję miasta już są rozplanowane do końca roku, więc jeśli przeczyta to jakiś sponsor lub organizacja, być może uda mi się pozyskać fundusze i dzięki temu powstanie wiele takich projektów. Oczywiście na Infonowadeba.pl będzie można zobaczyć finalny efekt za darmo.

– R: To bardzo miłe z Twojej strony, na pewno taki wirtualny spacer będzie ciekawym dodatkiem dla wszystkich mieszkańców, ale i tych których nie ma w Nowej Dębie.

M: Jak na razie zostawiam Was z przykładem panoramy nad dworcem PKS, jak i również zapraszam do współpracy firmy, chętne znaleźć się na takiej mapie.

– R: Dziękuję Ci za rozmowę i życzę sukcesów

– M: Również dziękuję i pozdrawiam wszystkich z Nową Dębą w sercu.


Instrukcja: Aby obrócić widok, przytrzymaj lewy klawisz myszki i przesuń nią. W przypadku realizacji projektu Michała będziemy mogli latać w ten sposób po całej Nowej Dębie.

 

A Wy drodzy czytelnicy, jakie miejsca chcielibyście zobaczyć na takiej wirtualnej mapie Nowej Dęby?

Chętnych aby wspomóc finansowo projekt „wirtualnego miasta” które wykona Michał, prosimy o kontakt e-mail: infonowadeba@op.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here