Postępy w pracach na Łuzyku w Cyganach

14

05-06-2012


Trwają prace modernizacyjne na zbiorniku Łuzyk w Cyganach. Wywożono błoto zalegające na dnie zbiornika oraz umocniono skarpy.

Jeszcze w ubiegłym roku została podpisana umowa pomiędzy Burmistrzem MiG Nowa Dęba a Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie prac związanych z odmuleniem ŁUZYKA i uporządkowaniem jego otoczenia. Dofinansowanie zostało przyznane w wysokości 125 350 zł. Kwota powyższa stanowi 80% wartości ogólnej zadania.

Zbiornik bezodpływowy ŁUZYK w Cyganach jest obiektem gromadzącym wodę gruntową, jak też i opadową z centralnego terenu wsi. Obiekt położony jest bardzo korzystnie rekreacyjnie, lecz z drugiej strony wysoki stan wód stwarza zagrożenie dla blisko położonych gospodarstw. Jednocześnie zbiornik, po odpowiedniej modernizacji, będzie służył także dla celów przeciwpożarowych.

Szansą na zagospodarowanie obiektu pod kątem możliwości gromadzenia wody i zagospodarowania rekreacyjnego jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W ramach planowanego przedsięwzięcia przewiduje się następujące prace:

– wykonanie nasypów uzupełniających skarpy zbiornika i jej wyprofilowanie;
– pogłębienie obrzeża dna zbiornika, dzięki czemu zwiększy się głębokość wody, co umożliwi prawidłowe warunki bytowania flory i fauny w okresie letnim i zimowym;
– umocnienie nadwodnych części wyprofilowanych skarp zbiornika żelbetowymi płytami typu KRATA;
– wykonanie zjazdu do zbiornika dla celów ppoż., gdzie na końcu zostanie wykonana studnia bez dna dla poboru wody;
– na nasypie zbiornika zostaną wykonane alejki żwirowe, przy których zainstaluje się 8 kompletów ławek z koszami na śmieci oraz jeden stolik do gry w szachy z ławeczkami;
– na górnej krawędzi nowych skarp zbiornika zostanie wykonana drewniana barierka ochronna;
– obok zjazdu wykonana zostanie kładka stalowa do zbiornika;
– w dwóch punktach zbiornik zostanie zabezpieczony siatką metalową z furtkami.

/rek
Fot: cygany.pinger.pl

14 KOMENTARZE

  1. Proponuje jeszcze wstawić tam trampolinę / wieżę do skoków i zbudować SPA (myślę, że znajdzie się tam miejsce między jedną stodołą a drugą).

  2. A ja widzę że na placu budowy taki zap….dol że niema kiedy taczek załadować. I pracownicy i kierownik budowy są ……. w karczmie na piwie. Kopara zakiblowała w ciaparze i sołtys szuka sznurka u somsiada żeby jom na smyka wyciupać z tego szlamu;). A tak wogóle to gratuluje postępu prac.

  3. jak nd znów będzie wsią to się załapie na kasę z prow ;)
    Ciekawe, jak przekonać obecnych właścicieli aby można było tę strefę rozszerzyć i odlesić

  4. Nowa Dęba już jest wsią. Oczywiście jeszcze nie stwierdzono tego formalnie ale w tym tempie to kwestia czasu. Dwie kadencje gościa z Tarnowskiej Woli wystarczyły by tak się stało.

  5. I jeszcze złote tarasy i coś na kształt aqua parku, lądowisko dla helikopterów, z tego blota to może jakąś górkę usypać i wyciąg narciarski zrobić. Będzie super.

  6. Sołtys nie szyka sznurka bo nie ma czasu, bo pilnuje lasu i musi do domu wracać okrężną droga aż przez pżywożec.Zgadnij co z tego ma?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here